Odstránenie mimických vrások pomocou botulotoxínu
Oddýchnutý,
odpočinutý a mladistvý výraz? Je len pár kvapiek na dosah.
Aplikácia botulotoxínu je najrozšírenejším výkonom v oblasti
estetickej medicíny. Aj napriek nelichotivému toxickému názvu je
to v prvom rade liek, ktorého priaznivé účinky sa využívajú už
bezmála 40 rokov.
Odporcovia botulotoxínu často poukazujú na skutočnosť, že botulotoxín je pôvodne produktom baktérie Clostridium botulinum, táto baktéria sa nachádza na mäsových výrobkoch balených bez prístupu vzduchu ako napr.klobásy, z toho pochádza prívlastok klobásový jed. Netreba sa toho však báť, aj penicilín je produkt plesne.
Keď botulotoxín prenikol do lekárskej vedy, najskôr bol používaný v očnom lekárstve (prvýkrát v roku 1984 pri liečbe škúlenia) a neurológii na liečbu migrény, svalových spazmov. Až neskôr boli zistené jeho možnosti pri potláčaní mimických vrások a odstránení potenia. Množstvo látky používanej v kozmetológii je ale tisíckrát menšie ako toxická dávka. Používa sa synteticky pripravený botulotoxín typu A.
Samotný účinok botulotoxínu spočíva v blokáde prenosu nervového vzruchu na nervovosvalovej platničke. To znamená, že sval nie je schopný kontrakcie, je relaxovaný, tým sa koža nekrčí a vrásky sa vyhladia. Postupne sa prenos nerového vzdruchu obnoví a rozsah pohybu sa vráti. Relaxácia svalu pretrváva 4 - 6 mesiacov. Následne sa aplikácia môže zopakovať. Výhodou relaxácie svalov botulotoxínom je fakt, že postupne si odvykneme mračiť sa. Takže často aj keď sa nám pohyb obnoví, vrásky sa nevrátia lebo si odvykneme od zlozvyku mračenia. V takom prípade postačuje aplikácia botulotoxínu raz za rok.
Vhodný kandidát
Kontraindikácia pri aplikácii botulotoxínom je tehotenstvo a dojčenie. Okrem toho, v tomto období majú mamičky asi iné starosti, než vyhladenie vrások. Z chorôb sledujeme niektoré poruchy (napr. ochorenie Myasthenia gravis),
autoimunitné
ochorenia, alergie na niektoré zložky prípravku a poruchy zrážanlivosti krvi. Injekcie sa tiež neaplikujú pri zápale oblasti, kde chcete vrásky vyhladiť. Lekár by mal vedieť, aké lieky klient užíva. Antibiotiká alebo lieky na srdečnú arytmiu môžu dokonca zákrok znemožniť. Ideálny vek na túto procedúru je 18 - 65 rokov.
Výber lekára je kľúčový
Výber správneho odborníka je rozhodujúci pre dosiahnutie uspokojivých výsledkov liečby. Dôvera je vo vzťahu medzi pacientom a lekárom mimoriadne dôležitá, preto využite svoju prvú návštevu u špecialistu a položte mu všetky otázky, ktoré vám víria v hlave - zbavíte sa tak všetkých pochybností a v deň zákroku budete uvoľnení.
Aplikáciu botoxových injekcií môže vykonávať len lekár, ktorý absolvoval príslušné školenie. Nemali by ste sa preto v žiadnom prípade obracať na osobu, ktorá nemá kvalifikáciu na výkon lekárskej praxe a zákrok nevykonáva v ordinácii, ale doma.
Botulotoxín
Ide o ambulantný zákrok, ktorý trvá niekoľko minút. Vlastná aplikácia trvá 5 - 10 minút. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom). Po ošetrení miesta dezinfekčným činidlom sa roztok aplikuje tenkou ihlou (tzv. inzulinkou). Tou zavedie lekár látku do svalu, ktorý spôsobuje vrásku, alebo nežiaduci výraz tváre. Injekcia pri aplikácii spôsobí jemne pálivý pocit. Ihneď po zákroku je pokožka mierne začervenaná a ľahko opuchnutá. Toto zhruba po hodine vymizne. Najčastejšou lokalitou na ošetrenie je čelo, oblasť koreňa nosa a oblasť okolo očí. Lekár s väčšími skúsenosťami je schopný vyrovnať aj drobné asymetrie v tvári, respektíve ošetriť aj začínajúce vrásky v oblasti hornej pery.
Nemusíte si teda brať zvláštne voľno - dovolenku, takmer hneď po zákroku môžete ísť do práce. Odporúča sa minimálne týždeň pred zákrokom nepiť alkohol. Aspirín alebo iné protizápalové lieky vysaďte aspoň dva týždne pred zákrokom, aby nedošlo k tvorbe nežiaducich podliatin.
Po ošetrení by si klientka nemala 4 hodiny ľahnúť ani sa predkláňať, ďalej by sa klienti mali vyhnuť počas 48 hodín prehriatiu, saune, soláriu, cvičeniu. Zvýšené prekrvenie aplikovanej oblasti môže spôsobiť vylúčenie bolutotoxínu a tým znížiť jeho efekt.
Tiež by sa mala vyhnúť treniu, alebo škrabaniu ošetreného miesta, a to aspoň dvanásť hodín a zhruba týždeň by nemala chodiť na kozmetiku, či na masáž tváre.
