Mikrodermabrázia je v podstate peeling a hĺbkové čistenie pleti, ideálne napríklad pre zaneprázdnených ľudí. Jedno sedenie trvá menej ako hodinu a výsledky sú okamžite viditeľné. Vaša pleť bude svieža a žiarivá. Mikrodermabrázia pomáha jemne odlupovať povrchové vrstvy pokožky pomocou obrusovania a odsávania. Mikrodermabrázia používa jemné kryštály s diamantovými hrotmi na obrusovanie pokožky a vákuové odsávanie na odstránenie odumretých buniek pokožky. Tento typ omladenia pokožky sa používa na ošetrenie ľahkých jaziev, zmeny farby pokožky, poškodenia slnkom a strií. Opakovanými sedeniami môžete bojovať proti starnutiu pleti, vráskam, pórom a zvýšiť účinnosť lokálnej starostlivosti o pleť.
Novšou metódou je hydradermabrázia a toto ošetrenie sa vykonáva prístrojom HydraFacial. Hydradermabrázia sa od mikrodermabrázie líši tým, že ide o viacstupňové ošetrenietváre, pri ktorom sa dermabrázia používa len ako jeden z krokov. Táto dermabrázia sa vykonáva jemným a kontrolovaným spôsobom pomocou patentovaného hrotu Hydropeel a používa sa na zlepšenie čistenia pleti a prípravu pleti na ďalšie spôsoby ošetrenia, ktoré nasledujú neskôr v rámci ošetrenia. Výsledok je podobný ako pri ošetrení mikrodermabráziou, ale jej ďalšou výhodou je zlepšenie krvného obehu a hydratácia pokožky. Táto metóda tiež zvyšuje produkciu kolagénu, ktorá má na pokožku veľmi pozitívny účinok proti starnutiu.
Ako zistím, či som vhodný kandidát na mikrodermabráziu?
Kto je vhodným kandidátom
Mikrodermabrázia nebude efektívnym riešením pokiaľ sa chcete zbaviť hlbokých vrások. Avšak ak sa trápite s jemnými vráskami, mastnou pleťou, rozšírenými pórmi, miernejšou formou akné, pigmentovými škvrnami alebo vyvýšenými jazvami, toto ošetrenie dokáže zázraky. Všeobecne je mikrodermabrázia veľmi bezpečná a vhodná pre väčšinu ľudí. Veľmi zriedkavo môže dôjsť ku alergickej reakcii. Ak ste zaneprázdnený človek, ktorý chce vyzerať čo najlepšie aj bezprostredne po ošetrení, mikrodermabrázia môže byť pre vás ideálnym ošetrením pleti.
Mikrodermabrázia je jemnejšie ošetrenie ako dermabrázia. Pri dermabrázii sa používajú intenzívnejšie metódy na odstránenie vrchnej vrstvy pokožky.
Ako si vybrať vhodného lekára?
Vyberte si skúseného odborníka
Mikrodermabrázia je jednoduché, rýchle a bezbolestné kozmetické ošetrenie pleti. K tomuto ošetreniu nie je nevyhnutný lekár. Môžete ho podstúpiť u vyškolenej kozmetičky v kozmetickom salóne, kde sa najčastejšie vykonáva diamantová dermabrázia alebo u skúseného dermatológa,kde sa skôr využíva novšia metóda hydrodermabrázia. Keďže je to veľmi populárne ošetrenie, vyhľadať pozitívne ohlasy na dobrého odborníka by nemal byť problém.
Ako prebieha prvá konzultácia s lekárom?
Ako prebieha prvá konzultácia?
Počas prvej konzultácie vám špecialista položí otázky o vašom zdravotnom stave a anamnéze, aby sa uistil, že neexistujú žiadne kontraindikácie zákroku. Potom budú nasledovať otázky o výsledkoch, ktoré chcete dosiahnuť, a o tom, čo sa vám na vašej pleti nepáči, aby pred vyšetrením vašej pleti určil, ktoré riešenia budú pre vás najvhodnejšie. Odborník vám podrobne vysvetlí všetky najdôležitejšie aspekty: čo je ošetrenie mikrodermabráziou, koľko sedení bude potrebných, ako sa starať o pleť medzi sedeniami, aké výsledky môžete očakávať a aké návyky v starostlivosti o pleť si musíte osvojiť, aby bol účinok trvalý. Odborník vám tiež oznámi celkové náklady na liečbu.
Ak sa rozhodnete podstúpiť liečbu, odborník vám s najväčšou pravdepodobnosťou dohodne termín v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní.
Ako sa pripraviť na zákrok?
Ako sa pripraviť na zákrok?
Mikrodermabrázia je nechirurgický, minimálne invazívny zákrok. Na jeho vykonanie väčšinou nie je potrebné sa špeciálne pripravovať. Tvár by nemala byť určité obdobie pred ošetrením vystavená slnečnému žiareniu a odporúča sa používať ochranný krém s UV faktorom. Ak ste liečený izotretinoínom (Accutane) alebo ste užil tento liek v priebehu predchádzajúcich 6 až 12 mesiacov, ošetrenie povrchovou úpravou, ako je mikrodermabrázia, nemusí byť vhodná z dôvodu možného zvýšeného rizika jaziev. Pokiaľ by sa u vás pred ošetrením prejavili akútne poranenia kože alebo akútna bakteriálna a vírusová infekcia, prípadne trpíte chronickým kožným ochorením, mali by ste sa poradiť s odborníkom, či je zákrok pre vás vhodné podstupovať a nie je lepšie ošetrenie presunúť na obdobie, keď bude vaša pokožka preliečená a v dobrom zdravotnom stave.
Ako mikrodermabrázia prebieha?
Postup mikrodermabrázie
Na ošetrenie by ste mali prísť bez make-upu. Prvým krokom počas návštevy bude dôkladné vyčistenie pokožky tváre. V prípade mikrodermabrázie s kryštálmi vám lekár nasadí ochranné okuliare alebo vám na ochranu očí priloží vlhkú gázu.
Počas ošetrenia odborník prikladá prístroj na pokožku krúživými pohybmi. Ošetrenie je bezbolestné, hoci na začiatku môžete cítiť odsávanie a v ošetrovaných oblastiach môžete pociťovať aj teplo.
Ošetrenie trvá približne 30 minút. Pripravte sa na 5 - 10 sedení každých približne 15 dní v závislosti od stavu vašej pleti a výsledkov, ktoré chcete dosiahnuť.
Výhody zákroku
Výhody zákroku
Cieľommikrodermabrázie je dosiahnuť, aby pokožka pacienta bola hladšia, jasnejšia a farebnejšia.Ošetrenie podporuje tvorbukolagénu a maximalizuje prietok krvi do pokožky.
Je to bezbolestný, neinvazívny postup na omladenie pleti, ktorý využíva kombináciu jemného brúsneho hrotu alebo kryštálov a vákuové odsávanie aplikované na pokožku. Na mikrodermabráziu nie sú potrebné ihly ani anestetiká. Tlak a rýchlosť podtlaku sa upravujú v závislosti od citlivosti a tolerancie pokožky.
Ako prebieha rekonvalescencia?
Rekonvalescencia po mikrodermabrázii
Po mikrodermabrázií nie sú takmer žiadne prestoje. Mali by ste byť schopní okamžite pokračovať v každodenných činnostiach. Môžete očakávať, že hneď po zákroku uvidíte viditeľné výsledky. Počet potrebných sedení mikrodermabrázie bude závisieť od závažnosti problémov vašej pleti, ako aj od vašich očakávaní. Váš lekár by vám mal navrhnúť plán počiatočného počtu sedení, ako aj pravidelných udržiavacích ošetrení.
Niektorí pacienti s citlivou pleťou si môžu všimnúť, že ich pleť bude po mikrodermabrázii sčervenaná. Je to reakcia vášho tela na zvýšený krvný obeh, nie na podráždenie pokožky. Tento bežný vedľajší účinok zvyčajne v priebehu dňa vymizne, čo vám umožní pokračovať v práci a byť sami sebou.
Je vhodné na pár dní vynechať bežné kozmetické produkty a poradiť sa s odborníkom, čo je vhodné používať po mikrodermabrázií. Udržujte svoju pokožku hydratovanú a používajte jemné výrobky na starostlivosť o pokožku. Nepoužívajte lokálne lieky na akné najmenej jeden deň po liečbe. Je mimoriadne dôležité chrániť pokožku opaľovacím krémom. Vaša pokožka môže byť citlivejšia na slnko počas niekoľkých týždňov po ošetrení. Odborník vám môže odporučiť použitie zvlhčovača, ktorý minimalizuje suchú a šupinatú pokožku.
Výsledky mikrodermabrázie
Doprajte si jemnejšiu a žiarivejšiu pokožku
Očakávaným výsledkom po mikrodermabrázii je vo všeobecnosti jemnejšia a hladšiapokožka. Výsledky sú viditeľné ihneď po ukončení procedúry, ale finálny výsledok uvidíte až po niekoľkých sedeniach. Počet potrebných mikrodermabráznych sedení bude závisieť od závažnosti vašich problémov s pokožkou, ako aj od vašich očakávaní. Mikrodermabrázia pomáha stimulovať tvorbu kolagénu, čím napomáha omladeniu pokožky. Ak trpíte stareckými škvrnami, ktoré sú spôsobené fotostarnutím alebo jemnými vráskami, pokožka po ošetrení ostane rozžiarenejšia a plná života. Výsledným efektom po mikrodermabrázií je spravidla svieža a prekrvená pokožka.
Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
Vedľajšie účinky sú krátkodobé
Medzi časté vedľajšie účinky mikrodermabrázie patrí mierna citlivosť, opuchy a začervenanie. Spravidla vymiznú do niekoľkých hodín po procedúre. Môžu sa vyskytnúť aj menšie modriny. To je väčšinou spôsobené procesom odsávania počas liečby. Pacienti môžu mať niekoľko dní aj mierny pocit podobný spáleniu od slnka. Okrem toho sa odporúča hojné používanie opaľovacieho krému, pretože po ošetrení sa môže zvýšiť fotosenzitivita.
Dodržiavaním všetkých odporúčaní vášho lekára po ošetrení zabezpečíte, aby sa vaša pokožka čo najrýchlejšie vrátila do normálneho stavu a zabránite tak možným komplikáciam a vedľajším účinkom.
Často kladené otázky
Môžem podstúpiť mikrodermabráziu, keď mám akútne akné? Ak ste liečený na akútne akné a užívate napríklad liek Accutane, ošetrenie sa neodporúča a liek by ste nemali užívať minimálne 6 mesiacov pred mikrodermabráziou. Pokiaľ máte akné, ale aktuálne sa neliečite, je vhodné celé ošetrenie prekonzultovať s odborníkom, ktorý vám poskytne to najlepšie riešenie, pokiaľ by mikrodermabrázia nebola pre vás vhodná.
Ako dlho budem vyradená z bežných činností po mikrodermabrázií? Mikrodermabrázia je kozmetický zákrok a nijak neobmedzuje ľudí v bežných činnostiach. Po zákroku je možné použiť vhodný make-up pre zmiernenie začervenanej pokožky.
Koľko sedení mikrodermabrázie by som mala absolvovať? Zvyčajne sa vykonáva 5 až 10 sedení v závislosti od stavu pokožky a výsledkov, ktoré chcete dosiahnuť.
Ako dlho zákrok trvá? Jedno sedenie trvá približne 30 minút.
Je zákrok bolestivý? Ide o minimálne invazívne a bezbolestné ošetrenie, ktoré si nevyžaduje anestéziu.
Sú výsledky dlhodobé? Ak budete dodržiavať pokyny lekára, výsledky ošetrenia budú trvalé - jazvy a zmeny farby sa nevrátia. Je však dôležité si uvedomiť, že žiadna liečba nemôže priniesť celoživotné výsledky. Proces starnutia pokožky nie je možné zastaviť, preto je možné, že v budúcnosti budete musieť ošetrenie zopakovať alebo použiť inú metódu na predĺženie účinku.
Môžem kombinovať mikrodermabráziu s inými ošetreniami? Áno, táto technika sa môže použiť ako prvý krok na prípravu pokožky na ošetrenie laserom alebo pulzným svetlom a môže sa použiť aj na predĺženie účinkov iných ošetrení.
Bibliografia
American Academy of Dermatology Association. (n. d.). Microdermabrasion: Overview [online]. Dostupné na: https://www.aad.org/public/cos... [Dátum: 16. 6. 2022]
Thomas, L. (2019). What is Microdermabrasion? [online] News Medical Life Sciences. Dostupné na: https://www.news-medical.net/h... [Dátum: 16. 6. 2022]
"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."