Absolventka psychológie na Masarykovej univerzite v Brne, ktorá svoju celoživotnú záľubu v písaní momentálne využíva písaním a prekladaním článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.
Aktualizácia: 6. 5. 2022

Navigácia

 • Čo je kryolipolýza?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát na kryolipolýzu
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom a ako sa na kryolipolýzu pripraviť?
 • Ako sa vykonáva kryolipolýza
 • Výhody kryolipolýzy
 • Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po kryolipolýze
 • Výsledky kryolipolýzy
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je kryolipolýza

Kryolipolýza je neinvazívne ošetrenie na redukciu tuku

Čo je kryolipolýza?

Nízke teploty sa už roky používajú na ničenie určitých kožných tkanív, ako sú bradavice a iné kožné lézie. Kryolipolýza znamená zmrazenie tuku; je to neinvazívna technika na redukciu lokalizovaného tuku pomocou chladu. Pozrime sa na etymológiu tohto postupu, ktorá nám umožní lepšie pochopiť, čo zahŕňa. Názov "kryolipolýza" sa skladá z týchto slov: lisis - ničenie, lipo - tuk, cryo - chlad. V posledných rokoch si táto liečba získala veľkú popularitu, pretože umožňuje dosiahnuť dobré výsledky bez potreby chirurgického zákroku a bez dlhej rekonvalescencie a je tiež ekonomickejšou možnosťou než liposukcia. Nazýva sa tiež liposukcia zmrazením.


Tukové bunky
(adipocyty) sa pri pôsobení nízkych teplôt (-5 °C až -10 °C) rozpadajú, takže je možné redukovať tukové tkanivo bez narušenia pokožky alebo nervového tkaniva. Kryolipolýzou môžeme ošetrovať podbradok, stehná, brucho, boky, kolená a oblasti chrbta.

Odstránenie tuku pri terapii chladom prebieha takto:

 • Mastné kyseliny obsiahnuté v tukových bunkách sú kryštalizované.
 • Adipocyty postupne prechádzajú procesom samodeštrukcie - tento proces trvá od 6 týždňov do 3 mesiacov
 • Tukové bunky odumierajú a telo ich postupne odstraňuje prirodzenou cestou

Existuje mnoho rôznych značiek zariadení na kryolipolýzu. V našej krajine sa môžu používať len pomôcky schválené Európskou komisiou. V Spojených štátoch certifikuje pomôcky americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA). Medzi obľúbené značky patria: CoolSculpting®, Zimmer®, Cryoslim®, Clatuu®, Cooltech®, LipoCryo alebo Cristal®.

Ako zistím či som vhodný kandidát na kryolipolýzu

Kryolipolýza bezpečne zmrazí veľkú časť tuku v podkožnej vrstve bez poškodenia okolitých tkanív

Ako zistím či som vhodný kandidát na kryolipolýzu

Ideálnym kandidátom na zákrok je osoba s normálnou hmotnosťou, u ktorej sa tuk hromadí v určitých častiach tela napriek zdravej strave a cvičeniu. Zákrok môžu podstúpiť plnoleté osoby v dobrom zdravotnom stave. Kryolipolýzu možno vykonať u mužov aj u žien

Kryolipolýzu nemožno považovať za metódu chudnutia a nie je určená pre osoby, ktoré zápasia s celkovou nadváhou alebo obezitou. Zákrok možno vykonať len u pacientov, ktorých hmotnosť nepresahuje ich optimálnu hmotnosť o viac ako 13 - 15 kg. Obézni ľudia budú musieť najskôr schudnúť pomocou diéty a cvičenia alebo použiť iné metódy chudnutia, ako napríklad liposukcia či zákroky bariatrickej chirurgie. Kryoterapiu možno použiť len ako techniku formovania postavy po schudnutí.

Medzi ďalšie kontraindikácie zákroku podľa odborníkov v ENVY kliniky patria:

 • tehotenstvo a dojčenie
 • kryoglobulinémia
 • alergia na chlad
 • poruchy metabolizmu (napr. diabetes)
 • ekzém alebo rany v ošetrovanej oblasti
 • akútny zápal
 • kardiostimulátor
 • poruchy krvného obehu
 • niektoré neurologické ochorenia
Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber vhodného lekára

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber kompetentného a skúseného lekára je mimoriadne dôležitý. Môžete navštíviť kozmetického lekára alebo plastického chirurga. Keďže je ošetrenie väčšinou nutné niekoľkokrát opakovať, vzdialenosť špecialistu a dochádzanie tiež hrá svoju úlohu.

Ošetrenie kryolipolýzou ponúkajú aj kozmetické salóny. Je však potrebné pripomenúť, že ošetrenie sa vykonáva pomocou iného zariadenia, pretože kozmetičky nemôžu pracovať so strojmi dosahujúcimi najnižšie možné teploty. Ošetrenia budú preto menej účinné a pravdepodobne budete musieť absolvovať viac ako jedno sedenie, aby ste dosiahli rovnaké výsledky.

Treba si uvedomiť, že nesprávne zaobchádzanie s prístrojom (nesprávna regulácia teploty) môže viesť k nekróze tkaniva, preto je rozhodnutie o výbere lekára také dôležité.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Konzultácia s odborníkom na kryolipolýzu

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom a ako sa na kryolipolýzu pripraviť?

Na prvej konzultácii vám lekár presne vysvetlí mechanizmus, ktorým kryolipolýza umožňuje odstrániť tukové tkanivo, a popíše, ako zákrok prebieha. Odborník vás vyšetrí, porozpráva sa s vami a preskúma vašu anamnézu, aby vylúčil prípadné kontraindikácie. Vypočuje si vaše očakávania a vysvetlí vám, aké výsledky môžete očakávať - môže vám ukázať fotografie pacientov pred a po zákroku, aby ste si lepšie predstavili možné účinky.

Počas prvej návštevy využite možnosť položiť lekárovi akékoľvek otázky, ktoré vás zaujímajú; môžu sa týkať fungovania prístroja, postupu, odporúčaní po ošetrení atď.

Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, na zákrok nie je potrebné sa špeciálne pripravovať. Je možné, že vám dá lekár odporúčania, ktoré sú vhodné dodržiavať alebo praktikovať pred zákrokom, aby boli výsledky čo najlepšie. Pred ošetrením, počas a po je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl a byť v pohybe.

Ako sa vykonáva kryolipolýza

Priebeh ošetrenia

Ako sa vykonáva kryolipolýza

Lekár si pred zákrokom pacienta nafotí a zakreslí tukové oblasti na ktoré neskôr prisaje aplikátor. Na pokožku pacienta aplikuje ochranné prostriedky a vyčistí pokožku špeciálnym roztokom. Predtým ako sa použije prístroj, lekár použije na označené miesta membránu z tkaniny, ktorá je napustená sacharidmi, ktorá slúži ako ochrana pred omrzlinami. Prístrojom, pomocou neho sa ošetrenie vykonáva, pracuje na princípe cieleného mrazenia tukových buniek v problematickej oblasti. Tú najskôr vákuovo uchopí a potom začne na tukové bunky v nej pôsobiť intenzívnym chladom čím v nich naštartuje proces odumierania. Rozpadajúce sa tukové bunky telo v nasledujúcich troch mesiacoch prirodzene vylúči prostredníctvom bielych krviniek a lymfatického systému, píšu špecialisti z kliniky YES VISAGE.

Ošetrenie trvá približne 30-70 minút v závislosti od ošetrovanej oblasti a zvoleného aplikátora, najčastejšia je 40 minútová kryolipolýza. Po ošetrení nasleduje krátka masáž a pacient môže ísť domov. Ošetrenie nie je vôbec bolestivé, a tak zatiaľ čo vám lekár „rozbíja tuky", vy môžete spokojne relaxovať alebo si vybavovať pracovné záležitosti.

Výhody kryolipolýzy

Pacient pred a po ošetrení kryolipolýzou na Klinika Yes Visage

Výhody kryolipolýzy

Ošetrenie je ambulantné a nedochádza tak k narušeniu pokožky. Najväčšou výhodou je formovanie brucha, stehien, bedier, bokov, zadku, kolien bez anestézie, jaziev a rekonvalescencie. Účinnosť pri redukcii tukových vankúšikov je vysoká, podľa skúseností odborníkov z YES VISAGE je výsledok kryolipolýzy prístrojom Zeltiq Coolsculpting porovnateľný s výsledkom liposukcie. 

Kryolipolýza je bezbolestná, bezpečná a nevyžaduje si hospitalizáciu. Po zákroku nie je nutné nosiť žiadnu kompresívnu bielizeň. Zákrok vás nevyradí z bežného ani pracovného života. Jedným ošetrením sa predpokladá úbytok až 20-27% tukových buniek z konkrétnej oblasti.

Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po kryolipolýze

Zotavenie a rekonvalescencia po kryolipolýze

Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po kryolipolýze

Je to veľmi jemné, príjemné a relaxačné ošetrenie po ktorom sa môžete vrátiť okamžite do bežného denného režimu. V nasledujúcich dňoch po zákroku môžete pociťovať miernu bolesť prirovnávanú k svalovej horúčke. Po kryolipolýze môže nastať začervenanie kože v dôsledku odsávania a malé hematómy, ktoré v krátkom čase zmiznú.

Kryolipolýza nemá žiadnu dobu rekonvalescencie, a tak obmedzenia nie sú prakticky žiadne, v deň ošetrenia môžete ísť dokonca aj cvičiť.

Výsledky kryolipolýzy

Pacient po ošetrení brucha kryolipolýzou u MUDr. Barbora Brezová PhD.

Výsledky kryolipolýzy

Viditeľný efekt nenastáva ihneď po ošetrení, ale nastupuje pozvoľna v priebehu nasledujúcich týždňov. Podľa ENVY kliniky je približne 40% efektu viditeľného po 2 týždňoch, zatiaľ čo výsledný efekt je dosiahnutý približne po troch mesiacoch. Jedným ošetrením sa predpokladá úbytok 20-27% tukových buniek z konkrétnej oblasti. 

Odstránenie tukových buniek zmrazením je jednou z najúčinnejších metód chudnutia. Kryolipolýza prináša teda trvalé výsledky. Ničí tukové bunky, takže sa už nevrátia. Počas jedného sedenia môžete zredukovať až 2 cm v ošetrovanej oblasti a už počas 2 - 3 sedení môžete dosiahnuť svoj cieľ krásnej postavy.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie a vedľajšie účinky kryolipolýzy

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Kryolipolýza je neinvazívny zákrok, takže si nevyžaduje žiadne rezy, anestéziu ani lieky, ktoré by mohli spôsobiť alergickú reakciu. To znamená, že miera komplikácií a vedľajších účinkov je nižšia ako pri invazívnejších zákrokoch, ako je napríklad liposukcia. Analýza v časopise Aesthetic Surgery Journal zistila, že z 1 445 ľudí hlásilo komplikácie len 12 ľudí, teda menej ako 1 %.

Avšak pretože je kryolipolýza veľmi populárnym ošetrením, objavilo sa na trhu veľké množstvo alternatív prístrojov, najčastejšie z ázijských trhov. Pri podstúpení týchto ošetrení je treba mať na pamäti, že vo veľkej väčšine nie sú testované ani schválené príslušnými úradmi, ich efektivita a najmä ich bezpečnosť je preto otázkou, na ktorú by pacient mal v každom prípade poznať odpoveď predtým, než sa rozhodne zákrok podstúpiť. Kryolipolýza Coolsculpting® je jediná originálna a patentovaná metóda formovania postavy pomocou chladu, ktorá je testovaná, certifikovaná a preukázateľne účinná.

Často kladené otázky

 • Je výsledok viditeľný okamžite? Výsledky nie sú viditeľné vždy okamžite. Prvé výsledky sú viditeľné približne po 2-3 týždňoch. Konečný efekt je viditeľný väčšinou v priebehu 90 dní.
 • Na aké oblasti je vhodná kryolipolýza? Kryolipolýzou môžeme ošetrovať podbradok, stehná, brucho, boky, kolená, zadok a oblasti chrbta.
 • Koľko sedení musím absolvovať? Počet sedení, ktoré môžete absolvovať, závisí od ošetrovanej oblasti a vašich cieľov. Ľudia však zvyčajne potrebujú jedno až tri sedenia na jednu oblasť.
 • Koľko môžem pomocou kryolipolýzy schudnúť? Kryolipolýza je metóda redukcie tuku, nie metóda redukcie hmotnosti. Nespôsobí, že človek schudne.
 • Ako maximalizovať účinky kryolipolýzy? Okrem športu a diéty môžete kryolipolýzu kombinovať aj s inými procedúrami, napríklad s rádiofrekvenčným ošetrením. Kombinácia dvoch alebo troch ošetrení môže priniesť lepší účinok ako ich samostatné použitie. Odporúča kombinovať túto metódu napríklad s ultrazvukovou kavitáciou, ktorá bude zaujímavá najmä pre ľudí bojujúcich s celulitídou.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."