Abdominoplastika

Stojí to za to
100%
Stojí to za to
Na základe 125 príbehov
Priemerná cena
1.954 €
Priemerná cena
Podľa 77 odborníkov
 • Celková anestézia
 • 1 deň
 • 3-6 hodín zákroku
 • Viac ako 10 dní kľudového režimu
 • Okamžité výsledky
 • Trvalé výsledky

Čo je abdominoplastika?

Abdominoplastika

Čo je to abdominoplastika?

Plastická operácia brucha, inak známa aj ako abdominoplastika či tummy tuck, je rozsiahly chirurgický zákrok, ktorého výsledkom je zmenšenie brucha odstránením prebytočného tuku a ovísajúcej kože. Okrem toho je možné abdominoplastikou aj spevniť svaly brušnej steny, čo vedie k plochému bruchu a užšiemu pásu. Plastika brucha môže významne upraviť vzhľad vyčnievajúceho brucha či ovisnutej kože alebo nevzhľadného previsu v týchto partiách. Jedná sa o veľmi populárny chirurgický zákrok, ktorý len v roku 2021 podstúpilo viac ako 900 000 ľudí na svete podľa posledných štatistík Medzinárodnej spoločnosti estetickej plastickej chirurgie (ISAPS).

Tento text overil MUDr. Martin Dziuban z FRAIS - Inštitút zdravia a krásy.

Kedy začať uvažovať o abdominoplastike?

Kedy pristúpiť k abdominoplastike

Úspešná abdominoplastika u MUDr. Jozefa Fedeleša PhD.

Keďže abdominoplastika slúži na odstránenie prebytočnej kože a tuku zo strednej a spodnej časti brucha, operácia sa odporúča najmä pre ľudí, ktorí majú s týmito partiami problém. Výrazný úbytok hmotnosti je najčastejšou príčinou ovísajúcej kože a ochabnutých brušných svalov. U žien sa môže objaviť aj v dôsledku tehotenstva. Po úbytku tukového tkaniva na bruchu sa koža uvoľní a môžu sa objaviť strie. Podľa odborníkov z Inštitútu Zdravia a Krásy FRAIS sú najlepšími kandidátmi na operáciu pacienti s nadbytočnou kožou či tukom, na ktoré už diéty ani cvičenie nepomáha.

Po tehotenstve často zostáva vypuklá brušná stena v dôsledku rozostupu priamych brušných svalov. Veľmi často nepomáha ani intenzívne cvičenie. Počas tehotenstva sa tiež poškodzujú elastické vlákna kože, ktoré sa uvoľňujú a vznikajú strie.

Operácia brucha sa odporúča v nasledujúcich prípadoch:

 • Trápi vás previs kože po výraznej redukcii hmotnosti.
 • Máte povolenú brušnú stenu.
 • Je u vás diagnostikovaný rozostup priamych brušných svalov.
 • Tehotenstvo vám výrazne ovplyvnilo tvar brucha.
 • Ak máte kvôli povolenému bruchu nedostatočné sebavedomie a necítite sa atraktívne.

Abdominoplastika je chirurgický zákrok, preto sa môže vykonávať len u ľudí v dobrom zdravotnom stave. Je dôležité poznamenať, že abdominoplastika nie je určená pre pacientov, ktorí bojujú s obezitou, ale len pre tých, ktorí trpia prebytočnou kožou spojenou s úbytkom hmotnosti.

Ako zistím, či som vhodný kandidát na abdominoplastiku?

Som vhodný kandidát na abdominoplastiku?

Kandidát na abdominoplastiku

Plastika brucha je podľa špecialistov z Eveclinic vhodná pre mužov aj ženy, ktorí sú v dobrom zdravotnom stave. Rozloženie tuku je u nich určené predovšetkým genetickými a hormonálnymi dispozíciami. Dokonca aj relatívne štíhli ľudia môžu mať veľké tukové zásoby v brušnej oblasti. Ak máte v úmysle sa zbaviť podstatnej časti hmotnosti, je odporúčané operáciu odložiť.

Plastická operácia brucha výrazne pomôže ženám, ktoré majú po viacnásobných tehotenstvách uvoľnené brušné svalstvo a koža sa im už nevrátila do pôvodného stavu. Ženám, ktoré plánujú mať ešte dieťa, je odporúčané abdominoplastiku odložiť, aj keď operácia nie je prekážkou k otehotneniu a ďalšiemu pôrodu. Operáciu ale neplánujte, ak ešte dojčíte alebo ak máte po pôrode menej ako rok. Vaše telo sa z pôrodu musí najskôr zotaviť pred takýmto zaśahom.

Napriek strate elasticity kože sa dá abdominoplastikou dosiahnuť značné zlepšenie vzhľadu brucha aj u starších klientov.

Previs brucha je niekedy spojený s diastázou, čo je funkčná porucha brušnej steny. Pri diastáze je priamy brušný sval rozostúpený a brušná stena je povolená. Medzi svalom vzniká rozostup (diastáza), ktorý je príčinou "vystrčeného" či "ovisnutého" brucha. Tento problém sa dá často riešiť fyzioterapiou a správnou metódou cvičenia možno dosiahnuť skvelé výsledky aj bez operácie. Preto je pri diastáze vždy odporúčané najskôr skúsiť cvičenie a k abdominoplastike pristúpiť až keď už nie je iná možnosť.

Vhodný kandidát:

 • má niekoľko mesiacov stabilnú hmotnosť
 • má aspoň rok po pôrode a už rok nedojčí
 • je fyzicky zdravý
 • ak má na bruchu jazvy od inej operácie, sú už zahojené
 • má od zákroku realistické očakávania a pozitívny postoj

Bibliografia

ASPS. (n.d.). Tummy tuck, Abdominoplasty. [online] Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org... [Dátum 9.3.2020].

Inštitút Zdravia a Krásy FRAIS. (n.d). Plastická operácia brucha - abdominoplastika. [online] Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum 9.3.2020].

ISAPS. (2022). ISAPS International Survey on Aesthetic/Cosmetic Procedures. [online] Dostupné na: https://www.isaps.org/media/vd...[Dátum 12.1.2023].

Mayo Clinic. (n.d.). Tummy tuck. [online] Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes.... [Dátum 9.3.2020].

YES VISAGE. (2022). Plastika brucha. [online] Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/ab... [Dátum 9.3.2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov