Abdominoplastika, plastika brucha

Mnoho žien a mužov trápi nadmerne veľké brucho, ktorého príčinou je uvoľnená koža a brušné svaly. Abdominoplastika je operácia, ktorá vás môže zbaviť nepekného, previsnutého brucha a nadmerných tukových zásob v tejto oblasti.

Abdominoplastika, všeobecne známa ako plastická operácia brucha, je rozsiahly chirurgický zákrok, ktorý vedie k splošteniu brucha odstránením prebytočného tuku a kože a spevneniu svalov brušnej steny. Plastika brucha môže významne upraviť vzhľad ovisnutého, či vyčnievajúceho brucha.

Príčina:

  1. Tehotenstvo

  2. Výrazná redukcia hmotnosti

  3. Rozostúpenie priamych brušných svalov a povolenie brušnej steny

S ovisnutým, alebo „plantavým“ bruchom sa najčastejšie stretávame po veľkých zmenách váhy, či objemu brucha. U žien je to najčastejšie po tehotenstve, alebo redukcii váhy, kedy sa koža, často poškodená striami, neprispôsobí a zostáva v nadbytku. Tiež sa môže jednať o funkčnú poruchu brušnej steny, pri ktorej sú priame brušné svaly uvoľnené a brušná stena je povolená. Medzi svalom vzniká rozstup (diastáza), ktorý je príčinou zmieneného „vystrčeného“ či „ovisnutého“ brucha. Plastickou operáciou brucha je zredukovaná medzera medzi priamymi svalmi, odstránená prebytočná koža a premiestnený pupok.

Abdominoplastika je tiež alternatíva pre mužov, ktorí boli v niektorom období svojho života obézni a po úbytku váhy im ostala prebytočná koža v brušnej oblasti. U mužov často dochádza k ukladaniu tuku do brušnej dutiny a nie do podkožia. Je dôležité si uvedomiť, že tento problém abdominoplastika nevyrieši.

Kedy stačí liposukcia a kedy potrebujete abdominoplastiku?

Liposukcia stačí, ak je kvalitná koža bez jaziev (strií), ak koža nie je vo veľkom nadbytku a nie je rozstup svalov. Výkon je oproti abdominoplastike ďaleko menej invazívny. Dnes vďaka veľkému počtu klientiek, ktoré podstupujú liposukciu, vieme veľa o hojení podkožia po tejto operácii. Liposukcia je častejšie odporúčaná hlavne mladším ľuďom, ktorých koža je pružnejšia a prispôsobivejšia.

Čo predstavuje operácia brušnej steny (Abdominoplastika)?

  1. Redukcia kože a tuku v dolnej časti brucha

  2. Redukcia kože a tuku v celej oblasti brucha

  3. Redukcia kože a tuku vrátane plastiky priamych brušných svalov

Abdominoplastika je operácia v celkovej anestézii s relaxáciou svalov. Minimálne 12 hodín pred plastickou operáciou brucha je zakázané jesť. Nakoľko je pri operácii brucha zvýšené nebezpečenstvo embólie, je nutný dostatočný  prísun tekutín a bandáž dolných končatín, ako prevencia tromboembólie. Minimálna doba hospitalizácie po operácii brucha je 2 dni, počas ktorých má pacient zavedené drény. Bolesti sú tlmené opiátmi a drény sú vytiahnuté 2. - 3. deň. Po týždni bude klient pozvaný na prvý preväz, ďalšie návštevy lekár naplánuje individuálne podľa hojenia rany.

Plastická operácia brucha

  1. Kompletná abdominoplastika

  2. Modifikovaná abdominoplastika

  3. Miniabdominoplastika

Kompletná plastika brucha obvykle zaberie 2 a viac hodín, v závislosti na rozsahu zákroku.

bricho-nakres

Vyznačenie operovanej oblasti

V súčasnej dobe sa často spojuje abdominoplastika s pomocnou liposukciou (SLA). Pred samotným rezom sa zavedie sacia pumpa do oblasti budúcej jazvy a podkožný tuk sa odsaje. Ak sa plánuje väčšia resekcia kože, musíme počítať s prenesením pupočnej jazvy späť do prirodzenej polohy. Najskôr kruhovým rezom okolo pupku zaistíme voľný pohyb pupočnej jazvy voči okolitému tkanivu. Potom najčastejšie chirurg spraví dlhý rez od jednej lopaty panvovej kosti ku druhej, tesne nad líniou pubického ochlpenia. Ďalej chirurg oddelí kožu od brušnej steny, pretiahne ju smerom k rebrám a nadvihne. Tým odkryje priame svaly brucha. Tie sú potom spevnené pritiahnutím k sebe a zošité do ich novej pozície. To zaistí spevnenie brušnej steny a zúženie obvodu pása.

Nadbytočná koža je potom stiahnutá dolu a odstránená. Pre nový pupok je vyrezaný otvor, do ktorého je pupok fixovaný stehmi.

Operačná rana sa uzatvára v niekoľkých vrstvách, väčšinou vstrebateľnými stehmi. Pod kožu sa vkladajú sacie drény a brušná stena sa odľahčuje kompresnou bandážou, ktorú sa odporúča nosiť jeden mesiac.

Súčasťou abdominoplastiky je vo väčšine prípadov lipektómia, čo je chirurgické odstránenie podkožného tuku.

Modifikovaná abdominoplastika

Jedná sa o postup, ktorý je svojou náročnosťou medzi kompletnou operáciou a miniabdominoplastikou. Rez je kratší, nedosahuje lopaty bedrovej kosti, ale len ku hrebeňu kosti, čo je o 10 - 15 cm menej než u kompletnej operácie. Operatér je schopný pomocou stehov spevniť uvoľnenú stenu až do okolia pupku. Prvú noc po operácii je dôležité spať v polosede. Tento typ operácie sa hodí pre pacientov s povolenou brušnou stenou v oblasti pupku a tukovými prevismi v dolnej časti brucha.

Čiastočná abdominoplastika (miniabdominoplastika)

Čiastočná abdominoplastika býva vykonávaná u klientov, ktorých tukové zásoby sú uložené v podkoží v dolnej časti brucha. Výhodou je kratší rez. Miniabdominoplastika trvá cca 1 hodinu a nehodí sa pre pacientov s výrazným kožným prebytkom. Rez je elipsovitý cca 5 - 10 cm dlhý. Je umiestnený v línii pubického ochlpenia. Operatér pri tejto operácii dokáže vyriešiť povolenie svalu v podbrušku, nie však rozstup priameho brušného svalu. Noc po operácii spí pacient v polosede. Existuje aj endoskopická varianta miniabdominoplastiky. Jazvy sú iba 3 bodové a v priemere centimetrové. Sú to jazvy po zavedených endoskopoch (nástrojoch, ktoré obsahujú kameru, pracovný nástroj a osvetlenie), ktorými chirurg prevádza operáciu bez toho, aby mal priamy prístup do operačného poľa. Pri tomto type operácie však klient nemôže počítať s resekciou prebytočnej kože. Hodí sa preto pre mladé štíhlejšie pacientky, ktorých hlavný problém je rozstup brušných svalov.

Existuje tiež metóda, ktorej sa hovorí obrátená abdominoplastika. Používa sa najčastejšie pri pacientoch s nahromadeným tukom v hornej časti brucha.

Dá sa tiež podstúpiť iba Umbilikoplastika (plastická úprava pupočnej jazvy). Operácia je nenáročná, vykonáva sa v lokálnej anestézii a jazva je iba vo vnútri pupku. Pri tejto operácii chirurg nepresúva pupok, ale mení jeho tvar. Väčšina pacientov požaduje vtiahnutie vypuklého pupku.

Kto je vhodným kandidátom pre abdominoplastiku (plastiku brucha)?

Plastická operácia brucha je vhodná pre mužov aj ženy, ktorí sú v celkovom dobrom zdravotnom stave. Rozloženie tuku je u nich určené predovšetkým genetickými a hormonálnymi dispozíciami. Dokonca aj relatívne štíhli ľudia môžu mať veľké tukové zásoby v brušnej oblasti. Ak máte v úmysle sa zbaviť podstatnej časti hmotnosti, je odporúčané operáciu odložiť.

