Navigácia

  • Čo je labioplastika
  • Príprava k operácii
  • Priebeh zákroku
  • Pooperačná starostlivosť
  • Výsledky
V čom spočíva labioplastika

V čom spočíva labioplastika

Čo je labioplastika

Labioplastika umožňuje zmenšenie malých alebo veľkých pyskov ohanbia, ktoré bývajú často zväčšené a asymetrické. Pri atrofii veľkých pyskov ohanbia, čo je strata objemu a elasticity, sa dá operáciou docieliť ich zväčšenie. 

Vonkajšie ženské pohlavné orgány sú tvorené pošvovým vchodom, vyústením močovej trubice a výbežkom s mnohými citlivými nervovými zakončeniami - dráždcom (klitoris). Celá táto oblasť je po stranách pokrytá jemnými kožnými riasami - malými pyskami ohanbia, ktoré sa stretávajú práve v oblasti dráždca. Vonkajšie ženské pohlavné orgány sú zo strán kryté dvomi mohutnejšími kožnými záhybmi, ktoré sú vyplnené tukovým tkanivom - veľké pysky ohanbia.

Veľké pysky ohanbia bežne vonkajšie pohlavné orgány celkom zakrývajú a uzatvárajú. Niekedy sa ale stáva, že malé pysky ohanbia vyrastú do väčšej veľkosti či dĺžky, a potom môžu medzi veľkými pyskami ohanbia vyčnievať. Väčšinou tento presah nie je príliš veľký, a tak nijako nevadí ani esteticky, ani funkčne. Ak však malé pysky ohanbia vyčnievajú príliš, môžu vadiť ako z hľadiska estetického, tak aj v praktickom živote. Niekedy je problematické dostať tento presah do menších dámskych nohavičiek či plaviek, o nohavičkách typu “tanga” ani nehovoriac, niekedy dokonca prekáža pri športovej činnosti - napríklad pri jazde na bicykli. Taktiež intímna hygiena býva v týchto prípadoch zložitejšia a táto “vada” môže byť aj psychickou prekážkou pri pohlavnom živote. Úprava plastickým chirurgom je potom určite na mieste a má veľmi dobré výsledky.

Občas sa plastický chirurg stretne aj so žiadosťou o modeláciu, či zväčšenie veľkých pyskov ohanbia, táto operácia sa však vykonáva pomerne zriedkavo.

Príprava k operácii

Pacientka pred a po labioplastike (foto: MUDr. Ján Bumbera)

Príprava k operácii

Nevyhnutnou podmienkou k výkonu je plnoletosť pacientky. Ďalšou nevyhnutnosťou je dôkladné konzultačné vyšetrenie plastickým chirurgom, kde pacientka okrem vyšetrenia dostane aj podrobné poučenie, akým spôsobom bude operácia vykonaná a čo sa môže od operácie očakávať. Vo väčšine prípadov sa pacientka môže dohovoriť s plastickým chirurgom na svojich požiadavkách ohľadne veľkosti, či tvaru operovanej oblasti. Termín operácie by potom mal byť dohodnutý tak, aby pacientka bola operovaná krátko po skončení menštruácie. Plastický chirurg tiež musí pacientku správne poučiť o nevyhnutnosti správnej intímnej hygieny v pooperačnom období.

Priebeh zákroku

Vlastná operácia

Priebeh zákroku

Operácia je takmer vždy vykonávaná v celkovej anestézii (narkóze), na operačnom stole v gynekologickej polohe. Operatér si pred operáciou presne vymeria vedenie chirurgického rezu tak, aby výsledné jazvy neboli nijak viditeľné a predovšetkým, aby pacientke nijak nevadili. Veľkú pozornosť pri operácii je treba venovať hlavne oblasti okolo dráždca, aby neboli nijako narušené jemné nervy, ktoré dávajú tejto oblasti špeciálnu citlivosť.

Pri operácii je okrem veľmi jemnej a precíznej práce nevyhnutné dokonalé nastavenie operačného krvácania. Po úprave je nutné pevné, ale pritom jemné zošitie operačných rán. Na šitie rany sa používajú rôzne druhy šijacích materiálov, niekedy vstrebateľné, inokedy nevstrebateľné (tieto stehy je potom potrebné po zhojení odstrániť). Aký šijací materiál bude použitý, záleží vždy na plastickom chirurgovi a jeho skúsenostiach. Operácia trvá podľa rozsahu výkonu asi jednu hodinu a nie je pre pacientku nijak zvlášť náročná. Tiež bolesti po výkone nebývajú veľké, pacientky udávajú iba nepríjemné, ale nijak obzvlášť silné pálenie v tejto oblasti.

Pooperačná starostlivosť

Pacientka po labioplastike (MUDr. Jozefina Skulavik)

Pooperačná starostlivosť

Pacientky po labioplastike obvykle odchádzajú domov druhý deň po operácii. Je dobré, aby v ďalšom období, asi tak po dobu jedného týždňa, zachovávali kľudový režim, vyvarovali sa dlhého sedenia, vrátane dlhších jázd autom a mali možnosť dodržania perfektnej hygieny niekoľkokrát za deň. Odporúčame sprchovanie a umývanie mydlom pre intímnu hygienu, či dobrým a jemným dezinfekčným mydlom, po každej návšteve toalety a prekrývanie oblasti intímnou vložkou.

Niektoré pacientky však lepšie znášajú a tiež sa lepšie hojí rana, ak je operovaná oblasť naopak celkom nezakrytá a ponechaná „na voľno“. Pomerne často operované miesta dosť opuchnú, bežne sa však opuch stratí za niekoľko dní. Je lepšie, keď ste svojim operatérom pravidelne kontrolovaná. V každom prípade musíte rátať s tým, že ku zhojeniu dôjde najskôr za desať, väčšinou ale až za štrnásť a viacej dní.

Menšie opuchy môžu pretrvávať aj dlhšiu dobu a definitívny tvar získa operované miesto približne za 6 týždňov, po tejto dobe môže potom pacientka opäť začať žiť pohlavným životom.

Výsledky

Výsledky po labioplastike

Výsledky

Kozmetická operácia ženského genitálu - labioplastika, prináša pacientkam takmer vždy veľmi uspokojivé výsledky. Samozrejme, že veľa záleží na skúsenostiach plastického chirurga, aby dokázal predísť možným komplikáciám, ktoré však nebývajú príliš časté. Veľmi tiež záleží na spolupráci a disciplíne pacientky, aby dokázala plniť všetky odporúčania v pooperačnom období. Niektorí lekári - sexuológovia - nemajú tieto operácie príliš v obľube, obávajú sa možného zníženia sexuálnej citlivosti u operovaných žien. Skúsenosti z posledných rokov, od kedy sa u nás labioplastiky vykonávajú, hovoria skôr o opaku. Ženy, ktoré operáciu podstúpili, uvádzajú väčšinou skôr zlepšenie citlivosti pri pohlavnom styku. Tiež to, že operácia odstráni ich psychický problém zo vzhľadu pohlavných ústrojov, prispieva skôr k ich celkovému uvoľneniu a zlepšeniu prežívania v ich sexuálnom živote.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."