Zväčšenie prsníkov vlastným tukom (kmeňové bunky)

Súčasťou výkonu je odobranie tuku z brucha, stehien alebo bokov, ktorý sa v laboratóriu špeciálne upraví, prečistí a obohatí o vlastné kmeňové bunky. Potom sa injekčne aplikuje po vrstvách do prsníka. Zvýšené množstvo kmeňových buniek obsiahnutých v tuku umožní vznik kapilárneho systému a teda aj vlastné krvné zásobenie. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii, nie je potrebná žiadna rekonvalescencia ani nosenie elastického prádla.

Úvod

Zväčšenie prsníkov je v posledných rokoch najviac vyhľadávaný zákrok u žien všetkých vekových kategórií. Len za rok 2018 podstúpilo túto operáciu po celom svete viac ako 1,8 milióna žien. Ženy majú rôzne dôvody prečo sa rozhodnú podstúpiť zväčšenie pŕs. Najviac sa to týka nízkeho sebavedomia kde ženy nie sú spokojné s veľkosťou alebo tvarom. Pre mnohé ženy to môže predstavovať až psychickú záťaž, ktorá môže mať dopad na osobný ale aj sexuálny život. Veľa žien je ale stále nedôverčivá k samotným implantátom, alebo majú strach zo skalpelu. Preto zväčšenie prsníkov vlastným tukom vzbudilo veľký záujem a je čoraz viac vyhľadávaný, nie len pre svoju bezpečnosť a jednoduchší priebeh celého zákroku, ale rovno vás zbaví aj problémového tuku na iných častiach tela. 

prsa podprsenka augmentace

                                   Zväčšenie prsníkov vlastným tukom

Čo je zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom, alebo autoaugmentácia je kombinácia liposukcie (odsatia tuku z problémových partií)  a následné doplnenie objemu poprsia tukom, ktorý bol odobratý. Použitie vlastného tuku pacienta ako výplňového materiálu na zväčšenie a doplnenie objemu prsníkov  zabráni možnému odmietnutiu alebo nekompatibilite, pretože ide o autológny materiál, čiže sa jedná o váš vlastný materiál. Autológny tuk môžeme definovať ako najlepší výplňový materiál, ktorý je menej škodlivý pre telo.

IMG 2695

                                 Čo je zväčšenie prsníkov vlastným tukom

Ako zistím, či som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Najlepšou a najjednoduchšou cestou ako zistiť či ste vhodný kandidát, je dohodnúť si osobnú konzultáciu priamo s lekárom, ktorý má skúsenosti a vykonáva konkrétne tento typ zákroku. Ak máte obavy z chirurgického zákroku a radšej preferujete neinvazívnu metódu s prirodzeným výsledkom, zväčšenie prsníkov touto metódou je to najlepšie riešenie pre vás. Jedinou podmienkou zväčšenia prsníkov vlastným tukom je mať dostatok tuku, pevné prsné svalykoža by mala byť dostatočne elastická.

IMG 2698

 

                       Vhodný kandidát

Ako si vybrať vhodného lekára?

Pri akomkoľvek operačnom zásahu do nášho tela by sme mali dbať na to komu sa zveríme do rúk. V dnešnej dobe nie je ťažké zistiť, ktorý lekár je v tejto oblasti odborník a aké má výsledky skúsenosti. Nie cena a ani reklama sú podstatné pri výbere, ale výsledkyspokojné pacientky.

 

IMG 2694

                                         Výber vhodného lekára

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Prvá konzultácia s lekárom býva väčšinou nezáväzná. V prvom rade ide hlavne o vás a preto si lekár najskôr vypočuje Vaše predstavyočakávania z výsledku a následne zhodnotí, či zväčšenie prsníkov vlastným tukom je pre vás vhodný zákrok. Lekár vám vysvetlí ako zákrok prebieha, aké sú prípadné komplikácie a doba rekonvalescencie a aký výsledok by ste mohli očakávať.

  IMG 2692

                                                   Konzultácia

Ako sa pripraviť na zákrok?

Výhodou zväčšenia prsníkov vlastným tukom je, že nie je potrebné sa naň špeciálne pripravovať. Stačí ak budete v poriadku po zdravotnej stránke a v psychickej pohode, dostvíte sa na zákrok a ešte v ten deň odchádzate domov.

IMG 2688

                                             Príprava na zákrok

Ako sa vykonáva zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Technika implantácie tuku je veľmi dôležitá, aby sa zabezpečilo, že tento tuk prežije v novej oblasti a udrží si dosiahnutý objem, čo zabráni dlhodobému opätovnému vstrebávaniu tuku.

Ako prvá sa vykoná liposukcia kde sa odoberie dostatočné množstvo tukového tkaniva. Jedná sa o tumescenčnú liposukciu, ktorá sa vykonáva v lokálnej anestézií. Odsávaná oblasť je najskôr napustená špeciálnym roztokom v ktorom sa nachádza aj anestetikum na znecitlivenie, a potom čo napustená oblasť zmäkne sa špeciálnymi kanylami začne odsávať tuk spolu s roztokom. Väčšinou sa tuk odoberá z problémových partií ako je brucho, stehná a zadok. Liposukcia je bezbolestná a trvá asi 2 hodiny.  

Následne sa tkanivo v laboratóriu upraví, vyčistí a prefiltruje. Spracovanie v laboratóriu trvá približne 2 hodiny a môže sa hneď prejsť k vyplňovaniumodelácií prsníkov.

Jemnou špeciálnou kanylou sa spravia vpichy do prsníkov, ktoré si lekár označí pred zákrokom a tuk sa aplikuje po vrstvách. K aplikácií stačia len dva malé vpichy. Rany sa nešijú len sa prelepia špeciálnym sťahovacím leukoplastom a zahoja sa prirodzene samé. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézií, je úplne bezbolestný a trvá približne 1,5 hodiny.    

IMG 2696

                                                     Priebeh zákroku

Výhody zákroku

Výhodou tejto metódy 2v1 je jej relatívne rýchly proces celého zákroku, kde v jeden deň sa vykoná liposukcia, následne úprava tkaniva v laboratóriu a na koniec vyplnenie a modelácia prsníkov. Po zákroku môžete odísť domov a venovať sa tak bežným záležitostiam.  

IMG 2689

                                                        Výhody zákroku

Ako prebieha zotavenie po zväčšení prsníkov vlastným tukom?

Zotavenie prebieha bez komplikácií a je odporúčané sa po zákroku nenamáhať a dopriať  telu čas na nové zmeny.  

IMG 2697

                                                    Zotavenie

Doba rekonvalescencie

Rekonvalescencia býva väčšinou bezbolestná a po pár dňoch sa môžete vrátiť do bežného života. U každého je to ale individuálne. Väčšina žien čo tento zákrok podstúpila, bola schopná na druhý deň fungovať bez akéhokoľvek obmedzenia. Športovať sa odporúča minimálne týždeň po zákroku.

IMG 2691

                                              Rekonvalescencia

Výsledky zväčšenia prsníkov vlastným tukom

V jeden získate krajšie a prirodzenejšie prsia a zbavíte sa problémových partií, ktoré vás trápili. Po zákroku neostávajú žiadne jazvy a nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť. Výsledný efekt je však najviac viditeľný po zhruba 1-2 mesiacoch. Veľkosť prsníkov je možné vyplniť len o jednu veľkosť. S odstupom času sa zákrok môže zopakovať a prsia zväčšiť ešte viac.Celý zákrok trvá približne 6 hodín.

IMG 2690

                                                      Výsledky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Keďže sa nejedná o zväčšenie implantátmi, vylučujú sa komplikácie s jazvou, kapsulárnou kontraktúrov či zmenou polohy implantátu.

Často kladené otázky

Som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom? 

Jedinou podmienkou zväčšenia prsníkov vlastným tukom je mať dostatok tuku, pevné prsné svaly a koža by mala byť dostatečne elastická.

Ako dlho trvá rekonvalescencia? 

Rekonvalescencia býva väčšinou bezbolestná a po pár dňoch sa môžete vrátiť do bežného života.

Je zväčšenie prsníkov vlastným tukom trvalé?

Ak sa tuk spracuje a aplikuje správne, výsledok je trvalý.

Bibliografia

Dostupné na :  <https://www.isaps.org/wp-content/uploads/2020/10/ISAPS-Global-Survey-Results-2018-1.pdf> Dátum 6 November 2020

ENVY Klinika - krása je voľba. 2020. Zväčšenie Prsníkov Vlastným Tukom. [online] Dostupné na: <https://www.envyclinic.sk/sk/oddelenia-a-zakroky/zvacsenie-prsnikov-vlastnym-tukom> Dátum 6 November 2020

Emoryhealthcare.org. 2020. Breast Augmentation. [online] Dostupné na: <https://www.emoryhealthcare.org/centers-programs/aesthetic-center/breast-surgery/breast-augmentation.html> Dátum 6 November 2020

Aktualizované: 14.11.2020

Súvisiace skúsenosti

Stojí to za to     

Už dlhšiu dobu som uvažovala o zväčšení prsníkov. Dôvodom bolo, že som chcela zosúmerniť postavu a trochu zamaskovať širšie boky. Keď som sa konečne odhodlala ísť na prvú konzultáciu, bola som neskutočne nadšená, že som ... Viac 

1 Páči sa mi to   1 Komentár  

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom (kmeňové bunky) - Cenníky

MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 4 600 €
MUDr. Patrik Paulis
Ceny od 1 490 €
MUDr. Ladislav Bogdán
Ceny od 57 000 €
MUDr. Martin Šimkanin
MUDr. Ján Bumbera
Bratislava, Trnava
Ceny od 1 300 €
MUDr. Ján Bumbera
Ceny od 2 900 €
MUDr. Peter Žiak PhD.

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom (kmeňové bunky)

100% spokojnosť. Založené na 40 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.