Navigácia

 • Úvod
 • Čo je mikropigmentácia
 • Ako zistím či som vhodný kandidát na mikropigmentáciu
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Ako sa vykonáva mikropigmentácia?
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie po mikropigmentácií?
 • Výsledky mikropigmentácie
 • Techniky mikropigmentácie obočia
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Chcete odhaliť tajomstvo vždy dokonalého vzhľadu? Táto procedúra vám môže ponúknuť dlhodobé riešenie na nápravu vašich nedostatkov. Mikropigmentáciu alebo permanentný make-up používali už Egypťania približne 3000 rokov pred naším letopočtom a neskôr sa rozšírila aj do Číny a Japonska. Dnes je už známa a veľmi vyhľadávaná po celom svete. Mikropigmentácia alebo je tetovacia technika spojená so svetom skrášľovacích procedúr, ktorá je čoraz populárnejšia. Ide o detekciu drobných nedokonalostí v oblastiach, ako sú očné viečka, obočie alebo pery. Je to jemná, šetrná a bezbolestná metóda. Na rozdiel od permanentného make-upu sa farbivo pri mikropigmentácii aplikuje do vrchnej kože a je potrebné ho po 2 rokoch obnoviť, inak celkom vymizne. Táto skutočnosť je určite výhodou, pretože môžete svoj vzhľad po niekoľkých rokoch zmeniť. Vaša tvár bude vždy prirodzene krásne upravená. 

Čo je mikropigmentácia

Mikropigmentácia pomáha riešiť bežné nedokonalosti

Čo je mikropigmentácia

Mikropigmentácia pomáha riešiť estetické nedokonalosti, ako je napríklad rekonštrukcia slabého alebo neexistujúceho obočia, tenké a nevýrazné línie pier, obrys očí, simulácia vlasov na pokožke hlavy, maskovanie prírodných alebo pooperačných jaziev, strata pigmentácie kože, či dokonca tvorba nového dvorca po rekonštrukcii prsníka. Môže byť užitočná aj pre ľudí, ktorí túžia po líčení, ale nemajú dostatok skúseností a trpezlivosti alebo ich to jednoducho nebaví. Nemusia si neustále dávať pozor, či je ich make-up v poriadku a výhodou je, že sa nemení ani pri športe, ako je plávanie alebo beh.

Ako zistím či som vhodný kandidát na mikropigmentáciu

Mikropigmentáciu môže podstúpiť žena aj muž

Ako zistím či som vhodný kandidát na mikropigmentáciu

Mikropigmentáciu môže podstúpiť ktokoľvek, či už muž alebo žena. Ak ste človek, ktorý chce vyzerať čo najlepšie a vyhnúť sa nežiaducim komplikáciám pri líčení, môže byť pre vás obzvlášť vhodná mikropigmentácia. Ak sa neradi denne líčite a chceli by ste mať plnšie vyzerajúce, tvarované obočie alebo sa vám páčia sýtejšie pery, máte jazvy, ktoré by ste chceli vylepšiť, alebo ak sú pre vás očné linky nočnou morou, mikropigmentácia je ideálnym riešením. Je najmä vhodná pre tých, ktorí si chcú jednoducho ušetriť čas a vyzerať za každých okolností upravene.

Odborník na mikropigmentáciu

Odborník na mikropigmentáciu

Ako si vybrať vhodného lekára

Mali by ste sa uistiť, že nájdete riadne certifikovaného odborníka alebo špecialistu, ktorý má skúsenosti s týmto postupom. Najlepšou vizitkou odborníka na mikopigmentáciu sú spokojné klientky a odporúčania od nich. Väčšinou sa mikropigmentácia vykonáva v kozmetickom centre alebo salóne. Skúste ich osobne navštíviť a nechajte si ukázať fotky pred a po mikropigmentácii. V súčasnosti je tento zákrok tak populárny a žiadúci, že nebude problém informovať sa o skúsenom odborníkovi najmä vo vašom okolí. 

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

S odborníkom, ktorého ste si vybrali je potrebné nadviazať osobný kontakt. Je dôležité sa dohodnúť na všetkom potrebnom ohľadom zákroku. Ako by mala vaša pigmentácia po zákroku vyzerať, aký farebný odtieň, tvar si želáte a predstavujete. Špecialista by vám mal detailne vysvetliť, ako bude prebiehať celý proces tetovania. Skúste sa s odborníkom čo najviac rozprávať a prezradiť, čo sa vám páči a čo nie. Môžete mu pre predstavu ukázať aj fotky, na ktorých sa vám vykonaná mikropigmentácia páči. Tým odborníkovi pomôžete viac sa vžiť do vašich predstáv a očakávaní.

Ako sa vykonáva mikropigmentácia?

Priebeh mikropigmentácie

Ako sa vykonáva mikropigmentácia?

Špecialista dôkladne vyčistí pokožku a znecitliví oblasť. Väčšinou procedúra vyžaduje iba lokálne anestetikum na znecitlivenie pokožky na udržanie pohodlia počas procedúry.

Procedúra sa vykonáva pomocou pera, alebo štandardnej tetovacej pištole. Mikropigment sa potom vstrekuje do dermy kože, tesne pod vonkajšiu vrstvu, podobným spôsobom ako tetovanie. Počas dvoch dní po zákroku môže dôjsť k miernej bolestivosti a opuchu, ktoré však rýchlo ustupujú ak sú pokryté sterilnou masťou.

Vykonanie väčšiny procedúr trvá 30 minút až niekoľko hodín. Od prípravy po koniec procedúry. Čas závisí od zložitosti procedúry. Po ukončení zákroku vám odborník dá antiseptikum, aby ste udržali ošetrovanú oblasť čistú. Okrem toho vám môže byť podaná masť, ktorá udržuje oblasť jemnú a podporuje hojenie. Niekedy sa môže niekoľko hodín po zákroku aplikovať obväz na ochranu ošetrovanej oblasti.

Výhody mikropigmentácie

Výhody mikropigmentácie

Výhody zákroku

Mikropigmentácia je úplne bezbolestné ošetrenie, ktoré dokáže upraviť hustotu obočia, tvar očí alebo pier, ba dokonca aj stopy alebo jazvy na pokožke. Výsledky môžu pretrvávať od 1 do 2 rokov v závislosti od korekčnej práce, aj keď mikropigmenty miznú postupne, preto sa odporúča pravidelné dopĺňanie.

Nahradzuje obočie, ktoré sa riedi v dôsledku veku alebo zdravotných ťažkostí. Na maskovanie nedostatku farby na pokožke v dôsledku ochorenia vitiliga. Po operácii prsníka je možné mikropigmentáciou znovu vytvoriť dvorce (oblasť okolo bradaviek). Výhodou je ako trvalé riešenie ak máte alergiu na tradičný dočasný make-up.

Zotavenie

Zotavenie

Ako prebieha zotavenie po mikropigmentácií?

Po mikropigmentácií môže dôjsť k určitému zápalu alebo začervenaniu, ktoré bude trvať niekoľko hodín s výnimkou prípadu, keď sa aplikuje na horné viečka, kedy môže trvať niekoľko dní, potom ale úplne zmizne.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by ste sa mali vyhýbať poteniu, extrémnemu slnečnému žiareniu, ošetreniu pleti a nadmernému líčeniu v okolí oblasti najmenej štrnásť dní. Je tiež nevyhnutné udržiavať miesto pekné a čisté, aby nedošlo k prerušeniu procesu hojenia. Mikropigmentácia si nevyžaduje žiadnu rekonvalescenciu. Po zákroku idete ihneď domov a môžete pokračovať v bežných činnostiach.

Výsledky mikropigmentácie

Výsledky mikropigmentácie

Výsledky mikropigmentácie

Niektorí pacienti môžu na dosiahnutie požadovaného výsledku vyžadovať viac ako jedno ošetrenie. Keďže pigment v priebehu rokov slabne, možno budete musieť podstúpiť ďalšie ošetrenie aby ste si udržali jeho vzhľad.

Tento jednoduchý kozmetický postup zlepší váš vzhľad natrvalo už pri jednej návšteve. Každý si zaslúži cítiť sa krásne. Je to dokonalá voľba pre každého, kto si chce vychutnať výhody úplne nalíčenej tváre bez času, výdavkov a zbytočných komplikácií.

Techniky mikropigmentácie obočia

Microblading obočia

Techniky mikropigmentácie obočia

Mikropigmentácia alebo microblading obočia je semipermanentná technika líčenia, ktorá sa vykonáva pomocou ručného nástroja na aplikáciu pigmentu do pokožky, čím sa vytvárajú veľmi mikro-tenučké ťahy podobné vlasom.

Púdrové obočie- Túto možnosť volia ženy, ktoré si pravidelne upravujú obočie tieňom alebo ceruzkou na obočie a nevytvárajú si príliš jasnú kontúru. Farba sa vpravuje do prirodzeného obočia, ktoré potom vyzerá objemnejšie a výraznejšie, ale stále si zachováva svoju prirodzenosť. Spočíva v rovnomernej aplikácii pigmentu pomocou špeciálneho elektrického zariadenia. Skladá z veľkého množstva mikrobodiek, ktoré vypĺňajú prázdne miesta medzi chĺpkami. Púdrový efekt sa vytvára technikou tieňovania a je určená na vytvorenie obočia s jemným púdrovým nádychom. Je to modernejšia metóda, pretože sa jedná o povrchovú prácu, čo znamená, že sa vykonáva na epidermálnej vrstve pokožky.

Čiarkované obočie- Ćiarkovanie obočia je jedným z najfrekventovanejších trendov v oblasti krásy a táto úprava sa často pripisuje nadýchanému a výraznému obočiu, ktoré je veľmi obľúbené najmä u celebrít. Čiarkovanie vytvára obočie pomocou tenkých línií, ktoré imitujú skutočné chĺpky. Táto tetovacia technika sa vykonáva pomocou špeciálneho strojčeka a je veľmi obľúbená, pretože obočie vyzerá, prirodzene, krásne, pravidelné a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Touto technikou je možné maskovať nedokonalosti, ako napríklad jazvy alebo chýbajúce chĺpky.

Phibrows- Táto unikátna technika je založená na veľmi presnom meraní a starostlivej aplikácii. Výsledkom je prirodzené, symetrické obočie, kde sa postupne jednotlivé chĺpky vykresľujú jednorazovou čepieľkou v poradí prirodzeného rastu obočia.

PhiAcademy je jedna z najväčších a najprestížnejších akadémii permanentného make-upu na svete, ktorú založil Branko Babic, ktorému sa pod značkou PhiBrows podarilo vytvoriť systém dokonalého vzdelávania v oblasti mikropigmentácie. Aktuálne akadémia ponúka kurzy v mnohých oblastiach a disponuje stovkami Masterov, tisíckami umelcov po celom svete a tisíckami študentov. Získanie certifikátu od PhiAcademy spolu s logom, pod ktorým môže umelec pracovať, je veľmi náročná disciplína. Umelec musí prejsť niekoľkými úrovňami vzdelávania a získanie certifikátu PhiBrows môže trvať niekedy aj šesť mesiacov, ale aj viac.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Je dôležité aby odborník dodržiaval hygienický postup. Komplikácie sú ojedinelé. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa môžu objaviť je :

 • opuch
 • krvácanie
 • alergia na pigmenty
 • kožné infekcie

Často kladené otázky

 • Je mikropigmentácia naozaj permanentná? Áno, ale aj keď sa atrament nikdy nezmýva, časom vybledne, pretože bunky pokožky sú neustále vymieňané. Preto je dobré po čase miesto zase obnoviť.
 • Je mikropigmentácia vhodná aj pre mužov? Určite áno. Najčastejšie mikropigmentáciu využívajú muži pre simuláciu chýbajúcich vlasov.
 • Ako dlho vydrží mikropigmentácia? Mikropigmentácia vydrží približne 1,5-2 roky. Efekt a trvanlivosť vykonaného microbladingu závisí od viacerých faktorov, a to od typu použitej techniky, pigmentácie, stavu a typu vašej pokožky, veku, metabolizmu. U mladších ľudí je proces obnovy pokožky o niečo rýchlejší, a preto sa mikropigmentácia opotrebováva oveľa menej. Na dlhodobý efekt make-upu má však vplyv aj mnoho ďalších vecí, napríklad intenzita slnečného žiarenia. Aby mikropigmentácia vyzerala stále optimálne, následná korekcia sa odporúča do troch rokov od prvého zákroku.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."