Lipofilling, Lipotransfer (aplikácie vlastného tuku)

Prenos a aplikácia vlastných tukových buniek.

V poslednom desaťročí sa tukové bunky využívajú na zmenu tvarov tela a dokonca na odstránenie nedostatkov na tele. Medzi najčastejšie dôvody na prenos tuku – alebo jeho štepenie – patrí korekcia jaziev, liečba deformácií po liposukcii, korekcia oblastí tváre (líc, očných viečok, pier a nosa), zväčšenie poprsia alebo zadku a omladenie rúk a dekoltu.

Úvod

Tukové bunky máme umiestnené všade na tele - ale nie vždy tam, kde sa to vyžaduje pre krásne krivky a kontúry. Prenos tuku je relatívne nová technika, ktorá každým rokom rastie na popularite vďaka krásnym, prirodzeným výsledkom a mnohým výhodám, ktoré zákrok ponúka. Všetci , ktorí nie sú spokojní s objemom a kontúrami tváre, brucha, zadku, bokov, alebo pŕs, si môžu nechať do týchto oblastí preniesť svoj vlastný tuk, čo zlepšuje vzhľad oboch oblastí v procese.

IMG 2927

                                                        Lipofilling

Čo je lipofilling?

Lipofilling, Lipotransfer, prenos vlastného tuku alebo štrukturálne štepenie tuku je dnes už zavedenou technikou. Používa vlastný tuk pacientov ako trvalé plnivo na dodanie objemu do mäkkých tkanív. Tuk sa zbiera tenkými kanylami malými rezmi pomocou konvenčnej liposukcie. Po filtrácii v laboratóriu sa izolované tukové bunky potom injikujú do deficitných oblastí. Okrem zväčšenia objemu, lipofilling redukuje zjazvenie, zlepšuje kvalitu a pružnosť pokožky. Mechanizmus jeho pôsobenia nie je úplne objasnený, ale opakovaná klinická aplikácia preukázala jeho bezpečnosť a účinnosť.

Lipofilling sa používa na zväčšenie mäkkých tkanív, kontúrovanie tela, omladenie tváre, rekonštrukciu tváre a chirurgické zákroky na prsiach (rekonštrukčné aj estetické).

shutterstock 245023897

                                                    Čo je lipofilling

Ako zistím či som vhodný kandidát na lipofilling?

Podmienkou lipofillingu je mať dostatok tuku, pevné prsné svalykoža by mala byť dostatočne elastická. Aj keď sa jedná o minimálne invazívny zákrok je dôležité byť v dobrom zdravotnom stave. Ak užívate dlhodobo nejaké lieky, nezabudnite sa o nich pri konzultácií zmieniť lekárovi.

shutterstock 401353651

                                                 Vhodný kandidát

Ako si vybrať vhodného lekára?

Osobná konzultácia je prvým krokom ako sa môžete detailne dozvedieť všetky informácie o zákroku. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na lekára, ktorý má s lipofillingom bohaté skúsenosti a výborné výsledky. Nebojte sa osloviť ľudí, ktorí tento zákrok podstúpili a budú vám vedieť odporučiť vhodného lekára prípadne vás informujú, ktorý lekár je na tento zákrok nevhodný a mali zlé skúsenosti.

shutterstock 762183508

                                                     Výber lekára

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Prvá konzultácia býva nezáväzná a atmosféra je príjemná. Lekár vám ochotne zodpovie všetky otázky, na ktoré nepoznáte odpoveď alebo nerozumiete ako to vlastne funguje v praxi. Skontroluje váš zdravotný stav a zhodnotí, či je lipofilling pre vás vhodné riešenie. Je možné, že vás lekár môže od zákroku odhovoriť a ponúkne vám inú alternatívu, ktorá by bola lepším krokom pre vás.

IMG 2948

                                                       Konzultácia

Ako sa pripraviť na zákrok?

Na zákrok nie je potrebné sa špeciálne pripravovať, avšak ak by ste neboli v dobrom zdravotnom stave v deň zákroku a necítili by ste sa dobre, je lepšie konzultovať to s lekárom a prípadne zákrok preložiť na obdobie keď sa budete cítiť dobre.

IMG 2949

                                               Príprava na lipofilling

Ako sa vykonáva lipofilling?

Technika implantácie tuku je veľmi dôležitá, aby sa zabezpečilo, že tento tuk prežije v novej oblasti a udrží si dosiahnutý objem, čo zabráni dlhodobému opätovnému vstrebávaniu tuku.

Ako prvá sa vykoná liposukcia kde sa odoberie dostatočné množstvo tukového tkaniva. Väčšinou sa tuk odsáva šetrným a bezpečným liposukčným prístrojom body-jet®. Lipofilling sa môže vykonávať buď v lokálnej alebo celkovej anestézií. Lokálna anestézia sa vykonáva vtedy, keď je potrebné odobrať len malé množstvo tuku. Tuk sa odsáva pri vysokom alebo nízkom podtlaku v závislosti od indikácie a preferencie lekára.

Odsávaná oblasť je najskôr napustená špeciálnym roztokom v ktorom sa nachádza aj anestetikum na znecitlivenie, a potom čo napustená oblasť zmäkne sa špeciálnymi kanylami začne odsávať tuk spolu s roztokom. Väčšinou sa tuk odoberá z problémových partií ako je brucho, stehná a zadok. Liposukcia je bezbolestná a trvá asi 2 hodiny. 

Tuk sa zhromažďuje v špeciálne navrhnutej nádobe a potom sa plní do menších nádob, obvykle do striekačiek s objemom 10 až 20 cm3, ktoré sa centrifugujú 2 až 3 minúty. Toto rozdeľuje zložky na olej, vodu a bunkovú frakciu, ktorá sa skladá hlavne z tukových a kmeňových buniek.

Následne sa tkanivo v laboratóriu upraví, vyčistíprefiltruje. Spracovanie v laboratóriu trvá približne 2-2,5 hodiny a môže sa hneď prejsť k vyplňovaniu.

Tuk sa vstrekuje cez kanyly s priemerom iba 1 až 2,5 mm. To na mieste pacienta nezanecháva prakticky žiadne jazvy. Podkožná vrstva sa vstrekuje tak, že sa urobia stovky alebo tisíce priechodov rovnakým rezom a pri každej príležitosti sa ukladajú mikroskopické častice tuku. To vytvára niekoľko malých tunelov v opačných smeroch cez vrstvu mäkkého tkaniva.

Lipofilling trvá medzi 45 minútami a 3 hodinami, v závislosti od objemu preneseného tuku.

shutterstock 348378341

                                                   Lipofilling priebeh

Výhody zákroku

Medzi hlavné výhody patrí prirodzený výsledok, minimálne komplikácie, riziko vzniku alergií, bezpečnosť, minimálna bolesť počas zákroku a krátky priebeh rekonvalescencie.

shutterstock 1423923161

                                                 Výhody lipofillingu

Ako prebieha zotavenie po lipofillingu?

Mnoho pacientov pociťuje po operácii oblasti znecitlivenia. Súvisí to s opuchom a taktiež, že bolo podané lokálne anestetikum. Veľmi bežné je, že sa vám v miestach, kde sa zhromažďuje a vstrekuje tuk, tvoria modriny.

shutterstock 498367753

                                              Zotavenie po lipofillingu

Doba rekonvalescencie

Rekonvalescencia je obvykle krátka a pacient nie je príliš vyradený z bežného režimu.

Po operácii by ste mali nosiť špeciálne kompresné odevy. Zmierňujú opuch a tvorbu modrín. Kompresné odevy sa nosia nepretržite, vo dne aj v noci, 4 až 6 týždňov. Môžu byť krátko odstránené pri osobnej hygiene alebo sprchovaní. Minimálne 7 dní by ste nemali vykonávať žiadne domáce práce ani zdvíhať ťažké veci. Väčšina pacientov sa vráti do práce 10 - 14 dní po operácii, ale je odporúčané sa vyhnúť športu najmenej 4 týždne.

shutterstock 1215186652

                                                   Rekonvalescencia

Výsledky

Tvár- Lipofilling dokáže obnoviť pružnosť pokožky tváre na vyplnenie vrások alebo na zníženie jeho počtu. Je účinný aj na korekciu hlbokých vrások. Lipofilling zdôrazní a vyplní vaše pery. Dajú sa zdôrazniť líca a je vhodný na korekciu brady.

Prsia- Lipofilling je ideálny na zväčšenie pŕs alebo pri modelácii

Zadok- je vhodný pre zväčšenie zadku

Lipofilling je veľmi populárny zákrok v oblasti estetickej medicíny. Lipofilling pomáha vyrovnať sa s rôznymi defektmi, ktoré sa môžu objaviť  a pomáha zlepšovať postavu pacientov a ich sebavedomie.

shutterstock 1016384023 (1)

                                                Výsledky lipofillingu

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie bývajú ojedinelé, ale môžu sa objaviť podkožné cysty, uzliny alebo zjazvenie. Niekedy môže dôjsť k resorbovaniu tuku, ktorá vyžaduje ďalší chirurgický zákrok. Medzi bežné vedľajšie účinky patrí opuch, modriny, necitlivosť a mierna bolesť.

Často kladené otázky

Je možné lipofilling podstúpiť v jeden deň? Áno, lipofilling sa väčšinou vykonáva v jeden deň. Celý proces môže trvať 4-6 hodín. Záleží aké oblasti sa budú ošetrovať a vypĺňať.

Čo môžem očakávať od lipofillingu? Lipofilling má naozaj mnoho využití. Dá sa použiť k vyplneniu vrások, zväčšeniu pier aj na korekciu brady. Medzi ženami je veľmi obľúbené a čoraz viac vyhľadávané zväčšenie pŕs pomocou vlastného tuku, ale aj zväčšenie zadku.

Bibliografia

Parc de Salut Mar- Dostupné na: https://www.parcdesalutmar.cat/en/cirurgia-plastica/cartera-serveis/cirurgia-mama/tecniques-teixit-propi/lipofilling/  Dátum: 2006-2020

Estheticon/ Lipofilling- prenos a aplikácia vlastného tuku- Dostupné na:  https://www.estheticon.cz/zakroky/tuk-lipofilling-lipografing Dátum: 17. 11. 2020

Aktualizované: 19.03.2021

Súvisiace skúsenosti

Lipofilling, Lipotransfer (aplikácie vlastného tuku) - Cenníky

Ceny od 58 €
MUDr. Kitti Máčadiová
MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 460 €
MUDr. Patrik Paulis
Ceny od 1 480 €
MUDr. Peter Žiak PhD.
MB CLINIC
Bratislava
Ceny od 590 €
MB CLINIC
Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 850 €
Concept Clinic

Lipofilling, Lipotransfer (aplikácie vlastného tuku)

93% spokojnosť. Založené na 176 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.