Navigácia

 • Úvod
 • Čo je zväčšenie prsníkov vlastným tukom?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva zväčšenie prsníkov vlastným tukom?
 • Doba rekonvalescencie
 • Výhody zákroku
 • Výsledky zväčšenia prsníkov vlastným tukom
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliography

Úvod

Plastická chirurgia už nie je v dnešnej dobe žiadne tabu a vo väčšine prípadoch dopomohla mnohým ženám ku kráse a ich spokojnosti. Plastika prsníkov je v posledných rokoch najviac vyhľadávaný zákrok u žien všetkých vekových kategórií. Len za rok 2018 podstúpilo túto operáciu po celom svete viac ako 1,8 milióna žien. Ženy majú rôzne dôvody prečo sa rozhodnú podstúpiť zväčšenie pŕs. Najviac sa to týka nízkeho sebavedomia kde ženy nie sú spokojné s veľkosťou alebo tvarom. Pre mnohé ženy to môže predstavovať až psychickú záťaž, ktorá môže mať dopad na osobný ale aj sexuálny život. Veľa žien je ale stále nedôverčivá k samotným implantátom, alebo majú strach zo skalpelu. Preto zväčšenie prsníkov vlastným tukom vzbudilo veľký záujem a je čoraz viac vyhľadávaný, nie len pre svoju bezpečnosť a jednoduchší priebeh celého zákroku, ale rovno vás zbaví aj problémového tuku na iných častiach tela.

Čo je zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Aplikácia vlastného tuku

Čo je zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom, autoaugmentácia, lipotransfer alebo lipofiling, je kombinácia liposukcie (odsatia tuku z problémových partií) a následné doplnenie objemu poprsia tukom, ktorý bol odobratý. Pri každom prenose tuku sa súčasne prenášajú aj kmeňové bunky, ktoré sú v tuku prirodzene prítomné. Použitie vlastného tuku pacienta ako výplňového materiálu na zväčšenie a doplnenie objemu prsníkov zabráni možnému odmietnutiu alebo nekompatibilite, pretože ide o autológny materiál, čiže sa jedná o váš vlastný materiál. Autológny tuk môžeme definovať ako najlepší výplňový materiál, ktorý je menej škodlivý pre telo.

Ako zistím či som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Vhodný kandidát pre lipofiling

Ako zistím či som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Najlepšou a najjednoduchšou cestou ako zistiť či ste vhodný kandidát, je dohodnúť si osobnú konzultáciu priamo s lekárom, ktorý má skúsenosti a vykonáva konkrétne tento typ zákroku. Ak máte obavy z chirurgického zákroku a radšej preferujete menej invazívnu metódu s prirodzeným výsledkom, zväčšenie prsníkov touto metódou je to najlepšie riešenie pre vás. Jedinou podmienkou zväčšenia prsníkov vlastným tukom je mať dostatok tuku, pevné prsné svaly a koža by mala byť dostatočne elastická.

Ako si vybrať vhodného lekára?

S výberom lekára sa neunáhlite

Ako si vybrať vhodného lekára?

Pri akomkoľvek operačnom zásahu do nášho tela by sme mali dbať na to komu sa zveríme do rúk. V dnešnej dobe nie je ťažké zistiť, ktorý lekár je v tejto oblasti odborník, aké má skúsenosti a výsledky. Ani tá najvyššia cena a najlepšia reklama vám nezaručí, že výsledok splní vaše očakávania. Najlepšou reklamou pre lekára sú spokojní pacienti. S výberom odborníka sa preto neunáhlite a venujte určitý čas prieskumu, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní. Je vhodné si určiť niektoré kritéria, ktorými sa potom budete riadiť a jednoduchšie sa budete orientovať vo vyhľadávaní. 

Dobré je si položiť pár základných otázok: 

 • Čo očakávam od zákroku?
 • Aké sú moje finančné možnosti?
 • Je príliš veľká vzdialenosť prekážkou?
 • Ak vzdialenosť nie je prekážkou, budem sa môcť dostaviť na pravidelné kontroly, pripadne ak by nastali komplikácie, budem mať niekoho, kto ma za lekárom dopraví?
 • Naštudoval som si dostatok informácií a som všeobecne oboznámený s tým, čo táto operácia prináša a vyžaduje?

Toto sú dôležité otázky, ktoré by ste si mali položiť predtým než sa rozhodnete pre akýkoľvek zákrok. 

