Kryolipolýza

Stojí to za to
100%
Stojí to za to
Na základe 3 príbehov
Priemerná cena
262 €
Priemerná cena
Podľa 10 odborníkov
 • Anestézia nie je potrebná
 • Nevyžaduje hospitalizáciu
 • Menej ako 1 hodina zákroku
 • Nevyžaduje kľudový režim
 • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
 • Dočasné výsledky

Čo je kryolipolýza?

Čo je kryolipolýza

Kryolipolýza je neinvazívne ošetrenie na redukciu tuku

Nízke teploty sa už roky používajú na ničenie určitých kožných tkanív, ako sú bradavice a iné kožné lézie. Kryolipolýza znamená zmrazenie tuku; je to neinvazívna technika na redukciu lokalizovaného tuku pomocou chladu. Pozrime sa na etymológiu tohto postupu, ktorá nám umožní lepšie pochopiť, čo zahŕňa. Názov "kryolipolýza" sa skladá z týchto slov: lisis - ničenie, lipo - tuk, cryo - chlad. V posledných rokoch si táto liečba získala veľkú popularitu, pretože umožňuje dosiahnuť dobré výsledky bez potreby chirurgického zákroku a bez dlhej rekonvalescencie a je tiež ekonomickejšou možnosťou než liposukcia. Nazýva sa tiež liposukcia zmrazením.


Tukové bunky
(adipocyty) sa pri pôsobení nízkych teplôt rozpadajú. Nastáva to za teplôt, ktoré ešte nepoškodia okolité tkanivá ako sú koža, nervy a svaly. Kryolipolýzou môžeme ošetrovať stehná, brucho, boky, kolená a oblasti chrbta.

Odstránenie tuku pri terapii chladom prebieha takto:

 • Mastné kyseliny obsiahnuté v tukových bunkách vplyvom nižších teplôt kryštalizujú.
 • Vplyvom tejto kryštalizácie tukové bunky postupne prechádzajú procesom samodeštrukcie - tento proces trvá od 6 týždňov do 3 mesiacov.
 • Tukové bunky teda odumierajú a telo ich postupne odstraňuje prirodzenou cestou.

Existuje mnoho rôznych značiek zariadení na kryolipolýzu. V našej krajine sa môžu používať len pomôcky schválené Európskou komisiou. V Spojených štátoch certifikuje pomôcky americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA). Medzi obľúbené značky patria: CoolSculpting®, Zimmer®, Cryoslim®, Clatuu®, Cooltech®, LipoCryo alebo Cristal®.

Ako zistím či som vhodný kandidát na kryolipolýzu

Ako zistím či som vhodný kandidát na kryolipolýzu

Kryolipolýza bezpečne zmrazí veľkú časť tuku v podkožnej vrstve bez poškodenia okolitých tkanív

Ideálnym kandidátom na zákrok je osoba s normálnou hmotnosťou, u ktorej sa tuk hromadí v určitých častiach tela napriek zdravej strave a cvičeniu napr. stehná, brucho, boky, kolená a oblasti chrbta. Ideálne je aby ošetrovaný nemal nadváhu viac ako 15 kg. Zákrok môžu podstúpiť plnoleté osoby v dobrom zdravotnom stave. Kryolipolýzu možno vykonať u mužov aj u žien.

Kryolipolýzu nemožno považovať za metódu chudnutia a nie je určená pre osoby, ktoré zápasia s celkovou nadváhou alebo obezitou. Zákrok možno vykonať len u pacientov, ktorých hmotnosť nepresahuje ich optimálnu hmotnosť o viac ako 13 - 15 kg. Obézni ľudia budú musieť najskôr schudnúť pomocou diéty a cvičenia alebo použiť iné metódy chudnutia, ako napríklad liposukcia či zákroky bariatrickej chirurgie. Kryoterapiu možno použiť len ako techniku formovania postavy po schudnutí.

Medzi ďalšie kontraindikácie zákroku podľa odborníkov v ENVY kliniky patria:

 • tehotenstvo a dojčenie
 • kryoglobulinémia
 • alergia na chlad
 • poruchy metabolizmu (napr. diabetes)
 • ekzémy alebo rany v ošetrovanej oblasti
 • akútny zápal
 • kardiostimulátor
 • poruchy krvného obehu
 • niektoré neurologické ochorenia

Špecialisti z Ústavu lekárskej kozmetiky ako kontraindikáciu dopĺňajú paroxyzmálnu chladovú hematúriu.

Ako si vybrať vhodného špecialistu?

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber vhodného lekára

Výber kompetentného a skúseného pracoviska je mimoriadne dôležitý. Keďže je ošetrenie väčšinou nutné niekoľkokrát opakovať, vzdialenosť špecialistu a dochádzanie tiež hrá svoju úlohu.

Ošetrenie kryolipolýzou ponúkajú aj kozmetické salóny. Je však potrebné pripomenúť, že ošetrenie sa vykonáva pomocou iného zariadenia, pretože kozmetičky nemôžu pracovať so strojmi dosahujúcimi najnižšie možné teploty. Ošetrenia budú preto menej účinné a pravdepodobne budete musieť absolvovať viac ako jedno sedenie, aby ste dosiahli rovnaké výsledky.

Treba si uvedomiť, že nesprávne zaobchádzanie s prístrojom (nesprávna regulácia teploty) môže viesť k nekróze (odumretiu) tkaniva, preto je rozhodnutie o výbere lekára také dôležité.

Bibliografia

Cleveland Clinic Medical Professional. (2020). Fat Freezing (Cryolipolysis). [online] Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21060-fat-freezing-cryolipolysis/risks--benefits- [Dátum: 15.11. 2020]

Envy Klinika. (n. d.). Redukcia tuku zmrazením: Kryolipolýza. [online] Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 14.04. 2022]

Chase D. Derrick, MD, Sachin M. Shridharani, MD, Justin M. Broyles, MD, The Safety and Efficacy of Cryolipolysis: A Systematic Review of Available Literature, Aesthetic Surgery Journal, Volume 35, Issue 7, September/October 2015, Pages 830–836, https://doi.org/10.1093/asj/sjv039 [Dátum: 06.01. 2022]

Proslim. (2022). Kryolipolýza. [online] Dostupné na: http://proslim.sk/liposukcia/k...  [Dátum: 06.01. 2022]

Yes Visage. (n. d.). Kryolipolýza. [online] Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/kr... [Dátum: 14.04. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov