Odstránenie jaziev laserom

Autor:

Jazva je definovaná ako konečný proces reparácie (opravy) poškodeného tkaniva. O jazvách hovoríme najčastejšie v súvislosti s kožou alebo sliznicou. Podľa tvaru ich delíme na hypetrofické až keloidné (nadrozmerné), hypotrofické (vpadnuté) a normotrofické, v úrovni okolia.

Každá jazva sa hojí už len jazvou preto by sme správne nemali hovoriť o odstránení jaziev, ale skôr o ich redukcii, zjemňovaní resp. optickom vylepšovaní.

Metódy redukcie jaziev

Možností na redukciu jaziev existuje niekoľko. Medzi najjednoduchšie patrí prekrytie kozmetickým makeup-om. Ďalšou možnosťou je aplikácia rôznych lokálnych prípravkov, ktoré majú meniť zloženie resp. štruktúru jazvovitého tkaniva. V kozmetickom salóne sú ďalej dostupné metódy v podobe chemického peelingu.

jizvy

Ďalšími, už medicínskymi spôsobmi redukcie jaziev je injekčná aplikácia rôznych prípravkov, ktoré menia štruktúru, cievne zásobenie resp. iné parametre jaziev. Častokrát sa musí aplikácia viackrát opakovať pre dosiahnutie dostatočného efektu.

Najmodernejším spôsobom redukcie jaziev či už hypertrofických alebo hypotrofických sa stala metóda ablačného laserového resurfacingu (skrátene laserový resurf). Ide o radikálne zbrúsenie jazvovitého tkaniva pri hypetrofickom resp. okolitej kože pri hypotrofickom type jazvy. Ošetrenie je tak indikované u všetkých typov jaziev vrátane všetkých lokalít. Veľmi vhodné k ošetreniu sú preto jazvy po operačných zákrokoch, po vybratí znamienok, úrazoch a jazvy po akné.

Kontraindikácie

Ku kontraindikáciám tohto typu zákroku patrí gravidita, aktívna infekcia v mieste ošetrenia, antikoagulačná liečba (lieky na riedenie krvi), nebezpečné typy znamienok v danej lokalite alebo plánované opalovanie ošetrenej kože.

Jednorazovo alebo opakovane

Zákrok prebieha podľa lokality a rozsahu jednorazovo alebo opakovane v cca mesačných intervaloch. Podľa veľkosti a typu jazvy sa volí variant s lokálnym umŕtvením krémom, ľadom resp. injekčnou aplikáciou anestetika.

Vlastné ošetrenie patrí medzi menej bolestivé a málo zaťažujúce pacienta. Bezprostredne po zákroku je pokožka a koža ošetrená antibiotickým krémom proti infekcii a pacient odchádza do domáceho liečenia. Štandardne nie je potrebná PN.

Omedzenia a rizika

Medzi obmedzenia patrí výrazné začervenanie ošetrenej lokality, tiež svrbenie a pálenie, ktoré však vieme tlmiť následnou lokálnou liečbou, začervenanie je možné prekryť špeciálnym makeup-om. Po niekoľkých dňoch (cca 4-5) sa koža v ošetrenej lokalite ukľudní a začína sa intenzívne ošupovať. Pod ňou ostáva nová ružová kožtička, ktorá je jemnejšia, hladšia, krajšia a opticky jednotnejšia. Keďže po ošetrení dochádza ku kompletnému odstráneniu povrchových vrstiev pokožky, ktoré tvoria prirodzenú slnečnú a UV ochranu, je nutné ošetrenú lokalitu dôsledne pred týmito chrániť aspoň 2-3 mesiace! Inak hrozí riziko intenzívneho spálenia kože s možnosťou tvorby neestetických pigmentácií, trvalého začervenania kože a tvorby rozšírených cievok.

Pri správnej indikácii a správnemu načasovaniu ošetrenia je laserový resurfacing najúčinnejšou metódou súčasnosti pre trvalú a bezpečnú redukciu rôznych typov jaziev.

Aktualizované: 30.06.2020

Súvisiace skúsenosti

Stojí to za to     

Začala som na kliniku chodiť len pred nedávnom. Bola som na ostránení jaziev laserom čo mi po operácii zostali. Zatiaľ som spokojná, pekne mi to vyhladili a aj pani doktorka so sestričkou sú veľmi príjemné. V budúcnosti ... Viac 

Odstránenie jaziev laserom, MUDr. Barbora Brezová PhD, Veľmi pekný výsledok

Stojí to za to     

Po operácii mi ostali jazvy a u pani doktorky som si ich nechala odstrániť. Po pár sedeniach ich nie je vidno. Veľmi pekný výsledok.

Odstránenie jaziev laserom - Cenníky

Ceny od 257 CZK
zvyčajne do 513 CZK
CHIRONAX Medicentrum s.r.o.
Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 1 283 CZK
Concept Clinic
Ceny od 1 616 CZK
Klinika YES VISAGE - klinika estetickej medicíny a plastickej chirurgie
Ceny od 2 566 CZK
MUDr. Dominika Kevická
MUDr. Zdenko Zamboj
Trnava, Žiar nad Hronom, Vráble
Ceny od 898 CZK
zvyčajne do 6 414 CZK
MUDr. Zdenko Zamboj

Odstránenie jaziev laserom

96% spokojnosť. Založené na 76 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.