Malé prsia

Čo sú malé prsia?

Prsia rôznych tvarov

Existujú prsia všetkých tvarov a veľkostí

Každé telo je jedinečné, preto nájdeme prsia všetkých tvarov a veľkostí. Niektoré ženy majú veľmi malé prsia a iné nemajú žiadne prsia, kedy ide o hypotrofiu prsníkov. Existujú však chirurgické riešenia, ako dodať prsiam tvar a objem. Takýto zákrok je ideálny pre ženy, ktoré majú zo svojich malých pŕs komplexy.

Príčiny malých pŕs

Príčiny malých prsíkov

Príčiny malých prsníkov

Veľkosť pŕs je často geneticky daná, takže si objem svojich pŕs nemôžeme vybrať. Ak sú prsníky malé, príčinou môže byť vývojová vada mliečnej žľazy, patológia, genetické ochorenie (napríklad Polandov syndróm) alebo dokonca otrava plodu počas tehotenstva liekmi alebo chemikáliami.

Najčastejšie príčiny
malých prsníkov sú:

  • Hormóny
  • Vývoj/vek
  • Genetika

Rôzne typy hypotrofie prsníka

Hypotrofické prsníky nie sú nijako nebezpečné pre zdravie a nepredstavujú žiadne funkčné fyzické problémy. Môžu byť však príčinou mnohých komplexov a nízkeho sebavedomia.

Rozlišujeme dve formy:

  • Hypoplázia alebo stredne ťažká až ťažká hypotrofia: mliečna žľaza je príliš malá, vývoj prsníkov je slabý a veľkosť prsníkov je príliš malá vzhľadom na morfológiu ženy
  • Agenéza (nazývaná aj aplázia): nevyvinutie mliečnej žľazy, absencia prsníkov a niekedy aj bradavky.

Bibliografia

Canadian Society of Plastic Surgeons. (n. d.). Breast Augmentation. [online] Dostupné na: https://plasticsurgery.ca/proc... [Dátum 11. 05. 2022].

Očenáš, M. (2014). Ženský prsník očami plastického chirurga. Gynekológia a pôrodníctvo, 3. Dostupné na: https://www.unilabs.sk/clanky-... [Dátum 11. 05. 2022].

Watson, S. (2021). Breast Implants. WebMD. [online] Dostupné na: https://www.webmd.com/beauty/c... [Dátum 11. 05. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."