Overil/a:
Atestovaný lekár v odbore dermatovenerológia sa zameriava najmä na kožné ochorenia. Založil súkromnú kliniku RYANT LASERDERMA, ktorá sa špecializuje na dermatológiu, estetickú a laserovú medicínu.
Aktualizácia: 6. 5. 2022

Navigácia

  • Čo je odstránenie jaziev laserom?
  • Kontraindikácie
  • Jednorazovo alebo opakovane
  • Omedzenia a rizika
Metódy redukcie jaziev

Metódy redukcie jaziev

Čo je odstránenie jaziev laserom?

Možností na redukciu jaziev existuje niekoľko. Medzi najjednoduchšie patrí prekrytie kozmetickým makeup-om. Ďalšou možnosťou je aplikácia rôznych lokálnych prípravkov, ktoré majú meniť zloženie resp. štruktúru jazvovitého tkaniva. V kozmetickom salóne sú ďalej dostupné metódy v podobe chemického peelingu.

Ďalšími, už medicínskymi spôsobmi redukcie jaziev je injekčná aplikácia rôznych prípravkov, ktoré menia štruktúru, cievne zásobenie resp. iné parametre jaziev. Častokrát sa musí aplikácia viackrát opakovať pre dosiahnutie dostatočného efektu.

Najmodernejším spôsobom redukcie jaziev či už hypertrofických alebo hypotrofických sa stala metóda ablačného laserového resurfacingu (skrátene laserový resurf). Ide o radikálne zbrúsenie jazvovitého tkaniva pri hypetrofickom resp. okolitej kože pri hypotrofickom type jazvy. Ošetrenie je tak indikované u všetkých typov jaziev vrátane všetkých lokalít. Veľmi vhodné k ošetreniu sú preto jazvy po operačných zákrokoch, po vybratí znamienok, úrazoch a jazvy po akné.

Kontraindikácie

Ku kontraindikáciám tohto typu zákroku patrí gravidita, aktívna infekcia v mieste ošetrenia, antikoagulačná liečba (lieky na riedenie krvi), nebezpečné typy znamienok v danej lokalite alebo plánované opalovanie ošetrenej kože.

Jednorazovo alebo opakovane

Zákrok prebieha podľa lokality a rozsahu jednorazovo alebo opakovane v cca mesačných intervaloch. Podľa veľkosti a typu jazvy sa volí variant s lokálnym umŕtvením krémom, ľadom resp. injekčnou aplikáciou anestetika.

Vlastné ošetrenie patrí medzi menej bolestivé a málo zaťažujúce pacienta. Bezprostredne po zákroku je pokožka a koža ošetrená antibiotickým krémom proti infekcii a pacient odchádza do domáceho liečenia. Štandardne nie je potrebná PN.

Omedzenia a rizika

Medzi obmedzenia patrí výrazné začervenanie ošetrenej lokality, tiež svrbenie a pálenie, ktoré však vieme tlmiť následnou lokálnou liečbou, začervenanie je možné prekryť špeciálnym makeup-om. Po niekoľkých dňoch (cca 4-5) sa koža v ošetrenej lokalite ukľudní a začína sa intenzívne ošupovať. Pod ňou ostáva nová ružová kožtička, ktorá je jemnejšia, hladšia, krajšia a opticky jednotnejšia. Keďže po ošetrení dochádza ku kompletnému odstráneniu povrchových vrstiev pokožky, ktoré tvoria prirodzenú slnečnú a UV ochranu, je nutné ošetrenú lokalitu dôsledne pred týmito chrániť aspoň 2-3 mesiace! Inak hrozí riziko intenzívneho spálenia kože s možnosťou tvorby neestetických pigmentácií, trvalého začervenania kože a tvorby rozšírených cievok.

Pri správnej indikácii a správnemu načasovaniu ošetrenia je laserový resurfacing najúčinnejšou metódou súčasnosti pre trvalú a bezpečnú redukciu rôznych typov jaziev.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."