Najčastejšie miesta aplikácie na tvári
Odstránenie vodorovných vrások na čele je veľmi častá požiadavka klientov, ktorí sa takmer vždy dočkajú uspokojivého výsledku. Za vrásky je zodpovedný sval na čele (Musculus frontalis), ktorého funkcia je pohybovať kožou čela a obočím smerom hore. Pri aplikácii toxínu je potrebné dbať na to, aby nedošlo k úplnej paralyzácii svalu. To by mohlo spôsobiť pokles obočia, alebo poruchu mimiky (výraz masky). Preto sa používa viacej injekcií, ktoré obsahujú menšie množstvo botulotoxínu. Tak dôjde iba k oslabeniu svalu.
Ďalším žiadaným miestom úpravy je takzvaná glabelárna vráska, ktorá sa objavuje pri mračení sa. Glabela je oblasť medzi pravým a ľavým obočím, tesne nad nosom. Ovláda ju viacej svalov, do ktorých sa potom vpichne injekcia. Pacient sa pri zákroku musí zamračiť, aby sa dalo presne určiť miesto, kde toxín aplikovať.
Treťou najčastejšou procedúrou je zmiernenie vrások v očných kútikoch. Medzi hlavné príčiny ich vzniku patria vek a pôsobenie slnečného žiarenia. Sval, ktorý pracuje v príslušnej oblasti, sa latinsky nazýva Musculus orbicularis oculi, teda kruhový očný sval. Jeho bočná časť je tiež cieľom zákroku. Ak si všimnete pokles očného viečka, alebo dvojité videnie, zrejme bolo použitých príliš mnoho injekcií, alebo nevhodne veľká dávka toxínu.
Pokles okrajovej časti obočia je spôsobený zníženým ťahom svalov. Ich sila totiž s vekom klesá, preto potom nezvládnu udržať váhu ostatného tkaniva. Aj tu môže pomôcť aplikácia botulotoxínu.
V oblasti úst sa botulotoxín používa pri zvýšenej kontrakcii hornej pery a poklesu ústnych kútikov. Vrásky nad hornou perou sú menej vhodným miestom pre aplikáciu látky, pretože je toto miesto veľmi citlivé na prípadnú obrnu a vyžaduje skúseného lekára. Pre nápravu týchto defektov sa používa hlavne kolagén a jemu podobné materiály. Na druhú stranu sa botulotoxín hodí pre odstránenie záhybu na brade, alebo pre úpravu niektorých drobných asymetrií tváre.
Aplikácia botulotoxínu do oblasti krku
V podkoží krku sa nachádza plochý tenký sval, ktorý sa nazýva platysma (po slovensky kožný krčný sval). Na rozdiel od iných svalov sa neupína na kosti, ale hlavne na kožu. Ako telo starne a klesá jeho pružnosť a sila, vytvárajú sa na krku zvislé väzivové pruhy. Na druhej strane, vodorovné vrásky vznikajú vďaka ovisnutej koži. Faktory, ktoré ovplyvňujú starnutie, sú predovšetkým - genetické dispozície, zmeny hmotnosti, ale tiež poškodenie radiáciou pri ožarovaní nádorov v oblasti krku, hlavy a hornej časti hrudníka.
Na odstránenie vrások v krčnej oblasti sa používajú skôr operačné postupy. Botulotoxín je náhradným riešením pre staršie pacientky, ktoré už nespĺňajú kritéria pre operáciu, alebo predchádzajúci chirurgický zákrok nebol úspešný. Dá sa však použiť aj u mladších pacientiek. Tieto zákroky vyžadujú skúseného lekára a existuje mnoho techník na ich vykonanie. Hlavné nebezpečie je „napichnutie“ iného svalu. To môže spôsobiť problémy pri prehĺtaní. V tomto prípade určite navštívte svojho lekára, aby nedošlo k vdýchnutiu potravy. Medzi ďalšie komplikácie patria opuchy, hematómy, alebo tiež bolestivosť a oslabenie svalov a ostatných tkanív krku. Nevyskytujú sa ale príliš často.
Účinok látky vydrží po prvej aplikácii asi 3 mesiace, po druhej asi pol roka a po tretej asi 9 - 12 mesiacov. Čím dlhšie sa látka aplikuje, tým dlhšie účinok vydrží. Dlhšie ako rok však účinok botulotoxínu nezaistíme, a tak klient dochádza jedenkrát ročne, alebo v tom lepšom prípade sa odnaučí používať niektoré svaly, a tým sa odstup medzi aplikáciami predĺži. Častejšie než dva krát za rok by sa aplikácia v rovnakej lokalite vykonať nemala (okrem prvého roka). Ak je mimická vráska príliš hlboká a sú tu už narušené kolagénové vlákna, nemôžeme očakávať vyhladenie, ale iba redukciu vrások. Tu je možné botulotoxín kombinovať s vhodným injekčným výplňovým materiálom (napr. kolagén alebo kyselina hyalurónová).
Po zákroku sa niekedy objavia bolesti hlavy, ktoré väčšinou trvajú maximálne dva dni. Malé percento pacientov trpelo poklesom očného viečka, ten ale tiež do troch dní vymizne. Medzi ďalšie komplikácie patria príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, začervenanie, alebo podliatina v okolí miesta vpichu, nevoľnosť, zášklby oka, dvojité alebo zhoršené videnie, alebo oslabenie svalov.
Garone, S. (30. január 2019). I Don’t Regret Botox. But I Wish I Knew These 7 Facts First. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 3. 8. 2022]
Interklinik. (8. apríl 2020). Čo je to Botox – botulotoxín? [online]. Dostupné na: https://interklinikpoprad.sk/c... [Dátum: 3. 8. 2022]
Mayo Clinic. (2. február 2021). Botox injections [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 3. 8. 2022]