Absolventka psychológie na Masarykovej univerzite v Brne, ktorá svoju celoživotnú záľubu v písaní momentálne využíva písaním a prekladaním článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.
Aktualizácia: 6. 5. 2022

Navigácia

 • Čo je ultrazvuková kavitácia?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom
 • Ako sa pripraviť na zákrok
 • Ako sa vykonáva ultrazvuková kavitácia
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po ultrazvukovej kavitácií
 • Výsledky ultrazvukovej kavitácie
 • Komplikácie alebo vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je ultrazvuková kavitácia

Najlepšie pôsobí na lokalizovaný tuk

Čo je ultrazvuková kavitácia?

Ultrazvuková kavitácia, nazývaná tiež ultrazvuková lipolýza, je ošetrenie, ktoré pomáha kontúrovať telo a používa sa na odstránenie tukových usadenín pod pokožkou. Tento zákrok je bezpečnejšou alternatívou k chirurgickým možnostiam, ako je liposukcia. Nazýva sa aj neinvazívna liposukcia. Liečba využíva ultrazvukové rádiové vlny na rozloženie tukových buniek, ktoré sú potom absorbované do vášho tela vašim lymfatickým systémom.

Ultrazvuková kavitácia sa líši od iných podobných úprav, ako je napríklad ultrazvuková liposukcia, pretože nevyžaduje žiadne rezy. To znamená, že zotavenie je jednoduchšie a nehrozia ani jazvy. Táto procedúra najlepšie pôsobí na časti s lokalizovaným tukom. Medzi takéto oblasti patrí brucho, boky, stehná, boky a horná časť paží.

Ako zistím či som vhodný kandidát

Ultrazvuková kavitácia je vhodná pre mužov aj ženy

Ako zistím či som vhodný kandidát

Ideálny kandidát na ultrazvukovú kavitáciu, by mal byť v prvom rade v dobrom zdravotnom stave a mal by mať od zákroku realistické očakávania. Ošetrenie je možné bezpečne a efektívne vykonať iba u ľudí s riadnou činnosťou pečene a obličiek. Ultrazvuková kavitácia nie je určená pre ľudí s ochorením srdca a pre tehotné ženy a nie je tiež možné ju vykonať u ľudí, ktorí majú kardiostimulátor či iné kovové implantáty. Po pôrode sa odporúča so zákrokom počkať aspoň 3 - 4 mesiace a po cisárskom reze približne 6 - 7 mesiacov. Toto ošetrenie tiež nie je určené na chudnutie, ale na tvarovanie postavy, preto sa obéznym ľuďom neodporúča a odborník im nariadi najskôr schudnúť.

Ultrazvuková kavitácia môže byť pre vás vhodná, ak:

 • Hľadáte kozmetický zákrok, ktorý vám pomôže vytvarovať telo, ale vyžaduje len malú alebo žiadnu rekonvalescenciu
 • Ak sa vám nedarí vytvarovať a spevniť časti tela len pomocou cvičenia a diéty
 • Ste ochotný a budete sa snažiť správne stravovať a cvičiť po ošetrení, aby ste si udržali výsledky ultrazvukovej kavitácie
Ako si vybrať vhodného lekára

Vyberte si licencovaného a vyškoleného odborníka

Ako si vybrať vhodného lekára

Lekár by mal na vás pôsobiť pozitívne a dôveryhodne. Okrem odbornosti, ktorú by ste si mali dopredu zistiť, by mal mať aj ľudský prístup a autoritu lekára. Ten správny odborník bude mať porozumenie a záujem o to, čo vás trápi. Preto by ste sa mohli riadiť radami a odporúčaniami rodinných príslušníkov, priateľov či dobrých známych, alebo môžete aj prihliadať na hodnotenia lekára pacientmi na internete.

Výber licencovaného a vyškoleného odborníka so skúsenosťami s ultrazvukovou kavitáciou významne zmení vzhľad vašich výsledkov. Pre vašu bezpečnosť je tiež dôležité zvoliť si odborníka, ktorý získal osvedčenie o ultrazvukovej kavitácii. Lekár musí byť dobre oboznámený so systémom ultrazvukovej kavitácie a mal by disponovať potrebným vybavením na zabezpečenie tých najlepších výsledkov. Keďže na tento zákrok je potrebné dostavovať sa opakovane, pri voľbe správneho lekára je vhodné posúdiť jeho dostupnosť od miesta vášho bydliska, prípadne vašu ochotu dochádzať ďalej pravidelne.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Konzultácia s lekárom

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Konzultácia má prebiehať v príjemnej atmosfére a lekár by si mal s ochotou vypočuť, čo vás trápi a aké očakávania máte od zákroku. Dôležitou informáciou pre lekára je, či v tele nemáte kovové implantáty. V prípade, že máte umelé koleno, výstuž chrbtice alebo kovovú čeľusť, ultrazvuková kavitácia sa neodporúča pre nežiaduce srdečné odozvy.

Lekár spraví fyzické vyšetrenie a zhodnotí, či ste na zákrok vhodný kandidát, alebo navrhne inú alternatívu, ako napríklad lipolaser, a prispôsobí vám kompletný liečebný plán na mieru. V niektorých prípadoch vám môže lekár odporučiť kombináciu s inými metódami. Vysvetlí vám, ako liečba prebieha, koľko opakovaní je potrebných a v akých intervaloch. Po zostavení individuálneho liečebného plánu vás lekár oboznámi s výslednou cenou.

Ako sa pripraviť na zákrok

Príprava na zákrok

Ako sa pripraviť na zákrok

Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, nie je potrebné sa naň špeciálne pripravovať. Mali by ste dodržiavať správny pitný a stravovací režim, ktorý vám odporučí lekár. Na ošetrenie by ste nemali ísť, keď máte menštruáciu a mali by ste sa cítiť zdravotne úplne v poriadku. Ak beriete nejaké lieky, ktoré by mohli mať vplyv na ošetrenie, prekonzultujte to radšej s lekárom. Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch by ste mali mať potvrdenie od lekára, že môžete podstúpiť ultrazvukovú kavitáciu.

Ako sa vykonáva ultrazvuková kavitácia

Pacient pred a po ošetrení ultrazvukovou kavitáciou na klinike Envy Klinika

Ako sa vykonáva ultrazvuková kavitácia

V deň ošetrenia vás lekár alebo odborne zaškolený certifikovaný pracovník môže požiadať, aby ste sa v súkromí vyzliekli a obliekli si papierové šaty v závislosti od oblasti, ktorá bude ošetrovaná. Lekár sterilizuje miesto liečby alkoholom. Samotné ošetrenie sa môže vykonať na akejkoľvek časti tela, ktorá nie je v blízkosti kostí alebo vnútorných orgánov a má aspoň centimeter tuku. Najčastejšie sa ošetrujú stehná, brucho, boky a zadok. Lekár aplikuje špeciálny gél a pomocou ručného ultrazvukového zariadenia pomaly krúživými pohybmi prechádza cez cieľovú oblasť vášho tela. Kavitačný prístroj nasmeruje koncentrovanú energiu do špecifickej oblasti, čím sa rozbijú podkožné tukové bunky, zatiaľ čo koža, nervové, vaskulárne a svalové tkanivá zostávajú neporušené, hovoria odborníci z Kliniky YES VISAGE.

Počas procedúry môžete cítiť pocit tepla a počuť pískanie z ultrazvukového prístroja. Ručný prístroj vytvára malé množstvo tepla, ktoré sa však nepovažuje za horúce na dotyk a nie je potrebné chladenie pokožky. Zákrok je úplne neinvazívny a nevyžaduje si anestéziu. Liečba zvyčajne trvá od 40 minút do jednej hodiny. Ošetrenie prebieha úplne bezpečne a bezbolestne.

Výhody zákroku

Ultrazvuková kavitácia je účinný postup na odstránenie tuku z tela

Výhody zákroku

Výhodou ultrazvukovej kavitácie je ošetrenie veľkých aj malých partií a vysoká účinnosť pri redukcii tukových vankúšikov. Ošetrenie je ambulantné a nedochádza tak k narušeniu pokožky. Najväčšou výhodou je formovanie brucha, stehien, bedier, bokov, zadku, kolien bez anestézie, bolesti, jaziev a rekonvalescencie. Mali by ste si však udržiavať stabilnú hmotnosť, pretože výkyvy hmotnosti môžu výsledok ošetrenia negatívne ovplyvniť.

Ultrazvuková kavitácia je neinvazívna, bezbolestná, bezpečná a rýchla alternatíva liposukcie a efektívnu redukciu celulitídy. Aby bolo po zákroku odstránenie tuku a toxínov z tela účinné, mali by ste dôsledne dodržiavať všetky pokyny pre starostlivosť po ošetrení, ktoré ste od špecialistu dostali.

Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po ultrazvukovej kavitácii

Zotavovanie a rekonvalescencia po kavitácii

Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po ultrazvukovej kavitácií

Pre dosiahnutie maximálnych výsledkov a dlhodobého celkového zdravia, je dôležité skombinovať ošetrenie ultrazvukovou kavitáciou s domácou starostlivosťou a následnou starostlivosťou. Uistite sa, že je vaša pokožka hydratovaná zvnútra aj zvonka. Lekár vám v rámci plánu ošetrenia môže poskytnúť aj možnosti lokálnej hydratácie. 

Na dosiahnutie optimálnych výsledkov sa odporúča nízkokalorická diéta s nízkym obsahom sacharidov, tukov a cukrov 24 hodín pred a po ošetrení. Vhodné je však dbať aj na správny stravovací, pitný a pohybový režim. Dostatočná hydratácia pomôže vášmu telu odplavovať tukové bunky cez lymfatický systém. Povrch pokožky ostáva bez zmien, zákrok nespôsobuje bolesť, takže sa môžete ihneď po zákroku vrátiť k bežným denným aktivitám. Bolesť a modriny sú zvyčajne minimálne alebo žiadne.

Výsledky ultrazvukovej kavitácie

Dostatočná hydratácia pomôže vášmu telu odplavovať tukové bunky

Výsledky ultrazvukovej kavitácie

Ultrazvukovou kavitáciou môžete dosiahnuť zmenšenie obvodu ošetrenej oblasti až o 2 - 3 cm už po prvom ošetrení. Ultrazvuková kavitácia prináša okamžité a dlhodobé výsledky. Konečný výsledok bude závisieť od toho, koľko tuku chcete odstrániť a koľko ošetrení ste ochotní absolvovať. Odbúravanie tukových buniek pokračuje až týždeň po ošetrení, takže niekoľko dní po ňom môže dôjsť k ďalšiemu zmenšeniu. Väčšina ľudí vidí maximálne dosiahnuteľné výsledky po 8 ošetreniach. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od štruktúry tkaniva, metabolizmu liečenej oblasti, užívaných liekov, hormonálnych zmien a veku.

Na udržanie výsledkov je dôležité dodržiavať zdravú nízkokalorickú stravu a pravidelne cvičiť. Dôležité je tiež vypiť 6 - 7 pohárov vody denne pred a aj po ošetrení. Odstraňovanie tuku sa množstvom vypitej vody urýchľuje, preto je pitný režim kľúčovou zložkou po absolvovaní ultrazvukovej kavitácie.

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky sú minimálne

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Aj keď sa jedná o neinvazívny zákrok, ktorý nemá veľa vedľajších účinkov, môžu vzniknúť vážne komplikácie, ak lekárovi zatajíte informácie o vašom zdravotnom stave. Preto je dôležité pred zákrokom konzultovať s lekárom všetky kontraindikácie. 

Vedľajšie účinky sa vyskytujú len v minimálnej miere. Môže ísť napríklad o pocit smädu, začervenanie pokožky alebo ľahkú nevoľnosť po zákroku. Ide o krátkodobé účinky, ktoré do pár hodín až dní pominú. Všetky sa dajú zmierniť vypitím dostatočného množstva tekutín. V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa tuk po rozpade nemusí absorbovať rovnomerne a po ošetrení sa na pokožke môžu objaviť hrčky, hrbolčeky alebo jamky. Takéto kožné nerovnosti sa väčšinou dajú vyriešiť následnými ošetreniami.

Často kladené otázky

 • Aké sú výsledky ultrazvukovej kavitácie? Ultrazvuková kavitácia prináša okamžité a dlhodobé výsledky. Pre rýchlejší a viditeľnejší efekt a vyššiu účinnosť sa odporúča po ultrazvukovej kavitácii absolvovať lymfodrenáž.
 • Ako dlho trvá rekonvalescencia? Zákrok je ambulantný a po ošetrení môžete hneď sadnúť do auta a odísť domov. Povrch pokožky ostáva bez zmien, zákrok nespôsobuje bolesť, takže pacient sa môže ihneď po zákroku vrátiť k bežným denným aktivitám.
 • Ako dlho trvá jedno ošetrenie a koľko sedení je potrebných? Ošetrenie trvá približne 30-45 minút. Mali by ste absolvovať aspoň štyri ošetrenia a zopakovať ich do 14 dní od posledného ošetrenia. Potrebujete pravidelný príjem vody, obmedziť soľ, kávu a tuky.
 • Som tehotná, môžem ísť na liečbu? Tento zákrok sa neodporúča podstúpiť počas tehotenstva. Manuálna lymfodrenáž môže byť navrhnutá ako alternatíva, ale vždy by ste sa mali najprv poradiť so svojím praktickým lekárom alebo gynekológom. V týchto prípadoch sa ako alternatíva odporúča aj kardiovaskulárne cvičenie a správna strava.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."