Navigácia

 • Čo je to plastická operácia brady- profiloplastika?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát na operáciu brady - profiloplastiku?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva operácia brady- profiloplastika?
 • Operácia nosa - Rhinoplastika
 • Operácia obočia - Brow lift
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie po profiloplastike
 • Doba rekonvalescencie
 • Výsledky po profiloplastike
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Operácia brady- profiloplastika

Operácia brady- profiloplastika

Čo je to plastická operácia brady- profiloplastika?

Profiloplastika zahŕňa techniky plastickej chirurgie, ktorých cieľom je vyvážiť profil tváre so zameraním na štyri kľúčové oblasti - čelo, nos, lícne kosti a bradu. Tento postup zabezpečí, že vaše oči, čelo, nos a brada budú v správnych proporciách. Operácia brady je chirurgický zákrok na pretvorenie brady buď vylepšením pomocou implantátu alebo redukčným zákrokom na kosti. Tieto typy zákrokov často odporúčajú plastickí chirurgovia s cieľom vylepšiť harmóniu tvárových prvkov a vylepšiť rovnováhu brady, čeľuste, líc a čela.

 Kandidát na operáciu brady

Kandidát na operáciu brady

Ako zistím či som vhodný kandidát na operáciu brady - profiloplastiku?

Ľudia, ktorí majú reálne očakávania čo im môže ponúknuť moderná veda v oblasti plastickej chirurgie, sú najlepšími kandidátmi. Tento zákrok sa odporúča hlavne vtedy, ak samotná rhinoplastika nestačí na zosúladenie profilu a tváre s cieľom dosiahnuť symetriu medzi nosom a bradou.

Ak máte profil nosa, ktorý je príliš dlhý a máte ustupujúcu bradu, alebo vás trápi príliš krátky nos a máte bradu, ktorá je príliš vyčnievajúca, profiloplastika by mohla byť ideálnym riešením pre vás. Počas tohto zákroku je možné tiež korigovať ustupujúce čelo alebo hrboľatý nos.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber špecialistu

Ako si vybrať vhodného lekára?

Prvým a dôležitým krokom je vyhľadať odborníka, ktorý sa zameriava na profiloplastiku a má bohaté skúsenosti s kombináciou týchto zákrokov. Lekár by mal mať estetické cítenie a zmysel pre detail. Môžete absolvovať viaceré konzultácie u rôznych lekárov a potom zhodnotiť, ktorý lekár vám najviac padol do oka a mohol by zrealizovať vaše predstavy a očakávania. Nájsť vhodného špecialistu na kombináciu viacerých zákrokov si vyžaduje trpezlivosť a čas, ktorý by ste mali obetovať, aby ste si splnili svoje ciele.

Nie každý plastický chirurg vyniká vo všetkých oblastiach plastickej chirurgie a estetickej medicíne. Väčšinou si každý nájde to svoje a snaží sa špecializovať najmä na určité zákroky. Jeden sa môže špecializovať na zväčšenie a modeláciu pŕs, iný sa rád venuje tvárovej plastike a niektorí radšej uprednostňujú minimálne invazívne zákroky a ošetrenia.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Informujte lekára o vašom zdravotnom stave

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Lekár vám spraví fyzické vyšetrenie a vypočuje si vaše problémy a čo očakávate od profiloplastiky. Ak ste vhodný kandidát pre tento zákrok, tak sa lekár pokúsi vyhovieť všetkým vašim potrebám. Nájde najlepšiu kombináciu operácií na vytvorenie dokonalého profilu. V prípade, že profiloplastika nie je pre vás to najlepšie riešenie, odporučí vám inú alternatívu pre váš problém.

Pýtajte sa na všetko čo vás zaujíma a čo všetko bude táto operácia obnášať. Lekár vám detailne vysvetlí všetky podrobnosti, od prípravy sa na operáciu cez priebeh až po rekonvalescenciu a možné komplikácie a riziká, ktoré môžu byť s týmito zákrokmi alebo jedným spojené. Informujte lekára o vašom zdravotnom stave a o všetkých liekoch, ak nejaké užívate. Ak ste v minulosti už podstúpili akékoľvek estetické zákroky v oblasti tváre, povedzte mu to. Predíde sa tak možným komplikáciám.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Dodržiavajte pokyny lekára

Ako sa pripraviť na zákrok?

Najčastejšie sa plastická operácia brady- profiloplastika vykonáva v celkovej anestézií. Bude teda nutné ostať na klinike minimálne jednu noc na pozorovanie. Potrebné bude predoperačné vyšetrenie, ktoré lekára informuje či ste po zdravotnej stránke spôsobilí na výkon operácie. Predoperačné vyšetrenie si môžete dať spraviť u svojho obvodného lekára alebo priamo na klinike kde sa zákrok bude realizovať, väčšinou však za extra príplatok. Predpokladom pre tento zákrok je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotný a psychicky stav. Minimálne 3 týždne pred zákrokom by nemalo prebehnúť žiadne akútne či zápalové ochorenie. Taktiež 2-3 týždne pred operáciou brady by mali byť vysadené lieky zvyšujúce krvácavosť (Acylpyrín, Anopyrin, apod.). 

Keďže sa jedná o chirurgický zákrok, bude potrebné si zabezpečiť pracovné voľno aspoň na prvých pár dní. Pre psychickú pohodu je dobré dostaviť sa na zákrok s doprovodom a takisto by ste si mali zaistiť aj odvoz do domácej starostlivosti. 

Ako sa vykonáva operácia brady- profiloplastika?

Operácia brady

Ako sa vykonáva operácia brady- profiloplastika?

Pretože sa jedná o taký široký postup, existuje veľa rôznych operácií, ktoré je možné vykonať kombináciou aby sa dosiahla symetria tváre.

Zväčšenie pomocou implantátu: Tento implantát zväčšuje veľkosť a profil vašej brady aby vyrovnal profil vašej tváre. Rez sa vedie v sliznici dutiny ústnej, lekár odklopí mäkké tkanivá a obnaží prednú časť dolnej čeľuste. Podľa požadovaného tvaru a rozsahu zväčšenia brady lekár zvolí vhodný implantát. Z prístupu z vnútornej strany pery sa implantát pripevní ku kosti titánovými skrutkami a sliznica sa uzavrie stehmi. Tým sa zabezpečí jeho správna poloha a zabráni sa tak eventuálnemu posunu.

Zmenšenie brady: Zmenšenie brady sa vykonáva pomerne jednoducho. Vedie sa rez na vnútornej strane dolnej pery a vykoná sa preparácia bradového výbežku pod perioste. Je nutné dávať pozor, aby pri plastike brady nedošlo k porušeniu nervov, ktoré zaisťujú citlivosť dolnej pery. Časť brady v potrebnom rozsahu lekár odstráni špeciálnou kostnou frézou a vymodeluje nový tvar brady aby výsledný efekt brady bol čo najlepší. Lekár následne zošije sliznicu dolnej pery.

Asymetria brady: Rovnako ako pri zväčšení pomocou implantátu, lekár spraví rez v sliznici dutiny ústnej a odklopí mäkké tkanivá a obnaží prednú časť dolnej čeľuste. Podľa rozsahu asymetrie obrúsi časť bradového výbežku tak, aby vytvoril symetrický tvar. Ak je to potrebné, upraví mäkké tkanivá. Pri asymetrii väčšieho rozsahu je niekedy vhodné bradovoú časť odrezať a uvoľnenú kosť posunúť tak, aby sa vytvorila symetrická brada. Tvar kosti lekár domodeluje špeciálnou frézou. V prípade potreby lekár upraví mäkké tkanivá a rana sa zašije vstrebateľnými stehmi. Po operácii brady sa väčšinou prikladá náplasťová fixácia alebo elastická kompresia na 4-5 dní.

Operácia nosa - Rhinoplastika

Fotky pred/po (foto: archív lekára)

Operácia nosa - Rhinoplastika

Rinoplastika sa môže vykonať vnútorným rezom nosa alebo pomocou malého vonkajšieho rezu v spodnej časti nosa, medzi nosnými dierkami. Váš chirurg pravdepodobne upraví kosť a chrupavku pod kožou. Chirurg môže zmeniť tvar vašich nosových kostí alebo chrupaviek niekoľkými spôsobmi, v závislosti od toho, koľko je potrebné odstrániť alebo pridať. Pre malé zmeny môže chirurg použiť chrupavku odobratú z hlbšej časti nosa alebo z ucha. Na väčšie zmeny môže chirurg použiť chrupavku z vášho rebra, implantáty alebo kosť z iných častí tela. Po vykonaní týchto zmien chirurg umiestni kožu a tkanivo nosa späť a zašije vám rezy v nose.

Operácia obočia - Brow lift

Operácia obočia

Operácia obočia - Brow lift

Endoskopický zdvih obočia: Plastický chirurgovia čoraz častejšie používajú endoskopickú metódu na operáciu obočia, ktorá je oveľa menej invazívna ako iné techniky a napriek tomu môžu často dosiahnuť rovnako požadovaný výsledok. Anestézia môže byť celková alebo lokálna. Lekár si vyberie to najlepšie na základe stavu pacienta. Pre endoskopický zdvih obočia váš plastický chirurg urobí sériu veľmi krátkych rezov tesne za vlasovou líniou. Potom pomocou špeciálnej maličkej kamery a tenkých nástrojov premiestni svaly a zdvihne podkladové tkanivá čela, podľa potreby odstráni prebytočný tuk a tkanivo, aby sa vytvorilo prirodzene mladšie obočie.

Temporálny zdvih obočia: Temporálny zdvih obočia zahŕňa o niečo dlhšie rezy ako endoskopický zdvih obočia a najčastejšie sa vykonáva v spojení s operáciou očných viečok. Tesne nad každým spánkom, za líniou vlasov, sú urobené rezy. Pomocou týchto rezov váš plastický chirurg zdvihne a premiestni tkanivá vonkajšej oblasti obočia a odstráni sa prevísajúca koža. Potom sa pomocou rezov vytvorených pre procedúru horných viečok zdvihne oblasť medzi obočím, aby sa vyhladili vrásky. Anestézia môže byť celková alebo lokálna. Záleží od preferencií lekára a na základe stavu pacienta. Vaše rezy môžu byť uzavreté stehmi alebo sponkami, ktoré sa zvyčajne odstránia asi 1 týždeň po operácii. Trvanie zákroku závisí od typu zdvihu obočia a tiež od toho či sa súčasne kombinuje s iným zákrokom.

Výhody zákroku

Pacientka pred a po profiloplastike (Dr. med. Jozefina Skulavik)

Výhody zákroku

Profiloplastika a jej kombinácie je bezpečný a efektívny postup ako odstrániť nedostatky a priblížiť sa tak k vysnívaným proporciám tváre. Cieľom profilovej estetiky je harmonizácia profilu tváre odstránením defektov pri bočnom pohľade na osobu. Operácia brady rieši jej disproporciu vzhľadom k ostatným prvkom tváre tak, aby tvár pôsobila symetricky a vyvážene. Koža v oblasti tváre zostáva neporušená, pretože rez je vedený vo vnútri úst.

Spolu s profiloplastikou môžete podstúpiť aj ďalšie zákroky, ktoré vám pomôžu vyzerať mladšie a atraktívnejšie. Medzi najčastejšie zákroky patrí napríklad operácia očných viečok alebo minimálne invazívne zákroky výplňovými materiálmi na odstránenie vrások alebo zväčšenie pier.

Ako prebieha zotavenie po profiloplastike

Zotavovanie po profiloplastike

Ako prebieha zotavenie po profiloplastike

Po operácii brady sa odporúča aspoň 3-4 dni kľudový režim a prikladať studené obklady, ktoré zmierňujú opuchy. Rany sa relatívne dobre hoja a na brade bude trvať približne 10 dní až 2 týždne. Počas prvých dní je tvár citlivá a môžu sa objaviť modriny. Po zákroku je vhodná kašovitá strava a zvýšená ústna hygiena. Môžete si ústa vyplachovať aj roztokom harmančeku alebo repíka. Každé zotavovanie je však proces individuálny a odvíja sa na individuálnych schopnostiach hojenia organizmu každého pacienta.

Obdobie zotavovania tiež veľmi záleží no tom či ste podstúpili len samotnú operáciu brady, alebo bola spojená s viacerými zákrokmi tváre. Napríklad po rhinoplastike je zotavovanie trochu zdĺhavejšie, pretože operovaný nos sa formuje a svoj stabilný tvar dosahuje až po roku od operácie. Bezprostredne po operácii je na nos nasadená malá sadrová dlaha, ktorá ho stabilizuje. Odstraňuje sa individuálne, v priemere po 7 až 14 dňoch a pacient si ju nasadzuje na noc približne ešte mesiac.

Doba rekonvalescencie

Po dobu 6-8 týždňov by ste si mali chrániť dolnú čeľusť pred priamym nárazom. Po troch až piatich dňoch môžete odstrániť obväzy a kompresnú pásku a vrátiť sa k svojej každodennej rutine. Prvých 10 dní po operácii necvičte. Nezúčastňujte sa kontaktných športov 6 až 8 týždňov. Opuch, začervenanie alebo podliatiny by po niekoľkých dňoch mali ustúpiť.

Výsledky po profiloplastike

Dosiahnite harmonickejší a estetickejší profil tváre

Výsledky po profiloplastike

Operácia brady je jednoduchý postup a väčšina ľudí, ktorí ju podstúpili boli s výsledkom veľmi spokojní. Ak máte ustupujúcu bradu, môže sa stať, že nos bude vyzerať väčší ako je. Úpravou rovnováhy medzi nosom a bradou bude upravený profil pôsobiť estetickejšie. Cieľom operácie brady je získať nové proporcie tváre, ktorá vám zvýši sebavedomie a budete sa cítiť príjemnejšie.

Profiloplastika sa zameriava na harmonizáciu čŕt tváre prostredníctvom vykonania jemných zmien, ktoré vytvárajú výrazný rozdiel korigujúci nerovnováhu medzi nosom, lícami, bradou, perami a čeľusťou. Konečným výsledkom úspešnej profiloplastiky je harmonickejší, vyváženejší a estetickejší profil tváre.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Riziká a vedľajšie účinky 

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Medzi možné komplikácie patria infekcie, alergická reakcia na implantát, uvoľnenie implantátu, poškodenie nervov, ktoré môžu spôsobiť znecitlivenie úst alebo pier. Vedľajšie účinky tohto zákroku sa zvyčajne obmedzujú na opuch a modriny a ich ustálenie môže trvať jeden až štyri týždne. Brada bude obzvlášť citlivá a opuch miestnych svalov môže spôsobiť pocit stuhnutosti. Na zvládnutie bolesti môžete užívať voľnopredajné lieky proti bolesti, alebo analgetiká, ktoré vám lekár predpísal. Vždy sa riaďte odporúčaniami vášho lekára a buďte svedomitý v domácej starostlivosti.

Vedľajšie účinky a riziká pri kombinácii s inými zákrokmi:

 • Rhinoplastika: pomalé hojenie rany, zmena farby nosa, popraskanie cievok, bolesť hlavy
 • Operácia obočia- Browlift: asymetria, narušenie hlbších štruktúr, modriny, zjazvenie
 • Zväčšenie pier: hrčky a nepravidelnosti na perách, jazvy alebo stuhnutie pier, asymetria pier
 • Operácia očných viečok: hyperpigmentácia, výrazné zjazvenie, pocit suchého oka

Často kladené otázky

 • Aký je ideálny vek na operáciu brady? Pri operácií brady- Profiloplastike je nutné počkať, aby sme mali ukončený rast kostí tváre, čiže ideálny vek je v dospelosti. Tieto operácie sa odporúčajú vykonávať v mladšom veku, ale profiloplastika nie je výnimkou ani v neskoršom veku.
 • Môžem kombinovať operáciu brady s Rhinoplastikou? Plastický chirurg často krát odporúča operáciu brady práve s rhinoplastikou, aby sa dosiahli lepšie proporcie tváre, pretože veľkosť brady môže zväčšiť alebo minimalizovať vnímanú veľkosť nosa.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."