Odstránenie podbradku

Čo je odstránenie podbradku?

Čo je odstránenie podbradku

Pacientka po odstránení podbradku MUDr. Ján Bumbera

Odstránenie podbradku je zákrok na odstránenie prebytočnej kože alebo tukového tkaniva z brady a okolia s cieľom dosiahnuť harmonický profil a líniu čeľuste. Nie je dôležité, či sa jedná o mužov alebo ženy, obe pohlavia môžu mať tento problém. Zákrok samozrejme môžu podstúpiť i obéznejší pacienti, aj keď u extrémnej obezity, kedy je tuk uložený aj v okolí podbradku, t. j. na tvári, krku aj hrudníku, je samozrejme menej efektný. Veková kategória pre tieto zákroky nie je pevne stanovená, je potrebné sledovať pevnosť a elasticitu kože. To znamená, že u niekoho to môže byť do 40 rokov, u niekoho aj 60 rokov. Vieme, že vekom sa stráca elasticita a schopnosť retrakcie kože, čo musíme vziať do úvahy a je to veľmi individuálne. Je na posúdení lekára pri úvodnej konzultácii, či je zákrok možné vykonať. Mladšie ročníky sú vždy vo výhode, pretože tu možno predpokladať, že schopnosť retrakcie kože je vysoká.

Ako zistím, či som vhodný kandidát na odstránenie podbradku?

Pružná pokožka je pri odstránení podbradku dôležitá

Pružná pokožka je pri odstránení podbradku dôležitá

Ako sme spomínali, v prípade liposukcie podbradku sú najlepšími kandidátmi na zákrok ľudia v dobrom zdravotnom stave, hlavne mladí, s nadbytočným tukom v tejto oblasti, ale s pevnou a pružnou pokožkou. Na veku záleží, pretože koža mladých ľudí má vyšší obsah kolagénu a elastínu, takže sa po odsatí tuku dobre stiahne.

U osôb s ovisnutou a menej pružnou pokožkou bude potrebné kombinovať liposukciu alebo injekčnú lipolýzu s tradičným chirurgickým liftingom krku alebo tváre alebo s menej invazívnymi metódami na obnovenie pevnosti pokožky (rádiofrekvencia, niťový lifting). V tomto prípade by mal mať kandidát prebytočnú kožu v oblasti brady a krku, málo elastickú kožu a/alebo prebytočné tukové tkanivo v tejto oblasti. Pacienti sú zvyčajne v strednom a vyššom veku, pretože tieto typy problémov v týchto oblastiach sú spôsobené procesom starnutia.

Kontraindikáciami
vyšší vek – ale to je veľmi individuálne, a veľmi ochabnutá koža. U silných fajčiarov je zas prítomné riziko krvácania. Zákrok nie je vhodný pre ľudí s predispozíciou k tvorbe hypertrofických jaziev, ďalej pri užívaní liekov na riedenie krvi, u pacientov, ktorí prekonali srdcové ochorenia, infekčné ochorenia, napr. Herpes. Taktiež nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Zákrok možno podstúpiť po niekoľkých týždnoch po ukončení dojčenia.

Výber lekára

Výber odborníka musíte dobre zvážiť

Výber odborníka musíte dobre zvážiť

Výber špecialistu záleží na technike, pre ktorú sa rozhodnete. V prípade liposukcie v oblasti podbradku je absolútne nevyhnutné obrátiť sa na lekára v oblasti plastickej chirurgie. Menej invazívne metódy môžeme využiť u špecialistu na estetickú medicínu.

Pri výbere špecialistu by ste mali zohľadniť nasledujúce faktory:

Bibliography

Ishii, L. (n. d.). Double Chin Surgery: What You Need to Know. Johns Hopkins Medicine. Dostupné na: https://www.hopkinsmedicine.or... [Dátum: 08. 12. 2021]

Nall, R. (29. august 2019). Considering Double Chin Surgery? Know Your Options. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 7. 12. 2022]

The Naderi Center. (2018). Pre-operative instructions for submental liposuction [online]. Dostupné na: https://www.virginiafacialplas... [Dátum: 7. 12. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."