Navigácia

 • Úvod
 • Čo je injekčná lipolýza?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát pre injekčnú lipolýzu
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva injekčná lipolýza?
 • Ako prebieha zotavenie
 • Výhody zákroku
 • Doba rekonvalescencie
 • Výsledky
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Najčastejšie kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Injekčná lipolýza je najlepším riešením ak rozmýšľate o metóde, ktorá by vám pomohla s takzvanou dvojitou bradou, ale je taktiež vhodná na tvarovanie celého tela. Ak sa vám nedarí odstrániť nahromadený tuk na problematických miestach prirodzenou cestou, injekčná lipolýza je ideálnym riešením.

Čo je injekčná lipolýza?

Injekčná lipolýza

Čo je injekčná lipolýza?

Injekčná lipolýza je založená na urýchlení odbúravania tukov pomocou špeciálnych látok. Pomocou injekčnej lipolýzii sa znižuje počet tukových buniek v okolí miesta vpichu. Prírodná látka zvaná fosfatydylcholín vedie k narušeniu a odumretiu tukových buniek. Pomocou injekcií sa rozpustený tuk prirodzene odvádza krvou z organizmu preč. Niektoré časti tela s nadmerným množstvom tuku bývajú extrémne odolné aj voči tým najintenzívnejším zoštíhľujúcim kúram alebo fyzickému tréningu. Tu prichádza na rad injekčná lipolýza, vďaka ktorej sa dá ošetriť podbradok, krk, tvár, brucho, boky, paže, vonkajšie aj vnútorné stehná a tukové vankúšiky na ramenách, chrbte, kĺboch alebo rukách. Injekčná lipolýza sa dá využiť aj pri odstraňovaní celulitídy a lipómov.

Ako zistím či som vhodný kandidát pre injekčnú lipolýzu

Injekčná lipolýza podbradku (foto pred a po: Scarlett Clinic)

Ako zistím či som vhodný kandidát pre injekčnú lipolýzu

Kandidátov a pacientov zaujímajúcich sa o nechirurgický zákrok k redukcii tuku alebo celulitídy môže zaujímať práve injekčná lipolýza. Je vhodná najmä pre osoby s miernym nadbytkom tuku. Ľudia s precitlivenosťou na sóju, osoby s ťažkou cukrovkou alebo ťažkým ochorením pečene či obličiek, pri vážnych poruchách zrážanlivosti krvi, alebo veľmi uvoľnenou pokožkou nemusia byť vhodnými kandidátmi na zákrok. 

Je dôležité poznamenať, že injekčná lipolýza sa nepoužíva na chudnutie a nie je určená ani pre ľudí s výraznou nadváhou alebo obezitou. Je určená na lokálny úbytok tuku z problematických oblastí u ľudí s normálnou telesnou hmotnosťou alebo miernou nadváhou. Pri väčšom nahromadení tuku je vhodnejšia liposukcia.

Ako si vybrať vhodného lekára

Výber špecialistu

Ako si vybrať vhodného lekára

Lekár by mal mať profesionálne znalosti, zručnosti a skúsenosti a mal by byť ochotný a najmä ľudský. Niet nad osobnú referenciu, keď však nikoho takého nepoznáte kto podstúpil injekčnú lipolýzu, skúste vyhľadať ľudí, ktorí zákrok podstúpili a môžu vám pomôcť s výberom. Na základe ich skúseností, fotografií pred a po alebo recenzií sa môžete dopracovať k vhodnému odborníkovi, ktorý má bohaté skúsenosti s týmto zákrokom. 

Na portáli Estheticon nájdete množstvo lekárov, ktorí vykonávajú injekčnú lipolýzu s hodnoteniami pacientov, ktorí už zákrok podstúpili. Po výbere lekára je ďalšou dôležitou súčasťou celého ošetrenia konzultácia s lekárom, kde sa dozviete všetky potrebné informácie o zákroku.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Konzultácia s lekárom je dôležitou súčasťou zákroku

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Ešte pred samotným zákrokom je nevyhnutné aby ste navštívili lekára a dohodli s ním všetky podrobnosti a podmienky ohľadom zákroku. Lekár by vám mal odpovedať na všetky vaše otázky týkajúce sa ošetrenia tela vrátane použitých injekcií, výhod injekčnej lipolýzi, možných rizík a potrebnej následnej starostlivosti. Nebojte sa pýtať na všetko čo vás zaujíma, k tomu je práve konzultácia určená. S lekárom konzultujte či je injekčná lipolýza vhodná práve pre vás a čo všetko zákrok predstavuje. Taktiež s vami prediskutuje očakávané výsledky súvisiace s typom vašej pokožky a množstvom tuku, ktoré je potrebné odstrániť. 

Uistite sa, že váš lekár vie o všetkých vašich predchádzajúcich zdravotných ťažkostiach alebo liekoch, ktoré užívate na predpis. Môže vám poradiť ďalšie potrebné opatrenia. Po fyzickom vyšetrení lekár môže zhodnotiť či je pre vás tento zákrok dobrým riešením a mal by vám poskytnúť aj informácie o konečnej cene zákroku. Ceny závisia od veľkosti ošetrovanej oblasti a množstva použitého materiálu. V jednotlivých prípadoch sa cena môže líšiť. V takom prípade vás na to lekár upozorní počas konzultácie.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Príprava na injekčnú lipolýzu

Ako sa pripraviť na zákrok?

Ak užívate nejaké lieky, je dobré sa pred zákrokom poradiť s lekárom, či nie je lepšie na nejaký čas lieky vysadiť. Možno sa budete musieť týždeň pred zákrokom vyhýbať aspirínu a iným protizápalovým liekom. Tieto lieky proti bolesti môžu zvýšiť riziko krvácania a tvorby modrín počas ošetrenia. Týždeň pred zákrokom sa vyhýbajte opaľovaniu, holeniu a iným veciam, ktoré by mohli dráždiť oblasť, ktorá sa bude ošetrovať. Injekčná lipolýza inak nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Počas konzultácie vám lekár poskytne konkrétne informácie o tom, ako sa pripraviť na zákrok.

Ako sa vykonáva injekčná lipolýza?

Priebeh zákroku

Ako sa vykonáva injekčná lipolýza?

Dávkovanie injekčnej lipolýzy prísne určuje lekár. Na ošetrenie sa používajú veľmi tenké a jemné kanyly. Samotný zákrok zvyčajne trvá 20-30 minút. Lekár dezinfikuje miesta a vyznačí si oblasť fixou kde sa budú vykonávať vpichy. Ak je potrebné, použije miestne anestetikum (v zriedkavých prípadoch je potrebná lokálna anestézia) a pomocou tenkej ihly aplikuje látku fosfatydylcholín priamo do tukových tkanív na miestach kde ste sa pred zákrokom dohodli. Účinky injekčnej lipolýzi spočívajú v aplikácií prírodnej látky získavanej zo sójových bôbov- fosfatydylcholínu. Táto látka rozpúšťa tuky. Je to enzým, ktorý pevný tuk rozbije na malé čiastočky a tým zaistí jeho rozpustnosť. Tuk rozpustený pomocou injekčnej lipolýzi je krvou prirodzenou cestou odvádzaný z tela von.

Po zákroku vás môže lekár požiadať, aby ste počkali ešte aspoň tridsať minút na pracovisku. Ďalej vás môže požiadať o kontrolu približne týždeň po zákroku, aby sa uistil, že sa všetko hojí správne. Odporúča sa zabezpečiť si po zákroku odvoz domov. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov dodržiavajte pokyny od lekára.

Ako prebieha zotavenie

Pacientka po zákroku (foto: Gévé Klinika)

Ako prebieha zotavenie

Po injekčnej lipolýze budete možno musieť tri až päť dní užívať antibiotiká na prevenciu infekcií. Miesto vpichu po aplikácií sčervenená, mierne opuchne a je citlivé. Občas sa môžu objaviť malé modrinky. Je to však len dočasná reakcia a po pár dňoch by mali pomaly miznúť. Opuch môže pretrvávať dlhšie, ale všetko to závisí od konkrétneho pacienta. 

Je dôležité dodržiavať pokyny, ktoré vám lekár odporučí. Je dobré zvýšiť pitný režim a mať správnu životosprávu. Pozorne sledujte ošetrovanú oblasť a ak sa u vás objavia akékoľvek nezvyčajné zmeny v podobe bolesti alebo vytekania akejkoľvek tekutiny, ihneď kontaktujte alebo navštívte svojho lekára.

Výhody zákroku

Výhody injekčnej lipolýzi

Výhody zákroku

Výhodou injekčnej lipolýzi je, že sa jedná o neinvazívny zákrok. Nie je teda nutná hospitalizácia. Neostávajú po nej neželané jazvy a aplikácia je veľmi jednoduchá a bezpečná. Použitá je prírodná látka fosfatydylcholín, ktorý je získavaný zo sójových bôbov.

Medzi ďalšie výhody patria:

 • zmenšenie obvodu stehien
 • redukcia tuku na bruchu a chrbte
 • redukcia tukového tkaniva na rukách
 • odstránenie dvojitej brady
 • odstránenie „madiel lásky"
 • modelovanie problémových oblastí
 • redukcia alebo odstránenie celulitídy
Doba rekonvalescencie

Rekonvalescencia po zákroku

Doba rekonvalescencie

Doba rekonvalescencie sa líši, ale naplánujte si aspoň osemdňovú prestávku od cvičenia a iných náročných aktivít. Treba sa vyhnúť nadmernému poteniu a neodporúča sa športová masáž. Vyhnite sa aktivitám s vysokou teplotou, ako je sauna, parná miestnosť, kúpeľ v horúcej vani, horúce obklady a podobne. Po ošetrení vypite aspoň 0,5 l vody a potom pokračujte v pití 2 l vody každý deň počas 1 týždňa. Odporúča sa používať vyváženú a zdravú stravu v spojení s ošetrením, aby sa zabezpečil čo najlepší výsledok. Ošetrenie sa vykonáva ambulantne a výrazne neobmedzuje pacienta v bežnom živote.

Výsledky

Výsledky po injekčnej lipolýze (foto pred a po: Gévé Klinika)

Výsledky

Efekt zákroku nie je okamžitý, ale postupný, pretože je potrebných viac sedení pre viditeľné výsledky. V priebehu 4–8 týždňov po každej aplikácií sa tukové bunky rozpúšťajú a tuk sa vyplavuje lymfatickým systémom z organizmu a dochádza k stimulácií kolagénu. Na dosiahnutie dobrých účinkov je potrebné absolvovať 4-6 ošetrení, každých 6 týždňov. 

Injekčná lipolýza aplikovaná do podbradku zoštíhľuje tvár, zabezpečuje pevnejšiu bradu a zdvihnuté líca, ako aj to, že vaša tvár vyzerá mladšie. Injekcie na rozpúšťanie tuku vám môžu pomôcť dosiahnuť štíhlejší a tvarovanejší tvar tela s dlhodobými výsledkami. Výsledky sú ešte dlhšie, ak dodržiavate zdravú stravu a pravidelne cvičíte.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie sú ojedinelé, krátkodobé a väčšinou len lokálne. Medzi vedľajšie účinky patrí začervenanie a citlivosť ošetrovaného miesta, opuch a môžu sa objaviť aj modrinky. V zriedkavých prípadoch pacienti po zákroku hlásili aj ťažkosti s prehĺtaním, nevoľnosť, potenie. Ak sa u vás vyskytne neobvyklý opuch, bolesť alebo výtok, mali by ste navštíviť svojho lekára.

Najčastejšie kladené otázky

 • Koľko môžem schudnúť s injekčnou lipolýzou? Nejde o metódu redukcie hmotnosti, ale o metódu na zmenu kontúr tela. Jedná sa skôr o odstránenie nežiaducich tukových vankúšikov, ktorých sa nemôžete zbaviť pomocou cvičenia či diét.
 • Ako dlho budem vyradená z bežného života? Zákrok je najlepšie podstúpiť pred víkendom, aby ošetrené miesta mohli do nasledujúceho pracovného týždňa odpuchnút'. Nevyžaduje zdĺhavú rekonvalescenciu.
 • Je pre mňa vhodná injekčná lipolýza? Ak sa snažíte dodržiavať zdravý životný štýl a blížite sa k svojej ideálnej telesnej hmotnosti, ale máte ojedinelé tvrdohlavé oblasti tuku, s ktorými si neviete nijako pomôcť, potom by pre vás mohla byť vhodná injekčná lipolýza.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."