Lipofilling prsníkov

 • Celková anestézia
 • Nevyžaduje hospitalizáciu
 • 1-3 hodiny zákroku
 • 7-10 dní kľudového režimu
 • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
 • Trvalé výsledky

Čo je zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Čo je zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Úspešné zväčšenie pŕs vlastným tukom na klinike YES VISAGE

Zväčšenie prsníkov vlastným tukom, autoaugmentácia, lipotransfer alebo lipofiling, je kombinácia liposukcie (odsatia tuku z problémových partií) a následné doplnenie objemu poprsia tukom, ktorý bol odobratý. Je to neinvazívna alternatíva zväčšenia prsníkov, ktorá prináša prirodzený výsledok. Pri každom prenose tuku sa súčasne prenášajú aj kmeňové bunky, ktoré sú v tuku prirodzene prítomné. 

Plastika prsníkov je v posledných rokoch najviac vyhľadávaný zákrok u žien všetkých vekových kategórií. Len za rok 2020 podstúpilo túto operáciu po celom svete viac ako 1,6 milióna žien podľa najnovších štatistík Medzinárodnej spoločnosti plastickej chirurgie (ISAPS). Ženy majú rôzne dôvody prečo sa rozhodnú podstúpiť zväčšenie pŕs. Ženy môžu byť nespokojné s veľkosťou alebo tvarom svojich pŕs, čo môže predstavovať až psychickú záťaž, ktorá môže mať dopad na osobný ale aj sexuálny život. Veľa žien je ale stále nedôverčivá k samotným implantátom, alebo majú strach zo skalpelu. Preto zväčšenie prsníkov vlastným tukom vzbudilo veľký záujem. Tento zákrok je čoraz viac vyhľadávaný nie len pre svoju bezpečnosť a jednoduchší priebeh, ale aj preto, že vás rovno zbaví aj problémového tuku na iných častiach tela.

Vlastny tuk pacienta ako výplňový materiál na zväčšenie či doplnenie objemu pŕs  je výborný spôsob ako zabrániť jeho možnému odmietnutiu alebo nekompatibilite, keďže ide o váš vlastný (autológny) materiál. Autológny tuk je jeden z najlepších výplňových materiálov, ktorý je pre telo menej škodlivý ako implantáty.

Z ktorých častí tela sa tuk odoberá?
Najčastejšie sa tuk odoberá z častí, kde je tuku dostatok až prebytok. To bývajú: 

 • boky
 • brucho
 • stehná

Tuk sa ale samozrejme môže odobrať aj z iných častí tela podľa uváženia odborníka.

MUDr. Zdenko Zamboj hovorí, že zväčšenie pŕs vlastným tukom môže byť tiež použité aj v kombinácii s prsnými implantátmi. Tento postup je vhodný napríklad pre ženy, ktoré sú veľmi štíhle alebo majú nedostatok prirodzeného prsného tkaniva aby prekrylo implantát. Tie sú totiž vystavené väčšiemu riziku kozmetických nedostatkov, ako napríklad viditeľné okraje implantátu, zvlnenie alebo zvrásnenie. Pridanie aj malej vrstvy tuku okolo implantátu pomáha zakryť okraje implantátu a dosiahnuť jemnejší a prirodzenejší výsledok.

Ako zistím či som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Ako zistím či som vhodný kandidát na zväčšenie prsníkov vlastným tukom?

Vhodný kandidát pre lipofiling

Ak máte záujem o zväčšenie prsníkov s prirodzene vyzerajúcim výsledkom ale máte obavy z chirurgického zákroku, táto menej invazívna metóda môže byť pre vás to ideálne riešenie. Najlepšou a najjednoduchšou cestou ako zistiť, či ste vhodný kandidát, je dohodnúť si osobnú konzultáciu priamo s lekárom, ktorý má skúsenosti a vykonáva konkrétne tento typ zákroku. Medzi podmienky zväčšenia prsníkov vlastným tukom patrí podľa ENVY kliniky mať dostatok vlastného tuku k odberu, pevné prsné svaly a koža by mala byť dostatočne elastická, aby ju bolo možné tukom vyplniť. 

Ako si vybrať vhodného lekára?

Ako si vybrať vhodného lekára?

S výberom lekára sa neunáhlite

Aj keď je autoaugmentácia minimálne invazívna, stále ide o chirurgický zákrok, preto treba výberu doktora venovať dostatok času. Pri akomkoľvek operačnom zásahu do nášho tela by sme mali dbať na to, komu sa zveríme do rúk. V dnešnej dobe nie je ťažké zistiť, ktorý lekár je v tejto oblasti odborník, aké má skúsenosti a výsledky. Tento zákrok vykonáva plastický chirurg, dôležité je teda si v prvom rade overiť, že vami vybraný doktor dokončil špecializáciu na plastickú chirurgiu a môže svoju prax vykonávať. Môžete tak zistiť v registri lekárov Slovenskej republiky v Slovenskej lekárskej komore. Dobré je si tiež zistiť, či daný plastický chirurg patrí do Slovenskej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie či do medzinárodných asociácií združujúcich plastických chirurgov.

Ani absolvovaná špecializácia, najvyššia cena a najlepšia reklama vám však nezaručí, že výsledok splní vaše očakávania. Najlepšou reklamou pre lekára sú spokojní pacienti. S výberom odborníka sa preto neunáhlite a venujte určitý čas prieskumu, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní. Vyhľadajte si recenzie, skúsenosti a "pred a po" fotografie bývalých pacientov, aby ste uistili, že daný chirurg je vo svojom odbore naozaj odborník. Je vhodné si tiež určiť niektoré kritéria, ktorými sa potom budete riadiť a jednoduchšie sa budete orientovať vo vyhľadávaní. 

Dobré je si položiť pár základných otázok: 

 • Čo očakávam od zákroku?
 • Aké sú moje finančné možnosti?
 • Je príliš veľká vzdialenosť prekážkou?
 • Ak vzdialenosť nie je prekážkou, budem sa môcť dostaviť na pravidelné kontroly, pripadne ak by nastali komplikácie, budem mať niekoho, kto ma za lekárom dopraví?
 • Naštudoval som si dostatok informácií a som všeobecne oboznámený s tým, čo táto operácia prináša a vyžaduje?

Toto sú dôležité otázky, ktoré by ste si mali položiť predtým než sa rozhodnete pre akýkoľvek zákrok. 

Bibliografia

Breast augmentation with Lipotransfer. (2022). Insituto Medicolaser. [online] Dostupné na: https://institutomedicolaser.c... [Dátum 08.03. 2022]

ENVY Klinika - krása je voľba. 2020. Zväčšenie Prsníkov Vlastným Tukom. [online] Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum 06.11. 2020].

Emoryhealthcare.org. (2020). Breast Augmentation. [online] Dostupné na: https://www.emoryhealthcare.or... [Dátum 06.11. 2020].

ISAPS. (n.d.). Breast augmentation. [online] Dostupné na: https://isaps.org/discover/pat... [Dátum 12. 1. 2023]

YES VISAGE. (2022). Zväčšenie pŕs vlastným tukom (autoaugmentacia). [online] Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/zv... [Dátum 08.03. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."