Zväčšenie poprsia, plastika pŕs

Ste pred zákrokom?

Vyplňte krátky dotazník a pošlite nezáväzný dopyt až 4 špecialistom na tento zákrok. Vďaka dotazníku ľahšie získate konkrétnu odpoveď od špičiek v odbore – rýchlo a zdarma

Ste po zákroku?

Zdieľajte svoje skúsenosti v rýchlej ankete a pomôžte ostatným sa lepšie rozhodnúť.

 1. Step 8
 2. Step 9
 3. Step 10
 4. Step 11
 5. Step 12
 6. Step 13
 7. Step 14
 8. Step 15

Akú máte veľkosť prsníkov?

Akú veľkosť pŕs by ste chcela mať?

Aký tvar prsníkov preferujete?

Ako by ste najlepšie označila váš stav prsníkov?

Ktorú značku implantátov preferujete?

Kedy by mala operácia prebehnúť?

Pomohla by vám v rozhodovaní možnosť platby na splátky?

Chcela by ste sa pripoistiť na prípadné komplikácie po zákroku?

Autor: MUDr. Janka Točíková

Prsia sú od pradávna symbolom ženskej krásy. Príliš malé poprsie býva pre mnoho žien zdrojom výrazných psychických ťažkostí. Riešenie im prináša zväčšenie pŕs prostredníctvom plastickej chirurgie.

Zväčšenie pŕs, známe tiež ako augmentačná mammaplastika, spočíva v chirurgickom vložení implantátov do pozadia každého prsníka za účelom zväčšenia jeho objemu a zlepšenia tvaru. Zväčšenie pŕs je požadované ženami, ktoré svoje prsia vnímajú ako príliš malé alebo povislé.

Typy implantátov

Základné delenie je podľa tvaru:

 • guľaté (môžu sa ukladať pod žľazu aj pod sval),

 • anatomické - kvapka (ukládajú sa čiastočne pod sval),

 • asymetrické (pre každý prsník iný implantát, ukládajú sa vždy pod žľazu).

Základné delenie podľa náplne:

 • silikón kohezívny - silikónový gél (jeho výhodou je súdržnosť silikónu v implantáte napr. pri jeho porušení),

 • tekutý silikón (už sa nepoužíva),

 • fyziologický roztok (v ČR sa používajú minimálne, výhodou je malý rez, pretože implantát sa naplňuje fyziologickým roztokom až po zavedení),

 • kombinované tzv. Bakerove expandéry (obsahujú silikónový gél a cez špeciálny ventil sa po zavedení doplní fyziologický roztok, dá sa použiť napr. pri operácii transsexuálov).

V súčasnej dobe sa stále objavujú novinky v oblasti plnenia implantátov. Sú skúšané a používané rôzne plniace látky napr. sójový gél, hydrogel, ale zatiaľ tieto nové implantáty nenašli širšie uplatnenie.

Základné delenie podľa povrchu:

 • hladký (do ČR sa zpravidla nedovážajú),

 • textúrovaný (implantát má "zamatový povrch" a cieľom je, aby do prsníka vrástol a v prsníku sa nepohyboval; u týchto implantátov je nižšie riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry),

 • titanizovaný (používajú sa menej, dobrá znášanlivosť organizmom).

Základné delenie podľa profilu:

 • nízke (moderate),

 • vysoké (high.

Veľkosti implantátov sú uvádzané v mililitroch. Pri výbere nezáleží na veľkosti, ale na dimenzii. Pri výbere veľkosti záleží na postave, výške, šírke hrudníka, proporcii postavy, veľkosti panvy, veľkosti prsnej žľazy a samozrejme na priani pacientky. Najčastejšie používané veľkosti u nás sú 200-300ml (vyrábajú sa implantáty od cca 100ml do 1000ml).

implantat

Pri voľbe veľkosti sa dá pre predstavu použiť plastikový obal (sáčok a pod.) naplnený tekutinou, sypkou či varenou ryžou a vložiť do podprsenky.

Nejčastejšie používanými implantátmi podľa výrobcov v ČR sú:

Každý implantát má pas - doklad o čísle a veľkosti implantátu a tento je vydávaný po operácii každej pacientke.

Ako vyzerá prsný implantát?

