Redukcia predkožky klitorisu (Clitoral Hood Reduction)

Autor:

Clitoral unhooding nemá žiadne oficiálne pomenovanie v CZ a SK odbornej literatúre, doslovný preklad by bol redukcia preputia(predkožky) klitorisu. Preputium klitorisu sa skladá z jemnej a senzitívnej kožnej duplikatúry, ktorá má tvar kapucky, v ktorej je klitoris chránený, odtiaľ pomenovanie.

labio2A

V čom spočíva plastika klitorisu teda redukcia predkožky klitorisu

Plastika klitorisu je chybne hľadaný názov zákroku Clitoral Unhooding a odkazuje na chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa redukciu preputia teda tkaniva, ktoré obklopuje klitoris na hornej a po oboch stranách. Jeho účelom je chrániť klitoris od neželanej stimulácie. Keby nebolo preputium prítomne, klitoris by bol vystavený neustálemu treniu oblečením.

Vzhľadom k ochrannej funkcii a k vizuálnej podobnosti tohto tkaniva, je označované ako "kapucka." Veľkosť predkožky resp. kapucky je u každej ženy iné a je úplne bežné, že sa líši vo veľkosti. Niektoré ženy ale majú príliš veľa kože v okolí klitorisu až do takej miery, že to žene prekáža v každodennom fungovaní. 

Kto je vhodnou pacientkou na redukciu predkožky klitorisu

Priemerný vek pacientok, ktoré hľadajú tento typ operácie je medzi 20 a 30 rokov. Do ambulancie lekárov ale s týmto problémom chodia aj staršie ročníky, ktoré majú deti už dávno odrastené. Aj na tomto je vidieť, že samotné tehotenstvo, resp. pôrod nie je hlavnou príčinou, či spúšťačom týchto zmien. Vhodnou pacientkou je každá žena, ktorá má pocit, že jej predkožka klitorisu znemožnuje normálne intímne a každodenné fungovanie. 

U niektorých žien sa vyvinie tzv. hypertrofia - zvačšenie preputia a následne vzniká kožný prebytok a previs, ktorý sa vyskytuje nielen v oblasti celej kapucky klitorisu, ale aj v oblasti pod klitorisom a navyše postupuje pozdĺžne popri malých labiach a ukotvuje sa v rôznych urovniach ako tzv. paralabiálna riasa (riasa pozdĺžna s labiom) po ich vonkajších stranách. Zväčšením vnútorných lábií trpia spravidla ženy s genetickou predispozíciou a nedá sa s postupom ochorenia okrem málo invazívnej operácie redukcie nič iné robiť.

Čo spôsobuje labialnú hypertrofiu alebo zväčšenie vnútorných labií

Tento problém je v 99% spojený s hypertrofiou  - teda zväčšením vnútorných lábií, ktorého najčastejšia príčina je pravdepodobne vrodeného a hormonálneho pôvoduZväčšenie môže byť zjavné už od narodenia, ale najčastejšie sa prejaví plne v puberte. 

Navyše najčastejšia príčina zbytnelej previsnutej predkožky klitorisu je okrem hormonálneho pôvodu (exogénne androgénne hormóny) chronická iritácia, ktorá tiež veľkou mierou prispieva ku zväčšeniu.

V neposlednom rade svoje spravia aj hormonálne zmeny v priebehu tehotenstva a nedajú sa ignorovať ani zmeny vekom. Labiálna hypertrofia môže postihnúť jednu alebo obe strany labie, a často nieje k diagnostike potrebné viac ako pohľad odborníka.

Najväčšie problémy, ktoré rieši redukcia predkožky klitorisu 

Redundantná koža v oblasti klitorisu a pod ním spôsobuje problémy nielen v bežnom dennom živote (nepohodlnosť a trenie pri chôdzi, v tesnom oblečení, spodnom prádle) ale aj pri iných aktivitách, ako je šport (beh, bicykel, atď.) a saunovanie. Nezanedbatelné je aj zvyšené riziko infekcie, podobne ako u mužov, ktorí podstupujú obriezku o.i aj z hygienických dôvodov.

Konkrétne v prípade veľkého kožného prebytku, môže pri zlej hygiene nahromadená smegma spôsobovať svrbenie, zapareniny až druhotné infekcie a nasledne pseudofimózy, a práve operácia-redukcia predkožky môže pomôcť v prevencii za predpokladu spravnej hygieny.

Rovnako dôležitý je sexuálny aspekt, keďže pri veľkom nahromadení kožnej duplikatúry je klitoris zanorený (doslova skrytý) a veľmi ťažko dostupný pre stimuláciu, čo zabraňuje žene dosiahnuť vzrušenie a následne orgazmus. To v intímnej oblasti vedie k úzkosti, k frustrácii a nakoniec nespokojnosti s prežívaním rozkoše a v neposlednom rade s vonkajším vzhľadom prirodzenia/vonkajšieho genitálu. Preto táto operácia pomôže k zlepšeniu dosiahnutia resp. prežívania orgazmov. Mnoho žien po tejto operácií tvrdí, že ich sexuálny život sa zlepšil spolu s ich všeobecným sebavedomím.

image001 Skulavik
Fotografie po redukcii předkožky klitorisu a stydkých pyskov (Foto: súkromný lekársky archív Dr. Skulavik)

Problém s prebytkom tkanív je to, že môže skryť alebo až prekryť hlavu klitorisu. Klitoris obsahuje mnoho nervových zakončení a je veľmi dôležitý pri preciťovaní klitorálneho orgazmu, či už pri pohlavnom styku, alebo pri masturbácii, pričom sa klitoris viac prekrví a zväčší a pokiaľ je koža kapuce príliš nadmerná, môže inhibovať schopnosť precítiť sexuálne vzrusenie/potešenie a dosiahnuť orgazmus.

Výsledok redukcie predkožky klitorisu

Výsledkom operácie je nielen rejuvenizácia vonkajšieho genitálu, ale najmä lepšia prístupnosť ku klitorisu (ale nie jeho úplné obnaženie)  a tak výraznejšia vzrušivá schopnosť a tým zlepšenie sexuálnej spokojnosti ženy.  Redukcia predkožky je frekventovaný výkon a za ideálnych podmienok simultánne prevádzaný spolu so zmenšením vnútorných lábii-labioplastikou, keďže sa jedná o jednu morfologicko-funkčnú jednotku, ktorú nie je dobré separovať. A to nielen z pohľadu anatomického, ale najmä estetického.

Redukcia predkožky klitorisu a labioplastika

Pokiaľ má pacientka práve problém s kožným prebytkom v oblasti klitorisu a pod ním je ideálne toto riešiť spolu s labioplastikou, keďže chirurg si sám volí rez presne podľa anatomickej konštitúcie tej ktorej pacientky prísne individualne. Samozrejme, že je možná vždy redukcia predkožky klitorisu a pozdĺžnych kožných rias aj po už prevedenej labioplastike, ak táto bola vykonaná v minulosti, ale je nutné poznamenať, že výsledný efekt nikdy nebude optimálny, ako keď sa na to prihliada v prvej operácii.

Labioplastika s redukciou klitorálnej kapucne je bezpečný operačný postup, ktorý môže pomôcť pacientkám dosiahnuť oveľa lepšiu úroveň komfortu, krajší esteticky vzhľad celého vonkajšieho genitálu a v neposlednom rade natrvalo zvýšiť sebavedomie pacientky.

Operačný postup redukcie preputia (predkožky) klitorisu

Operácia je v rukách veľmi skúseného a na túto oblasť špecializujúceho sa plastického chirurga pomerne nekomplikovaný zákrok, a je zvyčajne vykonaná v miestnom znecitlivení bez lokálneho umrtvenia.

Počas zákroku sa redukuje prebytočná previsnutá koža preputia/kapucky tak, aby klitoris zostal dostupný, ale nie uplne odhalený, navyše sa musí striktne dodrzať anatómia tej ktorej pacientky, kedže sú veľké anatomické rozdiely. Súbežne sa odstraňujú aj hypertrofované pozdĺžne paralabialne riasy, aby prechod medzi preputiom a vnútornými labiami bol plynulý a bez extra kožných duplikatúr.

Počas operácie zostáva samotný klitoris intaktný, a pokiaľ sa operuje v spravnej vrstve, nedochádza ani k poškodeniu senzitívnej inervácie.  Vzhľadom k tomu, ze nervy v oblasti klitorisu nie sú narušené, pacientky nezistili žiadne zníženie citlivosti alebo schopnosti dosiahnuť vzrušenie, ba práve naopak, výsledky dostupnej štúdie zahŕňajú priemernú spokojnosť pacientok hodnotenim 9,2 z 10, u 95% pacientok sa zvýšil komfort, 93 % pacientok zaznamenalo zlepšenie sebavedomia, a 71 % zažíva zlepšenie sexuálneho života.

Procedúra trvá zhruba minimálne 1 hodinu vykonáva sa ambulantne, pokiaľ sa operuje spolu s labioplastikou, je časovo limitovaná do 2,5 hodiny vrátane prípravy.  

Potenciálne riziká a komplikácie redukcie preputia (predkožky) klitorisu

Ako každý chirurgický zákrok, nesie aj tato operácia so sebou určitý stupeň rizika a niekedy sa nedá vyhnúť komplikáciám akými sú krvácanie, hematóm, opuch a v najhoršom prípade infekcia, ktorá je ale takisto zvladnuteľná a samotný estetický výsledok neovplyvní pokiaľ je detekovaná a liečená včas. Poranenie nervov nehrozí pokiaľ sa nejde do väčšej hĺbky.

Hojenie rán jazvami je veľmi individuálne, ale všeobecne sú jazvy v tejto lokalite veľmi nenápadné. Zmeny citlivosti v oboch smeroch (hypo-/hyper-sensitivita) sa upravia spontánne do 8 týždňov.

Pooperačná starostlivosť po redukcii predkožky klitorisu

Pacientky môžu očakávať mierne krvácanie, opuchy a nepohodlie bezprostredne po operácii a niekoľko dní po nej. Lokálnym chladením a úplnym fyzickým šetrením najmä v prvých dňoch po operácii, majú tieto tendenciu sa rýchlo upraviť, doporučuje sa cca 3-7 dňový kľudový režim, najmä ak je tento výkon sprevadzaný labioplastikou.

Ťažká fyzická námaha a šport sa nedoporučujú cca 6-8 týždňov, pohlavnému styku je potrebné sa vyhýbať asi 5 týždňov. Sauna a solárium nie sú dovolené minimálne prvé 3 mesiace. Stehy sa vyberať nemusia, keďže sa jedná v zásade o vstrebateľný materiál. Prísne individuálne doporučenie Vám sprostredkuje Váš plastický chirurg.

image002 Skulavik
Fotografie po redukcii předkožky klitorisu a stydkých pyskov (Foto: súkromný lekársky archív Dr. Skulavik)

 

Aktualizované: 08.12.2020

Súvisiace skúsenosti

Redukcia predkožky klitorisu (Clitoral Hood Reduction) - Cenníky

MUDr. Milan Gajdoš MPH
Bratislava, Piešťany
Ceny od 400 €
zvyčajne do 500 €
MUDr. Milan Gajdoš MPH

Redukcia predkožky klitorisu (Clitoral Hood Reduction)

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.