Navigácia

 • Úvod
 • Čo je niťový lifting
 • Ako zistím či som vhodný kandidát na niťový lifting?
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva niťový lifting
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie po niťovom liftingu
 • Doba rekonvalescencie
 • Výsledky
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Ako starneme, naša pokožka stráca mladistvý vzhľad a príznaky starnutia sú čoraz zreteľnejšie. Jemné vrásky na tvári a ochabnutá pokožka sú iba dva ukazovatele starnutia, sú však dôležitými oblasťami, ktoré by sme mali riešiť, pretože tieto skoré príznaky starnutia naznačujú rozpad tkanív pokožky. Oblasti tváre a krku sú častými oblasťami pre niťový lifting, ale dá sa použiť aj na riešenie iných oblastí ako je poklesnutý zadok, ochabnuté kolená a lakte.

Čo je niťový lifting

Niťový lifting možno použiť na rôznych častiach tela

Čo je niťový lifting

Niťový lifting je minimálne invazívnou alternatívou k známemu faceliftu. Až donedávna bol facelift jediným spôsobom riešenia problémov s laxnou pokožkou tváre. Nie každý je však ochotný alebo schopný podstúpiť chirurgický zákrok. Ak ste v tejto skupine, určite oceníte, že sa vyvinul nový typ metódy, ktorý dočasne nahrádza chirurgický facelift.

Niťový lifting je metóda vyhladenia vrások a napnutia kože pomocou rôznych typov nití, ktoré sa zavádzajú do podkožia. Zákrok je minimálne invazívny, má krátku dobu prestojov a môžu ho využiť aj mladší ľudia u ktorých sa objavili prvé vrásky. V súčasnosti čoraz častejšie nahrádza klasický facelifting, ktorý je pre pacienta veľkou záťažou a vyžaduje náročnejšiu rekonvalescenciu. Pri niťovom liftingu sa dočasné nite používajú na vytvorenie jemného, ​​ale viditeľného „liftingu“ v koži. Je to kratší typ procedúry, ktorá sa zameriava na príznaky starnutia. Cieľom je subkutánne umiestnenie nití, ktoré sa ťahajú, aby sa dosiahol požadovaný efekt liftingu pokožky. Nite sa najčastejšie používajú na strednú časť tváre, čeľusť a zdvíhanie krku.

Ako zistím či som vhodný kandidát na niťový lifting?

Pacientka pred a po aplikácii nití (MUDr.Dominika Kevická)

Ako zistím či som vhodný kandidát na niťový lifting?

Lifting nití je čoraz populárnejší najmä medzi ženami, ale v súčasnosti sa o tento zákrok vo veľkej miere zaujímajú už aj muži. Ak máte mierne ovisnutú pokožku, napríklad v oblasti tváre a chceli by ste získať vypnutejší vzhľad, potom vám toto ošetrenie poskytne všetky výhody liftingu bez rizika chirurgického zákroku.

Typickým kandidátom na niťový lifting je niečo okolo 30 a 50 rokom života. Mali by ste byť vo všeobecnosti v dobrom zdravotnom stave. Ak si ešte len začínate všímať známky starnutia, môžete mať najväčší úžitok práve z niťového liftingu. Ak hľadáte nechirurgické ošetrenie, ktoré odstráni vrásky a ochabnutú pokožku na lícach, tvári, krku a dekolte, je pre vás najlepším riešením toto minimálne invazívne ošetrenie. Obnovte harmóniu a mladosť svojej tváre bez toho aby ste išli pod nôž.

Ako si vybrať vhodného lekára

Niťový lifting je vhodný pre mužov aj ženy

Ako si vybrať vhodného lekára

Aj keď sa nejedná o chirurgický zákrok, mali by ste si dať záležať pri výbere vhodného lekára. Je množstvo ciest podľa ktorých môžete zistiť informácie o lekárovi. Nájdite si čas a zamerajte sa na recenzie lekárov, ktorí tento zákrok vykonávajú a ako boli pacienti spokojní. Prípadne môžete osloviť konkrétnych ľudí, ktorí už niťový lifting podstúpili a opýtať sa ich na výsledky a skúsenosti s lekárom, ktorý im zákrok vykonával. 

