Absolventka psychológie na Masarykovej univerzite v Brne, ktorá svoju celoživotnú záľubu v písaní momentálne využíva písaním a prekladaním článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.
Aktualizácia: 13. 5. 2022

Navigácia

 • Čo sú injekčné výplne?
 • Vhodný kandidát na aplikáciu injekčných výplní
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Konzultácia s lekárom
 • Aplikácia kyseliny hyalurónovej
 • Aplikácia kolagénu
 • Aplikácia vlastným tukom
 • Výhody injekčných výplní
 • Priebeh zotavenia a rekonvalescencia po aplikácii injekčných výplní
 • Výsledky
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo sú injekčné výplne

Injekčné výplne

Čo sú injekčné výplne?

Injekčné výplne sú vstrebateľné prípravky, ktorých pomocou je možné modelovať tvár a napodobniť tak dočasne plastickú operáciu bez veľkého zásahu do tela. Dermálne výplne sa podľa odborníkov z Eveclinic používajú nielen na vyplnenie a korekciu vrások, ale aj na vyplnenie (augmentáciu) pier, korekciu nosa, úpravu kruhov/vačkov pod očami, korekciu hrany sánky, či korekciu jaziev. Najčastejšie sú založené na báze kyseliny hyalurónovej, kolagénu, alebo vlastného tuku.

 • Kyselina hyalurónová- v estetickej medicíne je kyselina hyalurónová najpoužívanejšou výplňou. Kyselina hyalurónová je látka telu vlastná a plne vstrebateľná, ktorá je obsiahnutá vo všetkých živých organizmoch. Kyselinu hyalurónovú telo produkuje prirodzene a má za úlohu na seba viazať vodu. Dokáže na seba naviazať až 6 litrov vody na gram. S vekom naše kožné bunky vytvárajú čoraz menej kyseliny hyalurónovej, čo vedie k vysúšaniu našej pleti a strate pružnosti. Výplne kyselinou hyalurónovou sú vynikajúcim riešením na vyhladenie a vyplnenie vrások na celej tvári, spevnenie kontúr tváre, omladenie dekoltu a krku, pri modelácií a zväčšení pier a dá sa využiť aj pri omladení zvráskavených rúk.
 • Kolagén- je najhojnejším proteínom v našom tele. Tvorí najväčšiu časť bielkovín v tele - až 30%. Pre telo má veľký význam. S pribúdajúcim vekom ho naše telo produkuje čoraz menej. Jedným z viditeľných znakov je naša pokožka, ktorá stráca pružnosť a pevnosť. Kolagénové injekčné výplne sú preto vhodné pre odstránenie vrások, prepadnutých miest na koži alebo jaziev.
 • Vlastný tuk- použitie vlastného tuku pacienta ako výplňového materiálu pre vylepšenie vzhľadu tváre zabráni možnému odmietnutiu materiálu alebo nekompatibilite, pretože sa jedná o váš vlastný, teda autológny, materiál. Autológny tuk často považujeme za najlepší výplňový materiál, pretože je menej škodlivý pre telo. Injekčnými výplňami vlastným tukom môžeme vyhladiť vrásky, zväčšiť pery, vyplniť objem prepadnutých tvári, alebo odstrániť kruhy pod očami.

Ich popularita v posledných rokoch stále rastie a čoraz viac ľudí sa rozhodne tento rýchly a neinvazívny zákrok podstúpiť. Podľa najnovších údajov Medzinárodnej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie (ISAPS) bolo len v roku 2020 zaznamenaných viac ako 4 milióny zákrokov injekčnými výplňami po celom svete.

Vhodný kandidát na aplikáciu injekčných výplní

Kandidát na aplikáciu dermálnych výplní, pred a po u Dr. Aniuty Paraska

Vhodný kandidát na aplikáciu injekčných výplní

Injekčné výplne sú veľmi obľúbenou voľbou medzi tými, ktorí hľadajú bezpečný a neinvazívny spôsob, ako vrátiť čas a znížiť vzhľad hlbokých vrások alebo vyriešiť drobné nedokonalosti na tvári bez chirurgického zásahu. Sú vhodné pre ženy aj mužov, najčastejšie v strednom veku (35 - 65 rokov), pretože v tomto veku začína elasticita pokožky povoľovať a vrásky a nedokonalosti sa stávajú viditeľnejšie. Zákrok ale často podstupujú aj mladší ľudia, najmä kvôli vyhladeniu jaziev po akné, odstráneniu hrbu na nose, vyčnievajúcej brady alebo tvarovaniu pier.

Vhodným kandidátom sú najmä ľudia, ktorí sa zdráhajú ísť pod nôž alebo jednoducho chcú skrátiť čas rekonvalescencie. Injekčné výplne sú skvelou voľbou na dosiahnutie požadovaných estetických výsledkov. Ak si chcete zachovať vašu vizáž a len dopriať pleti oživenie a mladistvosť, injekčné výplne sú ideálnym riešením. Zatiaľ čo nevstrebateľný filler prináša permanentné výsledky, pri injekčných výplniach je nutné počítať s tým, že efekt je krátkodobý. Je ale možné tento zákrok opakovať. Napriek tomu injekčné výplne môžu mať účinok až dva roky. 

Aj keď sa na injekčné výplne používajú látky ako kyselina hyaluronová či vlastný tuk, ktoré sú telu vlastné a vstrebateľné, pri ktorých podľa špecialistov z DermaPoint nehrozí riziko alergickej reakcie, je vždy lepšie akékoľvek alergie konzultovať s lekárom. Pri výplniach z kolagénu totiž alergická reakcia nastať môže, aj keď je to ojedinelé.

Medzi ďalšie kontraindikácie patrí koža náchylná na tvorbu keloidov, čo je typ vyvýšenej, problematickej jazvy. Tehotné a dojčiace ženy by s týmto zákrokom tiež mali radšej počkať. 

Výber špecialistu na injekčné výplne

Pri výbere špecialistu sú pred a po fotky dôležité. Pred a po fotografia z ENVY kliniky

Ako si vybrať vhodného lekára

S popularitou injekčných výplní sa zdá, že sa vykonávajú všade, preto môže byť ťažké vybrať si kliniku a lekára, ktorý je pre vás ten pravý. Aby bola aplikácia injekčných výplní vykonaná správne, špecialista potrebuje obšírne znalosti anatómie tváre. Preto by tento zákrok mal byť vždy vykonávaný certifikovaným lekárom, ktorý zabezpečí bezpečnosť pacienta počas celého zákroku. Vhodného lekára si môžete vybrať na základe dobrých ohlasov, či už od okolia alebo sa môžete informovať prostredníctvom internetu. Vo všeobecnosti platí, že pri hľadaní vhodného lekára alebo kliniky pre akýkoľvek zákrok, je najdôležitejšie sledovať povesť kliniky, povesť lekára, jeho zručnosti, používané produkty a zariadenia, techniky a metódy. Pozor, na výbere lekára vždy záleží. Reklama ani cena nie sú zárukou dokonalého výsledku, skúsenosti a spokojní klienti sú. Preto sa vždy pozrite na "pred a po" fotky konkrétnych lekárov, aby ste sa uistili, že ten, ktorého si vyberiete, dosahuje výsledky aké očakávate. 

Konzultácia s lekárom

Odborník dôkladne zhodnotí stav vašej pokožky a črty tváre

Konzultácia s lekárom

Na prvej schôdzke s lekárom prediskutujete, čo konkrétne vás trápi a čo by ste chceli vylepšiť. Je to skvelá príležitosť získať odpovede na akékoľvek otázky, ktoré vás zaujímajú. Lekár vám spraví prvotné vyšetrenie, kde sa bude zameriavať na črty tváre a zhodnotí stav vašej pokožky. Následne navrhne metódu a produkt, kde určí koľko mililitrov výplne budete potrebovať na dosiahnutie požadovaného výsledku.

Každý máme inú tvár, takže individuálny plán ošetrenia nám pomôže dosiahnuť tie najlepšie výsledky. Odborník vám môže navrhnúť aj kombináciu ošetrení, ktoré môžu výrazne zlepšiť konečný efekt a priblížiť sa tak k splneniu vašich očakávaní. Na zákrok nie je nutné sa špeciálne pripravovať. Mali by ste byť v dobrom zdravotnom stave a psychickej pohode.

Aplikácia injekčných výplní

Pacientka pred a po ošetrení injekčnými výplňami (MUDr. Milan Očenáš)

Aplikácia kyseliny hyalurónovej

Injekčné výplne môže aplikovať len špecializovaný lekár, ktorý zvolí techniku a ihlu pre oblasť, ktorá sa bude ošetrovať.

Aplikácia kyseliny hyalurónovej je pomerne rýchly a bezbolestný zákrok. Miesto ošetrenia sa dezinfikuje a vyčistí. Lekár si označí miesta kde sa bude vpichovať výplň. Každá výplň je sterilne zabalená a je dôležité dodržať všetky hygienické opatrenia. Množstvo kyseliny hyalurónovej je individuálne a záleží aká oblasť sa bude vyplňovať. Lekár tenkou ihlou spraví vpich do označeného miesta a pomaly púšťa látku do pokožky alebo pier. Sleduje ako sa výplň správa a postupne pokračuje. Techniky sú rôzne a je na lekárovi, ktorú si zvolí a akú techniku preferuje. 

Používa sa lokálna anestézia pre miestne znecitlivenie, avšak pokiaľ by ošetrenie prebiehalo bez znecitlivenia, môžete pocítiť iba jemné pichnutie alebo pálenie, ktoré po chvíli ustúpi. Odborníci z Hebe Clinic hovoria aj o používaní dermálnej výplne, ktorá v sebe už lokálne anestetikum obsahuje.

Aplikácia kolagénu

Výsledky po aplikácii kolagénu sú okamžité

Aplikácia kolagénu

Kolagén je derivát z čistého hovädzieho kolagénu, preto by ste sa mali uistiť či nie ste alergická na túto zložku. Výsledok je okamžitý, ale je potrebné ho po čase opakovať. Kolagén sa aplikuje pomocou ihly na označené miesta, na ktorých ste sa s lekárom dohodli. Kolagén je slaný roztok, ktorý sa počas niekoľkých dní v tele absorbuje a tak je nutné použiť tohto roztoku viacej. Môžete pocítiť jemné pichnutie alebo pálenie, ktoré po chvíli ustúpi. Pri lokálnej anestézií je zákrok bezbolestný.

Aplikácia vlastným tukom

Transfer tuku

Aplikácia vlastným tukom

Transplantácia tuku a injekčné výplňové ošetrenia sú si podobné. Aplikácia vlastným tukom sa vykonáva tak, že miesto, kde sa tuk odoberá sa znecitliví a za pomoci tenkej kanyly sa odsaje potrebné množstvo tuku. Jedná sa o miesta, kde býva tuku dostatok až nadbytok, väčšinou oblasť brucha či stehien. Lekár si označí miesta na tvári, kam sa budú injekcie aplikovať. Následne sa tkanivo v laboratóriu upraví, vyčistí, prefiltruje a injekčne sa aplikuje do požadovaného miesta. Tak isto ako pri kolagéne je potrebné aplikovať tuku viac, pretože telo ho čiastočne absorbuje. Transfer tuku sa môže kombinovať s liftingom tváre a liftingom hornej a dolnej časti očí, aby sa dosiahol mladistvejší vzhľad.

Výhody injekčných výplní

Aplikácia injekčných výplní. Foto pred a po: Chironax Medicentrum s.r.o.

Výhody injekčných výplní

Výhodou injekčných výplní je dostupnosť, rýchla aplikácia a ošetrenie vám nespôsobí výrazne zmeny vo výzore a vizáži, naopak zlepší váš vzhľad a budete sa tak cítiť príjemnejšie a mladistvo bez podstúpenia chirurgického zákroku.

Ďalšie výhody:

 • Výsledky môžu byť viditeľné až 2 roky
 • Minimálne riziko
 • Okamžité a viditeľné výsledky
 • Žiadna rekonvalescencia ani prestoje
 • Blahodarne pôsobia na pokožku
 • Vytvárajú dlhodobú produkciu kolagénu a elastínu
 • Vytvárajú prirodzene vyzerajúce výsledky

Priebeh zotavenia a rekonvalescencia po aplikácii injekčných výplní

Celý nechirurgický zákrok trvá podľa Hebe Clinic 15-30 minút a zotavenie je veľmi rýchle a bezbolestné, preto nie je potrebné vzdať sa práce či iných každodenných aktivít. Po vpichoch sa môžu objaviť malé modrinky, mierny opuch alebo začervenanie. Vhodným krémom, ktorý vám odporučí lekár je možné tieto vedľajšie účinky zmierniť ba dokonca sa im aj vyhnúť. Keďže sa jedná o neinvazívny zákrok nie je potrebná žiadna rekonvalescencia. Po vpichoch nezostávajú žiadne jazvy a zákrok je bezbolestný. V prípade použitia autológneho tuku sa miesto vpichu kde sa odoberal tuk len prelepí náplasťou. Do bežného života sa tak môžete vrátiť hneď po zákroku.

Výsledky

Pacient pred a po ošetrení na GÉVÉ Klinike

Výsledky

Dermálne výplne môžu celkovo obnoviť mladistvý vzhľad tým, že vyplnia vrásky a kožné záhyby, ako aj nahradia stratený objem tváre a vytvarujú pery, čím vytvoria zmyselnejší vzhľad. Výsledky síce nie sú trvalé, ale môžete dopriať svojej pokožke pružnosť, elasticitu, hydratáciu, odstránenie neželaných vrások a veľa iných benefitov. Ak zvažujete ošetrenie injekčnými výplňami, je dôležité mať realistické očakávania výsledkov, ktoré môžete dosiahnuť. Je možné, že na ich dosiahnutie bude potrebných viacero ošetrení. Pri dermálnych výplniach si väčšina ľudí ani nevšimne, že ste podstúpili nejaký zákrok. Jediné, čo si všimnú, bude, že vyzeráte mlado a sviežo.

Pri transplantácii tuku výsledky zvyčajne trvajú dlhšie ako pri aplikácii injekčných výplní. Výsledky budete môcť vidieť okamžite, ale potrvá približne mesiac, kým sa tuk ustáli a budete môcť posúdiť konečný efekt zákroku.

Injekčné výplne sa často kombinujú s injekciami botoxu, aby sa dosiahli čo najprirodzenejšie a najlepšie výsledky. Ak k tomu pridáte ešte ošetrenie na zlepšenie farby a štruktúry pleti, ako napríklad rádiofrekvenčnú rejuvenizáciu alebo ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom IPL, získate celkové zlepšenie a mladší vzhľad.

Odborníčka z kliniky YES VISAGE hovorí o bezpečnosti injekčných výplní

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Aj keď sú injekčné výplne považované za bezpečné, v zriedkavých prípadoch sa po zákroku môžu vyskytnúť komplikácie. Pravdepodobnosť komplikácií závisí od presného typu zákroku, ktorý podstupujete, ale aj od ďalších faktorov, ako je váš celkový zdravotný stav alebo od použitého materiálu. Pri úvodnej konzultácii vám odborník vysvetlí všetky možné riziká a komplikácie tohto zákroku a po ošetrení vám poskytne odporúčanie ako sa vyhnúť možným vedľajším účinkom. Pred akýmkoľvek zákrokom je dôležité zistiť či nie ste alergický na niektorú z používaných zložiek. Ak by sa nedodržiavala hygiena počas zákroku je možný prenos infekcie. 

Po aplikácii injekčných výplní sa môžu objaviť malé modrinky alebo mierne začervenanie. Nežiaduce účinky pri hyalurónových výplniach sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať začervenanie, citlivosť alebo bolesť v mieste vpichu. Ak sa vyskytnú, zvyčajne ustúpia do troch dní. Zriedkavo sa môže vyskytnúť zmena farby, ktorá však nie je trvalá. Stuhnutosť, opuch a hrbolčeky sú tiež zriedkavými vedľajšími účinkami a mali by ustúpiť približne do siedmich dní.

Často kladené otázky

 • Ako dlho vydržia injekčné výplne? Injekčné výplne sú vstrebateľné, čiže je potrebné ich obnovovať. Záleží aký druh výplne sa zvolí a aká časť bude ošetrovaná. Väčšinou je to v rozmedzí 3-12 mesiacov ale u každého pacienta je to individuálne. Niektoré injekčné výplne vydržia až 2 roky.
 • Ako dlho zákrok trvá? Zákrok je rýchly, neinvazívny a bezbolestný. Vždy záleží, aké časti chcete ošetrovať a koľko injekčných výplní bude aplikovaných. Väčšinou však bežný zákrok trvá približne 15 minút až hodinu.
 • Sú injekčné výplne lepšie ako botox?
  V porovnaní s botoxom sú injekčné výplne rovnako účinné. A čo je dôležitejšie, výsledky pretrvávajú dlhšie. Trvanie účinkov injekčných výplní sa však stále líši najmä v závislosti od typu výplne. Niektoré môžu vydržať rovnako dlho ako botox, zatiaľ čo iné typy výplní môžu vydržať viac ako rok. Injekčné výplne sa často kombinujú s injekciami botoxu, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky. 
 • Čo robiť, ak mám po zákroku opuch? Je to prirodzená reakcia na zákrok a opuch väčšinou odoznie do pár hodín, maximálne môže trvať tri dni. V závažnejších prípadoch si môžete prikladať studené obklady alebo užívať protizápalové lieky.
 • Pre koho je liečba určená? Ošetrenie sa odporúča ľuďom s dehydrovanou a starnúcou pleťou, ale možno ho vykonať aj mladším pacientom, ktorí bojujú s prvými príznakmi starnutia alebo si chcú zväčšiť pery či vytvarovať bradu alebo lícne kosti.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."