Navigácia

 • Úvod
 • Čo je karboxyterapia?
 • Som vhodný kandidát na karboxyterapiu?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Ako sa vykonáva karboxyterapia?
 • Výhody karboxyterapie
 • Priebeh zotavenia po karboxyterapii
 • Výsledky karboxyterapie
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Terapia oxidom uhličitým vznikla vo Francúzsku v roku 1932 a prvý krát začala byť využívaná vo francúzskych kúpeľoch Royat. Dnes je táto unikátna metóda medzinárodne populárna a využitie našla aj v dermatológii, anti-aging medicíne a estetickej dermatológii. Táto nová metóda estetickej medicíny založená na liečebných účinkoch oxidu uhličitého má ozdravné a omladzujúce efekty na kožu. Oxid uhličitý je injekčne aplikovaný pod kožu, kde pôsobí na lepšie prekrvenie a regeneráciu tkaniva. Pokiaľ chcete vyzerať lepšie, alebo sa potrebujete zbaviť nejakej kožnej choroby prirodzenou cestou, využite karboxyterapiu - neinvazívnu metódu bez negatívnych účinkov na zdravie.

Čo je karboxyterapia?

Oxid uhličitý injekčne aplikovaný pod pokožku

Čo je karboxyterapia?

Pod pojmom karboxyterapia (laicky známa ako „plynové injekcie“) sa skrýva liečebná injekčná aplikácia oxidu uhličitého (CO2). Karboxyterapia sa používa pri liečbe celulitídy, je účinná aj pri vypadávaní vlasov a vynikajúce výsledky sú dosahované pri odstránení strií. Pomáha tiež pri produkcii kolagénu a pri ničení tukových usadenín. Pri redukcii tuku a celulitídy sa často uprednostňuje karboxyterapia pred invazívnejšími a vysoko rizikovými metódami, ako je napríklad liposukcia. Karboxyterapiu je možné použiť na tvár, očné viečka, krk, dekolt, brucho, ruky, nohy a zadok.

Ďalej môže pomôcť znížiť kruhy pod očami zvýšením prietoku krvi do viečka. Niektorí lekári tiež používali túto terapiu na liečbu erektilnej dysfunkcie, akútnej artritídy, Raynaudovho syndrómu a alopécie spôsobenej zlým krvným obehom.

Karboxyterapia má skutočne mnoho výhod a prináša viditeľné zlepšenie rôznych problémov a nedostatkov na tele:

 • Starnutie pokožky
 • Ochabnutosť
 • Tmavé kruhy pod očami
 • Psoriáza
 • Alopécia
 • Strie
 • Hypertrofické jazvy
 • Celulitída
 • Zlepšenie kŕčových žíl
 • Vredy na nohách
 • Tukové usadeniny
Som vhodný kandidát na karboxyterapiu?

Karboxyterapia je vhodná pre mužov aj pre ženy

Som vhodný kandidát na karboxyterapiu?

S pribúdajúcim vekom elasticita pokožky výrazne klesá a gravitácia neustále pôsobí na naše telo. Zmeny súvisiace s gravitáciou sa stávajú výraznejšími a jedným z prvých príznakov starnutia pokožky je vznik vrások, dvojitej brady, ochabnutých líc, vačkov pod očami alebo ochabnutá koža na tele.

Ak chcete obmedziť prejavy starnutia a elegantným spôsobom postúpiť novú metódu rejuvenizácie alebo vás trápi celulitída, strie, vypadávanie vlasov, jazvy, problematické partie ako brucho, zadok, stehná, paže, podbradok, vrásky a mnoho iného čo karboxyterapia ponúka, tak ste vhodný kandidát pre toto výnimočné ošetrenie. Karboxyterapia sa nevykonáva počas tehotenstva, pri renálnej insuficiencii alebo srdcovom zlyhaní, dýchacích problémoch, gangréne, epilepsii, mŕtvici a iných ochoreniach.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber odborníka je dôležitý

Ako si vybrať vhodného lekára?

Keďže túto liečbu môže vykonávať len zdravotnícky personál, bude potrebné vybrať si certifikovaného odborníka, aby nedošlo k nežiaducim vedľajším účinkom. Je veľmi dôležité vyhľadať špecialistu, ktorý má veľmi dobré skúsenosti s karboxyterapiou, pretože pri určitých partiách ako sú oči je nevyhnutné, aby lekár vedel presne ako má postupovať. Množstvo skúseností a recenzií sa dá dohľadať na internete alebo vám vhodného odborníka v okolí na toto ošetrenie môže odporučiť kozmetický salón, ktorý navštevujete. Nebojte sa osloviť ľudí, ktorí už tento zákrok podstúpili a budú vám vedieť poradiť a radi sa podelia o výsledky a celkový priebeh ošetrenia.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Konzultácia je dôležitá

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Je dôležité navštíviť lekára, ktorý vyhodnotí váš typ pokožky a posúdi vaše problémové partie. Lekár definuje konkrétnu liečbu napríklad na zníženie alebo odstránenie celulitídy, ktorá môže pozostávať z techniky alebo častejšie v kombinácii viacerých. Je veľmi užitočná v kombinácii s mezoterapiou, chemickým peelingom alebo masážami. Účinky týchto techník sa pomocou karboxiterapie zvyšujú. Treba mať však na pamäti, že v žiadnom prípade nie je alternatívou liposukcie. Toto ošetrenie sa ale odporúča aplikovať pred liposukciou a po nej.

Cieľom je určiť a navrhnúť najlepší postup na odstránenie nedokonalostí klienta.Prvotná konzultácia je ideálny čas na to, aby ste získali všetky potrebné informácie o ošetrení, podrobnosti ako prístroj funguje, aké môže mať vedľajšie účinky a zbavili sa tak možných obáv a strachu zo samotného zákroku.

Ako sa vykonáva karboxyterapia?

Ošetrenie je bezbolestné a veľmi účinné

Ako sa vykonáva karboxyterapia?

Táto procedúra si nevyžaduje anestéziu. Pri aplikácií sa využíva medicinálny oxid uhličitý – CO2 do podkožného tkaniva malými ihličkami.

Pre ošetrenie karboxyterapiou sa používa špeciálny prístroj s nádržou na plynný oxid uhličitý. Nádrž je pripojená k regulátoru prietoku s plastovými hadicami. Lekár bude starostlivo regulovať koľko CO2 prúdi z nádrže. Oxid uhličitý je emitovaný cez regulátor prietoku do sterilných hadičiek, ktoré majú na konci filter. Filter zachytáva všetky nečistoty skôr ako sa dostanú do tela. CO2 potom preteká veľmi malou ihlou na opačnej strane filtra. Lekár vstrekuje plyn pod kožu cez tenkú až mikroskopickú ihlu.

Pri podávaní môžete cítiť ľahké štípanie v mieste aplikácie a v okolí. Karboxyterapia je ambulantný zákrok a jej absolvovanie trvá zvyčajne len asi 1530 minút. V závislosti od indikácie a závažnosti problému sa ošetrenie zvyčajne vykonáva raz alebo dvakrát týždenne.

Výhody karboxyterapie

Výhody karboxyterapie

Výhody karboxyterapie

Karboxyterapia rieši mnoho estetických nedostatkov ako vrásky, jazvy, zníženie opuchu pod očami alebo tmavé kruhy. Odstránenie strií, celulitídy alebo celkové omladenie pleti najviac využívajú ženy, ale aj muži sa čoraz viac tešia tejto procedúre a jej blahodarným účinkom najmä pri riešení problémov s vypadávaním vlasov, alebo tukových usadenín. Výhodou je, že ošetrenie nevyžaduje anestéziu a je bez potrebnej rekonvalescencie. Karboxyterapia podporuje výrobu kolagénových vlákien.

Zázračnou ingredienciou tejto terapie je úplne obyčajný oxid uhličitý, ktorý je aplikovaný do podkožného tkaniva. Aplikáciou CO2 dosiahneme rozšírenie ciev s následným zlepšením mikrocirkulácie, tkanivá sa ošetrením lepšie prekrvia a dostanú viacej kyslíka a živín.

Priebeh zotavenia po karboxyterapii

Zotavenie a rekonvalescencia po karboxyterapii

Priebeh zotavenia po karboxyterapii

Ak sa na ošetrenie strií a jaziev používa karboxyterapia, je to relatívne bezbolestné. Je to tak preto, lebo tkanivo jazvy nemá nervy. Počas ošetrenia sú strie roztiahnuté a môžete pociťovať svrbenie. Tento pocit by mal odznieť asi tak za päť minút.

Ľudia, ktorí sa rozhodli pre karboxyterapiu na liečbu celulitídy a tukových usadenín, môžu počas injekcie pociťovať tlak podobný pocitu pri meraní krvného tlaku. Je to spôsobené rozširujúcim sa plynom. Ošetrené oblasti budú po ošetrení až 24 hodín teplé a môžete cítiť jemné mravčenie, pretože oxid uhličitý robí svoju prácu a zlepšuje sa cirkulácia. Po ukončení procedúry by ste však mali byť schopní vykonávať svoju bežnú rutinu.

Karboxyterapia je bezpečný postup s takmer žiadnymi vedľajšími účinkami. Ľudia môžu mať podliatiny v mieste vpichu, konkrétne v rukách a nohách. Tieto modriny by mali však zmiznúť do týždňa. Ľudia, ktorí podstúpia ošetrenie na redukciu tuku alebo celulitídy, by sa mali v priebehu 24 hodín vyhnúť plávaniu alebo kúpaniu vo vani.

Výsledky karboxyterapie

Výsledkom je pružnejšia a žiarivejšia pleť a pokožka

Výsledky karboxyterapie

Výsledky pri karboxyterapií sú obdivuhodné a môžeme sa tešiť na redukciu lokálneho tukového tkaniva, zlepšenie lokálneho prietoku krvi a prekrvenia, zvýšenie množstva kyslíka v pokožke, zlepšenie elasticity pokožky, redukciu nepravidelností pokožky, zlepšenie výsledkov získaných po technikách tvarovania tela, redukciu vrások, omladenie pokožky, vyhladenie vrások hlbších aj povrchových, výrazné zlepšenie celulitídy, výrazné eliminovanie jaziev alebo odstránenie strií.

Výsledkom kombinácie všetkých týchto účinkov je viditeľne lepšia, pružnejšia a žiarivejšia pleť a pokožka, predovšetkým vďaka stimulácii tvorby kyseliny hyalurónovej, kolagénu a elastínu. Výsledky možno pozorovať už po prvej aplikácii oxidu uhličitého, ale najvýraznejšie účinky a viditeľné výsledky sa prejavia až v dlhodobom horizonte. Pacienti vidia pozitívne účinky tejto metódy často už po 1-2 ošetreniach.

Často kladené otázky

 • Koľko potrebujem podstúpiť sedení? Ideálne je podávať karboxyterapiu aspoň 2x týždenne, vtedy je možné očakávať viditeľné zlepšenie už po cca 4-6 sedeniach. V prípade aplikácie 1x do týždňa, je na dosiahnutie zlepšenia potrebných aspoň 6-10 sedení.
 • Je karboxyterapia efektívna pri Reynaudovom syndróme? Karboxyterapia môže pacientom trpiacim Reynaudovým syndrómom priniesť zlepšenie tým, že zvyšuje prietok krvi a okysličenie tkanív. Dá sa teda povedať, že má účinnosť a určité benefity pri liečbe Raynaudovho syndrómu.
 • Je karboxyterapia účinná na odstránenie kŕčových žíl? Toto ošetrenie dokáže zmieriť pocit ťažoby a opuchu, ale nie je schopná odstrániť kapiláry a kŕčové žily. Mohli by sme ju však využiť ako preventívnu liečbu pri tomto type problému.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."