Sklerotizácia

Stojí to za to
33%
Stojí to za to
Na základe 9 príbehov
Priemerná cena
200 €
Priemerná cena
Podľa 20 odborníkov
  • Anestézia nie je potrebná
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • 1 deň kľudového režimu
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Čo je to sklerotizácia varixov?

 Sklerotizácia varixov

Sklerotizácia varixov

Sklerotizácia je jednou z neinvazívnych metód odstraňovania metličkových a kŕčových žíl. Spočíva v injekčnom podaní špecializovaných prípravkov do postihnutých žíl, ktoré spôsobujú lokálny zápal, čo v konečnom dôsledku vedie k uzavretiu žily a jej vstrebaniu. Sklerotizácia prináša najlepšie výsledky v prípade malých až stredne veľkých kŕčových žíl. Sklerotizácia sa niekedy používa aj na liečbu teleangiektázií, všeobecne známych ako "pavúčie žily". Môže byť jedinou možnosťou liečby pre daného pacienta alebo môže byť súčasťou liečebného postupu ako doplnok k chirurgickej liečbe alebo laserovej terapii.

Najnovšie technológie, ktoré podporujú chirurgov pri sklerotizácii kŕčových žíl, a nová generácia prípravkov umožňujú uzatvárať kŕčové žily čoraz väčších rozmerov. Príkladom je sklerotizácia penou. Pri tomto type zákroku sa injekčne podávané liečivo (sklerotizant) nenachádza v tekutej forme, ale vo forme peny (zmes liečiva so vzduchom alebo oxidom uhličitým). Podľa odborníkov z kliniky Medical MKP táto zmena znamená, že je možné uzavrieť aj väčšie kŕčové žily, pretože pena má vyššiu účinnosť na žily než tekutý roztok. Sklerotizácia penou sa považuje za účinnejšiu metódu liečby žilových malformácií a kŕčových žíl v podkožných žilách v porovnaní s tekutou sklerotizáciou.

Text skontroloval cievny chirurg MUDr. Andrej Smola, ktorý pôsobí na klinike Life-Med Clinic.

Čo sú to varixy - kŕčové žily?

čo sú to varixy

Liečba kŕčový žíl - varixov u MUDr. Michala Jalčovíka

Voľným okom viditeľné, neprirodzene pokrútené a rozšírené žily dolných končatín alebo kŕčové žily sú bežným a pomerne známym ochorením. Hoci mnohí ľudia vedia, ako kŕčové žily vyzerajú, nie každý si uvedomuje, že sú príznakom vážneho a chronického ochorenia. Kŕčové žily sa najčastejšie považujú za chybu krásy, a nie za ohrozenie zdravia a života. 

Ak sa varixy zanedbávajú, narastajú nepríjemné a bolestivé ťažkosti. Nohy svrbia, opuchnú, sú ťažké. Objavujú sa: mravčenie a nepríjemné svalové kŕče. Na koži sú viditeľné nielen špirálovité a hrubé žily, ale aj zmena farby a vredy. Neliečené kŕčové žily môžu nakoniec viesť k mnohým zdravotným komplikáciám: zápalu žíl, nedostatočnosti obehovej sústavy a dokonca k život ohrozujúcej embólii. Preto už prvé znepokojujúce príznaky, ako je pocit ťažoby v nohách, mravčenie, opuchy okolo členkov alebo mierne zmeny vzhľadu žíl, by mali byť dôvodom na konzultáciu s odborníkom - flebológom.

Príčiny kŕčových žíl

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Kŕčové žily sú viditeľným príznakom zvyčajne už rozvinutej žilovej nedostatočnosti. Vznikajú preto, že krv, ktorá sa hromadí v žilách, nie je schopná vzdorovať gravitácii v dôsledku poruchy chlopní nachádzajúcich sa v žile. Krv nie je vytláčaná smerom k srdcu, v dôsledku čoho sa steny žíl rozšíria a zviditeľnia.

Okrem toho štúdie potvrdili, že žilová chlopňová nedostatočnosť môže byť dedičná, takže genetická záťaž môže u niektorých ľudí spôsobiť vysoké riziko vzniku tohto ochorenia. Odborníci z Kliniky Yes Visage ale uvádzajú, že na vznik kŕčových žíl má mimoriadny vplyv aj spôsob života a práca, napríklad dlhé sedenie alebo státie, nedostatok pohybu, nadváha a tehotenstvo. Žilová nedostatočnosť môže byť aj dôsledkom zápalových a trombotických stavov ciev, úrazu alebo chirurgickej liečby dolných končatín.

Bibliografia

Infomedica. (n. d.). Sklerotizácia [online]. Dostupné na: https://infomedica.sk/skleroti... [Dátum: 8. 11. 2022]

Mayo Clinic. (n. d.). Sclerotherapy [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 8. 11. 2022]

Medical MKP. (n. d.). Kŕčové žily – prevencia, liečba a ich odstránenie [online]. Dostupné na: https://www.medicalmkp.sk/krco... [Dátum: 8. 11. 2022]

Wisco, L. (8. december 2021). Sclerotherapy for Varicose and Spider Veins. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 8. 11. 2022]

Yes Visage. (n. d.). Kŕčové žily (varixy) a ich moderné odstránenie [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/kr... [Dátum: 8. 11. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov