Abdominoplastika, Plastika brucha áno alebo nie?

Autor: MUDr. Josef Hrbatý

Plastika brucha je operácia, ktorá rieši problém povislej kože a povolenej brušnej steny. Tento stav nastane u žien po tehotenstve a u mužov najčastejšie po výraznom zchudnutí.

Ukladanie tukov v oblasti brucha je u mužov a žien rozdielne. U mužov sa tuk ukladá väčšinou do dutiny brušnej, u žien do podkožia. Preto je abdominoplastika častejšie vykonávaná u žien, než u mužov. Problém spočíva v tom, že po zchudnutí sa koža nedokáže prispôsobiť zmenšenému objemu tkanív a jej prebytočné množstvo sa skladá do nepekných rias.

Plastická operácia brucha prináša veľmi dobré vzhľadové a funkčné výsledky, ale za cenu jaziev, nutných k odstráneniu prebytočnej kože. Tieto jazvy sú trvalé. Postupom času však blednú a stávajú sa menej nápadnými. Hojenie jaziev je individuálne, v súčasnej dobe je na trhu rada prípravkov, ktoré hojenie výrazne podporujú a estetický handicap dokážu minimalizovať.

Plastika brucha, inými slovami – abdominoplastika je operacia nielen estetickou, ale rieši aj funkčné nedostatky brušnej steny, teda rozostup priamych brušných svalov. Na našej klinike rozlišujeme tri typy operácií podľa individuálnych požiadavkov klienta.

Ide o tzv. redukciu tuku a kože v dolnej časti brucha, redukcii tuku a kože v celej brušnej oblasti a redukcii kože a tuku včetne plastiky brušných svalov. O vhodnosti určitého typu operačného zákroku rozhoduje lekár pri konzultácii s klientom.

Pokiaľ ide o vekovú hranicu, kedy sa dá tento zákrok uskutočniť, nieje stanovená vekom klienta. Rozhodujúci je zdravotný stav. Cielom plastické operácie brucha je okrem dobrého vzhľadového a funkčného výsledku aj zastavenie procesu ďalšieho povolovania brušnej steny.

Doba hospitalizácie po plastickej operácii brucha sú spravidla 3-4 dni, po prepustení je nutný kľudový režim v domácom ošetrení – ďalších 5-7 dní. Prvý preväz po propustení sa robí po týždni od plastiky brucha. Ďalšie kontroly a event. preväzy prebiehajú individuálne. Kľudový režim doporučujeme asi do 14 dní po operácii brucha, plná fyzická záťaž prichádza do úvahy po postupnej rehabilitácii asi po 6 týždňoch. Ako doplnok pooperačnej starostlivosti doporučujeme lymfodrenážne masáže. Dochádza tak k rýchlejšiemu odezneniu otokov a zkráteniu rekonvalescencie.

Pocity ťahov a zmien citlivosti v operovaných miestach sú bežnými sprievodnými javmi a po niekoľkých týždňoch niekedy aj mesiacoch sa spontánne upravia. Efekt abdominoplastiky je dlhodobý.

Pri výraznej vrstvy podkožného tuku, kedy sú vytvorené aj výrazné tukové vankúše na bokoch, je vhodné s odstupom niekoľkých mesiacov doplniť plastickú operáciu brucha liposukciou týchto lokalít, čím sa dosiehne naozaj výborný celkový efektu. Nerobíme liposukciu podkožného tuku súčasne s abdominoplastikou, vzhľadom k vyššiemu riziku komplikácií v priebehu hojenia v pooperačnom období.

Aktualizované: 05.12.2018

Autor
MUDr. Josef Hrbatý

Abdominoplastika (Operácia brucha) - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.