Plastická operácia brucha výrazne pomôže ženám, ktoré kvôli viacnásobným tehotenstvám majú uvoľnené brušné svalstvo a koža sa už nevrátila do normálneho stavu. Ženám, ktoré plánujú mať ešte dieťa, je odporúčané odložiť operáciu brucha, ale operácia nie je prekážkou v tehotenstve a ďalšieho pôrodu. Ak však máte po pôrode menej než rok, odložte ešte operáciu a dajte čas vášmu telu sa z pôrodu spamätať. Operáciu tiež neplánujte pokým stále kojíte.

Aj u starších klientov, napriek strate elasticity kože, môže byť abdominoplastikou dosiahnuté značné zlepšenie vzhľadu kože.

Efekt abdominoplastiky môžete ešte podporiť liposukciou, ktorá vás zbaví podkožného tuku v oblasti stehien. Tieto dva zákroky sa spoločne nevykonávajú. Obidva sú totiž značne náročné, a preto väčšina lekárov preferuje vykonávať ich zvlášť. Dôvodov je niekoľko. Jedná sa o veľmi bolestivé operácie v pomerne veľkom rozsahu, u ktorých sa bojíme závažných komplikácií.

Plastická operácia brucha vás môže zbaviť jaziev (po cisárskom reze a pod.), po predchádzajúcich operáciách v dolnej časti brucha. Po abdominoplastike vzniká dlhá jazva, ktorá je daňou za efekt plochého brucha. Jazva býva skrytá pod prádlom.

Pred abdominoplatikou

Počas vašej prvej konzultácie zhodnotí plastický chirurg váš zdravotný stav, určí rozsah tukových ložísk v brušnej oblasti a starostlivo posúdi napätie kože. Pri konzultácii si vás lekár vyfotografuje z predného a bočného pohľadu. Fotografie použije k plánu operácie. Lekára informujte ak fajčíte, užívate nejaké lieky, vitamíny, či iné látky.

Otvorene s chirurgom prediskutujte svoje očakávania. Musí byť schopný vám popísať všetky možnosti a riziká, vrátane obmedzení každého postupu. Plastika brucha je závažná operácia, preto teda venujte dosť času svojmu rozhodovaniu a neponáhľajte sa s ním.

Od lekára dostanete inštrukcie k príprave na operáciu, vrátane informácií ohľadne jedenia a pitia, fajčenia a užívania, či vynechania niektorých vitamínov či liekov. Možno sa vás spýta na užívanie niektorých liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú (ako je Acylpyrín, Aspirín, Alnagon, Mironal atď.). Tieto môžu zvýšiť krvácanie v priebehu a po operácii brucha.

Predpokladá sa, že neprekonáte akútne ochorenie v období asi troch týždňov pred plánovanou plastickou operáciou brucha (viróza, nachladnutie a pod.). Akékoľvek ochorenie oznámte svojmu lekárovi. Pred plastikou brucha sa vyhnite nadmernému slneniu, obzvlášť oblasti brucha a nedržte prísnu diétu, oboje môže obmedziť vašu schopnosť hojenia.

Po abdominoplastike

bricho-zasity

    Umiestnenie výsledných jaziev

Plastická operácia brucha je bolestivá. Brucho bolí pri nadýchnutí či kašlaní, vyžaduje diétny režim. Prvých niekoľko dní bude vaše brucho bandážované a bolesť bude tlmená analgetikami. Najväčšie problémy spôsobuje zmena polohy zo sedu do ľahu.

Dôležitý pri abdominoplastike je diétny režim, vzhľadom ku zmenám uloženia čriev. Nie je potrebné zaťažovať peristaltiku. Bandážovanie brušným pásom ďalej uľahčuje pohyb a hojenie. Je dôležité starať sa o jazvy. Tlakovými masážami dosiahnete zmäknutie jazvy a jej lepšie hojenie. Ako bonus môžete používať silikónové prúžky, ktoré tiež zjemňujú jazvu. Niektoré kliniky odporúčajú  doplnkovú enzýmovú terapiu (wobenzym), alebo terapiu biostimulačným laserom. Proti opuchom a modrinám dobre zaberajú masti ako Heparoid a Hirudin. Po odstránení väčšej časti kože trpia pacienti ťahom v jazve a uľavujú si drobným predklonom. Tento stav by mal byť dočasný a do troch týždňov by mal ustúpiť.

