Ako stárneme, naša tvár začína vykazovať známky gravitácie, pôsobenia slnka a pohybu svalov ako je úsmev alebo žuvanie. Hlboko uložené tkanivo, ktoré udržuje mladistvý vzhľad našej kože sa uvoľňuje a objavujú sa vrásky.Tieto je možné vyhladiť injekčnými výplňami.

Úvod

Ruku na srdce, kto z nás aspoň raz nezažil ten pocit pri pohľade do zrkadla, že pokožka stráca farbu, pribúdajú vrásky, tvár je unavená a pôsobí bez života? Prečo to nezmeniť a nedopriať pokožke opäť život, jasmladistvosť. V posledných rokoch sú po celom svete trendom injekčné výplne.

V roku 2018 bolo zaznamenaných viac ako 3,5 milióna zákrokov injekčnými výplňami po celom svete.

IMG 2794

                                              Injekčné výplne

Čo sú injekčné výplne?

Injekčné výplne sú prípravky, ktoré sú najčastejšie založené na báze kyseliny hyalurónovej, kolagénu,  alebo vlastného tuku.

V estetickej medicíne je kyselina hyalurónová najpoužívanejšou výplňou po celom svete. Kyselina hyalurónová je látka telu vlastná a plne vstrebateľná, ktorá je obsiahnutá vo všetkých živých organizmoch. Kyselinu hyalurónovú telo produkuje prirodzene a má za úlohu na seba viazať vodu. Dokáže na seba naviazať až 6 litrov na gram. S vekom naše kožné bunky vytvárajú čoraz menej kyseliny hyalurónovej čo vedie k vysúšaniu našej pleti a strate pružnosti. Výplne kyselinou hyalurónovou sú vynikajúcim riešením na vyhladenievyplnenie vrások na celej tvári, spevnenie kontúr tváre, omladenie dekoltu a krku, pri modelácií a zväčšení pier a dá sa využiť aj pri omladení zvráskavených rúk.  

Kolagén je najhojnejším proteínom v našom tele. Tvorí najväčšiu časť bielkovín v tele až 30%. Pre telo má veľký význam. S pribúdajúcim vekom naše telo produkuje čoraz menej a menej kolagénu. Jedným z viditeľných znakov je naša pokožka, ktorá stráca pružnosť a pevnosť.  Kolagenové injekčné výplne sú preto vhodné pre odstránenie vrások, depresií na koži alebo jaziev.

Použitie vlastného tuku pacienta ako výplňového materiálu pre vylepšenie vzhľadu tváre zabráni možnému odmietnutiu alebo nekompatibilite, pretože ide o autológny materiál, čiže sa jedná o Váš vlastný materiál. Autológny tuk môžeme definovať ako najlepší výplňový materiál, ktorý je menej škodlivý pre telo. Injekčnými výplňami vlastným tukom môžeme vyhladiť vrásky, zväčšiť pery, vyplniť objem prepadnutých tvári, alebo odstrániť kruhy pod očami.

IMG 2796

                                           Čo sú injekčné výplne

Ako zistím či som vhodný kandidát pre injekčné výplne?

Ak si chcete zachovať Vašu vizáž a len dopriať pleti oživenie a mladistvosť, injekčné výplne sú ideálnym riešením. Je ale nutné počítať s tým, že efekt je krátkodobý, ale je možné ho opakovať.

Ak máte nejaké alergie je dôležité to konzultovať s lekárom.

IMG 2814

                                                 Vhodný kandidát

Ako si vybrať vhodného lekára?

Vhodného lekára si môžete vybrať na základe dobrých ohlasov či už od okolia, alebo sa môžete informovať prostredníctvom internetu. Pozor na výbere lekára záleží a reklama ani cena nie sú zárukou dobrého výsledku, ale skúsenostivýsledky dôležité.

IMG 2795

                                                   Výber lekára

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Pri prvej konzultácií lekárovi poviete všetky Vaše predstavyočakávania. Lekár ohmatom zhodnotí stav Vašej tváre – svaly, kožu a kosti a skonštatuje či je pre Vás vhodný práve zákrok injekčnými výplňami, poprípade Vám navrhne inú alternatívu.

schill profil doktora

                                                     Konzultácia

Ako sa pripraviť na zákrok?

Na zákrok nie je nutné sa špeciálne pripravovať. Mali by ste byť v dobrom zdravotnom stavepsychickej pohode.

IMG 2799

                                                   Príprava na zákrok

Ako sa vykonáva aplikácia injekčnými výplňami?

Injekčné výplne môže aplikovať len špecializovaný lekár, ktorý zvolí techniku a ihlu pre oblasť, ktorá sa bude ošetrovať.

