Asymetria tváre

Čo je asymetria tváre?

Každá tvár je individuálna a mierna asymetria je prirodzená

Každá tvár je individuálna a mierna asymetria je prirodzená

Tvár nie je takmer nikdy dokonale symetrická. Mierna asymetria je v skutočnosti celkom prirodzená a dáva tvári charakter a jedinečnosť. Existujú však prípady, kedy je asymetria tváre veľmi výrazná: čo sa s tým dá robiť? Prostriedky, ktorými možno zasiahnuť do tvaru tváre a dosiahnuť jej väčšiu symetriu, sa líšia a ich použitie závisí od stupňa asymetrie.

Typy asymetrie tváre

Symetria tváre

Symetria tváre

Asymetria tváre môže postihovať tvár na jednom mieste aj celkovo a môže sa prejavovať v rôznych oblastiach tváre: v strednej tretine (ktorá zahŕňa nos a oči) a v dolnej tretine (ktorá zahŕňa čeľusť, ústa a bradu).

Definícia symetrie vychádza z merania vzdialenosti medzi čelom, nosom, perami a bradou. V skutočnosti nikto nemá dokonale symetrickú tvár a je to jedna zo základných charakteristík, ktoré odlišujú každého z nás. Ak je asymetria veľmi výrazná, môže to mať na človeka negatívny vplyv, či už psychický alebo sociálny. Asymetria môže byť tiež zdrojom nízkeho sebavedomia.

Príčiny asymetrickej tváre

Symetria tváre

Symetria tváre

Hlavné príčiny asymetrie tváre možno klasifikovať takto:

  • Vrodené príčiny
    Tie môžu postihovať svaly aj kostru, napríklad pri hemifaciálnej mikrozómii a Rombergovom syndróme dochádza k zmenenému vývoju čeľuste.
  • Patologické príčiny
    Asymetria tváre môže byť spôsobená problémami so svalmi a kosťami. Jedným z príkladov je skrížený skus u detí, ktorý je jednou z najčastejších dentálnych deformácií v detskom veku, takže predné a zadné zuby hornej a dolnej čeľuste sa nestretávajú správne.
  • Traumatologické príčiny
    Za asymetriu tváre môžu byť zodpovedné aj zranenia, a ak sa vyskytnú v ranom veku, môžu viesť napríklad k asymetrickému rastu dolnej čeľuste alebo iných čŕt tváre.

Bibliografia

Watson, K. (2018). Asymmetrical Face: What Is It, and Should You Be Concerned? Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 16. 05. 2022]

White, C. (2020). What to know about having an asymmetrical face. Medical News Today. [online] Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum: 16. 05. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."