Navigácia

 • Čo je laserové odstránenie kožných výrastkov
 • Ako zistím, či som vhodný kandidát na laserové odstránenie kožných výrastkov?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Príprava na ošetrenie výrastkov laserom
 • Ako sa vykonáva laserové odstránenie kožných výrastkov?
 • Výhody zákroku
 • Zotavenie a rekonvalescencia po laserovom odstránení kožných výrastkov
 • Výsledky laserového odstránenia kožných výrastkov
 • Komplikácie alebo vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je laserové odstránenie kožných výrastkov

Laserové odstránenie kožných výrastkov

Čo je laserové odstránenie kožných výrastkov

Účelom laserového zákroku je odstránenie kožných výrastkov s čo najmenším narušením okolitej kože a zanechanie čo najmenšej stopy alebo jazvy. Jedná sa o ambulantný minimálne invazívny zákrok.

Najčastejšie typy výrastkov sa vyskytujú:

 • Bradavice sú výrastky kože, ktoré predstavujú nezhubné nádory vytvorené zo spojivového tkaniva. Bradavice v skutočnosti nie sú vôbec nebezpečné sú len neestetické a môžu byť nákazlivé. Niekedy však môžu byť bolestivé, záleží od toho, kde sa nám na tele objavili. 
 • Fibrómy sú malé výrastky na koži, väčšinou na tenkej stopke. Po akné sú najrozšírenejším ochorením kože. Vek nehrá úlohu, kožné výrastky trápia ženy aj mužov v každom veku. Najčastejšie sa nachádzajú v oblasti viečok, krku, podpazušia, pod prsníkmi či v rozkroku. Najviac sa nachádzajú na miestach kde sa človek najviac potí.
 • Materské znamienka sa delia do dvoch skupín. Cievne a pigmentové. Škála pigmentových a cievnych materských znamienok je rozsiahla. Môžu mať rôzne tvary, veľkosti a farby od hnedej, čiernej až po červenú, modrú a fialovú. Niektoré materské znamienka vekom vyblednú alebo ostanú svetlejšie, zatiaľ čo iné nevyblednú a časom môžu dokonca až stmavnúť. Materské znamienka, ako napríklad hemangiómy na tvári, môžu rásť a viesť k ďalším zdravotným problémom.
 • Xantelazmy sú nezhubné výrastky na očných viečkach, ktoré vyzerajú ako povlaky a majú charakteristickú voskovitú, žltú farbu. Bežne môžu rásť v stredných kútikoch horných aj dolných viečok a často sa môžu rozšíriť aj ďalej po viečkach. Nie je škodlivá, ale v zriedkavých prípadoch to môže byť indikátor možného srdcového ochorenia alebo ak zasahujú do zorného poľa, môžu brániť videniu.
 • Lipóm je nezhubná hrčka tukového tkaniva, ktorá sa zvyčajne nachádza medzi kožou a pod ňou ležiacim svalom. Hoci nájdenie akejkoľvek hrčky na tele môže byť desivé, lipómy sú s najväčšou pravdepodobnosťou neškodné. Napriek tomu by ste si ich však mali dať skontrolovať u lekára. Lipómy vo všeobecnosti nie sú bolestivé a nevyvolávajú žiadne príznaky, človek ale môže pociťovať bolesť, ak lipóm tlačí na nervy alebo obsahuje krvné cievy.
Ako zistím, či som vhodný kandidát na laserové odstránenie kožných výrastkov?

Nemusíte žiť s kožným výrastkom ak vás trápi

Ako zistím, či som vhodný kandidát na laserové odstránenie kožných výrastkov?

Väčšina ľudí sú vhodnými kandidátmi na laserové odstránenie kožných výrastkov. Konzultácia s certifikovaným plastickým chirurgom alebo dermatológom potvrdí, či spĺňate všetky podmienky pre toto ošetrenie. Vo všeobecnosti platí, že vhodný kandidát na laserové odstránenie kožných výrastkov alebo aj iné ošetrenie výrastkov by mal mať zdravú, dobre hydratovanú, alebo mierne mastnú pokožku. Nemal by mať sklon k tvorbe keloidov ani k iným závažným problémom s jazvičkami. V týchto prípadoch by sa mohlo stať, že ošetrenie by mohlo spôsobiť nadmerný rast jazvy nad ošetrovaným miestom.

Ak spozorujete akékoľvek abnormálne zmeny na pokožke, mali by ste vždy vyhľadať lekársku pomoc. Aj keď je väčšina kožných zmien a výrastkov neškodná, je nevyhnutné včasne podchytiť výskyt akýchkoľvek rakovinových lézií alebo výrastkov. Ak ste jednoducho nespokojný so vzhľadom svojej pokožky, potom je laserové odstránenie kožných výrastkov ideálnou voľbou. Nemusíte žiť s kožným výrastkom ak vás trápi po estetickej stránke alebo ovplyvňuje vašu kvalitu života.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber skúseného odborníka

Ako si vybrať vhodného lekára?