Je tvorený vonkajším púzdrom z polymerizovanej silikónovej pryže, ktoré má vysokú pevnosť a je pružné. Púzdro obsahuje ešte  jednu vnútornú vrstvu, čo zaručuje vyššiu odolnosť proti pretrhnutiu a čo najmenšiu priepustnosť častíc. Povrch môže byť hladký, ale v súčasnej dobe sa dáva prednosť implantátom s textúrovaným povrchom, ktoré majú póry určitej veľkosti a hĺbky a majú nižšie riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry. Na povrchu púzdra môže byť titánový film (dobrá znášanlivosť s ľudským organizmom), alebo polyuretán. Vo vnútri púzdra sa nachádza mäkký konzistentný silikónový gél,  fyziologický roztok, kombinácia oboch alebo aj iné látky, viď vyššie. Súdržnosť častíc silikónového gélu umožňuje implantátu zachovávať tvar, znižuje riziko priepustnosti mikročiastočiek silikónu cez púzdro a zabraňuje vytekaniu silikónu pri pretrhnutí obalu. Vzhľadom k  doterajšiemu vylúčeniu škodlivosti silikónu pre ľudský organizmus je implantát vyplnený kvalitným silikónovým gelom používaný najčastejšie.

Ceny prsných implantátov

implantat1

Ceny implantátov sa pohybujú od zhruba 700 do 2000€ podľa druhu a výrobcu implantátu. Od 700 do 1000€ pri guľatých a od 1500 do 2000€  pri anatomických. Cena nezávisí od veľkosti.

Operačné postupy zväčšenia prsníkov

Pri voľbe operačného postupu sa zvažujú následujúce aspekty.

Umiestnenie rezu:

 • pod prsnou ryhou

 • dvorcom

 • podpažím

 • v oblasti pupku (umbilikálny prístup, u nás sa nepoužíva)

Voľba záleží od priania a dispozície pacientky a zvyku pracoviska.

Umiestnenie implantátu:

 • pod prsnú žľazu

 • pod sval

 • čiastočne pod sval

Obe metódy zväčšenia prsníkov (pod sval či pod prsnú žľazu) majú svoje výhody a nevýhody. Voľba záleží na kvalite a veľkosti žľazy, kvalite kože a podkoží a sile a kvalite svalu. Kryt implantátu musí byť dostatočný. Pokiaľ nie je kryt dostatočný, implantát je viditeľný a nepôsobí to esteticky. Od vyššie uvedeného je konzultácia, aby pacientka zladila svoje predstavy s reálnymi možnosťami, propozíciami tela a názorom operatéra.

Postup zväčšenia prsníkov (augmentácia)

Plastika prsníkov býva vo väčšine prípadov vykonaná v celkovej anestézii - narkóze. Operačný výkon trvá 1-2 hodiny a po operácii je vhodná hospitalizácia 1-2 dni. Väčšinou sa podávajú preventívne pred a po operácii antibiotiká, pretože sa jedná o umiestnenie cudzieho telesa do organizmu. Dĺžka, doba a spôsob podania antibiotík závisí na zvyklostiach kliniky.

Operácia prsníkov

prs-povis
Umiestenie bradavky vhodné pre augmentáciu

Metóda vloženia a umiestnenia vašeho implantátu bude závisieť na vašich anatomických dispozíciách a na doporučení vašeho chirurga. Vloženie sa vykonáva 3-4 cm dlhým rezom vedeným buď v reze, kde sa prsník stretáva s hrudníkom, cez tmavú kožu okolo bradavky alebo v podpazuší. Každý rez je vykonaný starostlivo, takže výsledná jazva tak bude čo najmenej nápadná. Tupou preparáciou tkaniva je vytvorená kapsa, do ktorej je vložený implantát.

Niektoré zahraničné pracoviská používajú pri augmentácii aj endoskopickú techniku. Prístup pre túto techniku je rezom v podpazuší alebo v oblasti pupku.

Implantát je buď vložený priamo do kapsy za prsné tkanivo alebo pod svaly hrudnej steny. Veľkosť implantátu musí byť vybraná starostlivo. Implantáty musia byť plne prekryté prsným tkanivom. Inak môžu byť viditeľné ich hranice a implantáty vyzerajú neprirodzene.