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Konzultácia s odborníkom

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Prvá konzultácia s lekárom býva väčšinou nezáväzná. V prvom rade ide hlavne o vás a preto si lekár najskôr vypočuje vaše predstavy a očakávania z výsledku, prediskutuje vaše obavy, požiadavky a následne zhodnotí, či je zväčšenie prsníkov vlastným tukom pre vás vhodný zákrok. Lekár vám vysvetlí ako celý zákrok prebieha, informuje vás o prípadných komplikáciách, dobe rekonvalescencie a zhodnotí, aký výsledok by ste mohli očakávať. Pri konečnom rozhodovaní je dôležitou súčasťou, aby klinika na vás pôsobila dobrým dojmom a lekárovi, ktorého ste si vybrali plne dôverovala.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Príprava pred zákrokom

Ako sa pripraviť na zákrok?

Prenos tuku na prsia sa môže vykonať v lokálnej alebo celkovej anestézii. Ktorá z nich bude pre vás najlepšia, závisí od mnohých faktorov, ktoré sa dajú určiť pri konzultácii s plastickým chirurgom. Pokiaľ sa zákrok bude vykonávať v celkovej anestézii, je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie u praktického lekára približne 1-2 týždne pred operáciou. Dlhodobé užívanie liekov je nutné vopred konzultovať s lekárom. Fajčiari sú vystavení zvýšenému riziku komplikácií, a preto pred zákrokom by ste sa mali pokúsiť prestať fajčiť. Ak lekár usúdi, že vám postačí lokálna anestézia, nie je potrebné sa na zákrok špeciálne pripravovať. Aby sa však zabezpečila bezpečnosť vášho zákroku, mali by ste dodržiavať všetky pokyny, ktoré vám lekár poskytol počas konzultácie. 

Ako sa vykonáva zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Prenos tuku na prsia (foto: súkromný archív kliniky)

Ako sa vykonáva zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Technika implantácie tuku je veľmi dôležitá, aby sa zabezpečilo, že tento tuk prežije v novej oblasti a udrží si dosiahnutý objem, čo zabráni dlhodobému opätovnému vstrebávaniu tuku. Ako prvá sa vykoná liposukcia kde sa odoberie dostatočné množstvo tukového tkaniva. Jedná sa o tumescenčnú liposukciu, ktorá sa vykonáva v lokálnej anestézii. Odsávaná oblasť je najskôr napustená špeciálnym roztokom v ktorom sa nachádza aj anestetikum na znecitlivenie, a potom čo napustená oblasť zmäkne sa špeciálnymi kanylami začne odsávať tuk spolu s roztokom. Väčšinou sa tuk odoberá z problémových partií ako je brucho, stehná a zadok. Liposukcia je bezbolestná a trvá asi 2 hodiny. Následne sa tkanivo v laboratóriu upraví, vyčistí a prefiltruje. Spracovanie v laboratóriu trvá približne 2 hodiny a môže sa hneď prejsť k vyplňovaniu a modelácií prsníkov.

Jemnou špeciálnou kanylou sa spravia vpichy do prsníkov, ktoré si lekár označí pred zákrokom a tuk sa aplikuje po vrstvách. K aplikácií stačia len dva malé vpichy. Rany sa nešijú len sa prelepia špeciálnym sťahovacím leukoplastom a zahoja sa prirodzene samé. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézií, je úplne bezbolestný a trvá približne 1,5 hodiny.

Pri celkovej narkóze anestéziológ skontroluje predoperačné testy pacientky a ubezpečí sa, že je pripravená podstúpiť anestéziu. Zväčšenie prsníkov touto technikou trvá približne 4-6 hodín. Po operácii je pacientka sledovaná pomocou prístrojov a je pod priamym dohľadom zdravotníckeho personálu.

Doba rekonvalescencie

Doba rekonvalescencie

Doba rekonvalescencie

Po zákroku sa odporúča telo moc nenamáhať a dopriať mu dostatok času na nové zmeny. Rekonvalescencia býva väčšinou bezbolestná a po pár dňoch sa môžete vrátiť do bežného života. U každého je to ale individuálne. Väčšina žien čo tento zákrok podstúpila, bola schopná na druhý deň fungovať bez akéhokoľvek obmedzenia. Športovať sa odporúča minimálne týždeň po zákroku. Aj keď v porovnaní s inými metódami plastickej chirurgie je tento zákrok minimálne invazívny, nezabúdajte, že sa budete zotavovať z dvoch ošetrení naraz. Napriek tomu je zotavenie po prenosu tuku pomerne jednoduché.

Výhody zákroku

Výhody transplantácie vlastného tuku

Výhody zákroku

Ženy, ktoré sú veľmi štíhle alebo majú nedostatok prirodzeného prsného tkaniva aby prekrylo implantát, sú vystavené väčšiemu riziku kozmetických nedostatkov, ako napríklad viditeľné okraje implantátu, zvlnenie alebo zvrásnenie. Pridanie aj malej vrstvy tuku okolo implantátu pomáha zakryť okraje implantátu a dosiahnuť jemnejší a prirodzenejší výsledok.

Výhodou tejto metódy 2v1 je jej relatívne rýchly proces celého zákroku, kde v jeden deň sa vykoná liposukcia, následne úprava tukového tkaniva v laboratóriu a na koniec vyplnenie a modelácia prsníkov. Po zákroku môžete odísť domov a venovať sa tak bežným záležitostiam.

Výsledky zväčšenia prsníkov vlastným tukom

Jemné a prirodzené výsledky

Výsledky zväčšenia prsníkov vlastným tukom

V jeden získate krajšie a prirodzenejšie prsia a zbavíte sa problémových partií, ktoré vás trápili. Po zákroku neostávajú žiadne jazvy a nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť. Výsledný efekt je však najviac viditeľný po zhruba 1-2 mesiacoch. Veľkosť prsníkov je možné vyplniť len o jednu veľkosť. S odstupom času sa zákrok môže zopakovať a prsia zväčšiť ešte viac. Celý zákrok trvá približne 6 hodín. Výsledky sú často jemné a prirodzené. Aj keď nemajú tak viditeľný efekt ako implantáty, napriek tomu poskytujú nezameniteľné zlepšenie vášho vzhľadu. Pre ženy, ktoré chcú trochu vylepšiť vzhľad svojho poprsia, je prenos vlastným tukom ideálna voľba.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Riziká a vedľajšie účinky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Vždy existujú potenciálne obmedzenia a riziká, pretože aj keď je zákrok minimálne invazívny, stále je to zásah do nášho tela s ktorým sa musí náš organizmus vysporiadať. Hlavným rizikom pri tomto zákroku môže byť, že sa tuk neuchytí a zákrok sa musí opakovať. Medzi ďalšie riziká, ktoré môžu negatívne ovplyvniť výsledok, patrí nadmerné preplnenie alebo nedostatočné množstvo preneseného tuku do prsníka čím môžu vzniknúť viditeľné nerovnosti a bude potrebné absolvovať ďalšiu aplikáciu na korekciu týchto nedokonalostí. Veľmi zriedkavo môže dôjsť k menšej asymetrii, ak sa na jednom prsníku zachová viac tuku a na druhom nie. Aj v tomto prípade sa to dá napraviť doplňujúcim zákrokom. Infekcia je možná, ale zriedkavá. Ak by sa u vás po prenose tuku objavila infekcia, dá sa veľmi ľahko zvládnuť podaním antibiotík. Keďže sa nejedná o zväčšenie implantátmi, vylučujú sa komplikácie s jazvou, kapsulárnou kontraktúrov či zmenou polohy implantátu. Nakoľko sa nejedná o augmentáciu implantátom, komplikácie súvisiace s jazvami, kapsulárnou kontraktúrou alebo zmenou polohy implantátu sú vylúčené.

Často kladené otázky

 • Som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom? Medzi podmienky zväčšenia prsníkov touto metódou býva mať dostatok tuku, pevné prsné svaly a koža by mala byť dostatočne pružná. Ženy, ktoré trápia tukové vankúšiky, ktoré môžu vymeniť za prirodzenejší objem pŕs, sú zvyčajne ideálnymi kandidátkami na tento zákrok.
 • Je zväčšenie prsníkov vlastným tukom trvalé? Ak sa tuk spracuje a aplikuje správne, výsledok býva trvalý. Je potrebné vziať do úvahy, že časť preneseného tuku sa absorbuje a niekedy je na dosiahnutie požadovaného výsledku potrebný ďalší prenos tuku. Nezabúdajte však na to, že vaše telo sa bude s vekom naďalej meniť.

Bibliography

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."