Absolventka psychológie na Masarykovej univerzite v Brne, ktorá svoju celoživotnú záľubu v písaní momentálne využíva písaním a prekladaním článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.
Aktualizácia: 6. 5. 2022

Navigácia

 • Čo je neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát na alternatívu liposukcie?
 • Výber vhodného lekára a prvá konzultácia
 • Ako sa vykonáva neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy?
 • Kryolipolýza - Coolsculpting
 • Neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy prístrojom Cellu M6®
 • Injekčná lipolýza
 • Ultrazvuková kavitácia
 • HIFU
 • Rádiofrekvencia
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavovanie a rekonvalescencia neinvazívneho odstránenia tuku a celulitídy
 • Výsledky
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy?

Vďaka neinvazívnej liposukcii sa zbavíte tuku a spevníte svoje telo

Čo je neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy?

Neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy je zákrok bez použitia ihiel, odsávačky, skalpelu a narkózy. Jedná sa teda o neinvazívny zákrok, kde koža ostáva neporušená a nie je potrebná žiadna rekonvalescencia. Alternatívy liposukcie zvyčajne vyžadujú početné návštevy a dlhšie časové obdobie, kým začnú vykazovať viditeľné výsledky. Tieto neinvazívne postupy odstraňovania tuku a celulitídy však neriešia našu nadváhu a nie sú určené na riešenie chudnutia, ale predovšetkým na tvarovanie postavy.

Podľa údajov Medzinárodnej spoločnosti estetickej plastickej chirurgie (ISAPS) podstúpilo toto ošetrenie len za rok 2020 viac ako pol milióna ľudí na celom svete. Ľudia, ktorí nemôžu alebo nechcú podstúpiť invazívnu liposukciu, môžu preskúmať neinvazívne možnosti. Niektoré z technológií v konkrétnych prípadoch fungujú veľmi spoľahlivo a ponúkajú skvelú možnosť pre ľudí, ktorí bojujú s odolnými tukovými zásobami, na ktoré nepomáha ani zdravá strava a cvičenie.

V súčasnosti existujú na trhu alternatívne liposukčné prístroje, ktoré majú obdivuhodné výsledky a vytvárajú trvalý vplyv na ošetrované miesta. Niektoré postupy fungujú na základe zmrazenia tukových buniek, iné využívajú prenikanie tepla prostredníctvom rádiofrekvencie. Cieľom týchto ošetrení je zmenšiť alebo odstrániť tvrdohlavé tukové zásoby alebo pomarančovú kožu bez chirurgického zákroku v rôznych oblastiach tela, ako sú brucho, stehná, zadok, boky, chrbát a horná časť paží.

Ako zistím či som vhodný kandidát na alternatívu liposukcie?

Vhodný kandidát by mal mať blízko svojej ideálnej hmotnosti

Ako zistím či som vhodný kandidát na alternatívu liposukcie?

Ak vás trápi celulitída alebo nie ste spokojný s tukovými zásobami, s ktorými neúspešne bojujete a chirurgický zákrok odmietate, neinvazívne riešenie je rozhodne tá správna voľba. Je vhodná pre mužov aj pre ženy.

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že neinvazívne metódy redukcie tukového tkaniva nie sú metódou chudnutia a nemôžu nahradiť zdravú stravu alebo pravidelné cvičenie. Z tohto dôvodu sa neinvazívna liposukcia odporúča predovšetkým ľuďom, ktorých telesná hmotnosť je v norme, ale ktorí bojujú s tzv. lokálnym tukom, t. j. nadbytkom telesného tuku len v určitých oblastiach. 

Neinvazívna liposukcia je riešením pre pacientov, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu podstúpiť chirurgický zákrok alebo sa obávajú komplikácií s ním spojených. Veľkou výhodou neinvazívnych metód redukcie tuku je kratší čas rekonvalescencie, preto by ich mali zvážiť ľudia, ktorí sa chcú čo najskôr vrátiť k práci a každodenným činnostiam. Je však dôležité mať realistické očakávania o tom, aké výsledky možno dosiahnuť.

Výber vhodného lekára a prvá konzultácia

Na zákrok nie je nutná príprava

Výber vhodného lekára a prvá konzultácia

Hoci neinvazívna liposukcia je zákrok, ktorý sa považuje za relatívne bezpečný, mali by sme si odborníka a zákrok vyberať opatrne. Na rozdiel od tradičnej liposukcie nie je potrebné navštíviť plastického chirurga a väčšinu metód môže vykonávať aj kozmetička. Lekár estetickej medicíny bude vždy dobrou voľbou. Výber toho správneho lekára je kľúčom k úspechu a spokojnosti so zákrokom. Netreba ho preto podceňovať ale naopak, venovať mu dostatok času a uváženia. Dôležité sú najmä skúsenosti predchádzajúcich pacientov, určite sa preto pozrite na príbehy ľudí, ktorí tento zákrok podstúpili a fotografie pred a po zákroku. Pri alternatíve liposukcie je dôležité brať do úvahy aj fakt, že zákrok sa väčšinou musí opakovať, preto si vyberajte špecialistu len v takej vzdialenosti, do akej ste ochotní dochádzať viackrát.

Konzultácia by mala prebiehať v príjemnej atmosfére a lekár by mal mať dostatok času na to aby sa vám mohol plne venovať. Klaďte otázky, ktoré vás zaujímajú a podeľte sa o svoje predstavy a očakávania. Lekár vám vysvetlí podrobnosti týkajúce sa zákroku a vysvetlí, akých výsledkov je možné dosiahnuť. Spraví fyzické vyšetrenie a skonštatuje, či je pre vás zákrok vhodný a dôkladne stanoví plán liečby.

Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, na zákrok sa nie je potrebné špeciálne pripravovať. Lekár vám ale môže dať špeciálne odporúčania, ktoré je vhodné dodržiavať alebo praktikovať pred zákrokom, aby boli výsledky čo najlepšie.

Ako sa vykonáva neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy?

Pacientka pred a po ošetrení neinvazívnou technikou u MUDr. Michala Jalčovíka

Ako sa vykonáva neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy?

Najnovšie pokroky v technológii tvarovania postavy sa kombinujú s cieľom vytvoriť plán ošetrenia na mieru pre špecifické problémy vrátane úbytku centimetrov, redukcie tuku, vypnutia pokožky a odstránenie celulitídy. Na dnešnom trhu je veľa alternatív liposukcie a my sa pozrieme na niektoré z nich.

Kryolipolýza Coolsculpting

Prístroj Zeltiq Coolsculping® pracuje na princípe cieleného mrazenia tukových buniek

Kryolipolýza - Coolsculpting

Kryolipolýza - Coolsculpting® je jediná originálna a patentovaná metóda formovania postavy pomocou chladu, ktorá je testovaná, certifikovaná a preukázateľne účinná. Ide o ambulantnú metódu, ktorá pomáha tvarovať problémové partie, s ktorými často nepomôže cvičenie ani diéta, pomocou cieleného mrazenia tukových buniek. Jej najväčšou prednosťou je rýchlosť a nenáročnosť.

Prístroj Zeltiq Coolsculping®, pomocou ktorého sa ošetrenie vykonáva, pracuje na princípe cieleného mrazenia tukových buniek v problematickej oblasti. Tu najskôr vákuovo uchopí a potom začne na tukové bunky pôsobiť intenzívnym chladom, čím v nich naštartuje proces rozpadu. Rozpadajúce sa tukové bunky telo v nasledujúcich troch mesiacoch prirodzene vylúči prostredníctvom lymfatického systému. Pred ošetrením ani po ňom nie je treba dodržiavať žiadny špeciálny režim ani pokyny. Je zamerané iba na tuk. Nijak nepostihuje žiadne iné tkanivá, orgány ani nervy. Pacient je pri ňom navyše chránený špeciálnou gélovou membránou a múdrym nastavením prístroja Zeltiq Coolsculping® pred omrzlinami aj akýmkoľvek iným ohrozením.

Najviac ošetrované miesta prístrojom Zeltiq Coolsculping®:

 • podbradok
 • stehná
 • brucho
 • boky
 • kolená
 • oblasti chrbta
 • paže
Neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy prístrojom Cellu M6®

Pomocou prístroja Cellu M6® sa zvyšuje prekrvenie pokožky a navracia sa jej elasticita

Neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy prístrojom Cellu M6®

Cellu M6® je neinvazívna metóda zoštíhlenia, bojuje s celulitídou a tvarovaním postavy. Pomocou prístroja Cellu M6®, ktorý pracuje na princípe nastaviteľného podtlaku a valčekovej masáže sa narušujú tukové bunky a odplavujú spolu s toxínmi zvýšeným odtokom lymfy. Zvyšuje sa prekrvenie pokožky a navracia sa jej elasticita.

Cellu M6® je prístroj, ktorý robí lipomasáž, lipokavitáciu a relaxáciu. Dokáže stimulovať kožné tkanivo, dokáže odstrániť tuk tým, že ho „vytlačí“ z tukových buniek až o 70%.

Na to, že je to veľmi jemné, príjemné a relaxačné ošetrenie, dochádza naozaj k úbytku tukového tkaniva, respektíve vyprázdnenia tukových buniek. Je to počítačom definovaný systém tlakov a ťahov hlavice pod určitým podtlakom. Systém bol navrhnutý na základe manuálnych ľudských lymfatických masáži.

Najviac ošetrované partie prístrojom Cellu M6®:

 • brucho
 • stehná
 • vnútorná strana stehien
 • zadok
 • ,,madlá lásky“
 • lýtka
 • ovisnuté paže
Injekčná lipolýza

Fotografie pred a po injekčnej lipolýze na GÉVÉ Klinike

Injekčná lipolýza

Injekčná lipolýza je postup, pri ktorom sa do oblasti s nadbytočným tukovým tkanivom vstrekujú látky, ktoré spôsobujú rozpad tukových buniek; najčastejšie ide o fosfatidylcholín - prírodnú zložku získavanú zo sóje, ktorá pôsobí ako lipotropná látka, a preto zabraňuje hromadeniu tuku a cholesterolu v tele. Injekcia látky spôsobuje rozklad triglyceridov; zničené mastné kyseliny sa metabolizujú v pečeni a podobne ako v prípade kryolipolýzy sa prirodzene odstraňujú z tela. 

Zvyčajne by sa mali vykonať 1 až 4 sedenia v intervaloch 3 - 6 týždňov, čo závisí od množstva nahromadeného tukového tkaniva. Úplné výsledky možno pozorovať po ukončení liečby. Prakticky ihneď po ošetrení sa môžete vrátiť k svojim každodenným činnostiam a netrvá to dlhšie ako hodinu. Na zníženie nepríjemných pocitov pri injekciách sa môže použiť lokálne anestetikum. V dôsledku injekcie sa môžu objaviť modriny, ktoré však do niekoľkých hodín zmiznú. Zákrok možno vykonať na celom tele a prináša vynikajúce výsledky aj u pacientov s druhou bradou. Obľúbeným prípravkom používaným na injekčnú lipolýzu je Aqualyx.

Ultrazvuková kavitácia

Ultrazvuková kavitácia na ENVY Klinike

Ultrazvuková kavitácia

Ultrazvuková kavitácia je bezbolestný, úplne neinvazívny zákrok, ktorý sa vykonáva pomocou prístrojov vysielajúcich ultrazvuk s frekvenciou 40 kHz (napríklad Exilis). Vďaka vytvorenej energii sa polarizuje bunková membrána a následne sa poškodí tuková bunka. Uvoľnené mastné kyseliny sa transportujú do pečene, kde sa metabolizujú a odstraňujú z tela. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov sa odporúča vykonať 5 - 10 sedení v intervaloch 3 - 7 dní. Ošetrenie pomáha redukovať celulitídu a miestne tukové tkanivo. Trvá krátko, približne 20-40 minút, a nevyžaduje si anestéziu. Účinky sú viditeľné po niekoľkých týždňoch.

HIFU je účinné už po prvnom sedení

Zlepšenie vzhľadu pokožky prichádza už po prvom sedení HIFU

HIFU

HIFU je skratka pre anglické spojenie high intensity focused ultrasound - vysoko intenzívny zameraný ultrazvuk, technológiu, ktorá využíva vysokofrekvenčné ultrazvukové vlny, ktoré pôsobia v hlbších vrstvách kože bez toho, aby narušili epidermálnu kontinuitu. HIFU je technológia používaná na lifting bez skalpela, ktorá umožňuje spevniť pokožku a obnoviť jej napätie, stimuluje fibroblasty k produkcii elastínu a kolagénu. Funguje však aj iným spôsobom: rozpúšťa tukové bunky, ktoré sa potom vylúčia z tela. Aby bolo ošetrenie účinné, malo by sa vykonať v maximálnej prípustnej hĺbke 13 mm. HIFU sa môže vykonávať pri lokalizovanej obezite bokov, pásu alebo brucha, ako aj pri obezite tváre. Už po prvom sedení môže pacient pozorovať zlepšenie vzhľadu pokožky a redukciu celulitídy a pomarančovej kože. Ošetrenie je bezbolestné. Zvyčajne je potrebné vykonať niekoľko sedení, ktoré trvajú 45 až 90 minút.

Rádiofrekvenčná neinvazívna liposukcia

Neinvazívna liposukcia na báze rádiofrekvencie

Rádiofrekvencia

Rádiofrekvencia (RF) je technológia často používaná v estetickej medicíne, okrem iného na omladzovacie ošetrenia a tvarovanie postavy. Počas ošetrenia dochádza k reakcii termolýza, t. j. k zahrievaniu epidermálnych tkanív a dermy, čím sa rozkladajú tukové bunky a redukuje celulitída. Okrem toho RF vlny spôsobujú zmršťovanie kolagénových vlákien, takže okrem redukcie tuku dosiahneme aj efekt pevnejšej a mladšej pokožky. Prvé výsledky možno pozorovať už po prvom sedení, ale na konečné výsledky je potrebné počkať až 3 mesiace. Ošetrenie sa môže vykonávať na tvári aj na tele. Niekoľko hodín po zákroku môže pretrvávať mierny opuch alebo začervenanie, ale pacient sa môže takmer okamžite vrátiť ku každodenným činnostiam.

Výhody zákroku

Pacientka pred a po neinvazívnej liposukcii stehien na klinike Yes Visage

Výhody zákroku

Metódy tvarovania tela bez skalpela majú mnoho výhod, medzi ktorými môžeme spomenúť:

 • krátka rekonvalescencia: neinvazívne zákroky na formovanie postavy sa vykonávajú ambulantne, nie je potrebná hospitalizácia ani pracovné voľno a vo väčšine prípadov sa môžete takmer okamžite vrátiť k bežnému spôsobu života; to je veľká výhoda pre ľudí, ktorí pracujú a sú zvyknutí na náročný životný štýl;
 • bezpečnosť: akékoľvek neinvazívne ošetrenie je bezpečnejšie ako metódy využívajúce skalpel; neinvazívne metódy redukcie tuku navyše nevyžadujú celkovú anestéziu, takže s nimi nie sú spojené žiadne riziká;
 • nižšie náklady: keďže zákroky nevyžadujú hospitalizáciu a pobyt na klinike a nie je potrebné navštíviť plastického chirurga, náklady na zákrok sú zvyčajne nižšie;
 • žiadne jazvy: techniky, ktoré sme opísali, nezahŕňajú prerušenie kontinuity kože, takže nezanechávajú jazvy;
 • menej kontraindikácií: zoznam kontraindikácií tradičnej liposukcie je pomerne dlhý, zatiaľ čo neinvazívny postup odstraňovania tuku môže vykonávať väčšina pacientov;
 • účinnosť: v mnohých prípadoch je neinvazívna alternatíva liposukcie účinná;
 • jednoduchšia príprava na zákrok: tradičná liposukcia je chirurgický zákrok, na ktorý je potrebné sa riadne pripraviť - nezriedka je potrebné pred zákrokom prestať fajčiť, vždy je potrebné absolvovať množstvo testov; v prípade neinvazívnych metód je zoznam predoperačných odporúčaní kratší a zvyčajne sa obmedzuje len na vysadenie niektorých liekov.
Zotavovanie po allternatíve liposukcie

Neinvazívna liposukcia je bezbolestná

Ako prebieha zotavovanie a rekonvalescencia neinvazívneho odstránenia tuku a celulitídy

Ošetrenia sú úplne neinvazívne a bezpečné, čo je ich najväčšia výhoda. Sú bezbolestné a tak zotavovanie po nich nie je žiadne. Sú to veľmi jemné, príjemné a relaxačné ošetrenia, kde po pár hodinách aj zabudnete, že ste nejaké ošetrenie podstúpili. Po ošetreniach nie je potrebná žiadna rekonvalescencia. Nijak vás neobmedzuje v bežnom živote. Bezprostredne sa tak môžete vrátiť do práce, alebo k bežným činnostiam.

Výsledky

Výsledky pred a po neinvazívnej liposukcii u MUDr. Barbory Brezovej PhD.

Výsledky

Po ošetrení začne telo odstraňovať toxíny uvoľnené z tukových buniek prirodzeným procesom. Počas tohto obdobia je prospešné cvičiť, aby sa výsledky urýchlili a toxíny sa vyplavovali efektívnejšie. Po prvých 4 ošetreniach by ste mali začať pozorovať redukciu tuku a cítiť sa lepšie v oblečení.

Neinvazívna liposukcia prinesie dobré výsledky u pacientov s normálnou telesnou hmotnosťou a s nadbytočným tukom len v určitej oblasti, ktorí vedú zdravý životný štýl a dodržiavajú vyváženú stravu. Neinvazívne metódy redukcie tuku nenahrádzajú cvičenie a diétu a na udržanie účinkov liečby by sa mal pacient starať o svoje zdravie a kondíciu.

Neinvazívne metódy formovania postavy sa preto ukážu ako neúčinné u obéznych ľudí, ako aj u tých, ktorí majú príliš veľký nadbytok lokálneho tukového tkaniva - v týchto prípadoch môže byť potrebná návšteva chirurga.

Procesom zmrazenia tukov prístrojom CoolSculpting® sa počet tukových buniek v ošetrovanej oblasti obvykle zníži o 20% až 40%.

Pri Cellu M6® sú výsledky ošetrenia viditeľné už od 3. ošetrenia.

Môžete sa tešiť z týchto výsledkov:

 • + 70% odstránenia odolného a lokalizovaného tuku
 • – 5,2 cm zmenšenie obvodu pásu väčšinou po 12. ošetreniach
 • + 67% vyhladenie celulitídy
 • + 71% spevnenie pokožky (prirodzené vyplnenie dermis – nový endogénny kolagén, elastín a kyselina hyalurónová)
Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Vždy sa uistite, akým prístrojom budete ošetrený

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Keďže sa jedná o neinvazívne zákroky, komplikácie či vedľajšie účinky nie sú pri originálnych prístrojoch použitých vyškolenými profesionálmi známe. Pretože je však kryolipolýza veľmi populárnym ošetrením, objavilo sa na trhu veľké množstvo alternatív prístroja Zeltiq CoolSculpting®, najčastejšie z ázijských trhov. Pri podstúpení týchto ošetrení je treba mať na pamäti, že vo veľkej väčšine nie sú testované ani schválené príslušnými úradmi, ich efektivita a najmä ich bezpečnosť je preto otázkou, na ktorú by mal pacient v každom prípade poznať odpoveď predtým, než sa rozhodne zákrok podstúpiť.

Keďže s pomocou prístroja Cellu M6® sa nedá spraviť žiadna chyba, je jeho účinok 100%. Preto je tak efektívny. Je účinnejší oproti manuálnym ošetreniam alebo starším typom LPG prístrojov, ktoré predsa len spoliehajú na rozhodnutie človeka. V prípade, ale že lekár vidí, že sa niečo deje, vždy môže zasiahnuť.

Je však nutné pristupovať k tomuto zákroku s realistickými očakávaniami o výsledkoch, ktoré je možné dosiahnuť, aby ste predišli zbytočnému sklamaniu.

Často kladené otázky

 • Aká je doba rekonvalescencie?

  Po ošetreniach nie je potrebná žiadna rekonvalescencia. Nijak vás neobmedzuje v bežnom živote. Ihneď po zákroku sa môžete vrátiť do práce alebo k bežným činnostiam.

 • Môžem zákrok podstúpiť, keď už som raz podstúpila klasickú liposukciu? Ak už ste podstúpili invazívnu liposukciu a potrebujete ešte domodelovať postavu, zbaviť sa celulitídy alebo spevniť kožu, toto ošetrenie samozrejme podstúpiť môžete.
 • Sú účinky minimálne invazívnych zákrokov na formovanie postavy trvalé? Tradičná liposukcia ani neinvazívne metódy odstraňovania tukového tkaniva nie sú metódou zoštíhlenia. Umožňujú rýchle a účinné odstránenie prebytočného tuku, ktorý sa však vráti, ak pacient priberie. Účinky neinvazívnej liposukcie sú trvalé, pokiaľ pacient dodržiava diétu a pravidelne cvičí.
 • Aké sú kontraindikácie liečby? Veľa závisí od metódy, avšak kojenie a tehotenstvo sú kontraindikáciou všetkých zákrokov estetickej medicíny.
 • Tradičná alebo neinvazívna liposukcia? Minimálne invazívne techniky tvarovania postavy sú určené pre ľudí s malým až stredne veľkým nadbytkom telesného tuku. V prípade veľkých nahromadení tukových zásob prinesie lepšie výsledky tradičná liposukcia. V súčasnosti sú k dispozícii inovatívne liposukčné techniky, ako napríklad ultrazvuková liposukcia (známa aj ako kavitačná liposukcia), infrazvuková liposukcia alebo laserová liposukcia, ktoré umožňujú menší zásah do tkanív, a teda kratšiu rekonvalescenciu. Na tento typ ošetrenia sa používa profesionálne vybavenie, napríklad na ultrazvukovú liposukciu sa používa technológia Vaser Lipo.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."