Operácia asymetrie prsníkov

Autor:

Veľké množstvo štúdií dokázalo, že dokonalá symetria na ľudskom tele neexistuje. Nesúmernosť sa týka všeobecne ľavej a pravej polovice tela, takže aj tváre, končatín apod. To, že príroda nie je veľkou priateľkou symetrie, platí špeciálne pre ženské prsníky. Pri ich meraní zisťujeme v mnohých prípadoch väčšie alebo menšie odchýlky.

Tkanivo prsníka sa skladá z kože, dvorca s bradavkou, prsnej žľazy tvorenej tukovým a žľazovým tkanivom a spodnú časť tvorí veľký a malý prsný sval. K asymetrii prsníkov dochádza pri nesúmernosti v ktorejkoľvek z uvedených štruktúr. Asymetria preto môže byť vrodená (napr. Polandov syndróm) alebo získaná počas života. O vrodenej asymetrii hovoríme v prípade, kedy nie je kompletne vyvinutý alebo je úplne nevyvinutý veľký prsný sval. Asymetria získaná v priebehu života vzniká napr. po dojčení, tehotenstve, výraznejšej zmene váhy či hormonálnej nerovnováhe.

Na súmernosť ženských prsníkov môže mať výrazný vplyv nesprávny spôsob dojčenia, kedy jeden z prsníkov je používaný oveľa viac, ako druhý. V používanejšom prsníku dochádza k výraznejšiemu zväčšeniu žľazy, výsledkom čoho je vznik asymetrie po ukončení dojčenia. Tá môže postihnúť množstvo kože, objem žľazy, veľkosť a pozíciu dvorcov.

Fotolia 129413128 Subscription Monthly M

Riešenie asymetrie prsníkov

Podľa typu asymetrie je v plastickej chirurgii možné realizovať tieto operačné výkony:

  • vloženie implantátu pod žľazu alebo sval (prípadne nerovnaký objem implantátu do prsníkov)
  • redukcia žľazového tkaniva jedného alebo oboch prsníkov
  • zmenšenie množstva kože jedného alebo oboch prsníkov
  • zmena polohy dvorca a prípadne aj veľkosti jedného alebo oboch prsníkov

V praxi sa častokrát používajú kombinácie horeuvedených výkonov, preto je dôležitá konzultácia s plastickým chirurgom, ktorý posúdi stav individuálne a navrhne pacientke riešenie. Zároveň je informovaná o možných rizikách, komplikáciách a očakávanom výsledku. Je nutné podotknúť, že ani operáciou nebude dosiahnutá dokonalá geometrická symetria prsníkov, preto je dôležité, aby mala pacientka realistické očakávania výsledku operácie a akceptovala prítomnosť jaziev na prsníkoch a prípadnú prítomnosť implantátov.

Dôležitá je stabilná hmotnosť pacientky, pretože jej výkyvy v zmysle pribratia i schudnutia sa prejavia aj na tkanive prsníka. Takisto je dôležitá stabilná hormonálna situácia. Ideálne je, ak má pacientka odkojené a ďalšie tehotenstvo neplánuje.

Operácia prsníkov

Predoperačné vyšetrenia zvyčajne zahŕňajú konzultáciu u plastického chirurga, mammagrafiu prsníkov, sonografické vyšetrenie, odbery krvi a vyšetrenia ako pred operačným výkonom v celkovej anestézii. Jednoznačnou podmienkou operácie je dobrý zdravotný stav, neprítomnosť akútneho ochorenia a možnosť výkonu v celkovej anestézii, ktorú posúdi anestéziológ na anestéziologickom vyšetrení.

Neoperuje sa 3 dni pred, po a počas menštruácie pre možnosť zhoršenia zrážanlivosti krvi v tomto období. Pacientka nesmie užívať acylpyrin, anopyrin ani lieky obsahujúce kyselinu acetylosalicylovú minimálne 3 týždne pred operáciou. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá 1-4 hodiny. Počas nej sa plastický chirurg snaží dosiahnúť čo najlepšiu symetriu prsníkov a dvorcov.

Rekonvalescencia

Pooperačná starostlivosť zahŕňa nosenie špeciálnej elastickej podprsenky a kontroly u operatéra. Stehy sa vyberajú zvyčajne na 12.-14. deň. Ideálne je, aby pacientka aspoň 14 dní dodržiavala odpočinkový režim v pohodlí domova. Počas obdobia cca 6-8 týždňov je nutné telesné šetrenie a starostlivosť o jazvy v zmysle tlakovej masáže. Výsledný efekt možno očakávať v priebehu cca 6-12 mesiacov od operácie. So športom možno začať po 8 týždňoch, zvyšovať intenzitu sa odporúča postupne a opatrne.

Bez názvu
MUDr. Martin Dziuban

Možné komplikácie

Komplikácie môžu byť celkové - trombóza, embólia apod. alebo lokálne - infekcia rany, rozpadnutie rany, odumretie časti tkaniva, neznášanlivoť šicieho materiálu, široké jazvy, hypertrofické a keloidné jazvy, opuch, modriny a krvné zrazeniny. Okrem uvedených komplikácií existuje množstvo ďalších, ktoré sú ojedinelé, ale vyskytnúť sa môžu.

Na záver…

Záverom možno skonštatovať, že problematika asymetrie ženských prsníkov je pomerne zložitá a komplexná. Je na dohode pacientky a lekára, aká operačná technika sa zvolí na jej korekciu, a to v závislosti aj od individuálnych požiadaviek a možností pacientky.

Aktualizované: 01.07.2020

Súvisiace skúsenosti

Operácia asymetrie prsníkov - Cenníky

MUDr. Zdenko Zamboj
Trnava, Žiar nad Hronom, Vráble
Ceny od 1 950 €
MUDr. Zdenko Zamboj
Ceny od 550 €
CHIRONAX Medicentrum s.r.o.
Ceny od 1 950 €
MUDr. Hana Dudásová Kompasová
MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 2 300 €
MUDr. Patrik Paulis
MUDr. Ján Bumbera
Bratislava, Trnava
Ceny od 1 100 €
MUDr. Ján Bumbera

Operácia asymetrie prsníkov

95% spokojnosť. Založené na 22 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.