Overil/a:
Je popredná súkromná klinika s 26-ročnými skúsenosťami, ktorá pod jednou strechou ponúka celú škálu chirurgických aj nechirurgických zákrokov v rôznych oblastiach lekárskeho odvetia.
Aktualizácia: 6. 5. 2022

Navigácia

 • Čo je liečba hyperhidrózy?
 • Vhodný čas pre odstránenie potenia
 • Lokality vhodné pre liečbu hyperhidrózy
 • Nástup účinku
 • Trvanlivosť odstránenia nadmerného potenia
 • Komplikácie
 • Kontraindikácie
 • Výhody metód odstránenia potenia
Odstránenie nadmerného potenia je možné rôznymi spôsobmi

Odstránenie nadmerného potenia je možné rôznymi spôsobmi

Čo je liečba hyperhidrózy?

K nadmernému poteniu dochádza v dôsledku zvýšenej činnosti potných žliaz. Zvyčajne ide o obmedzené oblasti kože, ako sú napríklad dlane, podpazušie, chodidlá, oblasť bedier, slabiny alebo zátylok. Na liečbu sa používajú rôzne kozmetické dezodoranty či kúpele, v rámci estetickej medicíny a plastickej chirurgie botulotoxín či laserové a rádiofrekvenčné ošetrenia. Odstránenie potenia možno riešiť aj chirurgickou cestou.

 • Vodná ionoforéza: Mechanizmus účinku vodnej ionoforézy spočíva vo funkčnom ovplyvnení buniek ekrinných potných žliaz, na ktorú je využívaný jednosmerný elektrický prúd 10-25 mA prechádzajúci vodným kúpeľom. Pacient na začiatku absolvuje 10-15 sedení, po ktorých dochádza k postupnému ústupu potenia. Tento stav vydrží jeden aj viac mesiacov. Po tejto dobe nastupuje fáza takzvaného udržiavania. V tejto fáze sa terapia vykonáva už len vo chvíli, keď sa potenie začína vracať. Vtedy pacient absolvuje 1-2 sedenia. Také udržiavanie potom dokáže žiaduci efekt predlžovať po neobmedzene dlhú dobu. Vodnou ionoforézou možno liečiť hyperhidrózu dlaní, chodidiel, axíl (podpazušia), ale iných oblastí - hlavy, chrbta, genitálií.
 • Botulotoxín A: Botulotoxín A (BTX A) predstavuje účinnú liečbu hyperhidrózy. Blokuje prenos nervového vzruchu na potnú žľazu, čím dochádza k výraznej redukcii sekrécie potu v ošetrenej oblasti. Aplikuje sa intradermálnou injekciou. Plný efekt liečby sa prejaví do 14 dní po ošetrení a pretrváva 4-9 mesiacov. Botulotoxín A sa používa na liečbu hyperhidrózy v podpazuší, tiež na dlaniach a stupajách.
 • Lieky: Celková liečba hyperidrózy (medikamentózna) spočíva v aplikácií liečiv, ktoré blokujú prenos nervového vzruchu na potnú žľazu. Keďže sa podávajú celkovo, pôsobia na celý organizmus, a z toho vyplývajú viaceré nežiaduce účinky, napr. sucho v ústach, rozmazané videnie, závraty, ťažkosti s močením, zmätenosť. Celková terapia sa dá použiť na všetky typy hyperidrózy.
 • Sympatektómia: Sympatektómia je chirurgická deštrukcia ganglií sympatikových nervov v hrudnej oblasti. Týmto spôsobom sa dá riešiť hyperhidróza dlaní, axíl, tváre.
 • Chirurgická excízia: Chirurgická excízia potných žliaz je chirurgické odstránenie potných žliaz, najčastejšie v oblasti podpazušia.
 • Laserová deštrukcia: Na laserová deštrukciu potných žliaz sa používa Nd-YAG laser, ktoré zničí potné žľazy, najčastejšie v axilárnej oblasti.
 • Bylinky: Medzi bylinky, ktoré zmierňujú potenie, antihidrotiká, patrí Šalvia lekárska (Salvia officinalis). Odporúča sa piť odvar zo šalviových listov, 1 čajová lyžička (t.j. 1,5g sušenej rastliny) do 1,5 dcl vody, lúhovať 10 min. Maximálny efekt sa dosiahne po 2-3 hodinách po vypití čaju. Odporúča sa čaj piť 2-3-krát denne, naposledy 2 hodiny pred spaním. Taktiež sa môžu robiť kúpele (rúk alebo nôh) v odvare zo šalvie.
  Ďalšou bylinkou zmierňujúcou potenie je Yzop lekársky (Hyssopus officinalis). Centrálnym pôsobením zmierňuje potenie. Používa sa odvar z kvetov tejto byliny. Čaj sa pripraví z 1 čajovej lyžičky na šálku vody. Odporúča sa piť 2-3 denne po lyžiciach. Keďže silica Yzopu má centrálne stimulačné účinky, môže podávanie vysokých dávok vyvolať celkové kŕče. Bylinky sa odporúča užívať 2-3 týždne, následne týždeň pauza.
  Bylinky pomôžu zmierniť potenie, účinné sú pri miernych formách hyperhidrózy. Na zmiernenie potenia sa odporúča aj vylúčiť z jedálnička kofeín, alkohol, fajčenie a tiež menej soliť a koreniť a pri obezite redukcia hmotosti.

Vhodný čas pre odstránenie potenia

Liečbu nadmerného potenia možno vykonávať celoročne, avšak botulotoxín je vhodné aplikovať v obdobiach, keď nie sú extrémne horúčavy.

Lokality vhodné pre liečbu hyperhidrózy

Na liečbu hyperhidrózy axíl, dlaní a stupají sa dajú použiť viaceré liečebné modality - botulotoxín A, vodná ionoforéza, alumíniumhydroxychlorid. Z invazívnych foriem liečby – hrudná sympatektómia sa indikuje pri hyperhidróze dlaní, axíl, tváre. Chirurgická excícia a laserová deštrukcia pri hyperhidróze v podpazuší. Vodnou ionoforézou možno liečiť hyperhidrózu dlaní, chodidiel, axíl (podpazušia), ale aj hlavy, chrbta, genitálií.

Nástup účinku

Po aplikácií botulotoxínu A sa účinok začne prejavovať cca o 2 dni, potenie postupne ustupuje a plný efekt liečby nastupuje do 2 týždňov.

Po chirurgickej excízií a laserovej deštrukcii potných žliaz a hrudnej sympatektómií nastupuje efekt liečby ihneď.

Trvanlivosť odstránenia nadmerného potenia

Trvanlivosť odstránenia nadmerného potenia

Trvanlivosť odstránenia nadmerného potenia

Liečbu botulotoxínom A je potrebné opakovať každých 4-9 mesiacov.

Vodnú ionoforézu je v iniciálnej fáze liečby potrebné opakovať 10-15-krát, následne v udržiavacej fáze 1-2 sedenia každé nasledujúce 1-2 mesiace.

Efekt aplikácie alumíniumhydroxychloridu (antiperspiranty) pretrváva 24-48 hodín.

Po laserovej deštrukcii potných žliaz sa v klinických štúdiách popisuje u časti pacientov čiastočná recidíva.

Za trvalý zákrok možno považovať hrudnú sympatektómiu, avšak nie u všetkých pacientov.

Pri medikamentóznej liečbe efekt pretrváva pokiaľ pacient užíva liečivo.

Komplikácie

Po aplikácií botulotoxínu A do kože dlaní alebo stupají môže dôjsť k prechodnej svalovej slabosti, pocitu mravčenia na končekoch prstov. Tieto prejavy vymiznú do 2-3 týždňov. Riziko vzniku infekcie v mieste aplikácie je pri dodržaní štandardných hygienických zásad prakticky nulové.

Pri vodnej ionoforéze neboli popisované nežiaduce účinky.

Alumíniumhydroxychlorid (antiperspirant) môže spôsobiť kontaktnú precitlivenosť. V minulosti udávané zvýšené riziko vzniku karcinómu prsníka sa nepotvrdilo.

Po laserovej deštrukcii a chirurgickej excízií potných žliaz je ošetrená oblasť citlivá až bolestivá, riziko vzniku infekcie je pri dodržaní štandardných hygienických zásad nízke.

Pri hrudnej sympatektómií môže dôjsť ku kompenzačnému alebo gustatórnemu poteniu, Hornerovmu syndrómu, interkostálnej neuralgii, pneumotoraxu a i.

Vedľajšie účinky medikamentóznej liečby sú sucho v ústach, rozmazané videnie, závraty, ťažkosti s močením, zmätenosť a iné.

Kontraindikácie

Botulotoxín A sa nesmie aplikovať pri precitlivenosti na BTX A a pomocné látky obsiahnuté v preparáte. Tiež v gravidite a počas dojčenia, u pacientov trpiacich ochorením myasthenia gravis, ak je v mieste aplikácie infekcia. BTX A sa nemôže pri užívaní aminoglykozidových antibiotík, u pacientov užívajúcich liečivá ovplyvňujúce nervovosvalový prenos. Aplikácia sa neodporúča u pacientov so systémovými autoimunitnými ochoreniami, onkologickými ochoreniami, pri závažné interných ochoreniach. Potrebné je vždy individuálne posúdenie celkového stavu pacienta.

BTX A sa nesmie aplikovať častejšie ako raz za 3 mesiace.

Výhody metód odstránenia potenia

Antiperspiranty sú bežne dostupnou a finančne nenáročnou liečbou miernych foriem hyperhidrózy.

Botulotoxín A je účinnou liečbou závažnejších foriem nadmerného potenia.

Po laserovej deštrukcii potných žliaz sa len u časti pacientov popisuje čiastočná recidíva.

Hrudná sympatektómia je prakticky trvalý zákrok.

Autorkou textu je MUDr. Zuzana Rajczyová, estetická dermatologička INTERKLINIK Bratislava

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."