Je známych mnoho príčin zodpovedných za vznik inkontinencie moču. Medzi najčastejšie patrí genetická predispozícia, obezita, pokles hladiny ženských hormónov (estrogénu) po menopauze a ochabnutie svalstva panvového dna v súvislosti s vekom a pôrodmi. Únik moču je vo väčšine prípadov spôsobený poruchou alebo zníženou funkciou uzáverového mechanizmu močového mechúra.
Inkontinencia moču sa delí na inkontinenciu stresovú, urgentnú, zmiešanú, reflexnú, inkontinenciu z pretekania a extrauretrálnu inkontinenciu. V praxi je najdôležitejšie rozlíšenie medzi dvoma najčastejšie sa vyskytujúcimi typmi inkontinencie moču - urgentnou a stresovou formou inkontinencie, prípadne tzv. zmiešanou inkontinenciou moču kombinujúcou obe formy.

Stresová forma inkontinencie
Mimovoľný únik moču spojený s fyzickými aktivitami a následným zvýšením vnútrobrušného tlaku (kašeľ, kýchanie beh, skákanie, zdvíhanie predmetov, smiech, chôdza do/zo schodov).
Urgentná forma inkontinencie
Náhly, silný a neovládateľný pocit nutkania na močenie spojený s následným únikom moču.
Z hľadiska závažnosti sa delí inkontinencia moču na 3 stupne
- I. stupeň
únik moču po kvapkách pri kašli, smiechu, kýchnutí alebo pri zdvíhaní ťažkých predmetov a k úniku moču dochádza spravidla len v situáciách spojených s pomerne náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku - II. stupeň
moč uniká aj pri miernom vzostupe vnútrobrušného tlaku, spravidla pri behu, chôdzi, chôdzi po schodoch a pri ľahšej fyzickej práci - III. stupeň
úniku moču je prítomný už pri minimálnom vzostupe vnútrobrušného tlaku a moč odteká prakticky permanentne pri pomalej chôdzi alebo aj v kľude vo vzpriamenej polohe
Diagnostika inkontinencie moču
Je v podstate jednoduchá a jej súčasťou sú detailné dotazníky, dôkladná anamnéza, fyzikálne vyšetrenie, základné testy (kompletné vyšetrenie moču a štandardné biochemické vyšetrenie na vylúčenie urémie alebo diabetes mellitus) a špecializované funkčné vyšetrenia (urodynamické vyšetrenie).
Cieľ liečby
Cieľom liečby inkontinencie moču je vyliečiť alebo zmierniť únik moču.
Medzi liečebné možnosti stresovej inkontinencie moču patrí konzervatívna liečba, farmakologická liečba a chirurgická liečba.
- Konzervatívna liečba
- Posilnenie svalstva panvového dna (Kegelove cviky)
- Úprava životosprávy
- Laserová rejuvenizácia pošvy s cieľom posilnenia svalstva prednej pošvovej steny
- Farmakologická liečba
- Lokálne estrogény
- Stimulátory α a β adrenergných receptorov
- Chirurgická liečba
Medzi liečebné možnosti urgentnej inkontinencie moču patrí konzervatívna liečba, farmakologická liečba a chirurgická liečba.
- Konzervatívna liečba
- Reflexná behaviorálna liečba zaistením podmieneného reflexu
- Farmakologická liečba (anticholinergiká)
- Chirurgická liečba
Inkontinencia moču je problém mimoriadne aktuálny. Napriek relatívne častému výskytu a hlbokému dopadu na kvalitu života postihnutých žien ide o nedostatočne riešený medicínsky problém, nakoľko mnoho žien trpiacich inkontinenciou moču z najrôznejších dôvodov nevyhľadá lekársku pomoc.
Publikované: 08.12.2016