Dôležité je starostlivé zastavenie krvácania pre vylúčenie neskorších komplikácií - nežiadúcej kapsuly, čo je jazva či obal implantátu. Po operácii môžu byť niekoľko dní používané dreny, čo záleží na zvyku pracoviska a operatéra.

Na uzavretie rany sú používané rôzne stehy (väčšinou intradermálne, prípadne jednotlivé), ktoré sa 7-10 deň po operácii odstraňujú.

Prekrytie rany po operácii záleží na zvyku pracoviska. Pooperačne sú prsia vo dne v noci fixované špeciálnou podprsenkou, ktorej nosenie sa doporučuje 4-8 týždňov po operácii. 1 mesiac po operácii pŕs sa doporučuje pri spaní poloha na chrbte a obmedzenie športových aktivít.

Ste vhodnou kandidátkou pre zväčšenie pŕs - augmentáciu?

Zväčšenie pŕs - plastika pŕs prostredníctvom implantátov je veľmi efektívny zákrok, vhodný pre ženu s nedostatočne vyvinutými prsníkmi alebo keď dôjde k zmenšeniu sústavy prsnej žľazy, napríklad po kojení alebo významnej strate hmotnosti.

implantat-2
Implantát pod svalom

Optimálny vekový limit pre operáciu sa nedá presne určiť. Závisí na ukončení vývoja prsných žliaz, čo nebýva pred šesťnástym rokom života.

Určite je lepšie implantáty dávať do pŕs, ktoré sa už nebudú meniť kojením. Ale nevylučuje to vykonať operáciu zväčšenia pŕs po osemnástom roku, teda pred tehotenstvom. Musíte však počítať s tým, že laktáciou a tehotenstvom sa veľkosť a kvalita prsnej žľazy zmení a pravdepodobne bude nutná reoperácia. Po pôrode, aj  keď nekojíte, je vhodnejšie podstúpiť augmentáciu až s odstupom 1 roku.

Prsné implantáty nemajú vplyv na plod a nie sú preňho ničím nebezpečné. Prítomnosť implantátov nevylučuje schopnosť kojenia. Svetové štúdie nepreukázali zvýšený obsah silikónu v materskom mlieku.

Niektoré ženy požadujú umiestnenie implantátu čo najbližšie k sebe, aby vznikol zvodný zárez medzi prsami.  Bohužiaľ tento jav súvisí s konštitúciou tela, vzdialenosťou medzi prsnými žľazami a nedá sa ho vytvoriť na prianie u každého.

Pokiaľ ste fyzicky zdravá a realistická vo vašich očakávaniach, môžete byť vhodnou uchádzačkou.

Pred operáciou

Behom prvej konzultácie vás lekár detailne zoznámi s operáciou a naplánuje podľa stavu vašich pŕs a napätia pokožky, ktorá z operačných techník je pre vás najvhodnejšia. Ukáže vám tiež fotografie pred a po zákroku a jednotlivé druhy implantátov.

Pokiaľ sú vaše prsia povislé, môže tiež doporučiť použitie modelácie. Lekár vás tiež bude informovať, ktoré implantáty použije a ktorá veľkosť je najvhodnejšia pre čo najlepší dosiahnutý výsledok.

prsni-implantat
Implantát pod prsnou žliazou

Určite s vaším chirurgom otvorene prediskutujte  svoje očakávania. Musí k vám byť tiež celkom otvorený a popísať vám všetky možnosti, ich riziká a obmedzenia každej z nich.

Pretože ide o operáciu v celkovej anestézii, je nutné predoperačné vyšetrenie vrátane laboratórneho vyšetrenia a EKG všeobecným lekárom alebo internistom. Malo by tiež obsahovať podrobnú anamnézu tzn. ochorenia v rodine, choroby, ktoré ste prekonali alebo sa z nich liečite, alergie atď. Na niektorých pracoviskách je možné absolvovať toto vyšetrenie ráno v deň operácie.

Pred operáciou je ďalej nutné vylúčiť ochorenie prsníkov ultrazvukovým (sonografickým), alebo mammografickým vyšetrením podľa veku pacientky. Vykonávajú ho odborné onkologické alebo gynekologické pracoviská. Hlavne pri rizikových skupinách pacientiek, kde sa v rodine vyskytuje ochorenie pŕs.

