Liečba kŕčových žíl varixov

Kŕčové žily vznikajú menejcennosťou žilnej steny, kedy sa na nej tvoria výdute, ktoré sú viditeľné pod kožou. Dôvod k odstráneniu varixov je nie len estetický, ale aj zdravotný. Plastická chirurgia prináša niekoľko postupov k ich odstráneniu.

Úvod

Varixy žíl dolných končatín pozná väčšina populácie pod názvom kŕčové žily. Mnohí ich mylne považujú za kozmetický problém. Kŕčové žily sú však pre zdravie komplikáciou, ktorá môže človeka vážne ohroziť na zdraví.

Čo je liečba kŕčových žíl varixov?

Jedným z prvých ponúkaných spôsobov liečby bude zvyčajne endotermálna ablácia. To zahŕňa použitie energie buď z vysokofrekvenčných rádiových vĺn (rádiofrekvenčná ablácia), alebo laserov (endovenózne laserové ošetrenie) na utesnenie postihnutých žíl.

Za vznikom kŕčových žíl stojí patologický (chorobný) proces prebiehajúci v podkožných žilách dolných končatín, ktorý sa môže naštartovať vplyvom genetickej predispozície, obezity, veku, tehotenstva, nezdravých návykov ako dlhé státie alebo dlhé sedenie. Výskyt ochorenia stúpa s vekom po päťdesiatke, častejšie sú postihnuté ženy ako muži. Dlhodobé pôsobenie najčastejšie kombinácie viacerých uvedených faktorov má za následok zlyhanie spätného toku krvi do srdca a hromadenie krvi v žilách.

Ako zistím či som vhodný kandidát na liečbu kŕčových žíl varixov?

Ak vaše kŕčové žily potrebujú  liečbu alebo spôsobujú vám komplikácie, typ liečby bude závisieť od vášho celkového zdravotného stavu, veľkosti, polohy a závažnosti vašich žíl.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Cievny špecialista, ktorý má skúsenosti so všetkými týmito metódami a vie zhodnotiť, alebo v najlepšom prípade sám vykonať funkčné sonografické vyšetrenie žíl dolných končatín, môže na základe klinického vyšetrenia, transluminiscencie a sonografie navrhnúť najvhodnejší spôsob liečby.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Pri preventívnom vyšetrení u obvodného lekára sa robí diagnostika varixov vizuálne a pohmatom. Následne sa cievny systém DK vyšetruje ultrazvukom u lekára so špecializáciou na žily.

Vyšetrovacie metódy sa delia na tri stupne podľa zisteného klinického štádia ochorenia: anamnéza, fyzikálne vyšetrenie a eventuálne vyšetrenie pomocou vreckového Dopplerovho ultrazvukového prístroja, podrobná duplexná sonografia (DUS) žilového systému dolných končatín, prípadne ďalšie vyšetrovacie metódy, flebografia, priame merania žilových tlakov, CT, MR, intravenózny ultrazvuk (IVUS).

Lekár so špecializáciou na žily vám bude vedieť poradiť s najvhodnejšou formou liečby pre vás.

Určite informujte svojho lekára, ak ste tehotná, máte alergie alebo užívate nejaké lieky vrátane bylinných doplnkov.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, na zákrok nie je potrebné sa špeciálne pripravovať. Je možné, že vám dá lekár odporúčania, ktoré sú vhodné dodržiavať alebo praktikovať pred zákrokom, aby boli výsledky čo najlepšie. Lekár vás môže požiadať, aby ste niekoľko dní pred zákrokom prestali užívať aspirín, lieky na riedenie krvi alebo akékoľvek iné lieky, ktoré sťažujú zrážanie krvi.

Ako sa vykonáva liečba kŕčových žíl varixov?

Rádiofrekvenčná ablácia

Lekár vloží do katétra sondu, ktorá vyžaruje rádiofrekvenčnú energiu. Pomocou rádiofrekvenčnej energie sa zahrievajú  steny kŕčových žíl. Žila je prístupná cez malý výrez urobený tesne nad alebo pod kolenom. Úzka trubica zvaná katéter je vedená do žily pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Do katétra sa vloží sonda, ktorá vysiela rádiofrekvenčnú energiu. To ohrieva žilu, kým sa jej steny nezrútia, zatvoria ju a utesnia ju. Po uzavretí žily bude vaša krv prirodzene presmerovaná do jednej z vašich zdravých žíl. Rádiofrekvenčná ablácia sa môže uskutočňovať v lokálnom anestetiku alebo v celkovej anestézii, keď spíte. Približne týždeň po rádiofrekvenčnej ablácii možno budete musieť nosiť kompresné pančuchy.

Skleroterapia

Pri skleroterapii sa aplikuje sklerotizačná látka pomocou tenkej ihly priamo do žily. Do malých a stredne veľkých kŕčových žíl sa vstrekuje chemikália, ktorá ich zjazvuje a uzatvára. Po napichnutí kŕčovej žily sa do nej aplikuje liek vo forme peny. Takto ošetrený varix je následne stlačený kompresívnou pančuchou, čo vedie k jeho uzavretiu. Krv začína prúdiť cez zdravé žily. O pár týždňov neskôr by mali vyblednúť.  Niekedy je potrebné absolvovať niekoľko sedení.

Endovenózna laserová ablácia

Do žily pacienta sa vloží katéter. Malý laser je prevlečený cez katéter a je umiestnený v hornej časti cieľovej žily. Laser dodáva krátke energetické výboje, ktoré ohrievajú žilu, následne ju zmrští a uzatvorí. Počas celého postupu budete bdelí. Váš lekár použije na vizualizáciu žily ultrazvuk a vašu nohu vyčistí a znecitliví lokálnym anestetikom. Keď je katéter zavedený, môžete pocítiť mierny tlak alebo menšie pichanie, ak sa do žily vstrekne roztok sklerozantu. Ak sa používajú lasery, počas zákroku sa od vás bude vyžadovať nosenie ochranných okuliarov.Tento postup sa vykonáva v lokálnom anestetiku. Môže dôjsť k poraneniu nervov, ktoré je zvyčajne krátke.

Výhody zákroku

Neinvazívna liečba kŕčových žíl sa zvyčajne vykonáva v lekárskej ordinácii pomocou lokálneho anestetika. Uzavretie žily, či už rádiofrekvenčným alebo laserovým ošetrením, by nemalo byť bolestivé.

Laserová operácia kŕčových žíl patrí k efektívnym a moderným metódam, ktorá okrem iného prináša pacientom oveľa kratšiu dobu rekonvalescencie, žiadne bolesti ani modriny na rozdiel od klasickej operácie a tiež krásny estetický efekt.

Ako prebieha zotavenie po liečbe kŕčových žíl varixov?

Vaše nohy môžu byť obalené obväzmi na potlačenie opuchu a krvácania. Možno bude potrebné tieto obväzy nosiť niekoľko dní. Po ukončení procedúry by ste mali naplánovať, že vás kamarát alebo príbuzný odvezú domov.  Paracetamol sa môže odporúčať pri akýchkoľvek nepríjemných pocitoch, mali by ste sa však vyhnúť akýmkoľvek liekom proti bolesti, ktoré môžu narušiť zrážanie krvi, ako je aspirín alebo ibuprofén. Okrem toho vám lekár môže na čas zakázať horúce kúpele alebo vírivky. Hygienu sa odporúča vykonávať špongiou s jemným mydlom a vlažnou vodou.

Všetky podrobnosti vám oznámi lekár, opatrenia sú vždy vysoko individuálne a závisia od rozsahu výkonu.

Doba rekonvalescencie

Lekárom vám môže byť odporučené, aby ste sa týždeň alebo dva po tom vyhli namáhavému cvičeniu. Spravidla môžete pokračovať v bežných činnostiach do jedného alebo dvoch dní po liečbe. Počas týždňa po liečbe budete musieť nosiť kompresné pančuchy.

Výsledky liečby kŕčových žíl varixov

Neinvazívne zákroky sú vo všeobecnosti veľmi úspešné a riziko komplikácií je malé. Tieto postupy zvyčajne zlepšujú vzhľad pokožky na nohách alebo iných miestach. Vo väčšine prípadov nie sú žiadne známky zjazvenia alebo modrín, ale existuje malé riziko, že sa kŕčové žily vrátia. Nosenie kompresných pančúch môže znížiť riziko návratu kŕčových žíl.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Akýkoľvek stav, pri ktorom je narušený správny prietok krvi, predstavuje riziko komplikácií. Vo väčšine prípadov však kŕčové žily nemajú žiadne komplikácie. Ak sa vyskytnú komplikácie, môžu zahŕňať krvácanie alebo krvné zrazeniny v žile nohy čo spôsobuje zápal žily.

Často kladené otázky

Aký je najlepší zákrok pre liečbu varixov? Skleroterapia: Toto je najbežnejšia liečba žíl na nohách. V priebehu rokov lekári zlepšili skleroterapiu, aby bola bezpečnejšia a poskytovala pacientom lepšie výsledky. Dnes túto liečbu lekári používajú na ošetrenie pavúčích žíl a malých kŕčových žíl.

Môžu kŕčové žily zmiznúť nastálo? Jednoduchá odpoveď je nie. Kŕčové a pavúčie žily môžu znížiť viditeľnosť alebo príznaky môžu dočasne zmiznúť, zvyčajne sa však vrátia. Mnoho ľudí si myslí, že kompresívne pančuchy môžu vyliečiť ochorenie žíl, to však nie je tento prípad.

Bibliografia

Estheticon- Dostupné na: https://www.estheticon.cz/zakroky/lecba-krecovych-zil-varixu Dátum: 13.12.2020

The Whiteley Clinic- Dostupné na: https://thewhiteleyclinic.co.uk/varicose-veins-treatment/ Dátum: 2001-2020

Clinica Barcelona- Dostupné na: https://www.clinicbarcelona.org/en/assistance/diseases/varicose-veins/treatment Dátum: 2020

Aktualizované: 17.03.2021

Súvisiace skúsenosti

Liečba kŕčových žíl varixov

98% spokojnosť. Založené na 223 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.