Navigácia

 • Čo je odstránenie vrások pomocou botulotoxínu?
 • Ste vhodným kandidátom na vyhladenie vrások botulotoxínom?
 • Priebeh zákroku
 • Existuje nejaké obmedzenie po zákroku vyhladenie vrások?
 • Môže sa stať, že látka neúčinkuje?
 • Ako dlho pretrváva výsledok vyhladenia vrások?
 • Botulotoxín
 • Najčastejšie miesta aplikácie na tvári
 • Komplikácie
 • Aplikácia botulotoxínu do oblasti krku
 • Cena
Odstránenie vrások pomocou botulotoxínu

Odstránenie vrások pomocou botulotoxínu

Čo je odstránenie vrások pomocou botulotoxínu?

Botulotoxín, alebo klobásový jed, je látka, ktorú produkujú baktérie Clostridium botulinum. Patrí medzi najúčinnejšie jedy a je zdrojom ochorenia, ktoré sa nazýva botulizmus. Ide o veľmi vážnu chorobu. Napadá nervový systém, spôsobuje obojstrannú obrnu a môže viesť až k úmrtiu. Jej názov pochádza z latinského botulus, čo znamená klobása. Autorom je nemecký lekár a spisovateľ Justinus Kerner, ktorý sa zaoberal skúmaním otráv z jedla na začiatku devätnásteho storočia.

Keď botulotoxín prenikol do lekárskej vedy, najskôr bol používaný v očnom lekárstve (prvýkrát v roku 1984 pri liečbe škúlenia) a neurológii a až neskôr boli zistené jeho možnosti pri potláčaní mimických vrások a odstránení potenia. Množstvo látky používanej v kozmetológii je ale tisíc krát menšie, ako je dávka toxická. Využíva sa botulotoxín typu A. Samotný účinok botulotoxínu spočíva v blokovaní nervového zakončenia, sval je denervovaný a neprichádza do neho nervový vzruch (tým dôjde k vyhladeniu vrások). Je v podstate „umŕtvený“. Postupne však dochádza k opätovnej inervácii svalu. Účinok je teda reverzibilný, to znamená, že nie je nastálo.

 kandidátom

Ste vhodným kandidátom na vyhladenie vrások botulotoxínom?

Kontraindikácia pri aplikácii botulotoxínom je tehotenstvo a laktácia. Okrem toho v tomto období majú mamičky asi iné starosti, než vyhladenie vrások. Z chorôb sledujeme niektoré poruchy (napr. ochorenie Myasthenia gravis), alergie na niektoré zložky prípravku a poruchy zrážanlivosti krvi. Injekcie sa tiež neaplikujú pri zápale oblasti, kde chcete vrásky vyhladiť. Lekár by mal vedieť, aké lieky klient užíva. Antibiotika, alebo lieky na srdečnú arytmiu, môžu dokonca zákrok znemožniť. Ideálny vek na túto procedúru je 18-65 rokov.

Priebeh zákroku

Ide o ambulantný zákrok, ktorý trvá niekoľko minút. Vlastná aplikácia trvá 5-10 minút. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom). Po ošetrení miesta dezinfekčným činidlom sa roztok aplikuje tenkou ihlou (tzv. inzulinkou) pod kožu do príslušnej oblasti. Najčastejšou lokalitou na ošetrenie je oblasť čela, oblasť koreňa nosa a oblasť okolo očí. Lekár s väčšími skúsenosťami je schopný vyrovnať aj drobné asymetrie v tvári, respektíve ošetriť aj začínajúce vrásky v oblasti hornej pery.

Existuje nejaké obmedzenie po zákroku vyhladenie vrások?

Po ošetrení by si klientka nemala 4 hodiny ľahnúť, aby botulotoxín nestiekol napríklad do očí a nespôsobil spadnutie viečok. Tiež by sa mala vyhnúť treniu, alebo škriabaniu ošetreného miesta, a to aspoň dvanásť hodín a zhruba týždeň by nemala chodiť na kozmetiku, do solária, na masáž a podobne.

Môže sa stať, že látka neúčinkuje?

Áno, výnimočne sa to môže stať. Príčin môže byť hneď niekoľko. Vrásky môžu byť spôsobené mnohými mechanizmami a nie všetky sa dajú prekonať pomocou Botulotoxínu. Tiež nízka dávka toxínu, alebo zlá technika aplikácie zhoršujú výsledok zákroku. Títo klienti tiež môžu mať vyvinuté protilátky, ktoré mohli získať v minulosti malou intoxikáciou klobásového jedu. Sú popísané aj prípady vzniku protilátok pri veľmi častej aplikácii. Potom môže pomôcť iný typ botulotoxínu.

Ako dlho pretrváva výsledok vyhladenia vrások?

Účinok látky vydrží po prvej aplikácii asi 3 mesiace, po druhej asi pol roka a po tretej asi 9-12 mesiacov. Čím dlhšie sa látka aplikuje, tým dlhšie účinok vydrží. Dlhšie ako rok však účinok botulotoxínu nezaistíme, a tak klient dochádza jeden krát ročne, alebo v tom lepšom prípade sa odnaučí používať niektoré svaly, a tým sa odstup medzi aplikáciami predĺži. Častejšie než dva krát za rok by sa aplikácia v rovnakej lokalite vykonať nemala (okrem prvého roka). Ak je mimická vráska príliš hlboká a sú tu už narušené kolagénové vlákna, nemôžeme očakávať vyhladenie, ale iba redukciu vrások. Tu je možné botulotoxín kombinovať s vhodným výplňovým materiálom, napríklad s kolagénom, alebo hyaluronovou kyselinou.

Botulotoxín

Botulotoxín

Botulotoxín

Použitie

 • Redukcia vrások smiechu
 • Uvoľnenie vrások od mračenia
 • Redukcia vejárovitých vrások
 • Uvoľnenie nežiaduceho výrazu tváre (napr. stiahnuté kútiky úst)
 • Liečba hyperhidrózy - nadmerného potenia (podpazušie, dlane, chodidlá a tvár)

Účinok

Dočasný, od troch do deväť mesiacov

Trvanie zákroku

Najdlhšie 10 minút

Stručný popis látky

Botulotoxín A (BoNT - A) je látka, ktorá uvoľňuje svaly, to znamená, že pôsobí priamo na príčinu vrások, teda na svalovú činnosť. Po vstreknutí do svalu sa dočasne zablokuje nervový impulz, ktorý spôsobuje jeho stiahnutie. Preto je táto látka na mimické vrásky účinnejšia ako kožné implantáty, vrásky sa zjemnia, lebo vymiznú úplne (dôjde k vyhladeniu vrások). Okrem toho sa zabráni vzniku nových vrások. Účinok nie je trvalý, ale zákrok sa dá bez problémov opakovať.

Zákrok

Aplikácia je celkom bezbolestná. Tenkou injekčnou ihlou zavedie lekár látku do svalu, ktorý spôsobuje vrásku, alebo nežiaduci výraz tváre. Injekcia pri aplikácii spôsobí jemne pálivý pocit. Ihneď po zákroku je pokožka mierne začervenaná a ľahko opuchnutá. Toto zhruba po hodine vymizne. Nemusíte si teda brať zvláštne voľno - dovolenku, takmer hneď po zákroku môžete ísť do práce. Odporúča sa minimálne týždeň pred zákrokom nepiť alkohol. Aspirín alebo iné protizápalové lieky vysaďte aspoň dva týždne pred zákrokom, aby nedošlo k tvorbe nežiaducich podliatin.

Výsledok

Výsledok zákroku sa prejaví až za tri až šesť dní. Pokožka je viditeľne uvoľnenejšia a vráska menej hlboká. Po štrnástich dňoch je účinok optimálny. Tento účinok vydrží tri až štyri mesiace. Čím častejšie sa zákrok opakuje, tým dlhší je jeho účinok. Dĺžka sa potom pohybuje od šesť do deväť mesiacov. Výsledok sa nelíši podľa pohlavia, botulotoxín funguje rovnako u žien aj mužov.

Najčastejšie miesta aplikácie na tvári

Najčastejšie miesta aplikácie na tvári

Najčastejšie miesta aplikácie na tvári

Odstránenie vodorovných vrások na čele je veľmi častá požiadavka klientov, ktorí sa takmer vždy dočkajú uspokojivého výsledku. Za vrásky je zodpovedný sval na čele (musculus frontalis), ktorého funkcia je pohybovať kožou čela a obočím smerom hore. Pri aplikácii toxínu je potrebné dbať na to, aby nedošlo k úplnej paralyzácii svalu. To by mohlo spôsobiť pokles obočia, alebo poruchu mimiky (výraz masky). Preto sa používa viacej injekcií, ktoré obsahujú menšie množstvo botulotoxínu. Tak dôjde iba k oslabeniu svalu.

Ďalším žiadaným miestom úpravy je takzvaná glabelárna vráska, ktorá sa objavuje pri mračení sa. Glabela je oblasť medzi pravým a ľavým obočím, tesne nad nosom. Ovláda ju viacej svalov, do ktorých sa potom vpichne injekcia. Pacient sa pri zákroku musí zamračiť, aby sa dalo presne určiť miesto, kde je treba toxín aplikovať.

Treťou najčastejšou procedúrou je zmiernenie vrások v očných kútikoch. Medzi hlavné príčiny ich vzniku patria vek a pôsobenie slnečného žiarenia. Sval, ktorý pracuje v príslušnej oblasti, sa latinsky nazýva musculus orbilaris oculi, teda kruhový očný sval. Jeho bočná časť je tiež cieľom zákroku. Ak si všimnete pokles očného viečka, alebo dvojité videnie, zrejme bolo použitých príliš mnoho injekcií, alebo nevhodne veľká dávka toxínu.

Pokles okrajovej časti obočia je spôsobený zníženým ťahom svalov. Ich sila totiž s vekom klesá, preto potom nezvládnu udržať váhu ostatného tkaniva. Aj tu môže pomôcť aplikácia botulotoxínu.

V oblasti úst sa botulotoxín používa pri zvýšenej kontrakcii hornej pery a poklesu ústnych kútikov. Vrásky nad hornou perou sú menej vhodným miestom pre aplikáciu látky, pretože je toto miesto veľmi citlivé na prípadnú obrnu a vyžaduje skúseného lekára. Pre nápravu týchto defektov sa používa hlavne kolagén a jemu podobné materiály. Na druhú stranu sa botulotoxín hodí pre odstránenie záhybu na brade, alebo pre úpravu niektorých drobných asymetrií tváre.

Komplikácie

Po zákroku sa niekedy objavia bolesti hlavy, ktoré väčšinou trvajú maximálne dva dni. Malé percento pacientov trpelo poklesom očného viečka, ten ale tiež do troch dní vymizne. Medzi ďalšie komplikácie patria príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, začervenanie, alebo podliatina v okolí miesta vpichu, nevoľnosť, zášklby oka, dvojité alebo zhoršené videnie, alebo oslabenie svalov.

Aplikácia botulotoxínu do oblasti krku

Aplikácia botulotoxínu do oblasti krku

Aplikácia botulotoxínu do oblasti krku

V podkoží krku sa nachádza plochý tenký sval, ktorý sa nazýva platysma (po slovensky kožný krčný sval). Na rozdiel od iných svalov sa neupína na kosti, ale hlavne na kožu. Ako telo stárne a klesá jeho ťahová sila, vytvárajú sa na krku zvislé väzivové pruhy. Na druhej strane, vodorovné vrásky vznikajú vďaka ovisnutej koži. Faktory, ktoré ovplyvňujú stárnutie, sú predovšetkým - genetické dispozície, zmeny hmotnosti, ale tiež poškodenie radiácie pri ožarovaní nádorov v oblasti krku, hlavy a hornej časti hrudníka.

Na odstránenie vrások v krčnej oblasti sa používajú skôr operačné postupy. Botulotoxín je náhradným riešením pre staršie pacientky, ktoré už nespĺňajú kritéria pre operáciu, alebo predchádzajúci chirurgický zákrok nebol úspešný. Dá sa však použiť aj u mladších pacientiek. Tieto zákroky vyžadujú skúseného lekára a existuje mnoho techník na ich vykonanie. Hlavné nebezpečie je „napichnutie“ iného svalu. To môže spôsobiť problémy pri prehĺtaní. V tomto prípade určite navštívte svojho lekára, aby nedošlo k aspirácii potravy. Medzi ďalšie komplikácie patria opuchy, hematómy, alebo tiež bolestivosť a oslabenie svalov a ostatných tkanív krku. Nevyskytujú sa ale príliš často.

Cena

Cena zákroku sa líši podľa rozsahu a teda počtu spotrebovaných jednotiek - odstránenie vrások medzi obočím sa dá uskutočniť do 4 tisíc korún, cena vyhladenia celej tváre predstavuje 6 tisíc a viacej.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."