VNUS™ Closure Fast - Riešenie pre bolesť nôh a kŕčové žily
Pociťujete diskomfort, pozorujete opuch alebo kŕčove žily?
Ak áno, je možné, že trpíte refluxom v systéme povrchových žíl. U pacientov s diagnózou žilového refluxu sa tradične vykonáva chirurgické odstránenie postihnutých žilových úsekov. V súčasnosti je možné pacientom ponúknuť liečbu zákrokom VNUS™ Closure. Ide o minimálne invazívnu a komfortnejšiu alternatívu k bolestivému chirurgickému odstráneniu žilových úsekov. Tento zákrok je možné navyše vykonávať ambulantne a pri lokálnej anestezii.
Od roku 1998 bolo technikou VNUS™Closure na celom svete vykonaných viac než 600 tisíc zákrokov.
Pri zákroku VNUS™ Closure sa vykonáva ošetrenie žilového refluxu v povrchovom žilovom systéme, čo často býva základnou príčinou bolestivých kŕčových žil.
Reflux v systéme povrchových žíl je progresívne ochorenie – ak zostáva bez
liečby, príznaky sa môžu časom zhoršovať. Žilovy reflux je závažná progresívna porucha, ktorá spôsobuje chronickú žilovú nedostatočnosť.

Základné poznatky o žilovom refluxe
Zdravé žily nohy obsahujú chlopne, ktoré sa otvárajú a uzatvárajú a pomáhajú tak vracať krv do srdca. K vývoju žilového refluxu dochádza vtedy, ak sú chlopne, ktoré zaisťujú tok krvi z nohy a späť do srdca, poškodené alebo choré. Výsledkom je nedostatočná funkcia žilových chlopní, ktorá vyvoláva tieto príznaky:
-
Varikózne žily
-
Bolesť
-
Opuch končatín
-
Ťažkosť a únava nôh
-
Kožné zmeny a kožné vredy

Na výskyte žilového refluxu sa podieľa rad faktorov, z ktorých niektoré sú následujúce:
-
Vek
-
Pohlavie
-
Rodinná anamnéza
-
Viac tehotenstiev
-
Obezita
-
Práce vykonávané v stoji
Cievny chirurg alebo špecialista môže na základe vyšetrenia nohy (nôh) ultrazvukom určiť, či máte reflux povrchových žíl. Ak chcete zistiť, či ste kandidátom na zákrok VNUS™ Closure, porozprávajte sa so svojim lekárom. (link na lekárov)
V čom spočíva zákrok VNUS™ Closure
Zákrok VNUS™ Closure sa vykonáva ambulantne. Lekár pomocou ultrazvuku umiestni do postihnutej žily cez malý otvor v koži katéter. Katéter je poháňaný energiou s radiovou frekvenciou (RF), ktorá zahrieva žilovú stenu. Dodávaním tepelnej energie sa žilová stena zmršťuje a dochádza k úplnému uzatvoreniu žily. Po jej uzatvorení sa krvný tok presmeruje do ostatných zdravých žíl.



Po zákroku sa na miesto zavedenia katétra aplikuje jednoduchý obväz a prípadne je možné ešte použiť kompresiu, ktorá bude podporovať hojenie. Lekár vám môže odporučiť, aby ste chodili a aby ste sa na určitý čas zdržali dlhodobejšieho státia na mieste a namáhavých aktivít. Pacienti sa po zákroku VNUS™ Closure typicky vracajú k svojim bežným činnostiam po jednom dni.
Hlavné body k zákroku VNUS™ Closure
-
Úľava od príznakov
-
Lokálna alebo celková anestézia
-
Návrat k bežným činnostiam do 1 – 2 dní
-
Dobrý kozmetický výsledok pri minimálnom alebo žiadnom vzniku jaziev, modrin či opuchov
Vizuálne výsledky


Súhrn informácií o bezpečnosti
Rovnako ako v prípade každého lekárskeho zákroku, sú so zákrokom VNUS™ Closure spojené možné riziká a komplikácie. Podrobnejšie informácie si vyžiadajte od lekára.
Systém VNUS™ Closure je určený pre endovaskulárnu koaguláciu ciev u pacientov s refluxom povrchových žíl. Je kontraindikovaný u pacientov, u ktorých je v žilovom úseku indikovanom na ošetrenie prítomný trombus. Medzi možné komplikácie okrem iného patrí perforácia cievnej steny, trombóza, pľúcna embólia, flebitída, hematóm, infekcia, parestézia, kožné popálenie.
Časté otázky
Otázka: Je zákrok VNUS™ Closure bolestivý?
Odpoveď: Pacienti uvádzajú miernu, prípadne žiadnu bolesť počas zákroku a po ňom. Pri zákroku VNUS™ Closure bola preukázaná nižšia bolestivosť než pri ošetrení laserom i bežnom odstranení žily.
Otázka: Ako rýchlo sa môžem vrátiť k svojim každodenným činnostiam?
Odpoveď: Pacienti sú typicky schopní návratu k svojim bežným činnostiam do jedného dňa. Pri zákroku VNUS™ Closure bolo klinicky preukázané, že umožňuje návrat pacientov k bežným činnostiam a do práce rýchlejšie než po ošetrení laserom i bežnom odstranení žily.
Otázka: Ako rýchlo dôjde k zlepšeniu príznakov?
Odpoveď: Rad pacientov pociťuje okamžitú úľavu od príznakov, ako je bolesť, pocit ťažkosti v nohách a únava. Plný prínos ošetrenia sa dosahuje do 1 – 2 týždňov.
Otázka: Dochádza po zákroku k vzniku jaziev, modrín alebo opuchu?
Odpoveď: Pacienti po zákroku udávajú minimálne alebo žiadne jazvy, modriny a opuchy. Z klinických dôkazov vyplýva, že pri 67 % pacientov sa už po 48 hodinách od zákroku neobjavujú žiadne modriny.1,3,4
Otázka: V čom sa zákrok VNUS™ Closure líši od odstránenia žily?
Odpoveď: Pri odstranení žily sa v slabinách a na lýtku vykonáva rez a cez postihnutú žilu sa vedie príslušný nástroj, ktorým sa žila vytiahne von z nohy. V prípade zákroku VNUS™ Closure sa v mieste zavedenia katétra vykonáva iba jeden malý rez, žila sa nasledne uzavrie a ponechá na mieste. Ide o minimálne invazívny zákrok, pri ktorom odpadá bolestivosť a vznik modrín, ktoré sú spojené s chirurgickým odstránením žily.
Otázka: Čo sa stane, ak budem v budúcnosti potrebovať chirurgický žilový bypass?
Odpoveď: Pri zákroku VNUS™ Closure sa vykonáva ošetrenie iba postihnutých žíl, ktoré nie sú pre chirurgický bypass vhodné. V prípade, že by bol chirurgický bypass nevyhnutný, môžu lekári použiť ostatné zdravé cievy.
Pri zákroku VNUS™ Closure boli opakovane preukázané lepšie výsledky z hľadiska kvality života pacientov, menšia bolestivosť, menší výskyt modrín, menej komplikácií a rýchlejší návrat ku každodenným činnostiam než v prípade ošetrenia laserom i bežného chirurgického odstránenia žily. Nezabudnite sa svojho lekára opýtať na klinické štúdie, ktoré sa zaoberali skúmaním zákroku VNUS™ Closure.
Aktualizované: 21.12.2010