Navigácia

 • Úvod
 • Čo je liečba kŕčových žíl?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát na liečbu kŕčových žíl
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Konzultácia s lekárom
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva liečba varixov?
 • Výhody zákroku
 • Zotavenie a rekonvalescencia po liečbe kŕčových žíl
 • Výsledky liečby kŕčových žíl
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Varixy dolných končatín pozná väčšina populácie pod názvom kŕčové žily. Mnohí ich mylne považujú za kozmetický problém. V niektorých prípadoch sa kŕčových žíl netreba obávať, zatiaľ čo v iných prípadoch môžu poukazovať na vážnejšie ochorenie. Kŕčové žily môžu byť pre zdravie komplikáciou, ktorá môže človeka vážne ohroziť na zdraví. Tehotenstvo, vyšší vek a obezita môžu zvýšiť riziko vzniku kŕčových žíl. 

Čo je liečba kŕčových žíl?

Liečba kŕčových žíl

Čo je liečba kŕčových žíl?

Kŕčové žily sa môžu vyskytnúť kdekoľvek v tele, ale najčastejšie sa vyskytujú na nohách. A keďže môžu byť veľmi nápadné, môžu v ľuďoch vyvolávať nepríjemné pocity alebo rozpaky. Jedným z prvých ponúkaných spôsobov liečby bude zvyčajne endotermálna ablácia. To zahŕňa použitie energie buď z vysokofrekvenčných rádiových vĺn (rádiofrekvenčná ablácia) alebo laserov (endovenózne laserové ošetrenie) na utesnenie postihnutých žíl.

Za vznikom kŕčových žíl stojí patologický - chorobný proces prebiehajúci v podkožných žilách dolných končatín, ktorý sa môže naštartovať vplyvom genetickej predispozície, obezity, veku, tehotenstva, nezdravých návykov, ako dlhé státie alebo dlhé sedenie. Výskyt ochorenia stúpa s vekom po päťdesiatke, častejšie sú postihnuté ženy ako muži. Dlhodobé pôsobenie, najčastejšie kombinácie viacerých uvedených faktorov má za následok zlyhanie spätného toku krvi do srdca a hromadenie krvi v žilách.

Ako zistím či som vhodný kandidát na liečbu kŕčových žíl

Varixy sa odstraňujú nielen z estetických dôvodov

Ako zistím či som vhodný kandidát na liečbu kŕčových žíl

Ak vaše kŕčové žily potrebujú liečbu alebo spôsobujú vám komplikácie, typ liečby bude závisieť od vášho celkového zdravotného stavu, veľkosti, polohy a závažnosti vašich žíl.

Vhodnými kandidátmi môžete byť, ak:

 • máte realistické očakávania
 • ste vo veku od 30 do 65 rokov
 • nezabrali iné metódy alebo sú príliš časovo náročné
 • v súčasnosti nie ste tehotná ani nekojíte dieťa
 • vás žily obmedzujú v osobnom živote z estetického hľadiska
 • máte kvôli žilám znížené sebavedomie
 • máte bolesti alebo nepríjemné pocity spôsobené kŕčovými žilami
 • počítate s tým, že kŕčové žily sa môžu vrátiť
Ako si vybrať vhodného lekára?

Vhodný lekár by sa mal špecializovať na žily

Ako si vybrať vhodného lekára?

„Špecialista na žily" je všeobecný pojem pre skupinu lekárov, zvyčajne intervenčných rádiológov, kardiológov a dermatológov, ktorí sú certifikovaní vo svojich špecializáciách. Neskôr absolvujú ďalšie kurzy a školenia v technikách liečby kŕčových žíl a iných kozmetických žilových zákrokoch. Cievny špecialista by mal mať skúsenosti so všetkými metódami a vie zhodnotiť, alebo v najlepšom prípade sám vykonať funkčné sonografické vyšetrenie žíl dolných končatín a môže na základe klinického vyšetrenia, transluminiscencie a sonografie navrhnúť najvhodnejší spôsob liečby.

Výber lekára na liečbu kŕčových žíl je dôležité rozhodnutie. Musí vedieť vyhodnotiť, či ste vhodným adeptom na zákrok alebo vám poskytnúť iné riešenie. Skúseného špecialistu si môžete vybrať aj na základe recenzií alebo fotografií predchádzajúcich pacientov pred a po zákroku.

Konzultácia s lekárom

Konzultácia s lekárom

Konzultácia s lekárom

Pri preventívnom vyšetrení u obvodného lekára sa robí diagnostika varixov vizuálne a pohmatom. Následne sa cievny systém DK vyšetruje ultrazvukom u lekára so špecializáciou na žily. Lekár so špecializáciou na žily vám bude vedieť poradiť s najvhodnejšou formou liečby pre vás. Informujte svojho lekára, ak ste tehotná, máte alergie alebo užívate nejaké lieky vrátane bylinných doplnkov.

Vyšetrovacie metódy závisia od zisteného klinického štádia ochorenia:

 • anamnéza
 • fyzikálne vyšetrenie
 • vyšetrenie pomocou vreckového Dopplerovho ultrazvukového prístroja
 • podrobná duplexná sonografia (DUS) žilového systému dolných končatín
 • prípadne ďalšie vyšetrovacie metódy, flebografia, priame merania žilových tlakov, CT, MR, intravenózny ultrazvuk (IVUS)
Ako sa pripraviť na zákrok?

Príprava na zákrok je minimálna

Ako sa pripraviť na zákrok?

Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, na zákrok nie je potrebné sa špeciálne pripravovať. Je možné, že vám dá lekár odporúčania, ktoré sú vhodné dodržiavať alebo praktikovať pred zákrokom, aby boli výsledky čo najlepšie. Lekár vás môže požiadať, aby ste niekoľko dní pred zákrokom prestali užívať aspirín, lieky na riedenie krvi alebo akékoľvek iné lieky, ktoré sťažujú zrážanie krvi. Snažte sa dlho nestáť ani nesedieť v jednej polohe, vyvýšte si nohy, keď sedíte a vyhýbajte sa nepohodlnej obuvi a tesným ponožkám alebo pančuchám.

Ako sa vykonáva liečba varixov?

Metódy liečby kŕčových žíl

Ako sa vykonáva liečba varixov?

 • Rádiofrekvenčná ablácia: Lekár vloží do katétra sondu, ktorá vyžaruje rádiofrekvenčnú energiu. Pomocou rádiofrekvenčnej energie sa zahrievajú steny kŕčových žíl. Žila je prístupná cez malý výrez urobený tesne nad alebo pod kolenom. Úzka trubica zvaná katéter je vedená do žily pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Do katétra sa vloží sonda, ktorá vysiela rádiofrekvenčnú energiu. To ohrieva žilu, kým sa jej steny nezrútia, zatvoria ju a utesnia ju. Po uzavretí žily bude vaša krv prirodzene presmerovaná do jednej z vašich zdravých žíl. Rádiofrekvenčná ablácia sa môže vykonávať v lokálnej alebo v celkovej anestézii, keď spíte. Približne týždeň po rádiofrekvenčnej ablácii možno budete musieť nosiť kompresné pančuchy.
 • Sklerotizácia: Pri sklerotizácii sa aplikuje sklerotizačná látka pomocou tenkej ihly priamo do žily. Do malých a stredne veľkých kŕčových žíl sa vstrekuje chemikália, ktorá ich zjazvuje a uzatvára. Po napichnutí kŕčovej žily sa do nej aplikuje liek vo forme peny. Takto ošetrený varix je následne stlačený kompresívnou pančuchou, čo vedie k jeho uzavretiu. Krv začína prúdiť cez zdravé žily. O pár týždňov neskôr by mali vyblednúť. Niekedy je potrebné absolvovať niekoľko sedení.
 • Endovenózna laserová ablácia: Do žily pacienta sa vloží katéter. Malý laser je prevlečený cez katéter a je umiestnený v hornej časti cieľovej žily. Laser dodáva krátke energetické výboje, ktoré ohrievajú žilu, následne ju zmrští a uzatvorí. Počas celého postupu budete bdelí. Váš lekár použije na vizualizáciu žily ultrazvuk a vašu nohu vyčistí a znecitliví lokálnym anestetikom. Keď je katéter zavedený, môžete pocítiť mierny tlak alebo menšie pichanie. Ak sa používajú lasery, počas zákroku sa od vás bude vyžadovať nasadenie si ochranných okuliarov. Tento postup sa vykonáva v lokálnej anestézii. Môže dôjsť k poraneniu nervov, ktoré je zvyčajne krátke.

Výhody zákroku

Neinvazívna liečba kŕčových žíl sa zvyčajne vykonáva v lekárskej ordinácii pomocou lokálneho anestetika. Uzavretie žily, či už rádiofrekvenčným alebo laserovým ošetrením, by nemalo byť bolestivé. Laserová operácia kŕčových žíl patrí k efektívnym a moderným metódam, ktorá okrem iného prináša pacientom oveľa kratšiu dobu rekonvalescencie, žiadne bolesti ani modriny na rozdiel od klasickej operácie a tiež krásny estetický efekt.

Zotavenie a rekonvalescencia po liečbe kŕčových žíl

Starostlivosť po liečbe kŕčových žíl

Zotavenie a rekonvalescencia po liečbe kŕčových žíl

Vaše nohy môžu byť obalené obväzmi na potlačenie opuchu a krvácania. Možno bude potrebné tieto obväzy nosiť niekoľko dní. Po ukončení procedúry by ste mali naplánovať, že vás kamarát alebo príbuzný odvezú domov. Paralen sa môže odporúčať pri akýchkoľvek nepríjemných pocitoch, mali by ste sa však vyhnúť akýmkoľvek liekom proti bolesti, ktoré môžu narušiť zrážanie krvi, ako je aspirín alebo ibuprofén. Počas nasledujúcich niekoľkých týždňov môžete pociťovať napätie, pretože žila sa zmenšuje. Okrem toho vám lekár môže na čas zakázať horúce kúpele alebo vírivky. Hygienu sa odporúča vykonávať špongiou s jemným mydlom a vlažnou vodou. Všetky podrobnosti o následnej starostlivosti vám dôkladne oznámi lekár po absolvovaní liečby. Opatrenia sú vždy vysoko individuálne a závisia od rozsahu výkonu a použitej metóde.

Lekárom vám môže byť odporučené, aby ste sa týždeň alebo dva po ošetrení vyhli namáhavému cvičeniu. Zvyčajne môžete pokračovať v bežných činnostiach do jedného alebo dvoch dní po liečbe. Počas prvých dvoch týždňov po liečbe budete musieť nosiť kompresné pančuchy.

Výsledky liečby kŕčových žíl

Výsledky liečby pred a po (foto: Dermatrend s.r.o.)

Výsledky liečby kŕčových žíl

Neinvazívne zákroky sú vo všeobecnosti veľmi úspešné a riziko komplikácií je malé. Liečbou kŕčových žíl sa zlepšujú estetické a funkčné aspekty povrchového žilového systému. Tieto postupy zvyčajne zlepšujú vzhľad pokožky na nohách alebo iných miestach. Vo väčšine prípadov nie sú žiadne známky zjazvenia alebo modrín, ale existuje malé riziko, že sa kŕčové žily vrátia. Návrat kŕčových žíl je vo všeobecnosti podmienená vašou genetickou predispozíciou. Nosenie kompresných pančúch však môže znížiť riziko ich návratu.

Pre udržanie si dlhodobých výsledkov a prevencie vzniku nových kŕčových žíl by ste mali udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, dávať si nohy hore počas sedenia a nekrížiť ich, vyhýbať sa tesnému oblečeniu, nosiť správnu obuv, pravidelne cvičiť, dodržiavať správnu životosprávu a pitný režim.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Akýkoľvek stav pri ktorom je narušený správny prietok krvi predstavuje riziko komplikácií. Väčšinou však liečba kŕčových žíl nemá žiadne komplikácie. Ak sa vyskytnú komplikácie, môžu zahŕňať krvácanie alebo krvné zrazeniny v žile nohy čo spôsobuje zápal žily.

Medzi potenciálne riziká môže patriť trombóza hlbokých žíl, poranenie hlbokých žíl, popáleniny kože, poranenia nervov a poranenia očí laserom. V praxi sú však všetky tieto prípady veľmi zriedkavé a nikdy neboli hlásené.

Často kladené otázky

 • Aký je najlepší zákrok pre liečbu varixov? Sklerotizácia: Toto je najbežnejšia liečba žíl na nohách. V priebehu rokov lekári zlepšili sklerotizáciu, aby bola bezpečnejšia a poskytovala pacientom lepšie výsledky. Dnes túto liečbu lekári používajú na ošetrenie pavúčích žíl a malých kŕčových žíl.
 • Môžu kŕčové žily zmiznúť nastálo? Jednoduchá odpoveď je nie. Kŕčové a pavúčie žily môžu znížiť viditeľnosť alebo príznaky môžu dočasne zmiznúť, zvyčajne sa však vrátia. Mnoho ľudí si myslí, že kompresívne pančuchy môžu vyliečiť ochorenie žíl, to však nie je tento prípad

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."