Počuli ste uz o laserovej blefaroplastike?

Počuli ste uz o laserovej blefaroplastike?
Je zakladateľom súkromnej kliniky estetickej chirurgie a laserového centra ESSUR Clinic. Pracuje s najmodernejšími a najkvalitnejšími lasermi a jeho špecializáciou sú najmä estetické laserové zákroky.
Vytvorené: 21. 2. 2023 · Aktualizácia: 21. 2. 2023

Jemná pokožka v okolí očí je jednou z najviac namáhaných častí tváre, ktorá je namáhaná každodennou mimikou aj vonkajšími vplyvmi prostredia. S pribúdajúcimi rokmi sa však vo vonkajších kútikoch očí vytvárajú nielen vejárovité linky a vrásky, ale koža v oblasti horných viečok začína ochabovať a vytvárajú sa kožné previsy. Zároveň sa môžu začať tvoriť vačky na dolných viečkach. Nadmerné ochabnutie kože nie je len estetickým problémom, ktorý vytvára unavený vzhľad, ale môže mať za následok zhoršenie zraku alebo bolesti hlavy. Jednou z metód, ktorá rieši tento estetický a zdravotný problém, je laserová blefaroplastika alebo laserová operácia očných viečok.

Laserová blefaroplastika je moderný operačný postup zameraný na odstránenie poklesu očných viečok. Operačný CO2 laser je tu použitý vo funkcii skalpela. Staršie typy CO2 laserov mali priebeh impulzu, ktorý nemal ideálny tvar a neprinášal tak, zásadný benefit oproti klasickej blefaroplastike za použitia skalpela.

Použitie lasera má oproti bežnej operácii očných viečok niekoľko výhod:

 • Operácia trvá kratšie
 • Laserový rez je presnejší a nezanecháva jazvy
 • Opuch je menší a čas hojenia kratší
 • Okrem odstránenia tukových vakov, tzv. "vakov pod očami", dokáže laser vyhladiť vrásky v oblasti očí, čo podporuje svieži a mladistvý vzhľad dosiahnutý touto metódou. Pokožka je vďaka tomu oveľa pevnejšia a pružnejšia.
f4ec019c-708f-11ed-aad5-005056999513.jpg

Ako zistím, či som vhodný kandidát na laserovú blefaroplastiku?

Vhodným kandidátom na tento zákrok je zdravý dospelý človek, ktorý trpí kožnými prevismi v oblasti horných viečok alebo klient s vačkami pod dolnými viečkami. Hoci väčšina klientov má záujem o blefaroplastiku z kozmetických dôvodov, pri poklesnutí horného viečka sa nezriedka vyskytujú zdravotné komplikácie, ako napríklad zhoršenie zraku.Laserová blefaroplastika však nie je vhodná pre pacientov, ktorí potrebujú väčšiu korekciu kožného previsu - v tomto prípade je vhodnejším riešením klasická operácia. Aj keď väčšina pacientov, ktorí vyhľadávajú tento zákrok, je vo veku 40 - 50 rokov, je možné ho vykonať aj u mladších klientov, ktorí majú dedičnú predispozíciu na ochabovanie kože a tvorbu kožných previsov alebo vačkov.

Ako prebieha prvá konzultácia s lekárom?

Na prvom stretnutí sa stretnete buď s plastickým chirurgom a očným špecialistom, alebo s plastickým chirurgom, ktorý sa špecializuje na operácie očných viečok. Mayo Clinic uvádza, že hlavnými témami tohto stretnutia bude:

 • Vaša anamnéza: Lekár sa vás opýta na operácie, ktoré ste podstúpili, a na minulé alebo súčasné diagnózy, ako sú suché oči, glaukóm, alergie, poruchy krvného obehu, problémy so štítnou žľazou a cukrovka. Lekár sa vás tiež opýta na užívanie liekov, vitamínov, bylinných doplnkov, alkoholu, tabaku a drog.
 • Vaše očakávania: Ide o otvorený rozhovor o vašich očakávaniach a motivácii podstúpiť zákrok, ktorý pomôže dosiahnuť uspokojivý výsledok. Chirurg s vami ďalej prediskutuje, či je zvolený zákrok pre vás vhodný.

Ako sa na zákrok pripraviť?

Pred zákrokom podstúpite nasledujúce vyšetrenia:

 • Fyzické vyšetrenie: Váš chirurg vykoná vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať meranie množstva vylučovaných sĺz alebo meranie určitých častí vašich viečok.
 • Vyšetrenie zraku: Oftalmológ vám vyšetrí oči a preskúma vaše videnie vrátane periférneho videnia.
 • Zhodnotenie očných viečok: Vaše oči budú odfotografované z rôznych uhlov, čo pomôže nielen pri plánovaní operácie a plánovaní rezov, ale aj pri hodnotení výsledkov.

Ďalšia príprava pred zákrokom záhŕňa vysadenie niektorých liekov, ktoré riedia krv, ako napríklad acylpirín alebo warfarín. Mali by ste tiež byť v čo najlepšom zdravotnom stave, takže je možné, že budete musieť prestať na nejakú dobu pred a po zákroku fajčiť a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu. Ak sa vám pred operáciou objaví akýkoľvek kožný zápal v danej oblasti, prediskutujte to so svojim lekárom, pretože môž byť nutné zákrok odložiť kým sa akútny stav nevylieči. Príprava na zákrok je však individuálna, preto dodržiavajte pokyny svojho operatéra.

Priebeh zákroku

Laserová blefaroplastika sa vykonáva buď v lokálnej alebo celkovej anestézii, v závislosti od konkrétnej kliniky alebo estetického centra a techniky použitej pri operácii.Zákrok sa môže vykonať na horných a dolných viečkach súčasne alebo samostatne. Počas zákroku sa šetrne odstráni prebytočný tuk a ochabnutá koža, rezy laserom sú urobené veľmi presne, ku krvácaniu takmer nedochádza a nevznikajú žiadne jazvy. Modriny a opuchy sú minimalizované. Laserová blefaroplastika odstraňuje nielen tukové vačky, ale aj jemné vrásky okolo očí.Tesne po zákroku nie je možné riadiť motorové vozidlo, preto si pacient musí po operácii zabezpečiť odvoz domov so sprievodom.

Výhody laserovej blefaroplastiky

Medzi výhody laserovej blefaroplastiky patria:

 • Kratší čas operácie než pri tradičnej blefaroplastike
 • Kratší čas hojenia než pri tradičnej blefaroplastike
 • Minimalizácia zjazvenia
 • Minimalizácia opuchov a modrín
 • Zjemnenie alebo odstránenie vrások

Medzi nevýhody laserovej blefaroplastiky, ktoré sú však totožné s nevýhodami tradičnej blefaroplastiky, patrí potreba obmedziť niektoré činnosti počas prvého týždňa po zákroku (čítanie alebo sledovanie televízie) alebo nemožnosť nosiť kontaktné šošovky počas 1 - 2 týždňov po zákroku.

Rekonvalescencia po laserovej blefaroplastike

04f3becc-7090-11ed-bfcb-00505699734b.jpg

V rámci pooperačnej starostlivosti vám lekár odporučí používať ľadové obklady na oči približne 4 - 5-krát denne. Očné viečka by ste mali starostlivo čistiť a mali by ste používať predpísané kvapky alebo masti. Na ochranu viečok pred slnkom a vetrom by ste mali tiež používať tmavé slnečné okuliare.

Podľa ISAPS budete môcť začať čítať približne po dvoch až troch dňoch a k bežnej práci sa vrátite po 5 až 10 dňoch. Kontaktné šošovky môžete väčšinou začať nosiť po dvoch týždňoch, ale tento čas sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho pacienta a odporúčania lekára. Tri týždne po operácii sa neodporúča konzumácia alkoholu a počas týchto týždňov by ste nemali vykonávať žiadne náročné aktivity.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Medzi vedľajšie účinky laserovej blefaroplastiky patrí dočasné nepohodlie, pocit napätia v oblasti viečok, opuch alebo modriny. Modriny sú však pri laserovej blefaroplastike omnoho zriedkavejšie v porovnaní s tradičnou operáciou. Počas prvých týždňov sa často vyskytuje nadmerné slzenie a pacient je citlivejší na svetlo. Môže sa vyskytnúť aj dočasné vysušenie, pálenie alebo svrbenie očí, ale tieto vedľajšie účinky sú zriedkavé.Medzi možné komplikácie patrí dočasné rozmazané alebo dvojité videnie, infekcia, krvácanie, opuch, suché oči, asymetrické hojenie alebo zjazvenie, prípadne ťažkosti s otvorením alebo zatvorením očí. Hoci medzi riziká patrí trvalá strata zraku, táto komplikácia je veľmi zriedkavá.

Často kladené otázky

 • Aké je riziko vzniku jaziev po zákroku? A čo modriny a opuchy? V porovnaní s bežnou operáciou očných viečok skalpelom je pri laserovej blefaroplastike menšie riziko vzniku jaziev. Pri precíznom zákroku je riziko viditeľných jaziev minimálne a to isté platí aj pre modriny a opuchy.
 • Je možné operovať len horné alebo len dolné viečka? Áno, zákrok je možné vykonať zvlášť.
 • Ako dlho zákrok trvá? dĺźka trvania zákroku je individuálna a závisí na rozsahu operácie a technike, väčšinou je to však 30 - 60 minút.
 • Kedy po operácii je možné vrátiť do práce? Rekonvalescencia je samozrejme u každého individuálna, ale väčšinou sa pacienti vracajú k svojim bežným každodenným činnostiam po 5 až 10 dňoch.
 • Je nutné, aby ma po zákroku niekto vyzdvihol alebo môžem ísť domov, prípadne šoférovať, aj sám/a? Odporúčame, aby vás po laserovej blefaroplastike vyzdvihol nejaký doprovod, keďže bezprostredne po zákroku nie je možné šoférovať.

Literatúra

Center for Advanced Facial Plastic Surgery. (n. d.). What Is the Difference Between Laser Blepharoplasty and Traditional Blepharoplasty? [online]. Dostupné na: https://www.facialplasticsbh.c... [Dátum: 3. 10. 2022]

Hessler Plastic Surgery. (n. d.). Laser Blepharoplasty [online]. Dostupné na: https://www.hesslerplasticsurg... [Dátum: 3. 10. 2022]

ISAPS. (n. d.). Blepharoplasty (Eyelid Surgery) [online]. Dostupné na: https://www.isaps.org/procedur... [Dátum: 3. 10. 2022]

Mayo Clinic. (n. d.). Blepharoplasty [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 3. 10. 2022]

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.