Barronová elastická ligatúra / gumičky / na hemoroidy.

Autor:

Liečba hemoroidov týmto nechirurgickým spôsobom zažíva v poslednom desaťročí svoju renesanciu. Jej aplikácia sa už stala rutinnou súčasťou poskytovaných služieb na chirurgických ambulanciách. Jej indikácia sa rozšírila temer na všetky stupne hemoroidálneho ochorenia.

Často sa používa hneď pri prvej návšteve pacienta u proktológa. Ak sa pri anoskopii a rektoskopii zistia symptomatické hemoroidy, pacient sa môže rozhodnúť pre uvedenú liečbu hneď. Ak sa tak rozhodne, robí sa znovu anoskopia a na hemoroidálny uzol sa nakladá gumový krúžok. Nepochybne aj rozhodnutie pacienta patrí k výhodám tohto spôsobu liečby.

Hemoroidy 1

Postup ošetrenia

Nakladanie krúžku sa robí pri anoskopii, pacient zvyčajne leží na ľavom boku, so zohnutými kolenami pritiahnutými ku hrudníku. Ligátor s krúžkom sa aplikuje na uzol, ktorý vyčnieva do tubusu tzv. anoskopu. Na ligátore je natiahnutý gumený krúžok. Následne sa spustí odsávačka a uzlík hemoroidu sa nasaje do aplikátora.

Na nasatý uzol sa nasunie gumička z konca aplikátora. Následkom tohto úkonu, je pozastavená cirkulácia krvi z hemoroidálneho uzlíka. Počas nasledujúcich 5 dní odpadne a pri kontrolnom vyšetrení cca o 14 dní nachádzame na jeho mieste len malú belavú jazvičku. Celý zákrok „gumičkovania“ je v trvaní od 3 – 5 minút. Ide o zákrok, ktorý prebieha bez krvácania a bezbolestne. Ďalšie ošetrenie vykonávame najskôr až o 2 týždne po prvej aplikácii.

hemorrhoids 2790200 1920

Prečo sa rozhodnúť pre elastickú ligatúru?

Dôvodov je viacero. K tým najvýznamnejším patrí:

  • pred zákrokom netreba žiadnu špeciálnu prípravu pacienta
  • netreba znecitlivenie a po zákroku väčšina pacientov neužije analgetikum (miesto „gumičkovania“ je bez citlivých nervových zakončení)
  • zákrok sa robí ambulantne a je jednoduchý
  • zákrok netrvá viac ako päť minút
  • po zákroku pacient odchádza bez potreby doprovodu
  • zákrok zvyčajne nevyžaduje práceneschopnosť elastická ligatúra má vysokú účinnosť a najmenšie pozákrokové komplikácie pri porovnávaní s rôznymi liečebnými metódami zlatej žily

Obdobie po zákroku

Po zákroku môže pacient pociťovať ošetrovaný uzol ako teleso, ktoré nepatrí do konečníku. Je to spôsobené tým, že „gumičkovaný“ uzol je tuhý a zdurený.

Hemoroidálny uzol za normálnych okolností je mäkký, plastický a pacient ho nevníma neprirodzene a nekomfortne. Popísané pocity pociťuje pacient len niekoľko hodín, maximálne do 1-2 dní po zákroku.

 

Autorom článku: MUDr. Miroslav Novota

Aktualizované: 12.07.2018

Autor

Privátne medicínske centrum Chirkoz úspešne poskytuje svoje služby pacientom už od roku 2004. Venuje sa plastickej chirurgii, laserovej chirurgii, chirurgii konečníka, dermatovenerológii a chirurgii ruky.

Diskusia k téme

Liečba hemoroidov (kŕčových žíl v konečníku) - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.