Lipolýza je ideálna metóda predovšetkým pre zmenšenie malého podbradku a zlepšenie kontúry dolnej čeľuste, ale inak je prakticky využiteľná kdekoľvek na tele. V prípade, že máte normálnu telesnú hmotnosť a malé množstvo nahromadeného tuku a ani športovaním sa Vám ho nedarí odstrániť, je lipolýza dobrou metódou ku zníženiu tohto objemu.

Úvod

Injekčná lipolýza je najlepším riešením ak rozmýšľate o metóde, ktorá by vám pomohla s takzvanou dvojitou bradou, ale je taktiež vhodná na tvarovanie celého tela. Ak sa vám nedarí odstrániť nahromadený tuk na problematických miestach prirodzenou cestou, injekčná lipolýza je ideálnym riešením.

 

shutterstock 1181414638

                                                       Injekčná lipolýza

Čo je injekčná lipolýza?

Injekčná lipolýza znižuje počet tukových buniek v okolí miesta vpichu. Prírodná látka zvaná fosfatydylcholín vedie k narušeniu a odumretiu tukových buniek. Injekčnou lipolýzou sa dá ošetriť podbradok, krk, tvár, brucho, boky, paže, vonkajšie a vnútorné stehná a tukové vankúšiky na ramenách, chrbte, kĺboch alebo rukách. Injekčná lipolýza sa dá využiť aj pri odstraňovaní celulitídy a lipómov.

shutterstock 465204128

                                               Čo je injekčná lipolýza

Ako zistím či som vhodný kandidát pre injekčnú lipolýzu?

Kandidátov a pacientov zaujímajúcich sa o nechirurgický zákrok k redukcii tuku alebo celulitídy môže zaujímať injekčná lipolýza. Ľudia s precitlivenosťou na sóju, osoby s ťažkou cukrovkou alebo ťažkým ochorením pečene či obličiek, pri vážnych poruchách zrážanlivosti krvi, alebo veľmi uvoľnenou pokožkou nemusia byť vhodnými kandidátmi na zákrok.

shutterstock 1071491405

                                                     Vhodný kandidát

Ako si vybrať vhodného lekára?

O kvalitách lekára nerozhoduje počet inzerátov v časopise. Lekár by mal mať profesionálne znalosti, zručnosti a skúsenosti a mal by byť ochotný najmä ľudský. Niet nad osobnú referenciu, keď však nikoho takého nepoznáte kto podstúpil injekčnú lipolýzu, skúste vyhľadať ľudí, ktorí zákrok podstúpili a môžu vám pomôcť s výberom.

IMG 2935

                                                       Vhodný lekár

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Ešte pred samotným zákrokom je nevyhnutné aby ste navštívili lekára a dohodli s ním všetky podrobnosti a podmienky ohľadom zákroku. S lekárom konzultujete či je injekčná lipolýza vhodná práve pre vás a čo všetko zákrok predstavuje.

IMG 2952

                                                         Konzultácia

Ako sa pripraviť na zákrok?

Ak užívate nejaké lieky, je dobré sa pred zákrokom poradiť s lekárom, či nie je lepšie na nejaký čas lieky vysadiť. Injekčná lipolýza inak nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu.

IMG 2954

                                                    Príprava na zákrok

Ako sa vykonáva injekčná lipolýza?

Lekár dezinfikuje miesta kde sa budú vykonávať vpichy. Použije miestne anestetikum a pomocou tenkej ihly aplikuje látku fosfatydylcholín priamo do tukových tkanív na miestach kde ste sa pred zákrokom dohodli. Účinky injekčnej lipolýzi spočívajú v aplikácií prírodnej látky získavanej zo sójových bôbov- fosfatydylcholínu. Táto látka rozpúšťa tuky. Je to enzým, ktorý pevný tuk rozbije na malé čiastočky a tým zaistí jeho rozpustnosť. Tuk rozpustený pomocou injekčnej lipolýzi je krvou prirodzenou cestou odvádzaný z tela von.

 

IMG 2796

                                                 Priebeh zákroku 

Výhody zákroku

Výhodou injekčnej lipolýzi je, že sa jedná o neinvazívny zákrok. Nie je teda nutná hospitalizácia. Neostávajú po nej neželané jazvyaplikácia je veľmi jednoduchá a bezpečná. Použitá je prírodná látka fosfatydylcholín, ktorý je získavaný zo sójových bôbov.

IMG 2926

                                                      Výhody zákroku

Ako prebieha zotavenie?             

Miesto vpichu po aplikácií sčervenená, mierne opuchne a je citlivé. Občas sa môžu objaviť malé modrinky. Je to však len dočasná reakcia a po pár dňoch by mali pomaly miznúť. Opuch môže pretrvávať dlhšie, ale všetko to závisí od konkrétneho pacienta. Je dôležité dodržiavať pokyny, ktoré vám lekár odporučí. Je dobré zvýšiť pitný režim a mať správnu životosprávu.

IMG 2951

                                                        Zotavenie

Doba rekonvalescencie

Ošetrenie sa vykonáva ambulantne a neobmedzuje pacienta v bežnom živote. Mal by však na nejaký čas zvolniť fyzickú aktivitu.

IMG 2937

                                            Rekonvalescencia 

Výsledky

Efekt zákroku nie je okamžitý, ale postupný, pretože je potrebných viac sedení pre viditeľné výsledky. V priebehu 4–8 týždňov po každej aplikácií sa tukové bunky rozpúšťajú a tuk sa vyplavuje lymfatickým systémom z organizmu a dochádza k stimulácií kolagénu.

shutterstock 1364281664

                                                       Výsledky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie sú ojedinelé, krátkodobé a väčšinou len lokálne. Medzi vedľajšie účinky patrí začervenanie a citlivosť ošetrovaného miesta, opuch a môžu sa objaviť aj modrinky.

Najčastejšie kladené otázky

Koľko môžem schudnúť s injekčnou lipolýzou? Nejde o metódu redukcie hmotnosti, ale o metódu na zmenu kontúr tela. Jedná sa skôr o odstránenie nežiaducich tukových vankúšikov, ktorých sa nemôžete zbaviť pomocou cvičenia či diét.

Ako dlho budem vyradená z bežného života?  Zákrok je najlepšie podstúpiť pred víkendom, aby ošetrené miesta mohli  do nasledujúceho pracovného týždňa odpuchnút'. Nevyžaduje zdĺhavú rekonvalescenciu.

Bibliografia

American Society of Plastic Surgeons – Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/nonsurgical-fat-reduction/injection-lipolysis- Dátum: 2020

Estheticon- Dostupné na: https://www.estheticon.cz/zakroky/injekcni-lipolyza Dátum: 7.1.2016

Dermatop – Dostupné na: https://www.dermatop.sk/esteticka-dermatologia/telo/13-injekcna-lipolyza-telo Dátum : 2018

 

 

 

Aktualizované: 14.11.2020

Súvisiace skúsenosti

Injekčná lipolýza

95% spokojnosť. Založené na 55 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.