Liečba nadmerného potenia

Autor:

Potné žľazy v ľudskom organizme sa delia na tzv. apokrinné a ekrinné. Nelíšia sa len mechanizmom sekrécie, ale aj svojou štruktúrou, rozmiesnením v koži a spôsobom stimulácie.

Ekrinné potné žľazy

V ľudskom organizme je ich cca 2-4 milióny a slúžia ako "ochladzovač a zvlhčovač" pokožky.

Najviac je ich na dlania ch a chodidlách kde je ich počet cca 600 na cm štvorcový, menej napríklad na zadku - 60 na cm štvorcový.

Ekrinný pot je za normálnych okolností číry, bez zápach a v extrémnych situáciách ho telo dokáže vyprodukovať 3 až 10 litrov za deň.

Pot na pokožke je hypotonický a mierne kyslý. Vedeli se napríklad že pri cukrovke obsahuje väčšie množstvo cukra?

A nie len to, potom sa vylučujú aj  lieky, napríklad amfetamíny, fenobarbital, ale aj lieky určené na  liečbu plesňových ochorení.

Ekrinné žľazy reagujú na termické a emočné stimuly a prostredníctvodráhy hypotalamus - sympatikový nervový systém vylučujú pot.

Apokrinné žlazy

Apokrinné žľazy sa po narodení nachádzajú len v podpazušiach genitoanálne a v okolí bradaviek.

V puberte začínajú svoju činnosť a na rozdiel od ekrinných žliaz nevylučujú pot na holú kožu ale spoločným vývodom s vlasovým folikulom, zmiešaný s mazom.

Na koži usídlené Korynebacterium a mikrokoky sa postarajú o zápach.

Nervus olfactorius a nervus trigeminus sú pravdepodobne zodpovedné za to či nám niekto "vonia", pretože sprostredkujú feromónom obsiahnutým v pote cestu až do častí mozgu, zodpovedných za rozoznávanie týchto látok.

Pach potu je okrem hygieny ovplyvnený aj vnútornými faktormi, ako napríklad fáza menštruačného cyklu u ženy, či celkové hladiny jednotlivých hormónov.

Hyperhidróza je nadmerné potenie. Tak ako nie je celkom presne stanovená norma pre normohidrózu, tak aj hyperhidróza nemá celkom presné kvantitatívne meratelné hodnoty. Pre lekárske účely je zadefinovaná hodnota viac ako 20 mg potu na dlani za minutu a viac ako 50 mg potu v podpazuší za minutu, samozrejme v kľudových podmienkach.

Podľa lokalizácie sa rozdeľuje na loklizovanú formu - najčastejšie podpazušia, dlane stupaje, tvár, alebo generalizovanú formu.

Podľa príčiny sa rozdeľuje na sekundárnu a primárnu formu.

Sekundána forma hyperhidrózy je vždy spôsobená iným, vnútorným ochorením.

Liečba hyperhidrózy

Aluminiumchloridhexahydrát s metylcelulózou v alkoholovom 10 - 20 % roztoku pomáha pri slabších a lokalizovaných formách.

Iontoforéza - pri hypehidróze na dlaniach a stupajách sa ukázala ako veľmi málo účinná. Systémová liečba sa používa pri generalizovanej hyperhodróze. Používajú sa lieky s anticholínergným účinkom. Pri vyšších dávkach majú však vedľajšie účinky ako bolesti hlavy, prípadne žalúdočné obtiaže.

Chirurgické riešenie

Odstránenie potných žliaz sa robí klasickou excíziou, alternatívou je liposukcia v oblasti podpazušia, pri ktorej sa potné žliazky odsajú. Jedná sa o operačný zákrok so všetkými rizikami operačných zákrokov, výsledkom je redukcia potenia s dlhodobým efektom.

Sypathektomia

Vykonáva sa pri hyperhidróze dlaní, len v špecializovaných centrách hrudnej chirurgie a jej súčasťou je pomerne vysoké riziko operačného zákroku. Po sypatektómii navyše môže dôjsť ku kompenzačnému poteniu v iných regiónoch organizmu.

Použitie botulotoxínu na liečbu nadmerného potenia.

Publikované: 09.04.2009

Odstránenie nadmerného potenia (hyperhidrózy) botulotoxínom - Novinky

Liečba nadmerného potenia

Esthetic, s.r.o.

Potné žľazy v ľudskom organizme sa delia na tzv. apokrinné a ekrinné. Nelíšia sa len mechanizmom sekrécie, ale aj svojou...

Súvisiace skúsenosti

Stojí to za to     

Bola som veľmi spokojná s celým priebehom zákrokov, ktoré mi vykonávala MUDr. NATÁLIA ZAŤKOVÁ - RAJŇÁKOVÁ. Má neskutočne priateľský prístup a profesionálny výkon. Takisto som bola veľmi spokojná s prístupom head of offic... Viac 

1 Páči sa mi to   5 Komentárov  
Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.