Transplantácia vlasov

Stojí to za to
95%
Stojí to za to
Na základe 57 príbehov
Priemerná cena
2.083 €
Priemerná cena
Podľa 9 odborníkov
  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • 1-3 hodiny zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Čo je transplantácia vlasov?

Pred po fotky po transplantácii vlasov

Pred po fotky po transplantácii vlasov MUDr. Jozef Hedera

Transplantácia vlasov je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odoberú vlasy z odberovej plochy (zvyčajne z oblasti zátylku) a získané vlasy sa implantujú do príjmovej plochy, zvyčajne do oblasti "kútov" a vrchnej časti hlavy. Je vhodný pre ženy aj mužov, ktorí bojujú s plešatosťou a vypadávaním vlasov v dôsledku hormonálnych zmien, dedičných sklonov, procesu starnutia alebo choroby či úrazu. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a trvá 3 až 7 hodín. Umožňuje obnoviť rast vlasov na hlave, ale aj obnoviť obočie alebo posilniť ochlpenie na tvári. Základom pre vlasové transplantácie sa stal genetický poznatok, že si vlasy zo záhlavia zachovávajú svoje pôvodné vlastnosti aj po prenesení na iné miesto. Vlasová transplantácia však nie je metóda na dohusťovanie jemných vlasov normálnej hustoty.

Príčiny vypadávania vlasov

Vypadávanie vlasov postihuje aj ženy

Vypadávanie vlasov postihuje aj ženy

Väčšina transplantácií vlasov sa týka dedičnej mužskej plešatosti, ale môžu pomôcť aj ženám s rednúcimi vlasmi.

Androgénna alopécia postihuje až 80 % mužskej populácie
. Je to dedičná plešatosť spôsobená mužským pohlavným hormónom dihydrotestosterónom (DHT), ktorý spôsobuje zmenšovanie vlasových korienkov. Tie sa zmenšujú, až kým úplne nezmiznú, vlasy vypadnú a na ich mieste nevyrastú nové. Tento proces možno zmierniť trichologickými prípravkami, ale nemožno ho zastaviť.

Androgénne plešatenie najčastejšie postihuje rohy, temeno a vrch hlavy, ktoré sú citlivejšie na enzýmy testosterónu.

Ženy najčastejšie trpia rednutím vlasov v dôsledku zmien hladiny hormónov, ku ktorým dochádza po menopauze. Výhodou "ženského plešatenia" je, že vlasy vypadávajú rovnomerne po celej pokožke hlavy, nie na určitých miestach. Preto sa ženy zaoberajú najmä estetickou transplantáciou vlasov, napr. ak žena nie je spokojná so svojím vysokým čelom alebo kútikmi.

Ďalšími príkladmi spúšťačov vypadávania vlasov sú prílišný stres alebo zlá starostlivosť o vlasy (odfarbovanie, fénovanie, spálenie pokožky hlavy častým nosením pokrývky hlavy). Plešatosť spôsobujú aj úrazy hlavy, popáleniny a predovšetkým ochorenie nazývané alopécia.

Transplantácia vlasov môže pomôcť vo väčšine týchto prípadov. Je však dôležité poznamenať, že transplantácia nerieši vypadávanie vlasov a nezastavuje ochorenie pokožky hlavy. Pred zákrokom musí byť pokožka hlavy zdravá a vypadávanie vlasov stabilizované.

Ako zistím, či som vhodný kandidát na transplantáciu vlasov?

K transplantácii sa pristupuje, keď je možné odhadnúť rozsah budúcej plešatosti

K transplantácii sa pristupuje, keď je možné odhadnúť rozsah budúcej plešatosti

Najvhodnejšími pacientmi na transplantáciu sú ľudia s androgénne podmieneným (typ choroby) vypadávaním vlasov.

Potom môžu indikácie byť rôzne kožné ochorenia a chirurgické zákroky, ktorých výsledkom sú jazvy vo vlasatej časti hlavy a tým vznikajúce riedke vlasy. Ak pacient trpí ochorením, ktorého vyliečením nastane opätovný rast vlasov, treba danú chorobu najprv vyliečiť. K takýmto ochoreniam patria napríklad endokrinné ochorenia ako je hypo a hyperfunkcia štítnej žľazy alebo autoimúnne ochorenia ako sú ľahšie formy alopecia areata. Ďalšími príčinami, pre ktoré nemožno transplantáciu podstúpiť, môžu byť celkové ako napr. neliečený vysoký tlak, poruchy srdcového rytmu, znížená zrážanlivosť krvi. Z lokálnych príčin je to aktívne hnisavé ochorenie.

Pri vlasatých plochách, musí byť na vykonanie transplantácie taká hustota vlasov, ktorá umožňuje bezpečne vykonať vpich a neporušiť tak okolité vlasové folikuly.

Zvyčajne sa transplantuje po 23. roku života, kedy už môžeme odhadnúť rozsah budúcej plešatosti, aby sme neodoberali štepy z oblastí ohrozenej plešatosťou. Transplantovať môžeme pokiaľ to lokálny nález a celkový zdravotný stav pacienta dovolí. 

Pre pacientov, ktorí transplantáciu z nejakého dôvodu nechcú alebo nemôžu podstúpiť, existujú aj iné (aj keď nie také účinné) možnosti, ako napríklad vlasová mezoterapia.

Bibliografia

American Society for Dermatologic Surgery. (2018). Hair transplants [online]. Dostupné na: https://www.asds.net/skin-expe... [Dátum 19. 9. 2022]

Dunkin, M. A. (26. apríla 2022). Hair Transplants: What to Expect. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/skin-pro... [Dátum 19. 9. 2022]

Epstein, J. S. (28. júla 2022). Hair Transplantation Clinical Presentation. Medscape. Dostupné na: https://emedicine.medscape.com... [Dátum 19. 9. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov