Fotorejuvenizácia

Autor:

Momentálne najúčinejším spôsobom na odstránenie škvŕn, rozšírených cievok, fľakov po akné a zlepšenie textúry pokožky na tvári, v dekolte alebo iných častiach tela je použitie intenzívneho pulzného svetla najnovšej generácie.

Je šetrnejšie voči pokožke, menej poškodzuje okolité tkanivá a nepáli kožu. Pri zákroku sa na kožu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz - svetlo predne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky, alebo hemoglobín v rozšírených cievkach. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať. Výborný efekt má aj v liečbe akné kde potláča akútnu zápalovú reakciu.

Zákrok je obľubený v zimnom období ako tzv. lunch time terapia, pretože po ňom nezostávajú výrazné zmeny a klient môže  ísť do práce.

Odstraňovanie cievok na tvári a na nohách

Ďalším problémom s ktorým prichádzajú klienti na našu kliniku je problematika rozšírených cievok - tzv. teleangiektázií na tvári, lícach, nose, hrudníku ale aj rozšírených cievok na nohách tzv. venektázií na dolných končatinách. Môžu  tvoriť akúsi kresbu na lícach, ale môžu tiež splývať do rovnomerného začervenania - tzv. kuperóza.

Častým ochorením je aj rosacea.  Ochorenie začína v dospelom veku. Spočiatku sa na tvári objavuje prchavé, neskôr trvalé začervenanie a kozmeticky rušivé rozšírené cievky. V neskorších štádiách ochorenia sa pridružia hnisavé vyrážky na lícach a nose a hrubnutie väziva kože. Dôsledkom je hlavne u mužov typické uzlovité zväčšenie nosa s s výraznou tmavomodrou sieťou žiliek. V tomto prípade treba liečiť najmä základné ochorenie, súčasťou liečby je však aj redukcia cievok. Ochorenie býva geneticky podmienené, častejšie sa vyskytuje v jednotlivých rodinách a zhoršujú ho vonkajšie vplyvy, ako prechod z mrazu do tepla, sauna, horúce jedlá a nápoje, nadmerné opaľovanie atď.

Na vzniku rozšírených žíl dolných končatín sa podieľajú vrodené genetické faktory, ako aj zmeny podmienené starnutím (zníženie elasticity cievnej steny). Rizikovými faktormi sú obmedzenie pohybu a nadváha. Na rozdiel od teleangiektázií tváre venektázie dolných kočatín sú sfarbené do  modročervena. Ich priebeh je kľukatý, sú hrubšie a výraznejšie, ich dĺžka dosahuje i niekoľko centimetrov. Môžu vytvárať až tvar metličiek. Ženy bývajú viacnásobne častejšie postihnuté ako muži.

Každý pozná drobné červené bodky na hrudníku alebo na chrbte - Angioma senile, ktoré vznikajú spravidla v tridsiatom až štyridsiatom roku života. Vyskytujú sa u oboch pohlaví, častejšie však u mužov. Ich veľkosť dosahuje niekoľko milimetrov, spravidla bývajú veľké ako špendlíková hlavička. Vyskytujú sa jednotlivo, častejšie sú však mnohopočetné. Slnečné žiarenie u predisponovaných ľudí výrazne prispieva k ich tvorbe.

Vážnym problémom býva tzv. oheň - naevus  flameus - bledočervené až tmavofialové znamienko pokrývajúce často krát aj veľké plochy tela alebo tváre.

Aktualizované: 07.09.2009

Fotorejuvenizácia /Resurfacing - Novinky

Fotorejuvenizácia

MUDr. Rastislav Vrabec

Fotorejuvenizácia – veľmi účinné riešenie pre aknóznu pleť a zároveň aj na omladenie ochabnutej pokožky. Akcia 1.10. – 31.10.20...

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.