Brušný tuk

Čo je to brušný tuk?

Je ťažké zbaviť sa brušného tuku

Proti brušnému tuku je často ťažké bojovať

Brušný tuk, nazývaný aj "viscerálny tuk", je nahromadený tuk okolo orgánov brucha, ktorý je skrytý pod svalmi brušnej steny. Lokalizovaný brušný tuk predstavuje veľmi ťažko riešiteľný problém a pre niektorých ľudí je cieľ zbaviť sa ho skutočne nedosiahnuteľný. 

Okrem toho, že je pre niektorých ľudí zdrojom nepríjemných pocitov a komplexov, môže byť aj zdraviu nebezpečný a viesť k metabolickým syndrómom.

Odstrániť tuk na bruchu môže byť veľmi ťažké alebo pre niektorých ľudí dokonca nemožné. Ak fyzická aktivita a správna strava nestačia, existujú riešenia v oblasti chirurgickej a kozmetickej medicíny.

Možné príčiny brušného tuku

Brušný tuk sa vyskytuje u mužov aj žien

Brušný tuk postihuje ženy aj mužov

Brušný tuk sa môže vyskytovať u mužov aj žien bez ohľadu na typ postavy a fyzickú aktivitu.

Nižšie sú uvedené niektoré z príčin hromadenia brušného tuku:

  • Hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza, andropauza...).
  • Vek
  • Výrazné zmeny hmotnosti (priberanie a úbytok hmotnosti).
  • Nadmerná konzumácia vysokokalorických potravín
  • Nezdravý životný štýl
  • Morfológia a genetika

Chirurgické zákroky na odstránenie brušného tuku

Liposukcia

Liposukcia je najúčinnejšou metódou proti tuku na bruchu

Liposukcia

Liposukcia je veľmi účinný a trvalý zákrok na odstránenie brušného tuku. Liposukcia spočíva v odstránení tukových zásob odsávaním. Túto metódu možno použiť na rôzne časti tela a je vhodná na odstránenie tuku, ktorého sa nedá zbaviť zdravou stravou ani pravidelným cvičením. Pokiaľ ide o oblasť brucha, liposukciou možno odstrániť tukové zásoby, ktoré sa nachádzajú v oblasti brucha aj v oblasti bokov ("madlá lásky" alebo pretekajúce boky). Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii aj ambulantne a trvá približne hodinu (závisí od pacienta a množstva tuku, ktorý sa odstraňuje). Po dezinfekcii a vymedzení ošetrovanej oblasti chirurg použije veľmi tenkú kanylu a opakovane ňou pohybuje sem a tam, aby odsal tukové zásoby. Rezy sú malé, a preto sú jazvy veľmi nenápadné a lokalizované v blízkosti pupka alebo lonovej kosti. Liposukcia prináša veľmi uspokojivé výsledky, ale aby boli výsledky trvalé, je potrebné dodržiavať zdravý životný štýl.

Abdominoplastika

Abdominoplastika je chirurgický zákrok nazývaný aj plastika brucha. Je špeciálne indikovaný pre pacientov s tukovými zásobami, ovisnutou alebo zvráskavenou kožou v oblasti brucha. Táto operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, čo vedie k hospitalizácii na 1 alebo 2 dni. Po liposukcii chirurg pristúpi k napínaniu kože, ktoré zahŕňa rôzne techniky v závislosti od stavu kože a brucha. Všeobecne sa abdominoplastika vykonáva s cieľom spevniť svaly brušnej steny, odstrániť prebytočnú kožu a zdvihnúť brucho. V období po operácii, približne 1 až 2 mesiace, bude potrebné nosiť kompresívne oblečenie. Stehy sa vyberajú jeden až dva týždne po operácii. Po tejto operácii budú jazvy viditeľné v línii spodnej bielizne, ale časom a dobrou starostlivosťou vyblednú a stanú sa takmer neviditeľné. Pacientom, ktorí majú na bruchu len tukové zásoby, stačí liposukcia, zatiaľ čo u pacientov, ktorí majú aj ovisnutú kožu, je potrebná abdominoplastika.

Bibliografia

American Society of Plastic Surgeons. (2021). What is injection lipolysis. [online] Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org... [Dátum: 28.12. 2021].

ASPS. (n.d.). Tummy tuck, Abdominoplasty. [online] Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org... [Dátum 9.3.2022].

Cleveland Clinic Medical Professional. (2020). Fat Freezing (Cryolipolysis). [online] Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org... [Dátum: 15.11. 2020]

Eveclinic. (n. d.). Invazívna ultrazvuková liposukcia VASER Lipo®. [online] Dostupné na: https://www.eveclinic.sk/invaz... [Dátum: 06.04.2022]

Inštitút Zdravia a Krásy FRAIS. (n.d). Plastická operácia brucha - abdominoplastika. [online] Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum 9.3.2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."