Overil/a:
Je nadštandardná súkromná klinika, ktorá pod jednou strechou ponúka špičkové služby v oblasti estetickej medicíny, špecializovanej modernej urológie, dermatológie, alergológie a stomatológie.
Aktualizácia: 4. 5. 2022

Navigácia

  • Čo je obriezka?
  • Metóda odstránenia a priebeh zákroku
  • Rekonvalescencia
  • Komplikácie
  • Kontraindikácie
  • Často kladené otázky
  • Bibliografia
Indikácia

Pacient po zákroku obriezky (MUDr. Milan Gajdoš MPH)

Čo je obriezka?

Obriezka je urologická operácia, pri ktorej sa chirurgicky odstráni kožná riasa, ktorá prekrýva zakončenie penisu- žaluď. Indikácie k odstráneniu sú viaceré. Historicky najstaršie sú rituálne dôvody, napr. zo starovekého Egypta, resp. u Židov, ktoré sa prevádza dodnes. 

Zo zdravotného hľadiska sa cirkumcízia prevádza hlavne u pacientov, ktorí trpia stavom, nazývaným fimóza, čo je patologicky úzka predkožka. Dokáže spôsobovať ťažkosti hlavne pri hygiene a pri erekcii penisu, kedy doslova zaškrtí žaluď. Stav je potom zvyčajne značne bolestivý. Taktiež je štúdiami podložené, že obrezaní muži trpia menej na infekcie žaluďa a rakovinu penisu.

Metóda odstránenia a priebeh zákroku

Metóda odstránenia a priebeh zákroku

Metóda odstránenia a priebeh zákroku

Obriezka sa vykonáva najčastejšie ako ambulantný zákrok. Výnimkou sú maloletí resp. nespolupracujúci pacienti, ktorým sa operácia prevádza počas hospitalizácie v celkovej anestézii. Pri štandardnom ambulantnom priebehu pacient prichádza ľahko najedený, v prípade, že užíva lieky tak ich aj užije ako obyčajne, výnimkou je len nutné vysadenie antikoagulačnej liečby (lieky na riedenie krvi), samozrejme po odobrení lekára, ktorý danú antikoagulačnú liečbu indikuje.

Po príchode a osobnom oboznámení o priebehu zákroku je pacient uložený na lôžko. Operácia prebieha v ľahu, pacient je od pása nadol vyzlečený, koža je očistená a vydezinfikovaná, pokrytá rúškom tak, aby bolo čo najmenšie riziko infekcie a komplikácií po zákroku. Následne sa po injekčnej aplikácii anestetika prevedie vlastné odstránenie prebytočnej kože a rana sa následne uzatvorí stehmi. Stehy môžu byť nevstrebateľné alebo vstrebateľné, záleží od dohody s ošetrujúcim lekárom.

Po zákroku sa pacient oblečie, dostane ústne a aj písomné inštrukcie ako sa starať o ranu- aplikáciou antiseptických očistných obkladov, gázy a opatrnosti pri manipulácii s ranou.

Rekonvalescencia

Zotavovanie a rekonvalescencia po obriezke

Rekonvalescencia

Hojenie štandardne prebieha bez komplikácií, rana môže po odznení účinkov anestetickej látky začať pobolievať čo sa dá účinne tlmiť tabletkami proti bolesti, avšak cez 90 % pacientov žiadne analgetiká vôbec nepotrebujú. Rana môže niekoľko hodín až pár dní "slziť", čo znamená jemné krvácanie, ktoré vyplýva z mechanického dráždenia rany pri močení, pri erekcii a podobne. Zvyčajne nevyžaduje extra starostlivosť okrem vkladania gázy do spodného prádla aby sa rana neinfikovala a krvou sa nezašpinilo oblečenie.

Ak má pacient aplikované nevstrebateľné stehy prichádza cca 7-10 deň na ich odstránenie. Pokiaľ bol pri zákroku použitý vstrebateľný šicí materiál nie je kontrola vyslovene nutná, ale stále ju odporúčame, kvôli celkovému zhodnoteniu výsledného stavu a poučení o následnej starostlivosti.

Komplikácie

Bývajú to štandardné operačné komplikácie ako je bolestivosť rany, krvácanie, infekcia v rane pri nedostatočnom ošetrovaní, kedy treba nasadiť celkovú antibiotickú liečbu, resp. dehiscencia rany- uvoľnenie stehov. Najzávažnejšou komplikáciou býva alergická reakcia na lokálne anestetiká, táto sa však prejaví bezprostredne po jeho aplikácii pred zákrokom.

Kontraindikácie

Kontraindikácie

Kontraindikácie

Hlavnými kontraindikáciami k prevedeniu zákroku patria hlavne nemožnosť použiť anestetikum pri známej precitlivenosti. V takom prípade je možné použiť len celkovú anestéziu s uspatím pacienta počas hospitalizácie. Ďalším stavom je nasadená antikoagulačná liečba, pri ktorej hrozí masívne krvácanie z operačných rán a je preto nutné túto pred operáciou dostatočne dlho vysadiť.

Celkovo patrí obriezka medzi veľmi dobre tolerované operačné výkony s výborným liečebným a preventívnym efektom v zmysle infekcie a rakoviny penisu s nezanedbateľnou výhodou v podobe intenzívnejšieho pôžitku počas pohlavného styku.

Často kladené otázky

  • Po akej dlhej dobe po obriezke môžem mať sex? Jedným z dôležitých pokynov pre pacienta od lekára po vykonaní obriezky je vyhnúť sa pohlavnému styku, kým sa penis úplne nezotaví. Pravdepodobnosť poranenia v dôsledku sexu je vysoká. Sex môže spôsobiť poranenie penisu, pretože hlavička penisu zostáva citlivá. Odporúča sa teda aspoň mesiac po zákroku zdržať sa sexuálnych aktivít, ale u každého pacienta je to individuálne.
  • Kedy je najlepší čas na obriezku dieťaťa? Vo väčšine prípadov je chlapec obrezaný ako dieťa. Obriezka dojčiat sa zvyčajne vykonáva kedykoľvek počas prvých štyroch mesiacov života dieťaťa.
  • Ako vyzerá obrezaný penis? Mužská predkožka zvyčajne pokrýva špičku penisu, ktorá sa medicínsky nazýva „žaluď". Pri obriezke sa táto predkožka odstráni a žaluď zostane trvalo odhalený.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."