Odstránenie jaziev

Stojí to za to
100%
Stojí to za to
Na základe 11 príbehov
Priemerná cena
322 €
Priemerná cena
Podľa 85 odborníkov
 • Anestézia nie je potrebná
 • Nevyžaduje hospitalizáciu
 • Menej ako 1 hodina zákroku
 • Nevyžaduje kľudový režim
 • Výsledky viditeľné po jednom týždni
 • Trvalé výsledky

Čo je to korekcia jaziev?

Korekcia jaziev je zákrok zameraný na odstránenie, zlepšenie vzhľadu alebo takmer úplné zamaskovanie jaziev rôznymi technikami (napr. laserom alebo chirurgicky), ktorých výber závisí od typu a veľkosti jazvy.

Každý má jazvy: môžu byť spôsobené akné, operáciou, nehodou alebo chorobou z minulosti. Časom sa jazvy stávajú menej viditeľnými a plytšími, ale bez vykonania určitých opatrení nikdy úplne nezmiznú. Niektoré jazvy - najmä tie väčšie a umiestnené na veľmi viditeľných miestach - môžu mať negatívny vplyv na sebavedomie a dokonca spôsobovať komplexy. Dá sa to však napraviť - kliniky estetickej medicíny a estetickej chirurgie ponúkajú celý rad zákrokov na zlepšenie vzhľadu a zmenšenie jaziev. V ťažších prípadoch môže pomôcť plastický chirurg.

Vznik jaziev

Čo je to jazva

Korekcia rieši aj niekoľko rokov staré a nevzhľadné jazvy

Jazvy vznikajú následkom hojenia rany v dôsledku poškodenia tkaniva po traume, chirurgickom zásahu alebo zápalovom procese. Hojenie rán prebieha v troch fázach: zápalovej, proliferačnej a remodelačnej.

Pre výsledný vzhľad jazvy je rozhodujúca rovnováha medzi tvorbou a odbúravaním väziva v remodelačnej fáze hojenia, čo je približne v 6. - 8. týždni hojenia.

Jazvy delíme na normálne a patologické. V koži sa bez jazvy môžu hojiť len veľmi povrchové poranenia, zasahujúce len do povrchovej papilárnej vrstvy dermis.

Patologické jazvy sa delia na hyperplastické a atrofické. Medzi hyperplastické jazvy paria jazvy hypertrofické a keloidné. Osobitým druhom sú strie, ktoré radíme medzi atrofické jazvy.

K nepeknému vzhľadu jaziev vedie celý rad faktorov, ako napr.:

 • genetická predispozícia (5 - 10 % keloidov u Európanov)
 • typ traumy (horšie sa hoja popáleniny, rany s nerovnými okrajmi a pod.),
 • rasa a farba pleti (vyšší výskyt keloidov u ľudí s tmavou pokožkou)
 • vek (v mladom veku častejší výskyt hypertrofických a keloidných jaziev)
 • zápal - tzv. hojenie per secundam
 • lokalita poranenia - miesta s vyššou náchylnosťou na vznik hypertrofických a keloidných jaziev
 • ťah na ranu
 • pôsobenie mechanického trenia a slnečného žiarenia

Ako môžem ovplyvniť výsledný vzhľad jazvy

Ako môžem ovplyvniť výsledný vzhľad jazvy

Než sa pristúpi ku korekcii jaziev, je potreba dať hojeniu dostatok času. Jazvy sa hoja aj niekoľko mesiacov.

Správne zvolenou starostlivosťou sa dá predchádzať zhoršeniu hojenia, ale vzhľadom na vyššie uvedené, niekedy sa nedá zamedziť vzniku patologickej jazvy.

Vo všeobecnosti platí zásada prevencie infekcie rany správne zvoleným krytím v prvých fázach hojenia, kedy dochádza k reepitelizácií, teda obnove povrchu rany.

Následne je dôležité zamedzenie hypetrofie tkaniva a to jednak tlakovou masážou, resp. samotným tlakom na ranu a aplikáciou silikonových gélov, resp. plátov, ktoré podporujú hojenie.

Alternatívu predstavujú hojivé krémy s kortikoidmi alebo extraktami z cibule. Na zamedzenie vzniku atrofických jaziev je dôležité vyhýbať sa ťahu v oblasti rany.

Vo všeobecnosti platí obmedziť mechanické šúchanie, nevystavovať jazvu UV žiareniu a výraznému teplu.

Bibliografia

Jaliman, D. (10. augusta 2021). Cosmetic Procedures: Scars. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/beauty/c... [Dátum: 20. 9. 2022]

Lin, S. J. & Shiah, E. (9. júna 2022). Scar Treatment 101: What are the first steps? American Society of Plastic Surgeons. Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org... [Dátum: 20. 9. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov