Odstránenie podbradku liposukciou

Úvod

Liposukcia podbradku je ambulantný zákrok, ktorý je určený tým pacientom, ktorí majú previslejší podbradok v dôsledku zvýšeného ukladania tuku a pritom ani nemusia byť obézni, ale majú ešte stále dosť pevnú kožu.

Čo je odstránenie podbradku

Čo je odstránenie podbradku

Pacientka po odstránení podbradku (MUDr. Ján Bumbera)

Nie je dôležité, či sa jedná o mužov alebo ženy, obe pohlavia môžu mať tento problém. Zákrok samozrejme môžu podstúpiť i obéznejší pacienti, aj keď u extrémnej obezity, kedy je tuk uložený aj v okolí podbradku ,t. j. na tvári, krku aj hrudníku, je samozrejme menej efektný. Veková kategória pre tieto zákroky nie je pevne stanovená, je potrebné sledovať pevnosť a elasticitu kože. To znamená, že u niekoho to môže byť do 40 rokov, u niekoho aj 60 rokov. Vieme, že vekom sa stráca elasticita a schopnosť retrakcie kože, čo musíme vziať do úvahy a je to veľmi individuálne. Je na posúdení lekára pri úvodnej konzultácii, či je zákrok možné vykonať. Mladšie ročníky sú vždy vo výhode, pretože tu možno predpokladať, že schopnosť retrakcie kože je vysoká.

Priebeh operácie

Priebeh operácie

Priebeh operácie

Operácia je zvyčajne jednorazový ambulantný zákrok. Pred samotným zákrokom je potrebné navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý urobí potrebné predoperačné vyšetrenia. Tieto predoperačné vyšetrenia zahrnujú vyšetrenie krvného obrazu, ktorý poukazuje na to, či pacient netrpí tzv. Anémiou, čo je nízky počet červených krviniek, ktoré sú dôležité pre správne hojenie po operácii, alebo zápalovým ochorením v tele, ak sú v zvýšenom počte biele krvinky, testov krvnej zrážanlivosti, čo je veľmi dôležité, ak nechceme mať po operácii ťažkosti s krvácaním a zápalových testov. Ak pacient trpí nejakým chronickým ochorením, napr., diabetes mellitus (čiže cukrovka), tak je to vyšetrenie hladiny cukru v krvi prípadne v moči, a pod. Ak je pacient zdravý, alebo neprekonal nejaké ťažšie ochorenie v priebehu troch mesiacov, tak môžu byť predoperačné vyšetrenia staré tri mesiace.

Samotný zákrok je ambulantný, vykonáva sa v lokálnom znecitlivení. Vždy sa musíme opýtať na alergiu na lokálne anestetiká. Operáciu vykonávame prístrojom Water Jet, kde princípom je rozbitie tuku pomocou vháňania roztoku s anestetikom do ošetrovanej oblasti a následne jeho odsatie pomocou tenkej kanyly takmer nekrvavým spôsobom. Z malých niekoľko milimetrových otvorov sa instiluje asi 100 až 150 ml anestetického roztoku. Zvyčajne sa odsaje do 200 ml tuku, keďže oblasť pod bradou nie je veľká. Vstupy po kanyle je potrebné zašiť atraumatickým vláknom na kožu, aby sme predišli nápadnejšej jazve. Po operácii pacient zostáva nejaký čas na lôžku, používame lokálne chladenie gélovými sáčikmi, ktoré pôsobia dobre aj proti bolesti a opuchu a taktiež proti krvácaniu. Môžeme použiť lieky proti bolesti a lieky na spevnenie ciev a proti opuchu. Po operácii je dôležité nosenie bandáže, ktorá sa postará o prilepenie kože o spodinu a jej retrakciu.

Výkon samotný trvá v závislosti od lokálneho nálezu do jednej hodiny a zvyčajne ide o výkon jednorazový. Po cca 1-2 hodinách, ak sa pacient cíti dobre, nemá žiadne subjektívne ani objektívne ťažkosti/napr. krvácanie alebo výrazný opuch, môže ísť domov sám, ale preferujeme odchod s doprovodom. Pacientovi samému po zákroku z kliniky šoférovať neodporúčame.

Bibliography

Johns Hopkins Medicine. 2021. Double Chin Surgery: What You Need to Know. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.or... [Dátum: 08.12.2021)

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."