Liposukcia tumescenčná

Úvod

Niektorí ľudia trpia nadmernými tukovými zásobami v určitých partiách tela, ako sú boky, stehná, brucho a zadoček. Tieto nežiaduce tukové oblasti je možné odstrániť pomocou kanyly a vákuového odsatia s použitím niektorej z techník operačnej metódy, ktorú nazývame liposukcia.

Čo je to tumescentná liposukcia?

V prípade tumescentnej liposukcie je do ošetrovanej, dopredu vyznačenej plochy, aplikované veľké množstvo infiltračného roztoku ihlou, ktorá je napojená hadičkou na nádobu s nariedeným roztokom. Tumescentná liposukcia je obvykle vykonávaná u pacientov, ktorí vyžadujú iba lokálnu anestéziu. Tento zákrok trvá dlhšie než klasická liposukcia (trvá maximálne 3 hodiny, ale väčšinou len 2 hodiny). Pretože roztok obsahuje okrem fyziologického (soľného) roztoku a adrenalínu (spôsobí stiahnutie ciev) aj určité množstvo znecitlivejúcej látky -  anestetika (obvykle lidocainu), ďalšia anestézia nie je potrebná. Anestetikum, ktoré sa nachádza v infiltračnom roztoku, má okrem anestetického účinku tiež účinok lipofilný - tj. spôsobuje bez akýchkoľvek vedľajších účinkov povrchovú deštrukciu tukových buniek, ktoré sa dajú voľne nasať do tenkých 2 mm kanýl. Pri tejto technike sa obvykle použije 2 - 3 x viacej tekutiny, ako je objem odsávaného tuku. Výsledkom je opuch (ang. tumescence) podkožného tkaniva, samozrejme prechodný, ktorý umožňuje použiť tenké, oblé kanyly, ktorých priemer by sme museli zdvoj až strojnásobiť, pokiaľ by sa pracovalo s tkanivom neinfiltrovaným. Pred vlastným odsávaním je potrebné počkať, kým začne pôsobiť anestetikum, niekedy až 40 min.. Potom už prebieha vlastné odsávanie pomocou liposukčných kanýl. Výhodou tumescentnej metódy je lokálna anestézia, aplikácia veľkého množstva roztoku, lipofilný účinok lidocainu, možnosť polohovať pacienta počas zákroku a záverečné odsatie, ktoré sa vykonáva v stoji. Zákrok trvá v porovnaní s klasickou liposukciou dlhšiu dobu a nie je odporúčané pri jednom sedení odsať naraz niekoľko veľkých plôch, alebo celé telo. Tumescentná technika je v spojení s vibračnou kanylou, použitou na odsávanie, považovaná za najefektívnejšiu a zároveň najšetrnejšiu metódu. Jedná sa o kombináciu tumescentnej a vibračnej liposukciie.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."