Navigácia

 • Úvod
 • Čo je laserové odstránenie kožných výrastkov?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát pre laserové odstránenie kožných výrastkov?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Ako sa pripraviť na zákrok?
 • Ako sa vykonáva laserové odstránenie kožných výrastkov?
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie po laserovom odstránení kožných výrastkov?
 • Doba rekonvalescencie
 • Výsledky laserového odstránenia kožných výrastkov
 • Komplikácie alebo vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Ako starneme, naša pokožka sa prirodzene mení. Kožné výrastky sú niekedy súčasťou prirodzených zmien, ktorými naša pokožka prechádza. Pre niektorých ľudí môžu byť tieto výrastky nepekné alebo nepríjemné. Ak máte kožný výrastok, je vždy dôležité ubezpečiť sa, že nie je rakovinový. Avšak či už je benígny alebo rakovinový, môže byť pre vás laserový zákrok na odstránenie kožných výrastkov možnosťou.

Čo je laserové odstránenie kožných výrastkov?

Čo je laserové odstránenie kožných výrastkov?

Čo je laserové odstránenie kožných výrastkov?

Účelom laserového zákroku je odstránenie kožných výrastkov s čo najmenším narušením okolitej kože a zanechanie čo najmenšej stopy alebo jazvy. Jedná sa o ambulantný minimálne invazívny zákrok.

Bradavice sú výrastky kože, ktoré predstavujú nezhubné nádory vytvorené zo spojivového tkaniva. Bradavice v skutočnosti nie sú vôbec nebezpečné sú len neestetické a môžu byť nákazlivé. Niekedy však môžu byť bolestivé, záleží od toho, kde sa nám na tele objavili. Kožné výrastky - fibrómy sú malé výrastky na koži, väčšinou na tenkej stopke. Po akné sú najrozšírenejším ochorením kože. Vek nehrá úlohu, kožné výrastky trápia ženy aj mužov v každom veku. Najčastejšie sa nachádzajú v oblasti viečok, krku, podpazušia, pod prsníkmi či v rozkroku. Najviac sa nachádzajú na miestach kde sa človek najviac potí.

Ako zistím či som vhodný kandidát pre laserové odstránenie kožných výrastkov?

Ak spozorujete akékoľvek abnormálne zmeny na pokožke, mali by ste vždy vyhľadať lekársku pomoc. Aj keď je väčšina kožných zmien a výrastkov neškodná, je nevyhnutné včasne podchytiť výskyt akýchkoľvek rakovinových lézií alebo výrastkov. Ak ste jednoducho nespokojní so vzhľadom svojej pokožky, potom je odstránenie kožných výrastkov ideálnou voľbou. Nemusíte žiť s kožným výrastkom, ak nechcete alebo ak to ovplyvňuje vašu kvalitu života.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Aby ste sa vyhli infekcii, zjazveniu a zbytočným bolestiam, navštívte kvalifikovaného lekára alebo dermatológa. Môže odstrániť kožné výrastky rýchlo a bezbolestne priamo v ambulancii. Keďže sa jedná o chúlostivú záležitosť, dbajte na výber lekára alebo dermatológa s dostatočnými skúsenosťami a uspokojivými výsledkami. Prostredníctvom internetu je možné získať dostatočné množstvo informácií o lekárovi a jeho výsledkoch.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Prvým krokom je konzultácia, kde s vami špecialista prediskutuje, aký je realistický a dosiahnuteľný výsledok a čo môžete od laserového ošetrenia očakávať. Skontroluje kožné výrastky a zhodnotí či sa naozaj jedná o bežné fibrómy alebo bradavice. Následne si dohodnete termín zákroku, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Väčšinou vám špecialista odporučí podstúpiť zákrok v zimných mesiacoch. Nadmerné potenie a pobyt na slnku nie sú vhodné v čase hojenia.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Je potrebné stanovenie diagnózy. To sa dá v mnohých prípadoch urobiť jednoduchým vyšetrením, ale v niektorých prípadoch sa na stanovenie diagnózy vyžaduje biopsia alebo vzorka príslušného tkaniva na mikroskopické vyšetrenie.