Od vašeho lekára dostanete inštrukcie k príprave na operáciu. Nemali by ste jesť a piť 6 hodín pred časom plánovanej operácie. Lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovou ( ako je Acylpyrin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.) možu zvýšiť krvácanie v priebehu a po operácii, a preto by sa nemali užívať asi týždeň pred plánovanou operáciou. Operáciu nie je vhodné vykonávať v období menzes, ale nemusí to byť dôvod k odloženiu operácie. Je vhodné sa dohodnúť so svojím gynekológom ohľadne vysadenia antikoncepcie. Súčasný názor je antikoncepciu ponechať a preventívne podať lieky proti zrážaniu krvi - nízkomolekulárny heparin (např. Fraxiparin, Clexan, Fragmin..)

Predpokladá sa, že neprekonáte akútne ochorenie v období asi troch týždňov pred plánovanou operáciou (viróza, nachladnutie a pod.).  Akékoľvek ochorenie oznámte svojmu lekárovi.

Ak fajčíte, naplánujte úplne fajčenie vynechať jeden až dva týždne pred vašou operáciou a nepokračujte v ňom najmenej dva týdne po operácii.

V deň operácie by ste mali prísť oholená v podpazuší, pokiaľ sa dohodnete na tomto operačnom prístupe. Ďalej si vezmite so sebou lieky, ktoré užívate na 2-3 dni, potreby osobnej hygieny, prezuvky, pyžamo, doklady, elastickú podprsenku bez kostíc, veľkost podľa veľkosti zvolených implantátov. Na niektorých pracoviskách sa dá priamo zakúpiť . Do nemocnice nie je vhodné oblečenie, ktoré sa preťahuje cez hlavu. Po výkone môže byť obliekanie takýchto odevov značne bolestivé.

V rámci príprav na operáciu si zaistite odvoz domov po operácii a výpomoc na deň alebo dva, ak to budete po prepustení z nemocnice potrebovať.

Operácia sa väčšinou hradí v deň príchodu na kliniku, pred začiatkom výkonu. Záloha sa skladá pri rezervovaní termínu. Všetko podľa zvyklostí konkrétneho pracoviska. Jedná sa o operáciu na prianie pacientky, ktorá nie je hradená poisťovnou. Pretože nejde vystaviť pracovnú neschopnosť, je nutné vziať si dovolenku.

Po operácii

Pravdepodobne budete cítiť bolesť niekoľko nasledujúcich dní po operácii. Bolesť je výraznejšia pri operácii, kedy je implantát vložený pod sval. 2-5 dní po operácii budete užívať lieky proti bolesti (analgetiká). Bolesti postupne ustúpia.

Z kliniky budete pravdepodobne prepustená po 1-2 dňoch. Pred prepustením vám môžu byť vymenené obväzy a odstránené dreny, čo záleží na pracovisku a operatérovi. Odstránenie stehov pri kontrole za 7-10 dní, podľa zvyklostí pracoviska.

prs-jizvy
Umiestnenie jaziev

Doporučuje sa nosiť elastickú podprsenku. Väčšinou ju dostanete na pracovisku, kde sa zákrok vykonáva. Dobu jej nosenia určí operatér. Obvykle je to po dobu 4-8 týždňov a ďalej potom pri športových aktivitách. Niekedy chirurg môže doporučiť aj zdravotný pás. Používa sa častejšie pri prístupe z podpažia, aby tlačil na vytvorený kanál. Ďalej sa dá tiež indikovať pri vložení implantátu pod sval, aby ho tlačil smerom dole a všeobecne v situáciách, kedy podprsenka nie je dostačujúca. Nutnosť jeho použitia stanoví opäť operatér.

Doporučenia pooperačných masáží pŕs sú rôzne, podľa pracoviska a typu použitých implantátov. Niektorí ich vôbec nedoporučujú. Naopak, dlhodobé tlakové masáže jaziev sú vhodné. Sprchovanie prsníkov je doporučované až po zahojení rany.

Prvý týždeň po operácii kľudový režim, polehávať. Na niekoľko prvých dní si zaistite výpomoc v domácnosti a k deťom.

Pokračovať v bežných denných aktivitách a vykonávať ľahšie domáce práce môžete za 10-14 dní. Všetko záleží tiež na pociťovanej bolesti. Do 6 týždňov sa vyvarujte zdvíhaniu paží nad horizontálu.

Ťažšie práce, zdvíhanie bremien, cvičenie, posilovanie a iné športové aktivity najlepšie postupne, až po dvoch mesiacoch po operácii a v elastickej podprsenke. Intímny styk vykonávajte v priebehu prvého mesiaca po operácii veľmi opatrne.

Navštíviť solárium a opaľovať sa je možné 14 dní po operácii, je však lepšie sa s týmito aktivitami príliš neponáhľať. Jazvy musia byt kryté náplasťou, alebo ošetrené krémom s vysokým ochranným faktorom a to po dobu minimálne pol roka po zákroku.

Po operácii by ste mali byť schopná sa vrátiť do zamestnania za 10–14 dní, v závislosti na obtiažnosti práce, ktorú v zamestnaní vykonávate.

Po 3 mesiacoch býva výsledok augmentácie považovaný za trvalý.

Ak je koža prsníkov po operácii vysušená, môžete aplikovať zvlhčujúci krém niekoľkrát denne. Buďte opatrná, nenapínajte pokožku pri určitých pohyboch a vyvarujte sa kontaktu so šitou oblasťou.

Svojho chirurga musíte navštíviť, kedykoľvek vaše prsia zmenia tvar, či konzistenciu (prsník bude zatvrdlý) alebo sa objavú akékoľvek prejavy zápalu. Lekára je doporučené navštíviť ťiež po akomkoľvek údere do pŕs (autonehoda, pád z výšky atď.) Bežné kontroly sú po 1 mesiaci, po 3 mesiacoch a po 1 roku. Po 10 rokoch, potom kontrola aj s ultrazvukom. Ďalej pravidelne každých 5 rokov zopakovať ultrazvukové vyšetrenie. Systém kontrol závisí na pracovisku. Niektoré pracoviská kontroly nevykonávajú.

Vždy sa striktne riaďte pokynmi svojho lekára.

Implantát zatieňuje približne 20% tkaniva prsnej žľazy pri mammografii. Preto je treba zvážiť použitie inej vyšetrovacej metódy, napr. monografie (ultrazvuk) alebo magnetickej rezonancie.

Pacientky, u ktorých bola vykonaná augmentácia prsníkov so zavedením implantátu nesmú podstúpiť diatermiu (liečebné prehrievanie orgánov priechodom vysokofrekvenčného elektrického prúdu). Mohlo by dôjsť k extrémnemu zahrievaniu implantátu, vnútorným popáleninám a eventuálnemu prasknutiu implantátu.

Komplikácie všeobecné

U každého chirurgického výkonu sa môžu vyskytnúť operačné komplikácie, s ktorými je nutné počítať aj keď sa objavujú v nízkom percente prípadov. Tiež celková anestézia prináša určité riziká, ktoré Vám vysvetlí Váš anesteziológ ešte pred plánovaným výkonom. 

Slovník výrazov vám vysvetlí najčastejšie komplikácie po zväčšení pŕs a podrobne vysvetlí výrazy spojene so zväčšením pŕs.

Ide o komplikácie týkajúce sa hojenia a infekcie operačnej rany a okolia implantátu. Sú popísané prípady, kedy z dôvodov infekcie musel byť implantát vybraný.

Ďalšou operačnou komplikáciou môže byť krvácanie. Preto je dôležité laboratórne vyšetrenie krvnej zrážanlivosti pred výkonom a dodržovanie kľudového režimu po operácii. Ďalším problémom je hojenie jaziev.

Vážnou komplikáciou akejkoľvek operácie v celkovej anestézii je tzv. pľúcna embólia – upchatie pľúcnej cievy krvnou zrazeninou. Prevenciou je elastická bandáž dolných končatín a včasná mobilizácia najlepšie prvý deň po operácii. Hormonálnu antikoncepciu, ktorej užívanie zvyšuje riziko trombózy je možno vysadiť alebo použiť preventívne lieky proti zrážaniu krvi – nízkomolekulárny heparin (napr. Fraxiparin, Clexan, Fragmin..)

Pacientky môžu mať sklon k tvorbe tzv. keloidných alebo hypertrofických jaziev. Niekedy je nutná aj korekcia, ktorá je u týchto typov jaziev pomerne obtiažna.

