Lifting pier

  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • 1-7 dní kľudového režimu
  • Výsledky viditeľné po jednom týždni
  • Trvalé výsledky

Čo je lifting pier?

Čo je lifting pier?

Výsledok bullhorn liftu u MUDr. Mareka Štefánika

Lifting pier, teda zodvihnutie hornej pery a kútikov úst, je chirurgický zákrok, pri ktorom sa dvíha horná pera a skracuje priestor medzi nosom a hornou časťou pier, známy ako „philtrum“. Môže byť vykonávaný len skúseným plastickým chirurgom. Zákrok zvyšuje množstvo ružového tkaniva pery, ktoré je viditeľné. Tým, že sa upraví vzdialenosť medzi hornou perou a nosovou priehradkou, vyzerajú tenké horné pery plnšie a objemnejšie. Plastický chirurg vytvorí malý rez v oblasti pier alebo pod nosom a odreže prebytočnú kožu, aby pozdvihol a zlepšil vzhľad pier. Tým sa docieli aj to, že zuby je zvyčajne lepšie vidieť pri rozprávaní či úsmeve, čo pôsobí mladistvým dojmom. Ešte donedávna platilo, že čím väčšie pery tým lepšie, ale v súčasnosti sa ženy zameriavajú skôr na jemnejšiu štruktúru a tvar pier, ktorý sa dá liftingom pier docieliť. Je to preto značne vyhľadávaný zákrok, pretože sa ním dá dosiahnuť veľmi prirodzených výsledkov.

Chirkoz Medical Clinic uvádzajú štyri najčastejšie typy liftingu pier:

  • Bullhorn lift - najčastejší typ lip liftu, pri ktorom sa odstráni tenká časť tkaniva pod nosom, čím sa skráti plocha medzi hornou perou a nosom a zároveň sa odkryje väčšia plocha pery. Tým sa horná pera dostane do popredia a pery pôsobia objemnejšie.
  • Italian lift - jedná sa o modifikáciu bullhorn liftu, pri ktorom sa odstráni tkanivo len tesne pod nosnými dierkami. Hlavnou výhodou tohto zákroku je, že vďaka polohe rezu nezostáva takmer žiadna viditeľná jazva.
  • Corner lift - tento typ liftingu pier sa vykonáva v prípade, že je potrebné zdvihnúť kútiky pier. Odstráni sa pri ňom malá časť tkaniva nad kútikmi, čím je možné ich veľmi účinne zdvihnúť. Jazva je po zákroku takmer neviditeľná.
  • Gullwing lift - pri tomto type lifingu pier je rez vedený tesne nad horný okraj pery. Pera je teda nie len pozdvihnutá ale výsledkom je aj zvýraznená kontúra pery.

Ako zistím, že som vhodný kandidát pre lifting pier?

Ako zistím, že som vhodný kandidát pre lifting pier?

Pacientka pred a po liftingu pier na GÉVÉ klinike

Ak nie ste spokojný s hornou perou, ovísajú vám kútiky a túžite po väčšom objeme a dlhotrvajúcom efekte, tento zákrok by mohol byť práve pre vás. Je vhodný pre ľudí v zrelšom veku a pre tých, ktorým pokles pery budí dojem smutnej a unavenej tváre. U starších pacientov sa často používa v kombinácii s liftingom tváre, pretože priestor medzi nosom a perami sa s vekom zvyčajne zväčšuje. Horná pera je tak tenšia a menej výrazná. 

U ideálneho kandidáta na lip lift hornej pery by mala vzdialenosť medzi nosom a hornou perou tvoriť 1,8 cm. Ak vás časovo obmedzujú a unavujú opakované návštevy na dopĺňanie pier injekčnými výplňami, je čas sa dozvedieť viac o tejto unikátnej metóde. Zväčšenie pier kyselinou hyalurónovou patrí medzi najčastejšie zákroky, ktoré ženy ale aj muži podstupujú. Je však dôležite poznamenať, že kyselina hyalurónová je vstrebateľná a efekt za použitia kyseliny hyalurónovej je dočasný. Niekedy sa vyžaduje aj následná korekcia, pretože pery môžu vyzerať po aplikácii injekčných výplní asymetricky.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber špecialistu

Je veľa možností ako si vybrať vhodného lekára. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku je výber správneho chirurga tým najdôležitejším aspektom, ktorý vám pomôže dosiahnuť uspokojivé výsledky a predísť komplikáciám.

Keďže tento zákrok vykonáva plastický chirurg, je dôležité si overiť, že vami vybraný doktor dokončil atestáciu v odbore plastická chirurgia a môže tak túto prax vykonávať. Je dobré si to vždy preveriť v registri lekárov v Slovenskej lekárskej komore. Ďalším ukazateľom odbornosti a profesionálneho záujmu o plastickú chirurgiu je členstvo v Slovenskej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie či v iných medzinárodných asociáciách združujúcich plastických chirurgov. 

Dôležité sú tiež však aj osobné skúsenosti. Ak nemáte v okolí nikoho, kto by vám vedel osobne odporučiť lekára, ktorý tento zákrok vykonáva, zamerajte sa na internetové ohlasy ľudí, ktorí tento zákrok už podstúpili a s výsledkom sú spokojní. Môžete sa tak dozvedieť o konkrétnom lekárovi, napríklad aký má prístup k pacientom, aké má výsledky a skúsenosti s týmto zákrokom, ale aj množstvo užitočných informácii ohľadom samotného liftingu pier. Hodnotenia, príbehy a pred a po fotografie iných ľudí sú veľmi nápomocné pri hľadaní vhodného odborníka. Keďže sme každý iný, výsledok u každého estetického zákroku lekár nemôže vykonávať s totožným výsledkom ako u pacienta predchádzajúceho. Preto je dôležité mať realistické predstavy.

Bibliography

Chirkoz Medical Clinic. (2021). Korekcia pier-Lip Lift. [online] Dostupné na: https://chirkoz.sk/lip-lift-li... [Dátum: 14.12. 2021]

ENVY klinika. (n. d.). Chirurgicko-estetická úprava pier. [online] Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 21. 3. 2022]

Healthline. (2020). Lip Lifts: Types, Procedure, Cost, Complications. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea.... [Dátum: 10.11. 2020]

Plastic Surgery Portal. (2021). Lip Lift. [online] Dostupné na: http://www.plasticsurgeryporta... [Dátum: 14.12. 2021]

Sharp, D. (2020). What Is Lip Lift Surgery? [online] Dostupné na: https://www.plastic-surgery-br.... [Dátum: 10.11. 2020]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."