Ako sa vykonáva laserové odstránenie kožných výrastkov?

Tesne pred odstránením kožných zmien sa okolo alebo pod ošetrenú oblasť vstrekne malé množstvo lokálneho anestetika. Robí sa to tenkou ihlou a hoci môže lokálne anestetikum štípať, všetky nepríjemné pocity sú dočasné a relatívne mierne. Lokálne anestetikum znecitliví kožný výrastok a ošetrenie laserom je absolútne bezbolestné a bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov.

Výhody zákroku

Výhodou laserového odstránenia kožných výrastkov je rýchle, bezbolestné ošetrenie, bez skalpela a šitia, ktoré výrastky účinne odstráni a nezanecháva výrazné jazvy.

Ako prebieha zotavenie po laserovom odstránení kožných výrastkov?

Ako prebieha zotavenie po laserovom odstránení kožných výrastkov?

Ako prebieha zotavenie po laserovom odstránení kožných výrastkov?

Starajte sa o ošetrovanú oblasť, kým sa farba nerovná farbe zvyšku pokožky. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte na pokožku agresívnu kozmetiku, pretože môže spôsobiť pocit pálenia.

Starostlivosť po zákroku je pomerne jednoduchá. Lekár vám odporučí konkrétny krém, ktorý budete používať každý deň na ošetrovanú oblasť. Náplasť sa zvyčajne používa počas prvého dňa a potom iba v noci počas nasledujúcich dní. Zotavenie trvá približne 5 - 7 dní, zatiaľ čo zmeny v tele trvajú o niečo dlhšie 10 až 16 dní. Obnova je veľmi podobná hojeniu jaziev. Na začiatku to vyzerá ako rana a chrasta sa objaví približne po týždni. Po odpadnutí chrasty dôjde k ružovej farbe, ktorá sa v priebehu nasledujúcich mesiacov zmení na farbu vašej pokožky. Na ošetrovanú oblasť sa dá make-up naniesť týždeň po zákroku. Je veľmi dôležité, aby prvé tri mesiace nebola ošetrovaná oblasť vystavená slnku.

Doba rekonvalescencie

Keďže ide len o ambulantný zákrok nevyžaduje si rekonvalescenciu a hneď po ošetrení sa môžete vrátiť k bežným činnostiam. Mali by ste však v prvých dňoch obmedziť verejné kúpaliská, sauny, solária a vyhýbať sa činnostiam kde by ste sa mohli príliš spotiť.

Výsledky laserového odstránenia kožných výrastkov

Výsledky sú úžasné, pretože v 95% prípadov nebývajú žiadne jazvy, zatiaľ čo zvyšných 5% má takmer nepostrehnuteľné jazvy. Proces je veľmi rýchly a vykonáva sa použitím lokálneho anestetika a často aj bez neho.

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Vývoj komplikácií po laserovom odstránení kožných výrastkov je extrémne zriedkavý. Niekedy môže byť povrch ošetrenej pokožky mierne zvýšený alebo znížený od okolitých oblastí, ale časom sa vyrovnáva. Trenie alebo poškriabanie v ošetrenej oblasti vedie k zápalu a vylučovaniu hnisu, a preto sa odporúča byť opatrný v týchto miestach. Pred aplikáciou krému by ste mali dodržiavať hygienické pravidlá umývania rúk. Je nesmierne dôležité dodržiavať pokyny lekárov, aby sa komplikácie znížili na minimum.

Často kladené otázky

 • Je odstránenie kožných výrastkov bezpečné? Aby ste sa vyhli infekcii, zjazveniu a zbytočným bolestiam dajte si  záležať na výbere kvalifikovaného lekára alebo dermatológa. Ošetrenie špecialistom je bezpečné a bezbolestné.
 • Aké sú nevýhody laserového odstránenia kožných výrastkov? Nevýhodou laserového ošetrenia je, že excidovaný materiál nie je možné odoslať na histopatologické vyšetrenie. Zákroku však predchádza dôkladné vyšetrenie špecialistom.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."