Operácia zväčšenia prsníkov je vykonávaná s upaženými pažami. Pacientky môžu niekedy po operácii pociťovať bolesti  vystreľujúce do predlaktia a rúk. Ide o natiahnutie nervov prechádzajúcich z podpazušia do horných končatín. Tieto problémy sú prechodné a behom niekoľkých dní alebo týždňov vymiznú.

Komplikácie súvisiace s vložením prsného implantátu

Kapsulárna kontraktúra

Ide o najviac popisovanú a obávanú komplikáciu pri augmentácii prsníkov. Okolo prsného implantátu sa vždy vytvára väzivový obal - kapsa. Väzivové tkanivo tak prirodzene reáguje na vstup cudzieho telesa do organizmu. Kapsy sa preto tvoria u všetkých pacientok a môžu byť tenké alebo zhustené. Ich tvorba je individuálna. V 5% prípadov môže dôjsť až k stiahnutiu - kontraktúre kapsy okolo implantátu, čo je sprevádzané bolestivosťou, tuhosťou až zatvrdnutím prsníka. Tento jav môže vzniknúť pri jednom alebo pri oboch prsníkoch. Existujú spôsoby, ako sa dá tvorbe kapsuly predísť alebo aspoň minimalizovať jej vznik. Je to napr. dostatočne veľká dutina pre uloženie implantátu. Tiež implantáty s textúrovaným povrchom znižujú riziko vzniku kontraktúry. Často musí byť takto sťahujúca kapsula uvolnená chirurgicky. Sú popísané prípady kontrakcie kapsy okolo implantátu aj opakovane a prípady, kedy sa tuhosť prsníka môže opakovať až je jedinou možnosťou odstránenie implantátu.

Vypudenie implantátu

Koža je v oblasti operačnej rany a tiež veľkosťou implantátu v stálom napätí a môže dôjsť k jej postupnému ztenšeniu až prasknutiu, a tým k vypudeniu implantátu. Táto komplikácia je častejšia u pacientok, ktoré majú kožu nejakým zpôsobom poškodenú alebo zjazvenú, napríklad po ožarovaní pre nádorové ochorenia.

Serom

Ide o tvorbu tekutiny v okolí implantátu bezprostredne po operácii aj neskôr, čo sa prejavuje bolestivosťou a zväčšením prsníka. Najčastejšie je príčinou včasná fyzická záťaž po operačnom výkone alebo nadmerná športová aktivita či úraz..

Krvná zrazenina okolo implantátu - hematom

Najčastejšou príčinou nahromadenia krvi v okolí implantátu je nedodržanie kľudu po operácii alebo porucha zrážanlivosti krvi.

Pretrhnutie a presakovanie implantátu

Približná životnosť implantátu udaná výrobcom je okolo 10-15 rokov. Implantát sa pozvoľna opotrebováva a jeho povrch sa obrusuje a slabne,  až môže dôjsť k pretrhnutiu. Prsník môže meniť tvar a pobolievať. V tomto prípade je nutná výmena. Pretrhnutie môže súvisieť aj s úrazom, nehodou alebo extrémnou športovou aktivitou. Vnútorným obalom implantátu plneného gelom môžu presakovať mikroskopické čiastočky silikónu. Boli zistené v okolí implantátu aj inde v tele. Nebola preukázaná ich škodlivosť.

Zvraštenie implantátu

Zvraštenie obalu implantátu, ktoré sa prejavuje ako vlnky hmatateľmé pod kožou, môže byť bolestivé. Veľké záhyby môžu dráždiť a poškodiť okolité tkanivo. Dochádza k tomu pri chudých pacientkách s tenkou kožou, veľmi malou prsnou žľazou a u podžľazového umiestnenia implantátu.

Citlivosť bradaviek

Zmena citlivosti bradavky, a to ako v zmysle zvýšenej, tak v zmysle zníženej citlivosti je ženami po operácii často popisovaná. Vo väčšine prípadov sa behom niekoľkých mesiacov až jedného roka upraví. Niekedy môže byť zmena aj trvalá.

Asymetria prsníkov

Aj prsník zväčšený pomocou implantátu môže časom poklesnúť, alebo sa stať povislým.Dochádza tiež k asymetriám, kedy jedna strana je viac poklesnutá ako strana druhá. Môže sa jednať o dôsledok nedodržania pooperačných pokynov, ale aj inú príčinu. Pohybom prsného svalu tesne po operácii môže implantát zmeniť svoju polohu. Väčšie riziko posunu hrozí pri kvapkovitých implantátoch.

Kalcifikácia

V okolí implantátu sa môžu vyskytovať drobné čiastočky vápnika, ktoré môžu byť zamieňané s počiatočnými štádiami rakoviny prsníka.

Drobné trombotizované cievky

Po operácii sa môžu objaviť drobné cievy upchaté trombom, prebiehajúcim v podpazuší alebo pod kožou steny brušnej. Tieto v priebehu niekoľkých mesiacov samé vymiznú.

Môžu byť silikónové implantáty pre telo škodlivé?

Vo svete prebehla a prebieha celá rada vedeckých štúdií týkajúcich sa škodlivosti prsných implantátov. Boli študované a preverované postupne všetky látky z ktorých je implantát tvorený. Jedná sa o silikón, polyurethán, ktorý je obsiahnutý v obale niektorých implantátov a platina, ktorá sa používa pri polymerizácii silikónového gélu. Ani u jednej látky nebol jednoznačne preukázaný karcinogénny účinok, tzn. nespôsobuje nádorové bujnenie. Ďalej bola sledovaná súvislosť so vznikom reumatologických a autoimunitných ochorení, ktorá tiež nebola zistená. Elementárny silikón je dokonca normálne prítomný v krvi, materskom mlieku, spojivovom tkanive a vo väčšine orgánov. Jeho obsah v tele súvisí s diétou, geografickými podmienkami, kvalitou pitnej vody alebo konzumáciou piva. Tiež matky, ktoré koja so silikónovými implantátmi nepredstavujú pre svoje deti žiadne riziko. Silikón je obsiahnutý aj v detských cumlíkoch, cumlíkoch na fľašky, lyžičkách a iných, aj zdravotníckych produktoch.

Ako dlho pretrvá efekt zväčšenia prsníka - augmentácie?

Výsledné zväčšenie prsníkov je trvalé, pokiaľ sa nemení váha a pomery pŕs (viď. tehotenstvo vyššie). Pretože sa po 10-15 rokoch mení kvalita implantátu a môže sa zvýšiť pravdepodobnosť ruptúry (prasknutia) implantátu, je nutné počítať s možnou výmenou. Rozhodnutie pre zväčšenie prsníkov je rozhodnutie osobné, veľmi závažné a trvalého charakteru. Ak ste dosiahli svoj cieľ, potom je vaša operácia úspešná.

Budúcnosť implantátov

Na Illinoiskej univerzite v Chicagu použili ľudské kmeňové buňky izolované z kostnej drene a stimulovali ich k rastu podľa podpornej kostry, ktorá je vyrobená z biologicky znášanlivého materiálu. Vďaka tejto šablóne sa buňky množili do vopred zvolených tvarov. Takto vzniknutý útvar z vypestovaného tukového tkaniva bol už odskúšaný na myšom modely. Súdi sa, že implantáty narastené z kmeňových buniek budú môcť poskytnúť bezpečnú alternatívu silikónových implantátov.

Zväčšovanie prsníkov výplňou z vlastného tuku alebo transplantáciou vlastnej svalovej hmoty už niekteré svetové pracoviská vykonávajú, ale v Českej republike s tým zatiaľ nie sú skúsenosti.

Zoznam spolupracujúcich dodávateľov >>

Aktualizované: 15.02.2019

Zväčšenie prsníkov (Augmentácia) - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Zväčšenie prsníkov (Augmentácia) - Cenníky

Ceny od 1 490 €
MUDr. Imrich Kováč, MPH.
Ceny od 1 490 €
MUDr. Barbora Brezová PhD.
Scarlett Clinic
Košice
Ceny od 2 450 €
Scarlett Clinic
GÉVÉ Klinika
Košice
Ceny od 1 100 €
GÉVÉ Klinika
MUDr. Ján Bumbera
Bratislava, Trnava
Ceny od 1 400 €
MUDr. Ján Bumbera

Zväčšenie prsníkov

98% spokojnosť. Založené na 8986 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.