Botulotoxín

Stojí to za to
95%
Stojí to za to
Na základe 50 príbehov
Priemerná cena
178 €
Priemerná cena
Podľa 114 odborníkov
  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom týždni
  • Dočasné výsledky

Čo je odstránenie vrások pomocou botulotoxínu?

Odstránenie vrások pomocou botulotoxínu

Odstránenie mimických vrások pomocou botulotoxínu

Oddýchnutý, odpočinutý a mladistvý výraz? Je len pár kvapiek na dosah. Aplikácia botulotoxínu je najrozšírenejším výkonom v oblasti estetickej medicíny. Aj napriek nelichotivému toxickému názvu je to v prvom rade liek, ktorého priaznivé účinky sa využívajú už bezmála 40 rokov.

Odporcovia botulotoxínu často poukazujú na skutočnosť, že botulotoxín je pôvodne produktom baktérie Clostridium botulinum, táto baktéria sa nachádza na mäsových výrobkoch balených bez prístupu vzduchu ako napr.klobásy, z toho pochádza prívlastok klobásový jed. Netreba sa toho však báť, aj penicilín je produkt plesne.

Keď botulotoxín prenikol do lekárskej vedy, najskôr bol používaný v očnom lekárstve (prvýkrát v roku 1984 pri liečbe škúlenia) a neurológii na liečbu migrény, svalových spazmov. Až neskôr boli zistené jeho možnosti pri potláčaní mimických vrások a odstránení potenia. Množstvo látky používanej v kozmetológii je ale tisíckrát menšie ako toxická dávka. Používa sa synteticky pripravený botulotoxín typu A.

Samotný účinok botulotoxínu spočíva v blokáde prenosu nervového vzruchu na nervovosvalovej platničke. To znamená, že sval nie je schopný kontrakcie, je relaxovaný, tým sa koža nekrčí a vrásky sa vyhladia. Postupne sa prenos nerového vzdruchu obnoví a rozsah pohybu sa vráti. Relaxácia svalu pretrváva 4 - 6 mesiacov. Následne sa aplikácia môže zopakovať. Výhodou relaxácie svalov botulotoxínom je fakt, že postupne si odvykneme mračiť sa. Takže často aj keď sa nám pohyb obnoví, vrásky sa nevrátia lebo si odvykneme od zlozvyku mračenia. V takom prípade postačuje aplikácia botulotoxínu raz za rok.

Ste vhodným kandidátom na vyhladenie vrások botulotoxínom?

 kandidátom

Vhodný kandidát

Kontraindikácia pri aplikácii botulotoxínom je tehotenstvo a dojčenie. Okrem toho, v tomto období majú mamičky asi iné starosti, než vyhladenie vrások. Z chorôb sledujeme niektoré poruchy (napr. ochorenie Myasthenia gravis), autoimunitné ochorenia, alergie na niektoré zložky prípravku a poruchy zrážanlivosti krvi. Injekcie sa tiež neaplikujú pri zápale oblasti, kde chcete vrásky vyhladiť. Lekár by mal vedieť, aké lieky klient užíva. Antibiotiká alebo lieky na srdečnú arytmiu môžu dokonca zákrok znemožniť. Ideálny vek na túto procedúru je 18 - 65 rokov.

Výber lekára

výber lekára

Výber lekára je kľúčový

Výber správneho odborníka je rozhodujúci pre dosiahnutie uspokojivých výsledkov liečby. Dôvera je vo vzťahu medzi pacientom a lekárom mimoriadne dôležitá, preto využite svoju prvú návštevu u špecialistu a položte mu všetky otázky, ktoré vám víria v hlave - zbavíte sa tak všetkých pochybností a v deň zákroku budete uvoľnení.
Aplikáciu botoxových injekcií môže vykonávať len lekár, ktorý absolvoval príslušné školenie. Nemali by ste sa preto v žiadnom prípade obracať na osobu, ktorá nemá kvalifikáciu na výkon lekárskej praxe a zákrok nevykonáva v ordinácii, ale doma.

Bibliografia

Garone, S. (30. január 2019). I Don’t Regret Botox. But I Wish I Knew These 7 Facts First. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 3. 8. 2022]

Interklinik. (8. apríl 2020). Čo je to Botox – botulotoxín? [online]. Dostupné na: https://interklinikpoprad.sk/c... [Dátum: 3. 8. 2022]

Mayo Clinic. (2. február 2021). Botox injections [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 3. 8. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov