Autor:

Plešivosť nemusí byť vždy celoživotný problém. Vaše ťažkosti s vlasmi definitívne a bezbolestne môže vyriešiť transplantácia. Jedna z metód transplantácie vlasov sa zakladá na skutočnosti, že folikuly v záhlaví nenesú genetickú informáciu na vypadávanie vlasov, čo umožňuje ich prenos do miest, kde vlasové folikuly zanikli.

Pre koho je zákrok určený

Najvhodnejšími pacientmi na transplantáciu sú ľudia s androgénne podmieneným vypadávaním vlasov. Potom sú to rôzne kožné ochorenia a chirurgické zákroky, ktorých výsledkom sú jazvy vo vlasatej časti hlavy. Ak pacient trpí ochorením, ktorého vyliečením môže dôjsť k opätovnému rastu vlasov, treba danú chorobu najprv vyliečiť.

Pri vlasatých plochách, musí byť na vykonanie transplantácie taká hustota vlasov, ktorá umožňuje bezpečne vykonať vpich a neporušiť tak okolité vlasové folikuly. Vlasová transplantácia nie je metóda na dohusťovanie jemných vlasov normálnej hustoty.

Čo je potrebné pred operáciou

Transplantácii predchádza konzultácia, na ktorej je pacient oboznámený s operačným zákrokom, používanou technikou, samotným priebehom zákroku, ako aj s pooperačnou starostlivosťou.

Pacient si musí k transplantácii priniesť základné laboratórne vyšetrenia. Pri klientoch, ktorí trpia viacerými ochoreniami, môže lekár vyžadovať aj ďalšie vyšetrenia.

Priebeh operácie

Zákrok prebieha v lokálnom znecitlivení, v polohe na bruchu alebo v sede. Nebýva bolestivý. Nepríjemná môže byť len fáza umŕtvenia odberovej a príjmovej plochy, samotný zákrok klient necíti.

Transplantáciu možno vykonať buď klasickou technikou, kedy sa z oblasti záhlavia exciduje 1cm široký pruh vlasatej kože a podkožia a následne sa postupe pod mikroskopom oddeľujú jednotlivé štepy s folikulárnymi jednotkami  (zoskupenie 1-4 vlasov) .

Druhou metódou je metóda extrakcie folikulárnych jednotiek, pri ktorej pomocou špeciálne vyvinutej ihly vyberáme z darcovskej plochy na záhlaví jednotlivé folikulárne jednotky v hrúbke do 1 milimetra. Tieto štepy sa potom transplantujú do nepatrných otvorov v príjmovej  oblasti. Prevedenie vpichov sa robí buď ihlou alebo skalpelom rovnakého priemeru, takže štepy dokonale zapadajú do  vpichov. Výhodou tejto techniky  je neprítomnosť dlhej jazvy ako po klasickom odbere a rýchle zacelenie drobných raniek v mieste odberu.

Čo prebieha po operácii

Samotné transplantáty potrebujú minimálne 5 dní na hojenie, dovtedy treba chrániť transplantovanú i odberovú plochu pred poškodením a držať ju v čistote. Na 1-2 deň po operácii, sa môže v oblasti čela vytvoriť ľahký opuch zostupujúci na obočie, ale ten počas 1-2 dní vymizne. Vlasová transplantácia patrí medzi bezpečné zákroky, s minimálnym rizikom komplikácií.

Rekonvalescencia

Na transplantované vlasy dočasne vypadnú približne 2 týždne po zákroku. Opätovne začnú vyrastať po 3 mesiacoch a približne o polroka od zákroku možno vyhodnotiť výsledok. Prežitie na transplantovaných štepov je viac ako 95% .

Výsledok

Vlasové transplantácie zavlasovatej plochy sa väčšinou robia v hustote 30-35 folikulárnych jednotiek  na cm2. Pričom bežná hustota zdravej plochy je cca 85 folikulárnych jednotiek na cm2. Na transplantovaná plocha preto bude mať nižšiu hustotu.

Pre hodnotenie výsledku je dôležité aby na transplantované vlasy ako i zostávajúce vlasy v mieste odberu mali dostatočnú dĺžku t.j. 2-3cm. Čím budú kratšie, tým bude nižšia hustota na transplantovaných vlasov viditeľnejšia. Rovnako aj deficit vlasov v mieste odberu bude pri veľmi krátkych vlasoch viditeľnejší. Ak plešina nie je veľká a v budúcnosti už neočakávame ďalšiu progresiu základného ochorenia, zopakovaním transplantácie možno dosiahnuť takú hustotu ,ktorá je ťažko rozlíšiteľná od zdravej zavlasovanej plochy.

V súčasnosti s použitím mikroskopu a jemnej techniky, možno dosiahnuť stav, kedy ani pri dôkladnom pohľade nie je možné laicky rozlíšiť - transplantovaný vlas od zdravého.

Pokiaľ  klient nemal geneticky naprogramovanú úplnú plešivosť, tak mu transplantované vlasy vydržia po zvyšok života.

Základom pre vlasové transplantácie sa stal genetický poznatok, že si vlasy zo záhlavia zachovávajú svoje pôvodné vlastnosti aj po prenesení na iné miesto.

Publikované: 17.06.2014

Transplantácia vlasov - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Martin 23.08.2017
Stojí to za to

Dobrý deň, prispejem svojou aktuálnou skúsenosťou s transplantáciou vlasov metódou PUNCH HAIR MATIC / NeoGraft, ktorú som absolvoval u pani doktorky Nestorovej. Pre tých z vás, ktorí nad zákrokom váhajú, musím povedať - ... Viac 

1 Páči sa mi to   31 Komentárov  
Matus554989 23.08.2018
Stojí to za to

Dobry den Aby som zhrnul zakrok a pristup doktora - 100% spokojnost. Zakrok nebol vobec bolestivy, len na zaciatku trochu neprijemne tie injekcie, ale neprijemne pocity trvali len 2-3 minutky, potom som uz necitil vobec ... Viac 

Transplantácia vlasov - Cenníky

ESSUR Clinic
Banská Bystrica
Ceny od 20 €
ESSUR Clinic
GÉVÉ Klinika
Košice
Ceny od 3 €
GÉVÉ Klinika
MUDr. Milan Očenáš
Banská Bystrica
Ceny od 20 €
MUDr. Milan Očenáš
MUDr. Jozef Hedera
Bratislava
Ceny od 1 900 €
MUDr. Jozef Hedera
Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 1 900 €
Concept Clinic

Súvisiace problémy

Transplantácia vlasov

95% spokojnosť. Založené na 354 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.