Do zamestnania sa môžete vrátiť približne po 2 až 4 týždňoch. Niektorí ľudia sa vracajú do zamestnania po 2 týždňoch, ale to je možné iba v prípade fyzicky nenáročnej práce.

O jazvu sa musíte aj naďalej starať, starostlivo ju chrániť pred slnkom minimálne 4 mesiace a potom ju natierať krémom s vysokým UV faktorom.

Komplikácie

Všetky jazvy v dolnej časti brucha sú odstránené pri redukcii kože. Komplikácie však hrozia pri jazvách v hornej časti, u tých môže dôjsť k zahnisaniu a odumretiu tkaniva. Niekedy sa skomplikuje presun pupku a chirurg musí vytvoriť ešte jednu priečnu jazvu. Nakoľko je abdominoplastika rozsiahly výkon, je sprevádzaná závažnými aj menej závažnými komplikáciami, ako sú: krvácanie, modriny, infekcie. Pacient je upozorňovaný na možnosť straty citu v operovanej oblasti. Často sa jedná iba o prechodnú komplikáciu, ktorá je spôsobená drobným poškodením povrchových nervov. Ďalšou z možných komplikácií je otvorenie rany. U veľkých, rozsiahlych abdominoplastík je nebezpečie asymetrie brucha po výkone, alebo môže dôjsť k asymetrickému umiestneniu pupka. Lekári sa tiež obávajú keloidných jaziev (jazvy, u ktorých dochádza k zmnoženiu väziva), alebo vzniku pseudocýst, (čo je častá, nezávažná komplikácia v mieste operácie. Dochádza k posunu tkanív a pritom vznikajú drobné priestorky, ktoré sa plnia tekutinou).

Ako dlho vydrží efekt abdominoplastiky?

Výsledky kompletnej, alebo čiastočnej plastiky brucha sú spravidla efektné. Vo väčšine prípadov sú výsledky trvalé, obzvlášť keď ste dodržali vyváženú diétu a predpísané cvičenie. Ale neznamená to, že po abdominoplastike nemôže znovu dôjsť ku zvýšenému nahromadeniu tuku v tejto oblasti.

Financovanie

Zdravotná poisťovňa prispieva iba na operáciu brušnej steny, ktorá sa javí ako riešenie rozstupu brušných svalov, alebo brušných kýl. Tieto operácie sa však nedajú porovnávať s abdominoplastikou. Korekcia diastázy sa vykonáva z vertikálneho rezu v strednej čiare, alebo v okolí pupka.

Aktualizované: 21.01.2009

Abdominoplastika (Operácia brucha) - Novinky

Plastika brucha ano alebo nie?

MUDr. Josef Hrbatý

Plastika brucha je operácia, ktorá rieši problém povislej kože a povolenej brušnej steny. Tento stav nastane u žien po...

Súvisiace skúsenosti

Jana Z. 31.08.2011
Stojí to za to

Skúšala som všetky možné diéty, aj cviky, ale neúspešne. „Jojo“ efekt účinkoval aj v mojom prípade. Prevísajúca koža na bruchu mi veľmi prekážala – v plavkách, obtiahnutom tričku...necítila som sa príjemne. Tento zákrok ... Viac 

1 Páči sa mi to  
Stojí to za to

Krásny deň.Tiež chcem vyjadriť veľké ďakujem pre pána Mudr.Petra Bakoša a tiež personálu plastickej chirurgie. Som obyčajná žena po päťdesiatke a mám päť detí.Po operácii som pol roka a jediné čo k komu môžem povedať je ... Viac 

7 Páči sa mi to   1 Komentár  

Abdominoplastika (Operácia brucha) - Cenníky

Ceny od 1 700 €
Eveclinic Bratislava
Ceny od 1 900 €
MUDr. Jozef Fedeleš PhD.
MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 1 800 €
zvyčajne do 2 500 €
MUDr. Patrik Paulis
Ceny od 1 750 €
Klinika YES VISAGE - klinika estetickej medicíny a plastickej chirurgie
Ceny od 1 690 €
zvyčajne do 2 500 €
MUDr. Juraj Paliatka

Abdominoplastika

96% spokojnosť. Založené na 2196 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.