Aby ste sa vyhli infekcii, zjazveniu, bolestiam a zbytočným komplikáciám, navštívte kvalifikovaného lekára alebo dermatológa. Môže odstrániť kožné výrastky rýchlo a bezbolestne priamo v ambulancii. Lekár prehodnotí kožný výrastok, ktorý si chcete nechať odstrániť a oboznámi vás s tým, ktorý prístup je pre vašu pokožku najvhodnejší. Dbajte na výber lekára alebo dermatológa s dostatočnými skúsenosťami s kožnými výrastkami a uspokojivými výsledkami. Výber môžete uskutočniť aj podľa toho, aký typ lasera na odstránenie výrastkov lekár pri ošetrení používa. Na trhu je množstvo laserov a ich kvalita sa môže značne líšiť, preto je dôležité nájsť odborníka na laserové ošetrenie.

Prostredníctvom internetu je možné získať dostatočné množstvo informácií o lekárovi a jeho výsledkoch.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Konzultácia s lekárom je kľúčová k uspokojivým výsledkom

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Prvým krokom je konzultácia, kde s vami špecialista prediskutuje aký je realistický a dosiahnuteľný výsledok a čo môžete od laserového ošetrenia očakávať. Skontroluje kožné výrastky a identifikuje o aký typ výrastkov sa jedná. Je potrebné stanovenie diagnózy. To sa dá v mnohých prípadoch urobiť jednoduchým vyšetrením, ale v niektorých prípadoch sa na stanovenie diagnózy vyžaduje biopsia alebo vzorka príslušného tkaniva na mikroskopické vyšetrenie. 

Po dôkladnom vyšetrení výrastku lekár zhodnotí, ktorá metóda ošetrenia je pre vás najvhodnejšia. Následne si dohodnete termín zákroku, ktorý bude vyhovovať obom stranám, ale môže sa stať, že lekár zákrok vykoná ihneď po konzultácii. Väčšinou vám špecialista odporučí podstúpiť zákrok v zimných mesiacoch. Nadmerné potenie a pobyt na slnku nie sú vhodné v čase hojenia.

Príprava na ošetrenie výrastkov laserom

Pacient pred a po ošetrení laserom (foto: Eveclinic Bratislava)

Príprava na ošetrenie výrastkov laserom

Príprava a starostlivosť pred laserovým ošetrením bude vyžadovať dobre hydratovanú a zvlhčenú pokožku. Skúsený lekár vás dôkladne poučí, ako si udržiavať pokožku hydratovanú, pitím veľkého množstva vody a používaním hydratačného krému. Taktiež vám odporučí, aby ste sa vyvarovali slnku, spáleniu alebo inému poškodeniu pokožky slnkom.

Niekoľko týždňov pred zákrokom by ste nemali užívať Aspirín, protizápalové lieky a rastlinné lieky, pretože niekedy môžu spôsobiť riziko nadmerného krvácania počas zákroku. Vždy to konzultujte so svojim lekárom. Ak máte zdravotný problém zahŕňajúci herpes v anamnéze, môžu vám byť pred zákrokom predpísané antivírusové lieky, pretože laserové ošetrenia môžu vyvolať vzplanutie herpesu a lieky vám pomôžu znížiť pravdepodobnosť jeho prepuknutia.

Ako sa vykonáva laserové odstránenie kožných výrastkov?

Odborníci uprednostňujú CO2 laser

Ako sa vykonáva laserové odstránenie kožných výrastkov?

Tesne pred odstránením kožných výrastkov sa okolo alebo pod ošetrenú oblasť vstrekne malé množstvo lokálneho anestetika. Robí sa to tenkou ihlou a hoci môže lokálne anestetikum štípať, všetky nepríjemné pocity sú dočasné a relatívne mierne. Lokálne anestetikum znecitliví kožný výrastok a ošetrenie laserom je absolútne bezbolestné a bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov. Odborníci uprednostňujú CO2 laser, pretože dokáže odstrániť výrastok čisto bez nadmerného poškodenia pokožky v jeho okolí.

Vysoko cielený lúč laserového svetla je namierený na kožný výrastok. Energia z laseru zahrieva krvné cievy napájajúce problémovú oblasť, ktoré sa následkom toho zrútia a zastavia prívod krvi. Takto sa výrastok vyhladuje od výživných látok, takže po niekoľkých týždňoch prirodzene odpadne sám. Okolitá koža nie je zasiahnutá. Ošetrenie laserom dokáže kožné výrastky liečiť s pozoruhodnou bezpečnosťou a účinnosťou. Laserové ošetrenie kožných výrastkov je obzvlášť účinné v tých ťažších prípadoch, ktoré mohli byť rezistentné na predchádzajúce ošetrenie.

