Plastická operácia pošvy

U žien, najčastejšie po pôrodoch, dochádza k rozšíreniu pošvy alebo pošvového vchodu. Zadná pošvová plastika umožní očakávané zúženie pošvy a zlepšenie pohlavného styku. Predná pošvová plastika patrí medzi jednu z metód chirurgickej liečby stresovej inkontinencie (nekontrolovaný únik moču).

 

Úvod

Po pôrode sa ženy môžu sťažovať na pošvovú laxnosť spôsobenú napínaním tkanív a oddeľovaním svalov, niekedy až do tej miery, že spôsobuje sexuálnu dysfunkciu.

IMG 2859

                                               Plastická operácia pošvy

Čo je plastická operácia pošvy  

Plastická operácia pošvy je estetická úprava pošvy a hrádze. Väčšinou ide o zúženie pošvového vchodu alebo zúženie celej pošvy, ale môže sa jednať aj o opačný problém, kde ženy už z vrodených príčin majú úzky pošvový vchod a pohlavný styk je tak pre ne bolestivý, alebo úplne nemožný.  Ženy, ktoré sú po pôrode, alebo sa im s pribúdajúcim vekom uvoľnil pošvový vchod alebo celá pošva, môžu dosiahnuť  po operácii plnohodnotný sexuálny život tak isto ako ženy s opačným problémom.

IMG 2877

                                         Čo je plastická operácia pošvy

Ako zistím či som vhodný kandidát?

Plastická operácia pošvy je vhodná pre ženy, ktoré majú komplikácie spojené s uvoľnenými svalmi panvového dna a stratou pružnosti pošvového tkaniva. Ak pociťujete bolestivosť nepohodlie pri bežných činnostiach alebo športe, bolesť pri pohlavnom styku alebo únik moču na tento zákrok by vám mohol pomôcť.

IMG 2875

                                                Vhodný kandidát

Ako si vybrať vhodného lekára?

Zamerať by ste sa mali na kliniky kde sa najviac venujú plastickej gynekológií a intímnej plastike a majú dostatočné skúsenostiprax vo vykonávaní tohto zákroku. Ak si stále nie ste istá, skúste sa obrátiť na ženy, ktoré tento zákrok už podstúpili, a ktoré budú najlepším vodítkom ako nájsť správneho lekára.

IMG 2813

                                                    Výber lekára

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Aj keď sa jedná o intímnu záležitosť a konzultácia vám nemusí byť úplne príjemná, je nutné oznámiť  lekárovi všetky komplikácie a nepohodlie ktoré máte, aby vedel zhodnotiť či práve plastická operácia pošvy je práve to čo potrebujete, alebo vám pomôže nájsť vhodnejšiu alternatívu. Lekár prevedie krátke vyšetrenie v intímnej oblasti a oboznámi vás o možnostiach pre daný problém.

IMG 2865

                                              Konzultácia s lekárom

Ako sa pripraviť na zákrok?

Najčastejšie sa plastická operácia pošvy vykonáva v celkovej anestézií. Bude teda nutné ostať na klinike minimálne jednu noc na pozorovanie. Potrebné bude predoperačné vyšetrenie, ktoré lekára informuje, či ste po zdravotnej stránke spôsobilá na výkon operácie. Predoperačné vyšetrenie si môžete dať spraviť u svojho obvodného lekára, alebo priamo na klinike kde sa zákrok bude realizovať, avšak väčšinou za príplatok. Zákrok sa vždy vykonáva po skončení menštruácie.

IMG 2882

                                               Príprava na zákrok

Ako sa vykonáva plastická operácia pošvy?

Pre ženy s úzkym pošvovým vchodom lekár môže pošvový vchod rozšíriť a dopriať tak žene užívať si plnohodnotný, prijemný sexuálny život.  

V opačnom prípade pri rozšírenom pošvovom vchode lekár spevní zúži pošvový vchod a dolnú tretinu pošvy. Spraví sa malý rez a svaly sa v danej oblasti skrátia spevnia a pošvový vchod sa zúži na rozmer, na ktorej sa lekár pacientka dohodli. Na zošitie rán sa používajú vstrebateľné stehy, ktoré nie je potrebné odstraňovať a rana sa prekryje sterilným krytím.

IMG 2884

                                                   Operácia pošvy

Výhody zákroku

Výhodou plastickej operácie pošvy je uľaviť žene od bolesti, nepríjemného pocitu a nepohodlia pri bežných či športových aktivitách, alebo vyriešiť problém s únikom moču. Vo veľkej miere pomôže ženám obnoviť plnohodnotný sexuálny život.

IMG 2868

                                                          Výhody

Ako prebieha zotavenie po plastickej operácií pošvy?

Lekár vám poskytne všetky potrebné informácie ako budete postupovať v domácej starostlivosti. Je lepšie sa vyvarovať sedeniu a odpočívať radšej v ľahu. Po zákroku počítajte s krvácaním alebo špinením. Intenzita dĺžka bolesti je u každej ženy individuálna a v prvých dňoch po zákroku je vhodné uľaviť si liekmi od bolesti. Nevyhnutná je intímna hygiena niekoľkokrát denne po dobu aspoň jedného týždňa až desať dní.

IMG 2857

                                               Zotavenie po zákroku

Doba rekonvalescencie

Po plastickej operácií pošvy je dôležitý kľudový režim a zbytočne sa nenamáhať. Je dobré dopriať telu odpočinok starostlivosť pre rýchlejšie zotavenie. Pomalý návrat do bežného života je približne po desiatich dňoch , je však nutné poznamenať, že všetko záleží na tom ako sa cítite.

IMG 2883

                                                   Rekonvalescencia 

Výsledky plastickej operácie pošvy

Výsledkom tohto postupu je zvyčajne tesnejší pošvový vchod,  ktorý môže pomôcť zvýšiť sexuálne uspokojenie. Konečný efekt zákroku je viditeľný približne 3-6 mesiacov po operácií. Zmeny by mali byť trvalé avšak môže dôjsť k zmenám ak by došlo k ďalšiemu pôrodu alebo vplyvom starnutia.

 

IMG 2869

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Medzi riziká plastickej operácie pošvy patrí infekcia, krvácanie, bolesť, opuchy, dočasné znecitlivenie intímnych partií, alergia, alebo nedostačujúce zmeny po zákroku, ktoré si vyžiadajú ďalšie postupy a riešenia. Preto sa ubezpečte, že klinika a lekár, ktorý Vám zákrok vykoná má dostatočné skúsenosti v tejto oblasti.  

Často kladené otázky

Vykonáva sa operácia pošvy v lokálnej anestézií? Väčšinou sa zákrok vykonáva v celkovej anestézií a ostávate na klinike minimálne jednu noc na pozorovanie.

Ako dlho trvá plastická operácia pošvy? Plastická operácia pošvy trvá približne jednu hodinu.

Môžem plastiku podstúpiť keď som ešte nerodila? Najčastejšie plastickú operáciu pošvy podstupujú najmä ženy po pôrode, alebo ženy s veľkým úbytkom váhy.

Bibliografia

American Society of Plastic Surgeons. 2020. Vaginoplasty | Vaginal Rejuvenation. [online] Dostupné na: <https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/vaginal-rejuvenation/vaginoplasty> [Dátum 10 November 2020].

Estheticon.cz. 2020. Plastická Operace Pochvy (Vaginoplastika). [online] Dostupné na: <https://www.estheticon.cz/zakroky/plasticka-operace-pochvy> [Dátum10 November 2020].

Interklinik.sk. 2020. Vaginoplastika – Interklinik. [online] Dostupné na: <https://interklinik.sk/vykon/vaginoplastika-gyn/> [Dátum 10 November 2020]. 

                                              

Aktualizované: 14.11.2020

Plastická operácia pošvy - Cenníky

Súvisiace zákroky

Plastická operácia pošvy

98% spokojnosť. Založené na 50 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.