Operácia viečok, blepharoplastika

Index spokojnosti 95% Index spokojnosti Založené na 1014 hodnoteniach pacientov

Operácia viečok spočíva v redukcii prevísajúcej kože viečok a odstránení časti retrobulbárneho tuku, ktorý sa vytláča pod ochabnutú kožu viečok. Pri horných viečkach je to i vyrezanie úzkeho pruhu okoločného svalu.

Indikácia

Operácia viečok či horných /a/alebo dolných nemá ostré vekové rozhranie, hlavne preto, že veľakrát hlavne u mladších vekových skupín je podmienená geneticky.

Prednosťou operácie u horných viečok je efekt kozmetický a funkčný. Kozmetický spočíva v odstránení presahu kože, ktorá môže zasahovať až  do polovice  zreničky. Funkčne zlepšuje vízus v zmysle i periférneho videnia. Odstraňuje pocit  unavených očí.

U dolných viečok je to zásluhou odstránenia vankúšikov (tukových) a tým  nevyspatého „unaveného vzhľadu“ tváre.

wrinkles

Priebeh operácie

Pred operáciou viečok vyžadujeme krvný obraz a krvné zrážacie faktory. V prípade dolných viečok, (ak tento zákrok má byť uskutočnený v celkovej anestézii), tak kompletné interné predoperačné vyšetrenie.

Operácia horných viečok trvá cca 30 minút, dolných cca 45 minút. Zväčša sa vykonáva v miestnom znecitlivení v rámci jednodňovej chirurgie. V prípade dolných viečok ide o zákrok jednorazový, pri horných viečkach je bežné zopakovanie zákroku o cca 8-9 rokov.

Rekonvalescencia

Rekonvalescencia pri horných ale i dolných viečok trvá cca 5-6 dní. Odporúčame v deň po operácii a ešte druhý deň každé tri hodiny jednu dve kvapky do očných štrbín (bórová voda, resp. očné kvapky - Ophtal, Ophtalmoseptonex gtt.).

Práceschopnosť po týždni je možná. Efekt operácie je dlhodobý, 10 a viac rokov. Niekedy je treba po tomto čase operáciu horných viečok zopakovať. U dolných viečok  je to omnoho zriedkavejšie.

Komplikácie

Najčastejšou komplikáciou je pooperačné krvácanie. Preto niekoľko hodín by mal pacient zotrvať na lôžku na pracovisku. Urýchliť pooperačný opuch, ktorý je sprievodným znakom každej blepharoplastiky je prikladanie studených obkladov na čelo tesne po, a v ďalších dňoch je to užívanie enzymatických prípravkov ako napr. Wobenzym tabletky. Viečka sú orgány s veľmi rýchlym zhojením a stehy odstraňujeme už o 4-5 dní.

Kontraindikácie

Kontraindikáciou môže byť syndróm tzv. suchých očí, alebo všeobecne sa hojenie u pacienta keloidnou jazvou.

Publikované: 23.10.2014

Odborníci vo vašom okolí   

Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.