Liposukcia

Stojí to za to
95%
Stojí to za to
Na základe 91 príbehov
Priemerná cena
1.189 €
Priemerná cena
Podľa 78 odborníkov
  • Celková anestézia alebo sedácia
  • 1 deň
  • 1-3 hodiny zákroku
  • 1-7 dní kľudového režimu
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Čo je to liposukcia?

Čo je to liposukcia?

Liposukcia pomáha s odstránením podkožného tuku

Liposukcia je zákrok, pri ktorom sú lokalizované zásoby tuku odstránené z jedného alebo viacerých miest tela za účelom jeho formovania. Podľa štatistík Medzinárodnej spoločnosti estetickej plastickej chirurgie (ISAPS) je to najčastejšie vykonávaný výkon plastickej chirurgie na svete za rok 2021. Boj s tukmi je teda problém, ktorý rieši mnoho z nás a nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť.

Liposukcia zlepšuje kontúry a tvar tela rozrušením a odstránením podkožného tuku pomocou kovovej kanyly, ktorá je hadicou napojená na prístroj, ktorý vytvára podtlak a umožní tak odsatie tuku z požadovaných oblastí. Odsávacia kanyla sa do tela vpravuje krátkymi, maximálne niekoľko milimetrov dlhými zárezmi, ktoré obvykle chirurg umiestňuje do prirodzených záhybov kože, aby po zahojení boli čo najmenej viditeľné. Táto metóda liposukcie sa dá použiť na modeláciu predovšetkým brucha, bokov, stehien, kolien, horných partií paží, brady a krku. Liposukcia je vhodná vtedy, ak máte tukové zásoby v tzv. problémových partiách vášho tela, ktoré sa nedajú odstrániť cvičením ani diétou. Pomocou liposukcie sa nedá riešiť silná nadváha, alebo dokonca obezita!

Tento text overil MUDr. Martin Dziuban z FRAIS - Inštitút zdravia a krásy.

Techniky liposukcie

Techniky liposukcie

Techniky liposukcie

Techniky liposukcie delíme na suché a vlhké (roztok nie je, alebo je použitý). Podľa použitého prístroja a typu kanyly sa dá liposukcia rozdeliť na klasickú, vibračnú, ultrazvukovú a laserovú. Všetky budú bližšie vysvetlené nižšie.

Všetky typy liposukcie pracujú na princípe odsatia rozrušeného tukového tkaniva pomocou tenkej trubičky - kanyly. Kanyla je zavedená pod kožu a pomocou podtlaku odvádza nadbytočné tukové tkanivo. Jednotlivé spôsoby liposukcie a anestézie je možné aj rôzne kombinovať. Konečný výsledok závisí od toho, aká rozsiahla je odsávaná oblasť, aký skúsený je chirurg, ktorý liposukciu vykonáva a samozrejme tiež od použitej techniky a anestézie.

Klasická liposukcia

Klasická liposukcia

Suchá a vlhká liposukcia

Suchá technika: Pri tejto technike liposukcie nie je pod tukové tkanivo vstrekovaná tekutina - odtiaľ názov suchá technika liposukcie. Pri tejto metóde je potrebné použiť vyšší podtlak, čoho následkom môže byť vyššia krvná strata, alebo poškodenie tkaniva či výsledné výraznejšie nerovnosti. Táto metóda je v súčasnosti považovaná za zastaralú a už sa takmer nepoužíva.

Vlhké techniky liposukcie: Pri vlhkej technike je pred odsatím tuku vstrekovaný do podkožia roztok. Vlhké techniky sa rozdeľujú najmä na základe toho, aké množstvo roztoku sa použije. Vstrekovaný roztok je zmesou roztoku chloridu sodného (fyziologický roztok), adrenalínu, ktorým sa sťahujú cievy a môže obsahovať aj lokálne anestetikum. Použitie roztoku zabezpečí ľahšie odstránenie tuku, znižuje sa tým strata krvi a ak sa použije aj lokálne anestetikum, to poskytne znecitlivenie oblasti v priebehu operácie ale aj po nej. Vďaka vstreknutému roztoku je tiež redukovaný počet podliatin, ktoré sa po operácii objavujú.

  • Wet technika (jednoduchá vlhká technika). Pri tejto technike je objem vstrekovanej tekutiny menší ako predpokladané množstvo odsatého tuku. Obvykle 200 - 300 ml roztoku na odsávanú oblasť.
  • Super wet technika (super vlhká technika). Objem vstrekovanej tekutiny je u tejto techniky zhruba rovnaký ako predpokladaný objem odsatého tuku. Tento spôsob je podobný tumescenčnej technike, ale miestne anestetikum v roztoku obvykle obsiahnuté nie je, alebo len v malom množstve.
  • Tumescent technika (tumescenčná technika). Tumescenčná technika liposukcie je taká, ktorá sa nemusí prevádzať v celkovej anestézii, keďže roztok, ktorý sa do ošetrovanej plochy aplikuje obsahuje lokálne anestetikum, obvykle je to lidokaín. Tento roztok spôsobí lokálne znecitlivenie oblasti, ale je potrebné ho napúšťať postupne do každej oblasti tesne pred tým, než sa stade tuk odsaje. Preto trvá tumescenčná liposukcia o niečo dlhšie než tá v celkovej anestézií. Objem roztoku býva 2 - 3 x väčší než je objem odsatého tuku. Výhodou takéhoto postupu je jednoznačne možnosť hýbania a polohovania pacienta vďaka lokálnej anestézii.

Bibliografia

Eveclinic. (n. d.). Invazívna ultrazvuková liposukcia VASER Lipo®. [online] Dostupné na: https://www.eveclinic.sk/invaz... [Dátum: 6. 4. 2022]

Inštitút zdravia a krásy FRAIS. (n.d). Liposukcia [online] Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum 23. 6. 2022].

Hebe. (n. d.). Liposukcia. [online] Dostupné na: https://www.hebe.sk/liposukcia... [Dátum: 6. 4. 2022]

Prestige Beauty Center. (2021). LipoLaser. [online] Dostupné na: https://prestige-kosice.sk/lip... [Dátum: 10. 12. 2021]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov