Overil/a:
Je úspešnou absolventkou európskej atestačnej skúšky v odbore dermatovenerológia. Špecializuje sa na aplikáciu injekčných výplní, anti-aging ošetrenia, liečbu akné či laserovú terapiu.
Aktualizácia: 16. 11. 2021

Navigácia

 • Úvod
 • Chemický peeling
 • Indikácie
 • Veková hranica
 • Prednosti pílingu
 • Trvanie
 • Podľa hĺbky účinku sa píling rozdeľuje na
 • Miesta vhodné na ošetrenie
 • Príprava na píling
 • Aplikácia
 • Doba pôsobenia
 • Rekonvalescencia
 • Viditeľnosť efektu
 • Kontraindikácie
 • Nežiaduce účinky
 • Komplikácie
 • Výhody pílingu

Úvod

Už Egypťania a Babylončania používali na starostlivosť o telo a tvár píling na omladenie pokožky. Známa egyptská kráľovná Kleopatra používala na zjemnenie pokožky kyselinu mliečnu a vínnu. Na cesty si vozila stádo oslíc a kúpala sa v ich skysnutom mlieku. V stredoveku sa používalo víno s kyselinou vínnou na omladenie pokožky.

Chemický peeling

Patrí medzi obľúbené neinvazívne techniky v estetickej dermatológii. Spočíva v chemickom narušení povrchových, či hlbších vrstiev pokožky a jej následnom odlúčení. Týmto sa stimuluje obnova buniek a začne regenerácia pokožky. Výsledným efektom je rozžiarená pleť, ktorá sa farebne zjednotí. Postupne sa odstránia pigmentové škvrny, vyhladia sa jemné vrásky a nerovnosti pleti. Pleť môže lepšie prijímať účinné látky a vitamíny, ktoré po aplikovaní krémov nezostanú v hornej zhrubnutej časti pokožky, ale preniknú do jej hlbších vrstiev.

Indikácie

Zmiernenie prejavov stárnutia, vyhladenie a vypnutie pleti, poruchy pigmentácie, fotostárnutie pleti, zhrubnutá, drsná, suchá pokožka, jemné nerovnosti povrchu pokožky, povrchové jazvičky a vrásky, ale aj niektoré choroby ako akné, periorálna dermatitída, rosacea, seboroická dermatitída, milia, povrchové, ploché bradavice, aktinické keratózy, seboroické keratózy, solárne lentigo.

Veková hranica

Píling je možné použiť už od adolescentného veku (12 rokov) najčastejšie na zhrubnutú, mastnú pokožku s akné, kedy sa používa ako doplnková liečba akné, či pri iných kožných ochoreniach spojených so zhrubnutím kože. Horná veková hranica je neobmedzená, záleží od citlivosti pokožky a koncentrácie pílingu.

Prednosti pílingu

Spočívajú v jednoduchej aplikácii. Pri nižších koncentráciách je to zvyčajne príjemná procedúra spojená s jemnou masážou tváre. Možno ho viackrát opakovať až do dosiahnutia žiadaného efektu. Píling možno používať aj ako udržiavaciu procedúru po dosiahnutí želaného efektu každých 4-8 týždňov v nižších koncentráciach. Najlepší efekt je na tvári.

Minimálny odstup medzi jednotlivými aplikáciami je 7-14 dní. Pre dobrý efekt je vhodné absolvovať kúru 3-8 pílingov 2x ročne, v jarnom a jesennom období alebo podľa potreby klienta. V prípade stredne hlbokého pílingu želaný efekt už po 1.-3. aplikácii.

Trvanie

Ošetrenie tváre trvá približne 15-20 minút, podobný čas je potrebný aj na ostatné ošetrované lokality.

Podľa hĺbky účinku sa píling rozdeľuje na

 • veľmi povrchový
 • povrchový - do 0,06 mm hĺbky prieniku účinnej látky
 • stredný - 0,45 mm hĺbka prieniku účinnej látky
 • hlboký – 0,6 mm - hĺbka prieniku účinnej látky

Najčastejšie sa používajú alfa hydroxikyseliny (AHA), ktoré sú prítomné v rastlinách a niektoré v telesných tkanivách.

Najznámejšie sú kyselina glykolová, laktobiónová, mandľová, citrónová, jablčná, vínna, mliečna, glukónová, kyselina salicylová, pyrohroznová, azelaová, ale aj rezorcín, fenol, tretinoin – retinol, kyselina kójová a iné.
Používajú sa buď samostatne alebo v miešaných roztokoch a koncentráciách od 14-70%.

K hĺbkovým pílingom sa často používa kyselina trichloroctová, je netoxická, môže sa používať aj v nižších koncentráciách k povrchovým peelingom. Fenol sa pre jeho rýchlu vstrebateľnosť, toxicitu a celkové nežiaduce účinky u nás požíva len zriedkavo.

Miesta vhodné na ošetrenie

 • tvár - používajú sa všetky koncentrácie
 • krk, chrbty rúk, dekolt, chrbát - tu je vhodné použiť vyššie koncentrácie

Príprava na píling

Pleť je dobre ošetrovať asi 2 týždne pred pílingom prípravkami so slabo koncentrovanými kyselinami a medzi jednotlivými pílingami v tomto ošetrovaní pokračovať. Nie je to však podmienka.

Aplikácia

Píling sa aplikuje na dobre vyčistenú a odmastenú pokožku pomocou vatovej štetôčky, štetca či iného vhodného aplikátora. Pacient má počas pílingu zatvorené oči aj ústa. Na oči sa zvyčajne prikladajú vatové tampóny.

Doba pôsobenia

Chemický peeling

Doba pôsobenia

Od 1 do 15 minút podľa koncentrácie pílingu, citlivosti pokožky a tolerancie pacienta. Dĺžka pôsobenia závisí od účinku, ktorý chceme pílingom dosiahnuť. Reakciu možno kedykoľvek zastaviť neutralizačným roztokom.

Kyslý pílingový prípravok po skončení pílingu je vhodné neutralizovať zásaditým roztokom napr. bikarbonátom sodným. Počas neutralizácie sa zvyčajne vytvorí pena alebo sa píling môže umyť vodou. V niektorých prípadoch napr. po ošetrení lipohydroxikyselinami (LHK), kyselinou trichloroctovou (TCA), ktorá je neutralizovaná už pri svojom prieniku pokožkou, sa na pleť nanesie len špeciálny ošetrujúci krém s antioxidantmi, ktorý odstráni prípadné pálenie, štípanie alebo zbelenie pokožky.

Následne sa pleť ošetrí výživnými či hydratačnými krémami podľa typu pokožky, prípadne sa môžu požiť masky na ukľudnenie pokožky. Pokožku po pílingu je vhodné ošetrovať krémami s vysokým UV ochranným faktorom, ktorý je potrebné používať, kým sa pokožka úplne neobnoví alebo dlhodobo ako prevencia pred pigmentovými škvrnami.

Rekonvalescencia

Odlučovanie pokožky začína na 2. až 4. deň po pílingu. Pri hlbokom pílingu ošupovanie trvá 3-7 dní. Čím je hlbší pílingový efekt, tým je dlhší čas hojenia. Pri povrchovom pílingu nemusí byť ošupovanie viditeľné, je prítomné len jemné neviditeľné ošupovanie pokožky, ktorú treba ošetrovať hydratačnými alebo výživnými krémami v závislosti od typu pokožky a následne pri pobyte von, krémami s UV faktormi tzv. fotoprotekcia.

Počas prvých 24 hodín je možné prikladať na kožu studené obklady. Medzi jednotlivými pílingami je vhodné pokračovať s každodennou starostlivosťou a čistením pleti. Nevystavovať sa slnečnému žiareniu a soláriu. Nezdržovať sa na miestach s nadmerne vysokou teplotou (sauna).

Viditeľnosť efektu

U povrchových pílingov efekt je dobre viditeľný zvyčajne po 3. ošetrení, pričom pri každom ošetrení je možné pozorovať postupné zlepšovanie kvality pokožky. Pri hĺbkovom pílingu je efekt viditeľný už po 1.-2. ošetrení.

Kontraindikácie

Aktívny herpes, bakteriálna infekcia, ekzém, zápal kože, alergická reakcia v ošetrovanej oblasti, tehotenstvo, dojčenie, súčasná celková liečba retinoidmi, stavy spojené s poruchami imunity, tesne po iných korektívnych zákrokoch ako je napr. dermabrázia, laserové výkony, mechanický peeling, depilácia voskami, živicami, epilácia elektrolýzou, rádioterapia, kryalizačné výkony, čerstvé jazvy, sklon k tvorbe keloidných jaziev, rany, bradavice, popáleniny.

U recidivujúceho herpes simplex (opar) je vhodné celkovo preventívne užiť virostatiká 2 dni pred a 3 dni po pílingu. Píling sa neodporúča aplikovať pred dovolenkou spojenou s opaľovaním.

Nežiaduce účinky

Počas pílingu a tesne po ošetrení zvyčajne pozorovať na pokožke začervenanie, pri dlhšom pôsobení a vyššej koncentrácii pílingu, zbelenie kože tzv. „blanching“, ktorý naznačuje počínajúce rozrušovanie buniek pokožky, pocit pálenia či štípania pokožky, eventuálne bolesť, mierny opuch, drobné pľuzgieriky - len zriedkavo.

Po pílingu je časté ošupovanie pokožky, zvýšená citlivosť novej kože na slnko. V niektorých prípadoch môžu vzniknúť pozápalové hyper a hypopigmentácie, pretrvávajúce začervenenie, zvýraznenie rozšírených cievok. Nežiaduce účinky sú zvyčajne prechodné.

Pri veľmi intenzívnom pílingu môže byť prítomné mokvanie až tvorba chrást. Vo výnimočných prípadoch môže vzniknúť alergická reakcia na aktívne látky. V liečbe sa zvyčajne používajú šetrené kortikoidné externá.

Komplikácie

Sú dané hĺbkou pílingu a použitou látkou.

Alergie, sekundárna bakteriálna infekcia u citlivých jedincov možnosť aktivácie herpesovej infekcie, poruchy pigmentácie, milia, jazvenie.

Výhody pílingu

Jednoduchá aplikácia spojená s jemnou masážou v ošetrovanej lokalite. Píling je možné viackrát zopakovať až do želaného efektu.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."