Navigácia

 • Úvod
 • Čo je mikrodermabrázia?
 • Ako zistím, či som vhodný kandidát na mikrodermabráziu?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva mikrodermabrázia?
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie po mikrodermabrázií?
 • Doba rekonvalescencie
 • Výsledky mikrodermabrázie
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Túžite po jemnej a zamatovej pleti? Zvoľte mikrodermabráziu. Zmierňuje príznaky stárnutia kože, úspešne lieči akné a pigmentové škvrny spôsobené slnečným žiarením. Môže odstrániť aj drobné jazvy a rozšírené kožné póry. To všetko bez bolesti, anestézie a časovej náročnosti. Mikrodermabrázia tváre pomáha zahustiť váš kolagén, čo má za následok mladšiu pleť. Kolagén je bielkovina vo vašej pokožke, ktorá je hojná keď ste dieťa, a vďaka ktorej pokožka vyzerá napnutá a hladká. Produkcia kolagénu s pribúdajúcim vekom klesá, čo má za následok voľnejšiu nerovnú pokožku.

Čo je mikrodermabrázia

Ošetrenie je príjemné a bezbolestné

Čo je mikrodermabrázia?

Mikrodermabrázia je v podstate peeling a hĺbkové čistenie pleti ideálne napríklad pre zaneprázdnených ľudí. Jedno sedenie trvá menej ako hodinu a výsledky sú okamžite viditeľné. Vaša pleť bude svieža a žiarivá. Mikrodermabrázia pomáha jemne odlupovať povrchové vrstvy pokožky pomocou obrusovania a odsávania. Mikrodermabrázia používa jemné kryštály s diamantovými hrotmi na obrusovanie pokožky a vákuové odsávanie na odstránenie odumretých buniek pokožky. Tento typ omladenia pokožky sa používa na ošetrenie ľahkých jaziev, zmeny farby pokožky, poškodenia slnkom a strií. Opakovanými sedeniami môžete bojovať proti starnutiu pleti, vráskam, pórom a zvýšiť účinnosť lokálnej starostlivosti o pleť.

Novšou metódou je hydradermabrázia a toto ošetrenie sa vykonáva prístrojom HydraFacial. Hydradermabrázia sa od mikrodermabrázie líši tým, že ide o viacstupňové ošetrenie tváre, pri ktorom sa dermabrázia používa len ako jeden z krokov. Táto dermabrázia sa vykonáva jemným a kontrolovaným spôsobom pomocou patentovaného hrotu Hydropeel a používa sa na zlepšenie čistenia pleti a prípravu pleti na ďalšie spôsoby ošetrenia, ktoré nasledujú neskôr v rámci ošetrenia. Výsledok je podobný ako pri ošetrení mikrodermabráziou, ale jej ďalšou výhodou je zlepšenie krvného obehu a hydratácia pokožky. Táto metóda tiež zvyšuje produkciu kolagénu, ktorá má na pokožku veľmi pozitívny účinok proti starnutiu.

Vhodný kandidát na mikrodermabráziu

Kto je vhodným kandidátom

Ako zistím, či som vhodný kandidát na mikrodermabráziu?

Mikrodermabrázia nebude efektívnym riešením pokiaľ sa chcete zbaviť hlbokých vrások. Avšak ak sa trápite s jemnými vráskami, mastnou pleťou, rozšírenými pórmi, miernejšou formou akné, pigmentovými škvrnami, alebo vyvýšenými jazvami toto ošetrenie dokáže zázraky. Všeobecne je mikrodermabrázia veľmi bezpečná a vhodná pre väčšinu ľudí. Veľmi zriedkavo môže dôjsť ku alergickej reakcii. Ak ste zaneprázdnený človek, ktorý chce vyzerať čo najlepšie aj bezprostredne po ošetrení, mikrodermabrázia môže byť pre vás ideálnym ošetrením pleti.

Mikrodermabrázia je miernejšie ošetrenie ako dermabrázia. Pri dermatabrázii sa uplatňujú intenzívnejšie metódy na odstránenie vrchnej vrstvy pokožky.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Vyberte si skúseného odborníka 

Ako si vybrať vhodného lekára?

Mikrodermabrázia je jednoduché, rýchle a bezbolestné kozmetické ošetrenie pleti. K tomuto ošetreniu nie je nevyhnutný lekár. Môžete ho podstúpiť v kozmetickom salóne vyškolenou kozmetičkou, kde sa najčastejšie vykonáva diamantová dermabrázia alebo u skúseného dermatológa, kde sa skôr využíva novšia metóda nazývaná hydrodermabrázia. Keďže je to veľmi populárne ošetrenie, vyhľadať pozitívne ohlasy na dobrého odborníka by nemal byť problém vo vašom blízkom okolí.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Je dobré prediskutovať svoje problémy s pleťou s odborníkom na starostlivosť o pleť a zistiť, či je mikrodermabrázia pre vás vhodná. Prediskutujte všetky predchádzajúce kozmetické zákroky a operácie, ako aj alergie a zdravotné ťažkosti. Kozmetička alebo dermatológ vám spravia diagnostiku pleti. Ak sú dôsledný mali by vám dať vyplniť dotazník o vašom zdravotnom stave a kontraindikáciách ošetrenia, mali by ste podpísať súhlas o pravdivých informáciách a poučenie o starostlivosti po procedúre.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Ako sa pripraviť na zákrok?

Ako sa pripraviť na zákrok?

Mikrodermabrázia je nechirurgický, minimálne invazívny zákrok. Na jeho vykonanie je potrebné sa pripraviť len veľmi málo. Tvár by nemala byť určité obdobie pred ošetrením vystavená slnečnému žiareniu a odporúča sa používať ochranný krém s UV faktorom. Ak ste liečený izotretinoínom (Accutane) alebo ste užil tento liek v priebehu predchádzajúcich 6 až 12 mesiacov, ošetrenie povrchovou úpravou, ako je mikrodermabrázia, nemusí byť vhodná z dôvodu možného zvýšeného rizika jaziev. Pokiaľ by sa u vás pred ošetrením prejavili akútne poranenia kože alebo akútna bakteriálna a vírusová infekcia, prípadne trpíte chronickým kožným ochorením, mali by ste sa poradiť s odborníkom či je zákrok pre vás vhodné podstupovať a nie je lepšie ošetrenie presunúť na obdobie, keď bude vaša pokožka v dobrom zdravotnom stave.

Ako sa vykonáva mikrodermabrázia?

Postup mikrodermabrázie

Ako sa vykonáva mikrodermabrázia?

Zákrok sa vykonáva v ordinácii alebo v kozmetickom salóne, ktorý zvyčajne trvá asi jednu hodinu. Spravidla ju vykonáva licencovaný pracovník starostlivosti o pleť. Na mikrodermabráziu nie je potrebné používať anestéziu alebo znecitlivujúce prostriedky.

Počas celého ošetrenia budete sedieť v sklopnej stoličke alebo na lehátku. Pleť sa dôkladne vyčistí od nečistôt, odlíči a pokožka sa vysuší. Pracovník vyberie vhodný diamantový nadstavec a saciu intenzitu. Postupne začína od krku smerom hore k tvári až na čelo a jemne zbrusuje pokožku. Kde je pokožka stále zhrubnutá alebo je zvýšená pigmentácia, proces sa opakuje. Následne sa pokožka očistí od prachu mikrokryštálikov a nanesie sa upokojujúca maska. Na konci ošetrenia sa na vašu pokožku nanesie hydratačný krém a krém na opaľovanie.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Cieľom mikrodermabrázie je dosiahnuť, aby pokožka pacienta bola hladšia, jasnejšia a farebnejšia. Ošetrenie podporuje tvorbu kolagénu a maximalizuje prietok krvi do pokožky.

Je to bezbolestný, neinvazívny postup na omladenie pleti, ktorý využíva kombináciu jemného brúsneho hrotu alebo kryštálov a vákuové odsávanie aplikované na pokožku. Na mikrodermabráziu nie sú potrebné ihly ani anestetiká. Tlak a rýchlosť podtlaku sa upravujú v závislosti od citlivosti a tolerancie pokožky.

Ako prebieha zotavenie po mikrodermabrázií?

Zotavenie po mikrodermabrázií

Ako prebieha zotavenie po mikrodermabrázií?

Asi tak jeden deň po ošetrení môžete cítiť mierne pálenie pokožky. Je vhodné na pár dní vynechať bežné kozmetické produkty a poradiť sa s odborníkom, čo je vhodné používať po mikrodermabrázií.

Udržujte svoju pokožku hydratovanú a používajte jemné výrobky na starostlivosť o pokožku. Nepoužívajte lokálne lieky na akné najmenej jeden deň po liečbe. Je mimoriadne dôležité chrániť pokožku opaľovacím krémom. Vaša pokožka môže byť citlivejšia na slnko počas niekoľkých týždňov po ošetrení. Odborník vám môže odporučiť použitie zvlhčovača, ktorý minimalizuje suchú a šupinatú pokožku.

Doba rekonvalescencie po mikrodermabrázii

Rekonvalescencia po mikrodermabrázii

Doba rekonvalescencie

Po mikrodermabrázií nie sú takmer žiadne prestoje. Mali by ste byť schopní okamžite pokračovať v každodenných činnostiach. Môžete očakávať, že hneď po zákroku uvidíte viditeľné výsledky. Počet potrebných sedení mikrodermabrázie bude závisieť od závažnosti problémov vašej pleti, ako aj od vašich očakávaní. Váš lekár by vám mal navrhnúť plán počiatočného počtu sedení, ako aj pravidelných udržiavacích ošetrení. Niektorí pacienti s citlivou pleťou si môžu všimnúť, že ich pleť bude po mikrodermabrázii sčervenaná. Je to reakcia vášho tela na zvýšený krvný obeh, nie na podráždenie pokožky. Tento bežný vedľajší účinok zvyčajne v priebehu dňa vymizne, čo vám umožní pokračovať v práci a byť sami sebou.

Výsledky mikrodermabrázie

Doprajte si jemnejšiu a žiarivejšiu pokožku

Výsledky mikrodermabrázie

Očakávaným výsledkom po mikrodermabrázii je vo všeobecnosti jemnejšia a hladšia pokožka. Výsledky sú viditeľné ihneď po ukončení procedúry. Počet potrebných mikrodermabráznych sedení bude závisieť od závažnosti vašich problémov s pokožkou, ako aj od vašich očakávaní. Mikrodermabrázia môže pomôcť stimulovať tvorbu kolagénu, čím napomáha omladeniu pokožky. Keď sa zmenšia starecké škvrny spôsobené fotostarnutím a jemné vrásky, pokožka môže byť rozžiarenejšia a plná života. Výsledným efektom po mikrodermabrázií je spravidla svieža a omladená pokožka.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky mikrodermabrázie

Vedľajšie účinky sú krátkodobé

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Medzi časté vedľajšie účinky mikrodermabrázie patrí mierna citlivosť, opuchy a začervenanie. Spravidla vymiznú do niekoľkých hodín po procedúre. Môžu sa vyskytnúť aj menšie modriny. To je väčšinou spôsobené procesom odsávania počas liečby. Pacienti môžu mať niekoľko dní aj mierny pocit podobný spáleniu od slnka. Okrem toho sa odporúča hojné používanie opaľovacieho krému, pretože po ošetrení sa môže zvýšiť fotosenzitivita. Dodržiavaním všetkých odporúčaní vášho lekára po ošetrení zabezpečíte, aby sa vaša pokožka čo najrýchlejšie vrátila do normálneho stavu a zabránite tak možným komplikáciam a vedľajším účinkom.

Často kladené otázky

 • Môžem podstúpiť mikrodermabráziu keď mám akútne akné? Ak ste liečený na akútne akné a užívate napríklad liek Accutane, ošetrenie sa neodporúča a liek by ste nemali užívať minimálne 6 mesiacov. Pokiaľ sa s akné neliečite, je vhodné celé ošetrenie prekonzultovať s odborníkom, ktorý vám poskytne to najlepšie riešenie, pokiaľ by mikrodermabrázia nebola pre vás vhodná.
 • Ako dlho budem vyradená z bežných činností po mikrodermabrázií? Mikrodermabrázia je kozmetický zákrok a nijak neobmedzuje ľudí v bežných činnostiach ihneď po ošetrení. Po zákroku je možné použiť vhodný make-up pre zmiernenie začervenanej pokožky.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."