Trendy v slovenskej estetickej plastickej chirurgii

Estheticon.sk predstavuje výsledky štúdie uskutočnenej medzi slovenskými plastickými chirurgami.

Portál Estheticon.sk oslovil 21 atestovaných slovenských lekárov z odboru estetickej plastickej chirurgie s cieľom zistiť, aké sú na Slovensku v tejto oblasti aktuálne trendy. Prieskum mal dve hlavné časti – prvá sa zamerala na údaje za rok 2012 (počet uskutočnených výkonov, najčastejšie operováné výkony, pohlavie a vek klientov, podiel zahraničnej klientely atd.) Druhá časť sa týkala trendu, ktorým sú výplne vlastným tukom, tzv. lipofilling a lipografting. V rámci výskumu portál Estheticon.sk od lekárov zisťoval záujem klientov o tento typ zákroku, počty uskutočnených zákrokov a spôsoby využitia odsatého tuku.

estheticon infogfx SK V roku 2012 uskutočnil každý portálom Estheticon.sk oslovený plastický chirurg v priemere 417 estetických operácií. Skoro štyri pätiny pacientov tvoria ženy. Najväčší záujem o plastické operácie je u žien vo veku 31-50, ale veľmi vysoké percento tvoria aj ženy od 18 – 30 rokov. U mužov je najväčší záujem o zkrášľovanie vo veku 18-30 rokov. Najviac zastúpeným zákrokom u žien je zväčšovanie poprsia implantátmi, takzvaná augmetáncia prsníkov a tvorí až 45 % všetkých zákrokov, ktoré ženy požadujú. Hitom medzi zákrokmi estetickej plastickej chirurgie u mužov je korekcia očných viečok. Viečka tvoria u mužov 28 % z požadovaných zákrokov. U žien ďalej bodujú aj zákroky ako operácia viečok (27%), liposukcia (13%) a modelácia prsníkov (9%). U mužov sa o ďalšie miesta rozdelili operácia gynekomastie (20%), otoplastika čiže operácia odstávajúcich ušníc (19%) a operácia nosu (17%).

Pre porovnanie, v susednej Českej republike, kde sa podobný výskum uskutočnil už po tretí krát, sú výsledky následujúce. Českí oslovení plastickí chirurgovia vykonali v priemere 420 estetických operácií za rok. Podobne ako na Slovensku tvoria ženy v ordináciách plastických chirurgov až 82%. Najviac zastúpená veková kategória pacientov u našich západnych susedov je 31-50 rokov zhodne u oboch pohlaví. Veľký rozdiel medzi republikami je možné badať v najžiadanejších zákrokoch estetickej plastickej chirurgie. Kým u nás skoro polovica žien má záujem o zväčšenie prsníkov, v Čechách sú najžiadanejšími zákrokmi operácia očných viečok s 31% a zväčšovanie prsníkov na druhom mieste s 20% . Väčší záujem než u nás je aj o operácie nosa (rhinopastiky), operácie brucha (abdominoplastiky), či labioplastiky (operácie stydkých pyskov). U mužov je rovnako najžiadanejším zákrokom operácia viečok (30%), na druhom mieste je operácia uší (16%) a tretiu priečku obsadila liposukcia (14%).

Jednou z aktuálnych tém roku je zvyšujúci sa dopyt po lipofillingu či lipograftingu, alebo inak aj výplne vlastným tukom. Záujem o túto metódu zaznamenalo zo strany pacientov 61 % plastických chirurgov. Na jedného osloveného lekára pripadá 9 výkonov formou lipofillingu ročne, čo tvorí cca 2 % všetkých výkonov. Ale rozhodne nie všetci lekári, ktorí majú lipofilling v ponuke, túto možnosť ponúknu i v prípade, že pacient má záujem napríklad o liposukciu. Dôvody, prečo slovenskí plastickí chirurgovovia lipofilling aktívne neponúkajú, sú rôzne. Niektorým chýba potrebné vybavenie pre túto metódu, iní zmieňujú obavy z rizík alebo nutnosti opakovania výkonu a s tým spojený nedostatočný výsledný efekt.

Metóda lipofillingu je špecifická tým, že se použije vlastné tukové tkanivo pacienta napr. z oblasti brucha, stehien či bokov. Tuk se následne spracuje a injekčne sa aplikuje do požadovanej oblasti. Oslovení lekári najčastejšie pacientom tuk aplikovali v rámci výplní vrások na tvári, na korekciu jaziev a deformít, na redukciu kruhov pod očami, už menej na zväčšenie prsníkov či vytvorenie plnejších pier.

Zahraničná klientela slovenských plastických chirurgov predstavuje malé percento pacientov. „Priemerne mali chirurgovia 11% zahraničných klientov, z čoho časť tvoria slováci žijúci v zahraničí. Najčastejšie ide o pacientov z európskych krajín ako Veľká Británia, Rakúsko a Nemecko.“uvádza konateľ portálu Estheticon a Estheticon.cz, Ing. Pavel Hilbert.

pdf Infografika k štúdii

O portáli Estheticon.sk

Portál Estheticon.sk prevádzkuje spoločnosť LékařiOnline.CZ už od roku 2006. Cieľom je poskytovať nielen detailné informácie o zákrokoch plastickej chirurgie, ale taktiež umožniť priamu komunikáciu lekárov a pacientov.  Potenciálni pacienti na portáli nájdu preverené a detailné odporúčania na plastických chirurgov, ktorí im pomôžu vyriešiť ich problém. Portál využíva viac ako 3 000 lekárov v 14 jazykoch a 74 krajinách sveta.

Publikované: 31.10.2014

Dôležité odkazy
O nás
Možnosti prezentácie a propagácie
Pokyny a pravidlá
Užitočné tipy