Neinvazívne zákroky estetickej gynekológie

Autor:

Vaginálna rejuvenizácia je vhodná pre ženy s  vaginálnym relaxačným syndrómom. Uvoľnenie pošvových stien alebo vaginálny relaxačný syndróm je strata optimálnej štrukturálnej formy vagíny asociovaná s preťažením vaginálneho kanálu počas pôrodu alebo prirodzeným starnutím. Prináša optimálne riešenie aj pre ženy s ľahkou alebo strednou formou inkontinencie moču a vaginálnou atrofiou. Je vhodná aj pre ženy s estrogén – dependentnou formou karcinómu (endometriálny karcinóm alebo karcinóm prsníka) alebo pozitívnou rodinnou anamnézou pre uvedenú formu karcinómu.

Na rejuvenizáciu ženských vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov sa v súčasnej dobe najčastejšie využíva účinok laseru alebo rádiofrekvenčnej energie v kombinácii s ultrazvukom.

Laserová vaginálna rejuvenizácia

Laserové ošetrenie je liečebný postup, ktorý využíva špeciálny zdroj svetelného žiarenia – laser. Laserové svetlo preniká do tkaniva, reaguje s určitými štruktúrami v tkanive a pozitívne ich ovplyvňuje. Ošetrenie pomocou lasera je bezpečné, rýchle a jednoduché.

Ako funguje vaginálna rejuvenizácia laserom?

Princípom tohto zákroku je neablatívne fototermálne zúženie vaginálneho kanála pomocou remodelácie prítomného kolagénu spolu so súčasnou neokolagenézou. Priaznivý výsledok je spojený aj so zmenou trofiky pošvy vplyvom zvýšenej vaskularizácie, zvýšenej aktivity fibroblastov a zmenou hladiny glykogénu a hrúbky epitelu.

beauty 743370 640

Tento efekt je dosiahnutý použitím špeciálneho 2940nm Er:YAG lasera, ktorý je cielene zameraný na tkanivo vaginálnej sliznice a na kolagén bohatú endopelvickú fasciu. Na vaginálnu rejuvenizáciu sa používa CO2 laser alebo YAG laser, pričom v súčasnosti je najnovším a najbezpečnejším laserom na trhu 2940nm Er:YAG laser so špeciálnym programom SMOOTH, ktorý je zameraný na oblasť genitálu. Výkon by mal realizovať lekár so špeciálnym certifikátom na vykonávanie tohto laserového ošetrenia.

Pred ošetrením

Rejuvenizácia vagíny vzhľadom na svoj neinvazívny charakter nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu pred samotným výkonom. Nevyhnutnosťou však je predchádzajúce gynekologické vyšetrenie, pričom k samotnému ošetreniu je potrebné negatívne onkocytologické vyšetrenie krčku maternice nie staršie ako 12 mesiacov a negatívna kultivácia z pošvy a moču nie staršia ako 2 týždne.

Kontraindikácie

Výkon nie je možné vykonať ani počas menštruácie alebo gravidity a neodporúča sa ani počas laktácie.

Priebeh laserovej vaginálnej rejuvenizácie

Rejuvenizácia vagíny je nebolestivý výkon. Môže byť spojený s krátkodobým nepríjemným pocitom tepla vo vagíne, ktorý však vymizne bezprostredne po ukončení ošetrenia.

Samotné ošetrenie trvá cca 20 minút v závislosti od realizovanej procedúry (IncontiLase, IntimaLase, RenovaLase) a bezprostredne po ošetrení žena odchádza domov a vracia sa k bežnej dennej aktivite.

Starostlivosť po ošetrení

Z odporučení po výkone je vhodná 7-dňová sexuálna abstinencia a 24hod. po ošetrení sa vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite.

Výsledok a trvanlivosť efektu ošetrenia

Efekt vaginálnej rejuvenizácie sa plne rozvíja v priebehu jedného mesiaca po výkone, pričom výsledok sa dostaví už po jednom ošetrení. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je vhodné ošetrenie opakovať 2-3x v jednomesačných odstupoch až do dosiahnutia maximálnej kolagénovej remodelačnej kapacity. Účinnosť metódy je 12-18 mesiacov v závislosti od individuálnych predpokladov.

Autorkou textu je MUDr. Ľubica Hammerová, PhD., gynekológ - pôrodník

Publikované: 20.10.2016

Súvisiace skúsenosti

Neinvazívne zákroky estetickej gynekológie

98% spokojnosť. Založené na 25 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.