Odstránenie znamienok

Stojí to za to
89%
Stojí to za to
Na základe 94 príbehov
Priemerná cena
113 €
Priemerná cena
Podľa 94 odborníkov
  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Okamžité výsledky
  • Trvalé výsledky

Čo je to odstránenie znamienok, kožných výrastkov?

Každý človek na svete má na svojom tele znamienka alebo kožné výrastky. Existuje niekoľko spôsobov ich odstránenia - chirurgicky, laserom či pomocou kryochirurgie. Výber metódy závisí najmä od typu výrastku. Hoci väčšina znamienok a kožných výrastkov predstavuje len estetický problém, niektoré môžu spôsobiť viac či menej závažné zdravotné problémy (rakovina kože - malígny, benígny melanóm). Preto sa odporúča neustále znamienka a výrastky sledovať a v prípade pochybností navštíviť dermatológa, ktorý navrhne najlepší spôsob, ako ich odstrániť.

Typy kožných výrastkov

Kožné výrastky

Existuje mnoho typov kožných výrastkov

Materské znamienko

Kožný prejav, ktorý vzniká v dôsledku prítomnosti pigmentových buniek obsahujúcich melanín. Materské znamienka sa často objavujú na koži po narodení, ale v priebehu života ich počet postupne narastá. Často sa líšia tvarom a farbou, ktoré sa môžu časom meniť. Môžu byť ploché na úrovni kože, vyklenuté zo stredu alebo úplne vyčnievajúce nad kožu. Zmeny prebiehajú v závislosti od štádia ich vývoja. Každé znamienko sa môže vyvinúť do malígneho melanómu. Preto je dobré znamienka pravidelne kontrolovať a v prípade ich zmeny navštíviť dermatológa.

Fibróm


Fibróm je vypuklý útvar na koži, môže mať rôznu veľkosť. Fibrómy sa najčastejšie vyskytujú na miestach, kde sa koža trie (v podpazuší, pod lemom spodnej bielizne, na krku atď.). Spoznáte ich podľa charakteristickej "stopky", na ktorej vyrastajú z kože. Zvyčajne má rovnakú alebo o niečo tmavšiu farbu ako okolitá koža. Ak fibróm nespôsobuje žiadne problémy, nie je potrebné ho odstraňovať. Je to len kozmetický problém.

Hemangióm


Hemangióm je nezhubný novotvar, ktorý je tvorený zhlukom krvných ciev. Vyzerá ako červená bodka alebo červený výčnelok na koži, preto samu často hovorí "jahodové znamienko". Veľké percento hemangiómov je vrodených. Tvoria sa však aj v priebehu života počas starnutia. U detí sa hemangiómy často zmenšujú, až kým samé nezmiznú. Na druhej strane sa u dospelých môžu zväčšiť. Hemangiómy sú predovšetkým estetickým problémom. Ak je však vypuklý a objaví sa na mieste, kde sa často trie o oblečenie, môže sa poškodiť. Je preto vhodné zvážiť jeho odstránenie.

Epidermálna cysta


Epidermálna cysta je niekoľko milimetrov veľký útvar, ktorý vzniká z narušeného vlasového folikulu. Najčastejšie sa vyskytuje na tele na miestach, kde je ochlpenie, alebo na pokožke hlavy. Epidermálna cysta je vyplnená látkou, ktorá svojou konzistenciou pripomína zubnú pastu. Skladá sa z keratínu, ktorý je základnou zložkou vlasov, chlpov a nechtov. Epidermálna cysta je zvyčajne len estetický problém. Občas sa však zapáli, čo môže byť veľmi bolestivé.

Xantelezma


Xantelazmy sú žlté útvary nepravidelného tvaru, ktoré vznikajú hromadením tukových látok pri zvýšenej hladine lipidov v krvi. Najčastejšie sa vyskytujú na horných viečkach, častejšie u starších ľudí.

Vírusové bradavice

Ide o vriedok, ktorý vzniká v dôsledku infekcie papilomavírusom. Existujú 3 typy vírusových bradavíc.

  • Pravé bradavice sú typické pre deti a mladých ľudí do 20 rokov. Zvyčajne sa vyskytujú na rukách a ramenách. Majú okrúhly tvar a hnedastý drsný povrch. Postupne sa zväčšujú.
  • Ploché bradavice sa najčastejšie vyskytujú u detí. Sú menšie ako pravé bradavice a ich povrch je hladký a lesklý. Často svrbia a deti si ich roznášajú po celom tele škrabaním. Najčastejšie sa vyskytujú vo veľkých zhlukoch na končatinách a krku.
  • Plantárne bradavice postihujú väčšinou dospelých. Nachádzajú sa na chodidlách a spočiatku sú hladké, ale postupne prerastajú do hlbších vrstiev kože. Majú tvrdý a drsný povrch ohraničený prstencom. Vyzerajú podobne ako kalus.

V každom prípade je vhodné vírusové bradavice odstrániť, aby sa zabránilo ich ďalšiemu šíreniu a prenosu.

Starecké bradavice (seboroické veruky)


Sú žltej až čiernej farby a vyskytujú sa kdekoľvek na tele. Nie sú spôsobené vírusom ako tradičné bradavice, ale starnutím kože a nadmerným vystavením slnečnému žiareniu. Samy o sebe sú neškodné, ale napriek tomu predstavujú veľmi nepríjemný estetický problém.

Mília


Mília sú biele tvrdé cysty veľkosti špendlíkovej hlavičky vyplnené zrohovatenou kožou. Zvyčajne sa vyskytujú na lícach, viečkach a spánkoch, často u veľmi malých detí. U detí sa neodporúča ich odstraňovanie, zvyčajne zmiznú samé. Odstránenie u dospelých z estetických dôvodov je pomerne bežné.

Ako zistím, či som vhodný kandidát na odstránenie znamienok, kožných výrastkov?

Kontrola znamienok digitálnym dermatoskopom

Dôvody na odstránenie výrastkov môžu byť estetické aj zdravotné

Kandidátmi na zákrok sú deti a dospelí, ktorí si želajú odstrániť materské znamienko alebo znamienka z estetických alebo zdravotných dôvodov, t. j. z dôvodu prevencie rôznych ochorení a pri podozrení na ne.

V prípade novorodencov lekár špecializujúci sa na takéto prípady rozhodne, či je možné dané materské znamienko odstrániť, alebo by sa malo počkať, pretože koža novorodenca sa mení veľmi rýchlo a laserové alebo chirurgické zákroky môžu zanechať jazvu na celý život.

Bibliografia

Medical MKP. (n. d.). Odstránenie znamienok laserom [online]. Dostupné na: https://www.medicalmkp.sk/zakr... [Dátum: 12. 1. 2023].

Medline Plus. (n. d.). Birthmarks [online]. Dostupné na: https://medlineplus.gov/birthmarks.html [Dátum: 12. 1. 2023].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov