Navigácia

 • Úvod
 • Ako je možné zväčšiť pery?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát pre zväčšenie pier?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva zväčšenie pier?
 • Ako prebieha zotavenie po zväčšení pier?
 • Doba rekonvalescencie
 • Výsledky zväčšenia pier
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Lipofilling
 • Výsledky a trvanie
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Permalip
 • Výsledky a trvanie
 • Komplikácie a vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Mnoho žien túži po krásnych perách. Niektorí ľudia sa narodia s prirodzene plnými a pekne tvarovanými perami, niekto také šťastie nemá. Objem pier sa s pribúdajúcim vekom stráca. Plné pery sú často uvádzané v časopisoch ako jeden zo symbolov krásy a sexepílu. V dnešnej dobe nie je zväčšenie pier len výsadou hviezd. Pery majú významnú úlohu v estetickom vnímaní tváre a zväčšenie pier je jedným z najčastejšie požadovaných estetických postupov. Keď hodnotíme vzhľad tváre ľudí okolo nás, tvar ich pier hrá veľmi dôležitú úlohu. Tenké, pevné pery pôsobia nepriateľsky, intenzívne alebo dokonca nahnevane. Plnšie zaoblená pera je jemnejšia a robí človeka šťastnejším, mladším a prístupnejším. Plnšie pery majú zmyselnejší vzhľad, ale aby vyzerali pekne, nemusia byť pery príliš veľké.

Ako je možné zväčšiť pery?

Ako je možné zväčšiť pery?

Ako je možné zväčšiť pery?

Operácia pier-augmentácia: Implantáty na pery môžu byť trvalým riešením na zväčšenie pier, ale nepoužívajú sa až tak často. Sú alternatívou hlavne pre pacientky, ktoré podstupovali dočasné injekčné výplne a už sú unavené každých pár mesiacov dochádzať na obnovu. Počas zákroku sa chirurgicky umiestni mäkký, pružný implantát. Implantát je trvalý, ale v prípade potreby ho možno odstrániť. Druhou možnosťou ako sa pery dajú zväčšiť je klasický chirurgický zákrok kde sa využíva okolité tkanivo.

Zväčšenie pier kyselinou hyalurónovou: Ide o kozmetickú procedúru, ktorá vám poskytne plnšie a objemnejšie pery. Zväčšením pier tvár automaticky získa viac symetrie a zároveň bude vizuálne príťažlivejšia. Ošetrenie je bezpečná a osvedčená možnosť, ktorú je možné vykonať v priebehu 15-30 minút po výbere správneho meteriálu. V dnešnej dobe je injekčná dermálna výplň najbežnejšie používanou metódou zväčšovania pier.

Existuje mnoho druhov dermálnych výplní, ktoré je možné vpichnúť do pier a okolo úst. Ale najbežnejšie výplne dnes sú výrobky, ktoré sú na báze kyseliny hyalurónovej. Kyselina hyalurónová je prírodná látka nachádzajúca sa v tele. Dermálne výplne kyseliny hyalurónovej môžu vylepšiť vzhľad vašich pier pridaním tvaru, štruktúry a objemu.

Vhodný kandidát na zväčšenie pier

Vhodný kandidát na zväčšenie pier

Ako zistím či som vhodný kandidát pre zväčšenie pier?

Všetko závisí od vašich predstáv a očakávaní. Ak sú vaše pery príliš úzke, alebo nie ste spokojná s tvarom a veľkosťou, tento zákrok by mohol byť práve pre vás. Zväčšenie pier je pre ľudí, ktorí sa zaujímajú a chceli by dosiahnuť plnšie pery.

Vhodným kandidátom ste ak vaše pery boli vždy tenké a zmizli, keď sa usmievate. Postupným starnutím sa vaše pery začali zmenšovať a stratili tvar. Ak sa cítite rozpačito a nespokojne ako vyzerajú vaše pery. Plnšie pery vám pomôžu k celkovej symetrii vašej tváre.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber vhodného lekára by ste nemali podceniť. Lekár by mal mať dostatočné skúsenosti a mal by vám vedieť odpovedať na všetky otázky čo sa zákroku týkajú, prípadne vám poradiť iný zákrok vhodnejší pre vás. Zväčšenie pier môžu vykonávať iba kvalifikovaní chirurgovia alebo dermatológovia.

Najdôležitejšie je vyhľadať lekára, ktorý je kvalifikovaný a ktorému hlavne dôverujete. Zväčšenie pier predstavuje skutočné riziko, najmä ak osoba nie je kvalifikovaná alebo nemá so zákrokom žiadne skúsenosti.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Počas konzultácie budete mať príležitosť spoznať lekára osobnejšie a zistíte či vám vyhovuje. S odborníkom diskutujete o zákroku a mal by vám byť schopný zodpovedať všetky otázky, ktoré vás zaujímajú a podať vám informácie o možných komplikáciách a vedľajších účinkoch. Diskusia sa už potom rozvinie sama a odborník skonštatuje, či ste vhodná práve na tento zákrok, alebo vám navrhne inú alternatívu zväčšenia pier, ktorá by bola pre vás vhodnejšia a efektívnejšia.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Na zákrok by ste mali byť v dobrom zdravotnom stave. Nemali by ste mať žiadne infekcie, zápaly, opary alebo afty v okolí ani vo vnútri úst. Ak by sa vám pred operáciou niečo objavilo, radšej zákrok preložte. Ak často trpíte zápalmi, infekciami, oparmi, alebo akné v oblasti pier alebo úst, prekonzultujte to najskôr s lekárom.

 Zákrok- zväčšenie pier

Zákrok- zväčšenie pier

Ako sa vykonáva zväčšenie pier?

Chirurgické zväčšenie pier na umiestnenie implantátu je možné vykonať v lokálnej anestézii alebo v celkovej anestézií. Na horných alebo spodných perách sú urobené rezy, ktoré umožňujú umiestnenie implantátov, ktoré sú malé a majú tvar vlákna alebo rúrky. Len čo sú implantáty na svojom mieste, rezy sa uzavrú. Najčastejšie sa rezy zošívajú nevstrebateľnými stehmi, ktoré vám lekár odstráni v priebehu 7-10 dní. Ak sa rozhodnete pre celkovú anestéziu bude nutné podstúpiť predoperačné vyšetrenie a na klinike ostávate minimálne jednu noc na pozorovanie. Jazva je minimálne nápadná.

V prípade klasického chirurgického zväčšenia pier lekár využíva okolitého tkaniva, pomocou ktorého im dodá objem. Pri tejto operácii operatér vykoná niekoľko nárezov v oblasti vnútornej strany pery. Potom uvoľní, posunie a zošije tkanivá, čím dôjde k trvalému rozšíreniu pery. Stehy sa väčšinou používajú samovstrebateľné a jazvy tak nie sú vidieť. V prípade, že by sa stehy nevstrebali samé je nutné navštíviť lekára.

Výhodou týchto zákrokov je, že sú trvalé na rozdiel od injekčných výplní a odpadá tak starosť vracať sa na obnovu každých pár mesiacov.

Zväčšenie pier kyselinou hyalurónovou je neinvazívny kozmetický zákrok, ktorý trvá 15- 30 minút. V procese zväčšovania výplne pier musí odborník posúdiť symetriu a tvar vašich pier a celkovú rovnováhu tváre. Na základe toho sa rozhoduje, ktoré oblasti pier musia byť plnšie a objemnejšie. Výplň sa potom vstrekuje buď do hornej alebo dolnej pery, alebo oboch (horných a dolných) pier. Gél vo výplni podporuje a formuje tkanivá pier. Odborník dôkladne vyčistí, dezinfikuje a označí oblasti, ktoré sa budú vypĺňať. Na vpichnutie látky do pier sa používajú veľmi jemné ihly. Pred vpichnutím injekcie je možné na zmiernenie nepohodlia použiť lokálne znecitlivujúce anestetikum. Niekedy je možné pred zákrokom podať injekciu do nervového bloku, ktorá úplne znecitliví pery. Výplňový materiál sa podáva do pier veľmi tenkou ihlou. Zväčšenie pier nie je bolestivý zákrok. Pred a po zákroku na zväčšenie pier sa väčšinou urobí fotografia pre porovnanie výsledku. Účinok zväčšenia pier kyselinou hyalurónovou je viditeľný takmer okamžite, ale skutočné výsledky sa prejavia približne až za 2 týždne. Zákrok zväčšenia pier je možné opakovať a korigovať niekoľkokrát. Po aplikácií výplňového materiálu a odporúčaní od odborníka odchádzate ihneď domov.

Najväčšou výhodou plnív obsahujúcich kyselinu hyalurónovú je, že keďže vaše telo produkuje túto zložku prirodzene, tak nehrozí žiadne riziko alergických reakcií. Po opustení zariadenia už pozorujete vynikajúce výsledky, ktoré sa s pribúdajúcimi dňami zlepšujú.

Medzi výhody pri aplikovaní plnív obsahujúcich kyselinu hyalurónovú patria:

Kontrola nad objemom pier. Množstvo vstreknutej látky môže odborník regulovať, takže má omnoho lepšiu kontrolu nad tým, aký veľký objem pier je vytvorený.

Postupná aplikácia výplní. Výplne je možné podávať v časovom rozostupe, až kým sa nedosiahnu požadované výsledky.

Akékoľvek hrčky a hrčky vytvorené pohybom pier sa ľahko rozpúšťajú.

V porovnaní s inými dermálnymi výplňami sa po zväčšení pier kyselinou hyalurónovou tvorí menej modrín a opuchov.

Ako prebieha zotavenie po zväčšení pier?

Ako prebieha zotavenie po zväčšení pier?

Ako prebieha zotavenie po zväčšení pier?

V prvých dňoch po operácii pier-augmentácii alebo klasickom chirurgickom zväčšení pier sa objaví opuch, modriny, pery sú citlivé a pretrváva mierna bolesť, ktorú môžete utíšiť liekmi na bolesť, ktoré vám odporučí lekár. K zmierneniu opuchu sa odporúča pery ľadovať, alebo aspoň chladiť. Počas prvých dní je vhodné prijímať kašovitú stravu. Odporúča sa niekoľkokrát za deň ústa vyplachovať ústnou vodou ako prevenciu proti infekcii.

Po zväčšení pier kyselinou hyalurónovou sú pery mierne opuchnuté a citlivé. Môžu sa vyskytnúť aj malé modrinky. Opuch môžete zmierniť ľadovými obkladmi a pery čo najmenej namáhať. Zotavenie nevyžaduje žiadne prestoje a môžete pokračovať v bežných činnostiach a okamžite sa vrátiť k svojmu dennému režimu.

Doba rekonvalescencie

Pri operácii pier-augmentácii a klasickom chirurgickom zväčšení pier opuch a modriny môžu pretrvávať týždeň až desať dní. Samovstrebateľné stehy by sa mali do dvoch týždňov samy uvoľniť a odpadnúť. Ak sú použité nevstrebateľné stehy, lekár vám ich odstráni v priebehu 7-10 dní. Po zväčšení pier je odporúčaný kľudový režim a fyzická záťaž je možná približne za tri až päť dní.

Výsledky zväčšenia pier

Výsledkom operácie pier-augmentácie sú plné zmyselné pery a symetrický tvar. Efekt je trvalý a ženy sa cítia s novými perami sebavedomejšie a príťažlivejšie.

S výplňami s kyselinou hyalurónovou sa dosahujú vynikajúce výsledky pri zväčšovaní pier. Pery sú prirodzené a majú mladistvý vzhľad. V závislosti od každého jednotlivca môže účinok zväčšenia pier kyselinou hyalurónovou pretrvávať aj rok. Na jeho stálosť má však vplyv niekoľko zásadných faktorov vrátane veku, kvality pokožky, životného štýlu a kvality injekčnej výplne. Aplikovaná kyselina hyalurónová sa v pokožke postupne odbúrava. Zákrok zväčšenia pier je možné opakovať a korigovať niekoľkokrát.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

U chirurgického zväčšenia pier môže dôjsť k infekcii keďže rana je v ústach, ale zvýšenou ústnou hygienou sa môže predísť tejto komplikácií. V ojedinelých prípadoch pri zväčšení pier implantátom môže nastať k pohybu implantátu či znecitliveniu pery.

Vedľajšie účinky plnív obsahujúcich kyselinu hyalurónovú sú väčšinou dočasné a trvajú iba niekoľko dní. Môžu zahŕňať opuchy a modrinky, citlivosť, sčervenanie alebo mierne krvácanie v miestach vpichu. Pretože sú výplne kyseliny hyalurónovej vyrobené z látok podobných tým, ktoré sa nachádzajú v tele, je nepravdepodobné, že by spôsobili alergickú reakciu. Ak ste ale alergický na lidokaín, informujte o tom svojho lekára ešte pred uskutočnením zákroku.

Lipofilling

Prenos vlastného tuku alebo štrukturálne štepenie tuku je dnes už zavedenou technikou. Používa vlastný tuk pacientov ako trvalé plnivo na dodanie objemu do mäkkých tkanív. Tuk sa zbiera tenkými kanylami malými rezmi pomocou konvenčnej liposukcie. Po filtrácii v laboratóriu sa izolované tukové bunky potom injikujú do labiálneho svalu a kontúr pier, kde lekár prepracuje kontúru a zväčší objem. Pri lipofillingu pier sú použité oveľa tenšie nástroje ako tie, ktoré sa používajú na telo. Jazvy sú neviditeľné (menej ako 1 mm) a sú skryté v kútikoch úst.

Pooperačné obdobie lipofillingu nepredstavuje žiadne zvláštne nepohodlie. Ak sú použité stehy, odstránia sa približne po 4 - 5 dňoch. V práci je vhodné pokračovať medzi 4. a 10. dňom po operácii a fyzickou aktivitou po 3 týždňoch.

Výsledky a trvanie

Lipofilling pier zdôrazní a vyplní vaše pery. Výsledky sú väčšinou okamžité a percento štepu tkaniva preneseného lipofillingom je medzi 30% a 60%. Výsledok je preto dlhodobý a stabilný, na rozdiel od kyseliny hyalurónovej, ktorú je potrebné po niekoľkých mesiacoch opakovať. Konečný výsledok možno skutočne oceniť približne po 3 mesiacoch a v niektorých prípadoch môže byť potrebný opakovaný zásah.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Možné komplikácie alebo vedľajšie účinky môžu byť opuch, citlivosť, modrinky. Rovnako ako u iných postupov, aj pri lipofillingu existuje možnosť kozmetických nedostatkov, ako je nadmerný objem alebo asymetria.

Zväčšenie pier - Permalip

Zväčšenie pier - Permalip

Permalip

Ďalším spôsobom, ako zväčšiť objem pier, aj keď je trochu invazívnejší ako tie predchádzajúce, je zavedenie mini silikónového implantátu zvaného Permalip.

Permalip sa aplikuje procedúrou kozmetického chirurgického zákroku, ktorá trvá približne 30 - 45 minút. Tieto implantáty sú k dispozícii v rôznych veľkostiach (3 dĺžky a 3 šírky) a budú vybrané podľa objemu, ktorý chcete dosiahnuť.

Materiál Permalip je navyše bezpečný a nerozšíri sa do okolitých tkanív v oblasti, kde je zavedený. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii a zahŕňa rez dvoma malými rezmi v (rohoch pery) kútikoch úst, ktoré sa potom po ukončení procedúry uzavrú vstrebateľnými stehmi.

Počas pooperačného obdobia vám môže lekár odporučiť použitie upokojujúceho krému na uľahčenie procesu hojenia. Aplikované stehy sú vstrebateľné a do práce bude možné vrátiť sa približne po 5 - 10 dňoch, zatiaľ čo fyzickú aktivitu je možné obnoviť približne po 3 týždňoch.

Výsledky a trvanie

Výsledok je okamžite viditeľný, aj keď bude trvať niekoľko dní, kým sa stabilizuje. Konečný výsledok, ktorý bude trvalý, bude viditeľný približne po 2 mesiacoch.

Komplikácie a vedľajšie účinky

Veľkou výhodou tejto techniky je nielen trvalý výsledok, ale aj jeho reverzibilita. To znamená ak pacient nie je s výsledkom spokojný, môže požiadať o odstránenie implantátu bez toho, aby zanechal stopy a jazvy a vrátiť pery do pôvodného stavu.

Text vznikol v spolupráci a odbornej konzultácii s MUDr. Zdenkom Zambojom.

Často kladené otázky

 • Objavil sa mi opar na vrchnej pere. Je možné aj tak podstúpiť zákrok? Pokiaľ sa Vám objavil akýkoľvek infekčný problém v oblasti pier alebo úst je nutné zákrok presunúť.
 • Je efekt augmentácie pier trvalý? Efekt augmentácie pier je trvalý. Ak zvolíte zväčšenie pier implantátom je možné ho v prípade potreby odstrániť.
 • Ako zmierniť opuch po zväčšení pier? 24 hodín po zákroku sa vyvarujte nadmernému a priveľmi namáhavému cvičeniu. Na pery používajte ľadový obklad a pite veľa vody. Po dobu 24 hodín nepiťe horúce nápoje a vyhnite sa nadmernému soleniu, pretože by mohlo dôjsť k dehydratácii.
 • Poškodzujú výplňové injekcie pery? Výplňové injekcie na zväčšenie pier nepoškodzujú pery, použité plnivo kyseliny hyalurónovej je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá sa pomaly vstrebáva do tela. Akékoľvek poškodenie pier je zvyčajne spôsobené nesprávnou technikou spôsobenou osobou, ktorá aplikuje injekcie.
 • Zmenší sa po absorbovaní plniva veľkosť pier? Výplne na pery vám potom nezmenšia veľkosť pier, avšak kyselina hyalurónová, ktorá sa používa ako výplň, bude pomaly opäť absorbovaná vašim telom, čo môže vytvárať ilúziu zmenšujúcich sa pier, avšak zmenšovať sa nebudú menej ako pred ošetrením.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."