Vačky pod očami

Čo sú vačky pod očami?

Vačky pod očami

Vačky pod očami sa môžu objaviť na krátky čas alebo môžu byť trvalé

Vačky pod očami sú v závislosti od príčiny problémom, ktorý sa môže objaviť krátkodobo alebo môže trvať dlho. Zvyčajne sú spojené so stresom, nedostatočným odpočinkom a starnutím pokožky, ktoré sa vyznačuje stratou elasticity. Vzájomné pôsobenie viacerých faktorov, ako je zníženie elasticity pokožky a svalového tonusu, hromadenie tukového tkaniva pod očami a vznik edému (opuchu; hromadenie tekutín), vedie k vzniku vačkov pod očami.

Aké sú príčiny vačkov pod očami?

Príčiny vačkov pod očami

Vačky pod očami môžu mať rôzne príčiny

Je potrebné rozlišovať medzi vačkami pod očami ako estetickým problémom, ktorý sa lieči estetickou medicínou a chirurgickým zákrokom, a vačkami pod očami ako príznakom patológie, pričom v tomto prípade je potrebné absolvovať sériu vyšetrení, ktoré majú za úlohu odhaliť skutočnú patológiu zodpovednú za ich výskyt.

Hlavné príčiny vačkov pod očami sú:

  • Stres
  • Problémy so spánkom
  • Vek (strata elasticity pokožky)
  • Predispozícia (pre nahromadenie orbitálneho tuku a pre ochabnutie tkaniva burzy)
  • Patologické stavy (obličky, pečeň, hypotyreóza, zápal spojiviek)
  • Zlá strava

Rozdiely medzi vačkami pod očami a tmavými kruhmi pod očami

Tmavé kruhy pod očami vs. vačky pod oČami

Tmavé kruhy pod očami sú častým estetickým problémom

Na rozdiel od vačkov pod očami majú tmavé kruhy tmavú farbu, bývajú čierne, vyhĺbené a uberajú očiam na jase. Tmavé kruhy nie sú spôsobené časom, ale krehkosťou kapilár, ktorá môže mať dedičný pôvod. Medzi ďalšie faktory patrí okrem dedičnosti aj psychický a fyzický stres, zlý životný štýl, priame slnečné žiarenie a náhle zmeny teploty. Tmavý tieň, ktorý charakterizuje tmavé kruhy, je spôsobený prasknutím kapilár a následným únikom malého množstva krvi, ktorá určitý čas zostáva po kožou.

Na druhej strane, pod pojmom vačky pod očami sa zvyčajne rozumie viditeľné ochabnutie oblasti pod viečkami, za ktoré sú často zodpovedné prirodzené procesy starnutia.

Bibliografia

Husarčeková, J. (2015). Vačky pod očami. Zdravie. [online] Dostupné na: https://www.zdravie.sk/choroba... [Dátum: 13. 05. 2022].

ISAPS. (2020). Fillers. [online] Dostupné na: https://isaps.org/discover/pat... [Dátum: 12. 1. 2023].

Korean Society for Laser Medicine and Surgery. (2021). Radiofrequency in Clinical Dermatology. [online] Dostupné na: https://www.jkslms.or.kr/journa... [Dátum: 13. 05. 2022].

    "Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."