Aplikácia kyseliny hyalurónovej je pomerne rýchly a bezbolestný zákrok. Miesto ošetrenia sa dezinfikuje a vyčistí. Lekár si označí miesta kde sa bude vpichovať výplň. Každá výplň je sterilne zabalená a je dôležité dodržať všetky hygienické opatrenia. Množstvo kyseliny hyalurónovej je individuálne a záleží aká oblasť sa bude vyplňovať. Lekár tenkou ihlou spraví vpich do označeného miesta a pomaly púšťa látku do pokožky alebo pier. Sleduje ako sa výplň správa a postupne pokračuje. Techniky sú rôzne a je na lekárovi, ktorú si zvolí a akú techniku preferuje. Používa sa lokálna anestézia pre miestne znecitlivenie, avšak pokiaľ by ošetrenie prebiehalo bez znecitlivenia, môžete pocítiť iba jemné pichnutie alebo pálenie, ktoré po chvíli ustúpi.    

Kolagén je derivát z čistého hovädzieho kolagénu, preto by ste sa mali uistiť či nie ste alergická na túto zložku. Výsledok je okamžitý, ale je potrebné ho po čase opakovať. Kolagén sa aplikuje pomocou ihly na označené miesta, na ktorých ste sa s lekárom dohodli. Kolagén je slaný roztok, ktorý sa počas niekoľkých dní telom absorbuje a tak je nutné použiť tohto roztoku viacej. Môžete pocítiť jemné pichnutie alebo pálenie, ktoré po chvíli ustúpi. Pri lokálnej anestézií je zákrok bezbolestný.

Aplikácia vlastným tukom sa vykonáva tak, že miesto kde sa tuk odoberá väčšinou z oblasti brucha sa znecitliví a za pomoci tenkej kanyly sa odsaje potrebné množstvo tuku. Následne sa tkanivo v laboratóriu upraví, vyčistí a prefiltruje a aplikuje injekčne do požadovaného miesta. Tak isto ako pri kolagéne je potrebné aplikovať tuku viac, pretože telo ho čiastočne absorbuje.

IMG 2806

                                          Aplikácia injekčných výplní 

Výhody zákroku

Výhodou injekčných výplní je dostupnosť, rýchla aplikácia a ošetrenie Vám nespôsobí výrazne zmeny vo výzore a vizáži, naopak zlepší Váš vzhľad a budete sa tak cítiť príjemnejšiemladistvo bez podstúpenia chirurgického zákroku.

IMG 2800

                                         Výhody zákroku

Ako prebieha zotavenie po injekčných výplniach?

Zotavenie je veľmi rýchle a bezbolestné. Po vpichoch sa môžu objaviť malé modrinky, mierny opuch alebo začervenanie. Vhodným krémom, ktorý Vám odporučí lekár je možné tieto vedľajšie účinky zmierniť ba dokonca sa im aj vyhnúť.

IMG 2812

                                            Zotavenie po zákroku

Doba rekonvalescencie

Keďže sa jedná o neinvazívny zákrok nie je potrebná žiadna rekonvalescencia. Po vpichoch neostávajú žiadne jazvy a zákrok je bezbolestný.  Miesto vpichu kde sa odoberal tuk sa prelepí len náplasťou. Do bežného života sa tak môžete vrátiť hneď po zákroku.

IMG 2804

                                                 Rekonvalescencia

Výsledky

Výsledky síce nie sú trvalé, ale môžete dopriať svojej pokožke pružnosť, elasticitu, hydratáciu, odstránenie neželaných vrások a veľa iných benefitov.

 

IMG 2803

                                                Výsledky po zákroku

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Pred akýmkoľvek zákrokom je dôležité zistiť či nie ste alergická na niektorú zložku. Ak by sa nedodržiavala hygiena počas zákroku je možný prenos infekcie. Môžu sa po zákroku objaviť malé modrinky, opuch alebo mierne začervenanie.

IMG 2808

                                              Vedľajšie účinky

Často kladené otázky

Ako dlho vydržia injekčné výplne? Injekčné výplne sú vstrebateľné, čiže je potrebné ich obnovovať. Záleží aký druh výplne sa zvolí a aká časť bude ošetrovaná. Väčšinou je to v rozmedzí 3-12 mesiacov a u každého pacienta je to individuálne.  

Ako dlho zákrok trvá?  Zákrok je rýchly a neinvazívny. Záleží aké časti chcete ošetrovať a koľko injekčných výplní sa bude aplikovať. Zväčša ale bežný zákrok trvá približne 15 minúthodinu.

Bibliografia

[online] Isaps.org. Dostupné na: <https://www.isaps.org/wp-content/uploads/2020/10/ISAPS-Global-Survey-Results-2018-1.pdf>. Dátum: 09.11.2020]

Thomas Kugler, I., 2020. American Academy Of Facial Plastic And Reconstructive Surgery. [online] American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery. Dostupné na: <https://www.aafprs.org/Consumers/Procedures/FacialRejuvenation/Injectables/A/FR8.aspx>. [Dátum: 09.11.2020]

ABCS. 2020. Injectable Dermal Fillers Guide | ABCS. [online] Dostupné na: <https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical/injectable-fillers-guide/>. [Dátum: 09.11.2020]

 

 

Aktualizované: 05.10.2021

Injekčné výplne - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Injekčné výplne

97% spokojnosť. Založené na 1027 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.