Navigácia

 • Úvod
 • Čo je plastická operácia pošvy
 • Ako zistím či som vhodný kandidát
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom
 • Príprava na zákrok
 • Ako sa vykonáva plastická operácia pošvy
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie po plastickej operácií pošvy
 • Doba rekonvalescencie plastickej operácií pošvy
 • Výsledky plastickej operácie pošvy
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ženy rozhodnú pre plastickú operáciu pošvy. V mnohých prípadoch to nemá nič spoločné so sexom. Tieto dôvody väčšinou súvisia s vaginálnou štruktúrou, ktorá spôsobuje nepohodlie alebo funkčné problémy. Po pôrode sa ženy môžu sťažovať na pošvovú laxnosť spôsobenú napínaním tkanív a oddeľovaním svalov, niekedy až do tej miery, že spôsobuje sexuálnu dysfunkciu. Zlepšenie estetického vzhľadu pošvy zvyšuje ženám sebavedomie, čo môže viesť k zvýšeniu libida.

Čo je plastická operácia pošvy

Čo je plastická operácia pošvy

Čo je plastická operácia pošvy

Keďže vaginálna stena obsahuje kolagénové vlákna, časom sa môžu natiahnuť a zapríčiniť stratu elasticity vaginálnej steny. To môže spôsobiť zníženie pôžitku z pohlavného styku. Toto zníženie elasticity môže byť normálnou súčasťou starnutia a môže sa zvýšiť po pôrode dieťaťa. Ďalším dôsledkom straty pružnosti pošvy môžu byť opakované vaginálne infekcie, ktoré sú vyčerpávajúce a nepríjemné.

Plastická operácia pošvy je estetická úprava pošvy a hrádze. Väčšinou ide o zúženie pošvového vchodu alebo zúženie celej pošvy, ale môže sa jednať aj o opačný problém, kde ženy už z vrodených príčin majú úzky pošvový vchod a pohlavný styk je tak pre ne bolestivý, alebo úplne nemožný. Ženy, ktoré sú po pôrode alebo sa im s pribúdajúcim vekom uvoľnil pošvový vchod, či celá pošva, môžu dosiahnuť po operácii plnohodnotný sexuálny život. To platí aj pre ženy s opačným problémom.

Ako zistím či som vhodný kandidát

Vhodnosť tohto zákroku vám určí lekár

Ako zistím či som vhodný kandidát

U žien, ktoré zažili viacero pôrodov, majú vaginálne svaly tendenciu k rozšíreniu v dôsledku stresového rozpínania počas pôrodu. Výsledkom môžu byť často ochabnuté, slabé vaginálne svaly. Ani po cvičení sa stav vaginálnych svalov nemusí zlepšiť. Plastická operácia pošvy je vhodná pre ženy, ktoré majú komplikácie spojené s uvoľnenými svalmi panvového dna a stratou pružnosti pošvového tkaniva. Ak pociťujete bolesť a nepohodlie pri bežných činnostiach alebo športe, bolesť pri pohlavnom styku, alebo dokonca únik moču tento zákrok by vám mohol pomôcť.

Vo všeobecnosti môže byť kandidátom na operáciu pošvy každý, kto má priemernú fyzickú kondíciu a dobrý zdravotný stav.

Ako si vybrať vhodného lekára

Výber vhodného špecialistu

Ako si vybrať vhodného lekára

Zamerať by ste sa mali na kliniky kde sa hlavne venujú plastickej gynekológií a intímnej plastike a majú dostatočné skúsenosti a prax vo vykonávaní tohto zákroku. Plastickú operáciu pošvy ideálne vykonáva chirurg, ktorý sa špecializuje na oblasť estetickej vaginálnej chirurgie. Mali by ste vyhľadať špecialistu, ktorý tieto chirurgické zákroky vykonáva často a je dôverne oboznámený s rôznorodou anatómiou, preferenciami pacientok a najnovšími chirurgickými postupmi na zabezpečenie optimálnych výsledkov z estetického aj funkčného hľadiska. Ak si stále nie ste istá, skúste sa obrátiť na ženy, ktoré tento zákrok už podstúpili a ktoré vám môžu poskytnúť svoje osobné skúsenosti a pocity z celkového priebehu zákroku.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Priebeh konzultácie

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Konzultácia s odborníkom je nevyhnutná na určenie, či je pre vás vhodná napríklad laserová operácia alebo je nutný chirurgický zákrok. Aj keď sa jedná o intímnu záležitosť a konzultácia vám nemusí byť úplne príjemná, je nutné oznámiť lekárovi všetky komplikácie a nepohodlie ktoré máte, aby vedel zhodnotiť či práve plastická operácia pošvy je práve to čo potrebujete, prípadne vám pomôže nájsť vhodnejšiu alternatívu.

Lekár prevedie krátke vyšetrenie v intímnej oblasti a oboznámi vás o možnostiach pre daný problém. Rozhodnutie bude závisieť od stupňa ochabnutosti vašej pošvy, požadovaných výsledkov, ako aj od sprievodných problémov; inkontinencia moču, opakované vaginálne infekcie, sexuálna funkcia. V niektorých prípadoch vám môže lekár odporučiť kombináciu rôznych zákrokov.

Príprava na zákrok

Najčastejšie sa plastická operácia pošvy vykonáva v celkovej anestézií. Je možné, že budete musieť ostať na klinike minimálne jednu noc na pozorovanie. Potrebné bude predoperačné vyšetrenie, ktoré lekára informuje, či ste po zdravotnej stránke spôsobilá na výkon operácie. Predoperačné vyšetrenie si môžete dať spraviť u svojho obvodného lekára alebo priamo na klinike kde sa zákrok bude realizovať, avšak väčšinou za príplatok. Zákrok sa vždy vykonáva po skončení menštruácie.

Ako sa vykonáva plastická operácia pošvy

Priebeh plastickej operácie pošvy

Ako sa vykonáva plastická operácia pošvy

Plastickú operáciu pošvy je možné podstúpiť po skončení menštruácie. Operácia sa vykonáva v narkóze a trvá jednu až dve hodiny. Zákrok sa zvyčajne považuje za jednodňový, ale môže sa stať, že budete musieť zostať v nemocnici cez noc na pozorovanie. V závislosti od času a náročnosti operácie a od toho, ako dobre sa spočiatku zotavíte a či sa vyskytnú nejaké komplikácie.

Pre ženy s úzkym pošvovým vchodom lekár môže pošvový vchod rozšíriť a dopriať tak žene užívať si plnohodnotný, prijemný sexuálny život.

V opačnom prípade pri rozšírenom pošvovom vchode lekár spevní a zúži pošvový vchod a dolnú tretinu pošvy. Spraví sa malý rez a svaly sa v danej oblasti skrátia a spevnia a pošvový vchod sa zúži na rozmer, na ktorej sa lekár a pacientka dohodli. Na zošitie rán sa používajú vstrebateľné stehy, ktoré nie je potrebné odstraňovať a rana sa prekryje sterilným krytím.

V niektorých prípadoch sa plastická operácia pošvy kombinuje s labioplastikou, pri ktorej chirurg zmenší malé alebo veľké pysky ohanbia. Medzi plastickou operáciou pošvy a labioplastikou je dôležitý rozdiel - často sa tieto pojmy používajú zameniteľne, ale labioplastika je operácia na zmenšenie veľkosti pyskov a nemá vplyv na vagínu.

Výhody zákroku

Plastická operácia pošvy sa môže kombinovať s viacerými zákrokmi

Výhody zákroku

Operácia vám môže vrátiť sebavedomie, ktoré ste možno stratili v dôsledku vaginálneho nepohodlia a sebavedomia z vaginálneho vzhľadu. Pomáha najmä zlepšiť existujúce zdravotné ťažkosti. Výhodou plastickej operácie pošvy je uľaviť žene od bolesti, nepríjemného pocitu a nepohodlia pri bežných či športových aktivitách, alebo vyriešiť problém s únikom moču. Vo veľkej miere pomôže ženám obnoviť plnohodnotný sexuálny život.