Tento zákrok sa stal u nás veľmi obľúbený a vyhľadávaný. Dá sa povedať, že v súčasnosti je v estetickej chirurgii hitom medzi minimálne invazívnymi ošetreniami proti starnutiu. Na internete môžete nájsť množstvo fotografií pred a po, ktoré vám môžu uľahčiť rozhodovanie. Nezabudnite však, že každý sme iný a výsledok nemôže byť nikdy totožný s inou osobou. Každý lekár sa ale aj tak vždy snaží priblížiť našim predstavám a očakávaniam. Niťový lifting by mal vykonávať len preškolený a certifikovaný lekár. U skúseného lekára je pravdepodobnosť možných komplikácii oveľa menšia.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Pacientka po aplikácii nití (foto: Chirkoz Medical Clinic)

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Počas konzultácie by ste sa mali cítiť príjemne a odchádzať s pocitom, že lekárovi plne dôverujete. Lekár by mal vypočuť vaše požiadavky a vy by ste mu mali presne predložiť čo od zákroku očakávate. Mal by vám poskytnúť všetky dôležité informácie týkajúce sa zákroku a zodpovedať na vaše otázky. V priebehu konzultácie vás fyzicky vyšetrí a zhodnotí či je niťový lifting pre vás vhodný. Lekár zhodnotí váš celkový zdravotný stav a všetky rizikové faktory. Prediskutuje s vami pravdepodobné výsledky a možnosti liftingu pomocou nití. Následne odporučí plán a postup liečby, ktorý vám bude ušitý na mieru pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov. Niektorí lekári si vyhotovujú aj fotografie pred a po, aby sa dal konečný výsledok porovnať.

Ak ste v minulosti podstúpili akékoľvek estetické ošetrenia alebo operácie, informujte o tom lekára počas konzultácie. Vyhnete sa tak možným komplikáciám alebo neželaným výsledkom. To platí aj v prípade, ak užívate nejaké lieky, napríklad lieky proti bolesti, lieky na riedenie krvi, lieky proti alergii. Niťový lifting sa môže vykonať v deň konzultácie.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Keďže niťový lifting je minimálne invazívny, nemusíte sa pripravovať veľa. Existujú však niektoré preventívne opatrenia, ktoré môžete urobiť, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Tých by ste sa mali vyhnúť jeden až dva dni pred liečbou. Nemali by ste užívať alkohol, doplnky rybieho oleja Omega, čínsku medicínu a vitamín E. Je odporúčané vynechať pred zákrokom vysoko intenzívne tréningy, parné miestnosti a sauny.

Ako sa vykonáva niťový lifting?

Priebeh niťového liftingu

Ako sa vykonáva niťový lifting

Pri vstupnej konzultácií sa lekár rozhodne, ktoré nite použije a koľko nití bude aplikovať. Postup pri niťovom liftingu sa môže mierne líšiť v závislosti od zacielenej oblasti a preferencií lekára. Základná technika je však väčšinou rovnaká.

Pred začiatkom zákroku dostane pacient lokálnu anestéziu v oblasti, kde sa bude niťový lifting vykonávať – najčastejšie v oblasti tváre, čeľusti alebo krku. Potom lekár aplikuje nite ihlou alebo kanylou do subdermálnej úrovne tvárových tkanív, čo jednoducho znamená, že ihla pôjde pod viditeľnú vrstvu kože. Ihla sa zavádza v zakrivenom smere do oblasti, ktorá sa má zdvihnúť. Priamo nad touto prvou ihlou sa ďalšia ihla vloží približne 1-1,5 cm.

Účelom každej ihly je vloženie nití do cieľových oblastí. Napríklad PDO nite sú vyrobené z polypropylénu a stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu. Lekár, ktorého ste si vybrali však môže uprednostniť použitie iného typu nití. PDO nite sa po určitej dobe vstrebú a vytvorí sa nové vlastné spojivové tkanivo, ktoré spevní a vypne kožu. Aplikácia nití môže trvať 30 až 45 minút. Do niekoľkých minút po vybratí ihiel bude zákrok dokončený a vy budete môcť ísť domov.

Najčastejšie metódy niťového liftingu sú:

 • PDO nite
 • 3D nite
 • Mezonite
 • Aptos Niťový lifting
 • Zlaté nite
Výhody zákroku

Dĺžka efektu závisí od typu použitých nití

Výhody zákroku

Výhodou je, že toto minimálne invazívne ošetrenie sa vykonáva len s použitím lokálneho anestetika, čo umožňuje bezbolestné zavedenie nití tesne pod kožu a trvá menej ako hodinu. Niťový lifting mechanicky vedie k okamžitému liftingu pokožky. Sťahuje tukové tkanivo, čo má za následok okamžité napnutie pokožky. Podporuje produkciu kolagénu a neovaskularizáciu, aby sa obnovila pokožka na bunkovej úrovni. Nite totiž stimulujú telo k produkcii vlastného kolagénu, čím pomáhajú zväčšovať objem ochabnutých oblastí a postupne obnovujú tvar pokožky, aby pôsobila sviežo a prirodzene. To všetko spoločne zaisťuje vylepšenú textúru pokožky, menej jemných vrások a vrások a pružnejšiu pokožku.

Ako prebieha zotavenie po niťovom liftingu

Aplikácia nití (foto: súkromný archív kliniky Belleza)

Ako prebieha zotavenie po niťovom liftingu

Nie je veľa zvláštnych požiadaviek na následnú starostlivosť. V prípade potreby si ihneď po zákroku priložte studený obklad. Väčšina pacientov uvádza mierne opuchy alebo začervenanie okolo miesta liftingu, ktoré zmizne za niekoľko dní, takže by ste sa mali vedieť vrátiť k svojej bežnej rutine oveľa skôr, ako keby ste podstúpili facelift. Počas nasledujúcich 5 dní si tvár umývajte, (hoľte v prípade aplikácii u mužov) a sušte opatrne. Prvé dva týždne po niťovom liftingu by ste však mali počkať na akékoľvek zubné ošetrenie. Ak budete mať príliš dlho otvorené ústa, môže to mať vplyv na výsledky niťového liftingu. Prvých pár týždňov sa odporúča spať na chrbte. Týmto zaistíte, že nebudete vyvíjať príliš veľký tlak na jednu stranu tváre. Vždy dôkladne dodržujte odporúčania od lekára.

Doba rekonvalescencie

Rekonvalescencia

Doba rekonvalescencie

Po zákroku obmedzte pohyb tváre na 24 hodín, vyhýbajte sa pleťovým krémom alebo make-upu po dobu 48 hodín, nepite slamkou, hlavu majte vyvýšenú po dobu 5-7 dní v približne 45-stupňovom uhle, jedzte mäkké jedlá alebo pite tekutiny po dobu 7 - 10 dní, 2 týždne by ste sa mali vyhýbať žuvačkám, 2 - 3 týždne sa vyhnite veľkej námahe a 3 týždne si neťahajte tvár ani si ju nemasírujte. Aspoň 2 týždne sa vyhýbajte slnečnému žiareniu a soláriám. 1 týždeň sa vyhýbajte športom s nižšou záťažou a 2 týždne športom s vysokou záťažou.

Výsledky

Výsledky po aplikácii niťového liftingu

Výsledky

Výsledky niťového liftingu trvajú 1 - 3 roky, v závislosti od toho, ako dlho trvá vášmu telu, kým vstrebá dočasné nite, ktoré tam sú umiestnené. Tento nechirurgický lifting tváre pomocou nití pozdvihne a napne vašu pokožku, čím jej vráti pevnosť, pružnosť a zabezpečí vám výrazne mladší vzhľad.

Textúrované nite dosiahnu výsledky rýchlejšie ako hladšie nite. Je však dôležité pamätať na to, že každý typ nite sa zameriava na produkciu kolagénu počas dlhšieho obdobia, čo je celkovým cieľom niťového liftingu. Naplnenie pokožky kolagénom pomáha omladiť a obnoviť jej tonus, pevnosť a vzhľad a zároveň bojuje proti známkam starnutia. Výnimočnosť tohto nechirurgického zákroku spočíva v tom, že účinky sú viditeľné okamžite po zákroku. Hoci samotný zákrok nie je trvalý, je rozhodne dlhotrvajúci a je spojený s veľmi malými prestojmi oproti iným zákrokom.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Pacientka po zákroku niťový lifting (foto: MUDr. Slavomira Feix)

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Ako pri každom zákroku, ktorý sa rozhodnete podstúpiť môžu vzniknúť určité riziká a komplikácie. Niťový lifting je novší postup, ktorého techniky sa stále zdokonaľujú a vyvíjajú. Aj keď sú komplikácie ojedinelé, môžu sa u pacientov vyskytnúť infekcie, citlivosť alebo necitlivosť, pohyby nití, mierna asymetria, zjazvené tkanivo, viditeľné nite, alebo nebadateľné výsledky.

Väčšina reakcií je vo všeobecnosti minimálna a dočasná. Po aplikácií nití by ste mali počítať s ľahkým opuchom a miernymi modrinami, avšak tieto reakcie by mali ustúpiť do niekoľkých dní. Väčšina pacientov uvádza, že má po aplikácii nití len malé alebo žiadne reakcie.

Často kladené otázky

 • Je niťový lifting trvalý?

  Niťový lifting nie je trvalý oproti chirurgickému faceliftu, ale má dlhodobé účinky 1-3 roky. K dosiahnutiu dokonalejšieho efektu sa môže skombinovať niťový lifting s ďalšími ošetreniami ako sú napríklad injekčné výplne.

 • Je niťový lifting bolestivý? Zákrok je bezbolestný a vždy sa používa anestetikum na znecitlivenie pokožky.
 • Ako dlho trvá aplikácia nití? Dĺžka liečby závisí od počtu nití potrebných na dosiahnutie požadovaného efektu. Typické ošetrenie však trvá približne 45-60 minút.
 • Je nutné si vziať dovolenku po niťovom liftingu? Doba rekonvalescencie pri niťovom liftingu sa líši v závislosti od konkrétneho prípadu, ale zvyčajne po niekoľkých dňoch budete pripravení vrátiť sa do práce a do každodenného života.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."