Výhody zákroku

Okolitá koža nie je pri ošetrení zasiahnutá

Výhody zákroku

Výhodou laserového odstránenia kožných výrastkov je rýchle, bezbolestné ošetrenie, bez skalpela a šitia, ktoré výrastky účinne odstráni a nezanecháva výrazné jazvy. Laserové ošetrenie zvyčajne trvá len pár minút a nevyžaduje si dlhé prestoje. Pred odstránením sa môže použiť anestetikum, ale nie je to vždy potrebné. 

Výhodou je, že zdravá pokožka okolo kožných výrastkov sa nepoškodí, to znamená, že okolitá koža nie je pri ošetrení zasiahnutá laserom. Po zákroku zostane len jemná jazvička. Oproti iným alternatívam ako je domáca liečba, majú tieto zákroky veľkú výhodu v tom, že liečba je veľmi rýchla a efektívna.

Zotavenie a rekonvalescencia po laserovom odstránení kožných výrastkov

Zotavenie a rekonvalescencia

Zotavenie a rekonvalescencia po laserovom odstránení kožných výrastkov

Starajte sa o ošetrovanú oblasť, kým sa farba nerovná farbe zvyšku pokožky. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte na pokožku agresívnu kozmetiku, pretože môže spôsobiť pocit pálenia.

Starostlivosť po zákroku je pomerne jednoduchá. Lekár vám odporučí konkrétny krém, ktorý budete používať každý deň na ošetrovanú oblasť. Náplasť sa zvyčajne používa počas prvého dňa a potom iba v noci počas nasledujúcich dní. Zotavenie trvá približne 5 - 7 dní, zatiaľ čo zmeny v tele trvajú o niečo dlhšie 10 až 16 dní. Obnova je veľmi podobná hojeniu jaziev. Na začiatku to vyzerá ako rana a chrasta sa objaví približne po týždni. Po odpadnutí chrasty dôjde k ružovej farbe, ktorá sa v priebehu nasledujúcich mesiacov zmení na farbu vašej pokožky. Na ošetrovanú oblasť sa dá make-up naniesť týždeň po zákroku. Je veľmi dôležité, aby prvé tri mesiace nebola ošetrovaná oblasť vystavená slnku.

Keďže ide len o ambulantný zákrok nevyžaduje si rekonvalescenciu a hneď po ošetrení sa môžete vrátiť k bežným činnostiam. Mali by ste však v prvých dňoch obmedziť verejné kúpaliská, sauny, solária a vyhýbať sa činnostiam kde by ste sa mohli príliš spotiť.

Výsledky laserového odstránenia kožných výrastkov

Odstránenie laserom je vhodný pre všetky typy pleti

Výsledky laserového odstránenia kožných výrastkov

Výsledky sú úžasné, pretože v 95% prípadov neostávajú žiadne jazvy, zatiaľ čo zvyšných 5% má takmer nepostrehnuteľné jazvy. Proces je veľmi rýchly a vykonáva sa použitím lokálneho anestetika a často aj bez neho. Odstránenie kožných výrastkov laserom má rýchly čas hojenia a prináša vynikajúce výsledky. Je to bezpečný a účinný postup vhodný pre všetky typy pleti.

Kvalifikovaný a skúsený lekár počas konzultácie zhodnotí, ktorá metóda prinesie najúspešnejší výsledok, a to ako z hľadiska odstránenia, tak aj z hľadiska dlhodobého estetického vzhľadu.

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Vývoj komplikácií po laserovom odstránení kožných výrastkov je extrémne zriedkavý. Niekedy môže byť povrch ošetrenej pokožky mierne zvýšený alebo znížený od okolitých oblastí, ale časom sa vyrovnáva. Trenie alebo poškriabanie v ošetrenej oblasti vedie k zápalu a vylučovaniu hnisu, a preto sa odporúča byť opatrný v týchto miestach. Pred aplikáciou krému by ste mali dodržiavať hygienické pravidlá umývania rúk. 

V mieste ošetrenia sa môže vyskytnúť chrastička, ktorú by ste mali nechať prirodzene odpadnúť samú. Väčšie chrasty sa budú hojiť viac dní. Vo všeobecnosti sa chrasty na tvári hoja rýchlejšie ako chrasty na tele. Malé chrastičky odpadnú po približne 3 - 5 dňoch a väčšie chrasty budú potrebovať približne 7 - 10 dní. Je nesmierne dôležité dodržiavať pokyny lekárov, aby sa komplikácie znížili na minimum.

Často kladené otázky

 • Je odstránenie kožných výrastkov bezpečné? Aby ste sa vyhli infekcii, zjazveniu a zbytočným bolestiam dajte si záležať na výbere kvalifikovaného lekára alebo dermatológa. Ošetrenie špecialistom je bezpečné a bezbolestné.
 • Aké sú nevýhody laserového odstránenia kožných výrastkov? Nevýhodou laserového ošetrenia je, že excidovaný materiál nie je možné odoslať na histopatologické vyšetrenie. Zákroku však predchádza dôkladné vyšetrenie špecialistom.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."