Plastickú operáciu pošvy možno kombinovať s viacerými zákrokmi. Medzi najčastejšie patrí:

Ako prebieha zotavenie po plastickej operácií pošvy

Zotavenie po plastickej operácií pošvy

Ako prebieha zotavenie po plastickej operácií pošvy

Lekár vám poskytne všetky potrebné informácie ako budete postupovať v domácej starostlivosti. Pravdepodobne prvých niekoľko dní po operácii pošvy budete pociťovať bolesť a môže trvať najmenej týždeň, kým sa budete cítiť pripravená vrátiť sa do práce. Celkovo môže zotavenie po zákroku trvať až tri týždne. Je lepšie sa vyvarovať sedeniu a odpočívať radšej v ľahu.

Po plastickej operácii pošvy sa môžu vyskytnúť modriny, opuch a menšie nepríjemné pocity v oblasti slabín. Opuch a modriny budú najvýraznejšie po prvom dni a budú pomaly ustupovať v priebehu 2 až 3 týždňov. Po zákroku počítajte s krvácaním alebo špinením. Intenzita a dĺžka bolesti je u každej ženy individuálna a v prvých dňoch po zákroku je vhodné uľaviť si liekmi od bolesti. Nevyhnutná je intímna hygiena niekoľkokrát denne po dobu aspoň jedného týždňa až desať dní.

Doba rekonvalescencie plastickej operácií pošvy

Rekonvalescencia po plastickej operácií pošvy

Doba rekonvalescencie plastickej operácií pošvy

Rekonvalescencia po plastickej operácií pošvy trvá jeden až dva týždne. Po operácií pošvy je dôležitý kľudový režim a zbytočne sa nenamáhať. Je dobré dopriať telu odpočinok a starostlivosť pre rýchlejšie zotavenie. Pomalý návrat do bežného života je približne po desiatich dňoch, je však nutné poznamenať, že všetko záleží na tom ako sa cítite. Počas 6 týždňov by ste sa mali vyhýbať pohlavnému styku, aby ste si neporanili hojiace sa rany. S používaním tampónov budete musieť počkať až osem týždňov. Po operácii môžete pociťovať mierny diskomfort, ktorý zvyčajne po 1 - 2 týždňoch úplne zmizne.

Výsledky plastickej operácie pošvy

Výsledky zákroku

Výsledky plastickej operácie pošvy

Výsledkom tohto postupu je zvyčajne tesnejší pošvový vchod, ktorý môže pomôcť zvýšiť sexuálne uspokojenie. Konečný efekt zákroku je viditeľný približne 3-6 mesiacov po operácií. Zmeny by mali byť trvalé, avšak môže dôjsť k zmenám ak by došlo k ďalšiemu pôrodu alebo vplyvom starnutia. Plastickú operáciu pošvy je možné opakovať. Zlepšenie sexuálneho komfortu po plastickej operácii pošvy je veľmi individuálny a mali by ste ho hodnotiť až po uplynutí určitého času.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

O možných rizikách a komplikáciách zákroku sa poraďte so svojím lekárom

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Medzi riziká plastickej operácie pošvy patrí infekcia, krvácanie, bolesť, opuchy, dočasné znecitlivenie intímnych partií, alergia alebo nedostačujúce zmeny po zákroku, ktoré si vyžiadajú ďalšie postupy a riešenia. Preto sa ubezpečte, že klinika a lekár, ktorý vám zákrok vykoná má dostatočné skúsenosti v tejto oblasti.

Komplikácie sa častejšie vyskytujú u pacientov, ktorí sú obézni, fajčia alebo majú iné chronické ochorenia. Je známe, že fajčiari majú výrazne vyššie riziko problémov s hojením pooperačných rán s následným vyšším potenciálom infekcie, ako aj operačného a pooperačného krvácania.

Často kladené otázky

 • Vykonáva sa operácia pošvy v lokálnej anestézií? Väčšinou sa zákrok vykonáva v celkovej anestézií a ostávate na klinike minimálne jednu noc na pozorovanie.
 • Ako dlho trvá plastická operácia pošvy? Plastická operácia pošvy trvá približne jednu - dve hodiny.
 • Môžem plastiku podstúpiť keď som ešte nerodila? Najčastejšie plastickú operáciu pošvy podstupujú najmä ženy po pôrode alebo ženy s veľkým úbytkom váhy.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."