Veľký nos

Čo je veľký nos?

Veľký nos je jedným z najčastejších dôvodov, prečo pacienti navštevujú estetického chirurga.

V závislosti od fyziognómie človeka nemusí veľký nos dokonale ladiť so zvyškom tváre. Samozrejme, ide o veľmi subjektívne a osobné úvahy: To, čo je pre jedného človeka zdrojom hrdosti, sa pre iného môže stať komplexom.

Rôzne nosy

Typy nosov

Typy nosov

Veľký nos, ktorý je vnímaný ako "príliš dlhý" alebo "príliš široký", môže byť spôsobený stavom nosových kostí alebo pod nimi sa nachádzajúcej chrupavky, alebo častejšie kombináciou oboch.

Nosov je toľko, koľko je ľudí, ale ak by ste ich chceli rozdeliť do niekoľkých kategórií, mohli by ste nájsť 7 hlavných typov:

 • Grécky nos (tvorí rovnú líniu s čelom).
 • Rímsky nos (šikmá špička)
 • Zemiakový nos (zaoblená špička a zvýraznená chrupavka)
 • Akvilínový alebo hákovitý nos (pripomína orlí zobák)
 • Francúzsky nos (alebo obrátený nos)
 • Sokolí nos (okraje sú zvýraznené)
 • Núbijský nos (predĺžený a so širšou špičkou, ako trojuholník)

Možné zákroky na zmenšenie veľkého nosa

Rhinoplastika

Rhinoplastika

 • Plastická operácia nosa
  Rhinoplastika je technika plastickej chirurgie tváre, ktorá mení vzhľad nosa a jeho proporcie. Je možné zasiahnuť na rôznych miestach, napríklad môžeme zmenšiť nos, ak je príliš veľký, alebo môžeme zúžiť nosné dierky, narovnať nosovú priehradku, zmeniť uhly medzi nosom a ústami alebo uhly medzi nosom a čelom.

  Tvarovanie nosa sa vykonáva zmenou tvaru chrupavky a kostného skeletu. Existujú dva typy operácií: otvorená rhinoplastika a zatvorená rhinoplastika (alebo otvorená a zatvorená technika). Pri otvorenej rhinoplastike sa urobia rezy v oblasti nosovej dierky a vo vnútri nosových dierok, potom sa koža nadvihne. Táto metóda ponúka vysokú presnosť a používa sa najčastejšie. Pri uzavretej rhinoplastike sa rezy vykonávajú vo vnútri nosa. V oboch prípadoch trvá rhinoplastika približne 1 až 1,5 hodiny, pobyt v nemocnici 1 až 2 dni a doba hojenia 15 dní. Trvá rok, kým uvidíte úplný výsledok, ale už 3 mesiace po operácii budete mať predstavu o konečnom výsledku.
 • Operácia nosa bez chirurgického zákroku
  Operácia nosa bez chirurgického zákroku je postup vyrovnávania malých nerovností nosa pomocou výplňovej kyseliny hyalurónovej - to všetko bez použitia chirurgického zákroku. Možnými prvkami na ošetrenie sú zvyčajne všetky mierne asymetrie, ktoré možno upraviť kompenzáciou objemu. V týchto prípadoch je možné oblasť vyplniť. Zákrok sa často používa na odstránenie zárezov, nosových hrbolčekov alebo dokonca "sedlovitého nosa", prepadnutého nosového mostíka.

Bibliografia

Mayo Clinic. (n.d.). Rhinoplasty. [online] Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum 20. 05. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."