Nadmerné potenie

Stojí to za to
80%
Stojí to za to
Na základe 10 príbehov
Priemerná cena
338 €
Priemerná cena
Podľa 102 odborníkov
 • Anestézia nie je potrebná
 • Nevyžaduje hospitalizáciu
 • Menej ako 1 hodina zákroku
 • Nevyžaduje kľudový režim
 • Výsledky viditeľné po jednom týždni
 • Dočasné výsledky

Čo je liečba hyperhidrózy?

Odstránenie nadmerného potenia je možné rôznymi spôsobmi

Odstránenie nadmerného potenia je možné rôznymi spôsobmi

Liečba hyperhidrózy je potlačenie alebo úplné odstránenie (nadmerného) potenia. K nadmernému poteniu dochádza v dôsledku zvýšenej činnosti potných žliaz. Zvyčajne ide o obmedzené oblasti kože, ako sú napríklad dlane, podpazušie, chodidlá, oblasť bedier, slabiny alebo zátylok. Na liečbu sa používajú rôzne kozmetické dezodoranty či kúpele, v rámci estetickej medicíny a plastickej chirurgie botulotoxín či laserové a rádiofrekvenčné ošetrenia. Odstránenie potenia možno riešiť aj chirurgickou cestou.

  Metódy odstránenia nadmerného potenia

  Metóda odstránenia nadmerného potenia záleží od miesta potenia

  Metóda odstránenia nadmerného potenia záleží od miesta potenia

  Výber metódy na odstránenie nadmerného potenia závisí najmä od časti tela, kde sa toto nadmerné potenie vyskytuje a závažnosti problému. Nižšie nájdete zoznam najpoužívanejších metód:

  • Vodná ionoforéza: Mechanizmus účinku vodnej ionoforézy spočíva vo funkčnom ovplyvnení buniek ekrinných potných žliaz, na ktorú je využívaný jednosmerný elektrický prúd 10-25 mA prechádzajúci vodným kúpeľom. Pacient na začiatku absolvuje 10 - 15 sedení, po ktorých dochádza k postupnému ústupu potenia. Tento stav vydrží jeden aj viac mesiacov. Po tejto dobe nastupuje fáza takzvaného udržiavania. V tejto fáze sa terapia vykonáva už len vo chvíli, keď sa potenie začína vracať. Vtedy pacient absolvuje 1-2 sedenia. Také udržiavanie potom dokáže žiaduci efekt predlžovať po neobmedzene dlhú dobu. Vodnou ionoforézou možno liečiť hyperhidrózu dlaní, chodidiel, axíl (podpazušia), ale iných oblastí - hlavy, chrbta, genitálií. 
  • Botulotoxín A: Botulotoxín A (BTX A) predstavuje účinnú liečbu hyperhidrózy. Blokuje prenos nervového vzruchu na potnú žľazu, čím dochádza k výraznej redukcii sekrécie potu v ošetrenej oblasti. Aplikuje sa intradermálnou injekciou. Plný efekt liečby sa prejaví do 14 dní po ošetrení a pretrváva 4 - 9 mesiacov. Botulotoxín A sa používa na liečbu hyperhidrózy v podpazuší, tiež na dlaniach a stupajách.
  • Lieky: Celková liečba hyperhidrózy (medikamentózna) spočíva v aplikácií liečiv, ktoré blokujú prenos nervového vzruchu na potnú žľazu. Keďže sa podávajú celkovo, pôsobia na celý organizmus, a z toho vyplývajú viaceré nežiaduce účinky, napr. sucho v ústach, rozmazané videnie, závraty, ťažkosti s močením, zmätenosť. Celková terapia sa dá použiť na všetky typy hyperhidrózy.
  • Sympatektómia: Sympatektómia je chirurgická deštrukcia ganglií sympatikových nervov v hrudnej oblasti. Týmto spôsobom sa dá riešiť hyperhidróza dlaní, axíl, tváre.
  • Chirurgická excízia: Chirurgická excízia potných žliaz je chirurgické odstránenie potných žliaz, najčastejšie v oblasti podpazušia.
  • Laserová deštrukcia: Na laserová deštrukciu potných žliaz sa používa Nd-YAG laser, ktoré zničí potné žľazy, najčastejšie v axilárnej oblasti.
  • Bylinky: Medzi bylinky, ktoré zmierňujú potenie, antihidrotiká, patrí Šalvia lekárska (Salvia officinalis). Odporúča sa piť odvar zo šalviových listov, 1 čajová lyžička (t.j. 1,5g sušenej rastliny) do 1,5 dcl vody, lúhovať 10 min. Maximálny efekt sa dosiahne po 2 - 3 hodinách po vypití čaju. Odporúča sa čaj piť 2 - 3-krát denne, naposledy 2 hodiny pred spaním. Taktiež sa môžu robiť kúpele (rúk alebo nôh) v odvare zo šalvie.
   Ďalšou bylinkou zmierňujúcou potenie je Yzop lekársky (Hyssopus officinalis). Centrálnym pôsobením zmierňuje potenie. Používa sa odvar z kvetov tejto byliny. Čaj sa pripraví z 1 čajovej lyžičky na šálku vody. Odporúča sa piť 2 - 3 denne po lyžiciach. Keďže silica Yzopu má centrálne stimulačné účinky, môže podávanie vysokých dávok vyvolať celkové kŕče. Bylinky sa odporúča užívať 2 - 3 týždne, následne týždeň pauza.
   Bylinky pomôžu zmierniť potenie, účinné sú pri miernych formách hyperhidrózy. Na zmiernenie potenia sa odporúča aj vylúčiť z jedálnička kofeín, alkohol, fajčenie a tiež menej soliť a koreniť a pri obezite redukcia hmotnosti.

  Ako zistím, či som vhodný kandidát na odstránenie nadmerného potenia?

  Nadmerné potenie môže komplikovať náš každodenný život

  Nadmerné potenie môže komplikovať náš každodenný život

  Ak vám nadmerné potenie komplikuje každodenný život, môžete zvážiť niektorú z dostupných metód liečby. Môže sa napríklad stať, že sa vám ruky spotia natoľko, že nie je možné otočiť kľučkou alebo pracovať na počítači. Pot presakuje na vaše oblečenie, takže je zjavne viditeľný pre vás aj pre vaše okolie. Nohy a chodidlá sa nadmerne potia a vlhké prostredie sa môže stať živnou pôdou pre infekcie. Kvôli pretrvávajúcej vlhkosti sa môžu vyskytnúť aj kožné infekcie.

  V prípade, že trpíte podobnými problémami, môžete sa zveriť do rúk odborníka, ktorý vám odporučí najvhodnejšiu liečbu.

  Každá metóda má svoje osobité kontraindikácie. Napríklad botulotoxín A sa nesmie aplikovať pri precitlivenosti na BTX A a pomocné látky obsiahnuté v preparáte. Tiež to nie je možné v gravidite a počas dojčenia, u pacientov trpiacich ochorením myasthenia gravis, ak je v mieste aplikácie infekcia. BTX A sa nemôže pri užívaní aminoglykozidových antibiotík, u pacientov užívajúcich liečivá ovplyvňujúce nervovosvalový prenos. Aplikácia sa neodporúča u pacientov so systémovými autoimunitnými ochoreniami, onkologickými ochoreniami, pri závažné interných ochoreniach. Potrebné je vždy individuálne posúdenie celkového stavu pacienta.

  BTX A sa nesmie aplikovať častejšie ako raz za 3 mesiace.

  Bibliografia

  American Academy of Dermatology Association. (n. d.). Hyperhidrosis: Diagnosis and treatment [online]. Dostupné na: https://www.aad.org/public/dis... [Dátum: 5. 10. 2022]

  Mayo Clinic. (16. september 2022). Hyperhidrosis [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/dis... [Dátum: 5. 10. 2022]

  Yes Visage. (n. d.). Odstránenie potenia [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/od... [Dátum: 5. 10. 2022]

  "Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
  Zobraziť lekárov